scevo
28.08.07,16:26
Chcem sa opytat, k 31.8. som ukoncil pracovny pomer, mam odpracovane nieco vyse roka. Chcem sa ist zaevidovat na urad prace. Mam narok na nejake peniaze? Vdaka
veronikasad
28.08.07,14:28
Nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikne len v prípade, ak si v posledných 4 rokoch 3 roky platil príspevky v nezamestnanosti.

Ešte je tu možnosť dávky v hmotnej núdzi, ale to závisí od veku a sociálnych pomerov žiadateľa.

--------
Veronika
scevo
28.08.07,15:27
ja som minuly rok skoncil vysoku skolu, hned som sa zamestnal a az do teraz som pracoval. teraz som sa rozhodol ukoncit pracovny pomer so sucasnym zamestnavatelom. - cize mam odpracovane cca 1 rok a 2 mesiace. A byvam s rodicmi, alebo ake socialne pomery si myslela?
Mam alebo nemam na niejake peniaze narok?
Tweety
28.08.07,15:48
Na podporu v nezamestnanosti nárok nevznikol.
veronikasad
28.08.07,21:13
ja som minuly rok skoncil vysoku skolu, hned som sa zamestnal a az do teraz som pracoval. teraz som sa rozhodol ukoncit pracovny pomer so sucasnym zamestnavatelom. - cize mam odpracovane cca 1 rok a 2 mesiace. A byvam s rodicmi, alebo ake socialne pomery si myslela?
Mam alebo nemam na niejake peniaze narok?

Na podporu nemáš nárok a dávku v hmotnej núdzi posúdia na ÚPSVaR.
Presné podmienky neviem, či budú posudzovať aj príjem rodičov, alebo len tvoju domácnosť. Napr. pokiaľ má žiadatel drahšie auto, dávku mu zamietnu. Je to však smiešna suma - okolo 1700 sk mesačne + príspevok, ak sa zúčastníš na aktivačných prácach. Pokiaľ nemáš vlastný byt, na príspevok na bývanie asi nárok nebudeš mať.
Ak to podmienky vo vašom regione aspoň trochu dovolia, treba sa čím skôr poobzerať po nejakej práci. Z týchto peňazí sa vyžiť nedá.

------------
Veronika
Magma
29.08.07,18:25
Na dávku v hmotnej núdzi má nárok iba občan po 25. roku svojho veku. Vraj dovtedy sa majú postarať rodičia. ...
veronikasad
29.08.07,18:27
Na dávku v hmotnej núdzi má nárok iba občan po 25. roku svojho veku. Vraj dovtedy sa majú postarať rodičia. ...

Súhlasím, preto som sa pýtala na vek. Ako vysokoškolák predpokladám, že tento vek splňa.

-------
Veronika
Magma
29.08.07,18:40
Teoreticky nemusí mať, lebo ak končil v 8. ročníku ZŠ... Moja dcéra promovala vlani ako 23 ročná.
ajobs
29.08.07,18:51
Ale podporu v nezamestnanosti môže poberať aj 19-ročný poistenec, ak si od 16-tich rokov platil 3 roky poistenie v nezamestnanosti. A môže poberať podporu vo výške až cca 23.500-24.500 Sk.
veronikasad
29.08.07,19:03
Ale podporu v nezamestnanosti môže poberať aj 19-ročný poistenec, ak si od 16-tich rokov platil 3 roky poistenie v nezamestnanosti. A môže poberať podporu vo výške až cca 23.500-24.500 Sk.
Súhlasím, ale kto v 16-tich myslí na to, že v 19-tich bude nezamestnaný ?
Možno sa nájdu aj takí...

---------
Veronika
ajobs
29.08.07,19:06
Súhlasím, ale kto v 16-tich myslí na to, že v 19-tich bude nezamestnaný ?
Možno sa nájdu aj takí...

---------
Veronika

Kto uvažuje v predstihu, dostane to, čo iní nedostanú - a také prípady osobne poznám.