Tina008
28.08.07,15:58
Naša firma kúpila z Česka stroj od platiteľa DPH, takže 11a, daňová povinnosť a zároveň odpočítanie dane. Stroj bude predaný na území SR, vznikne mi daňová povinnosť, ale chýba mi odpočítanie, takto sa to javí, že budem odvádzať DPH z celej sumy, za ktorý stroj predám a nebude to rozdiel medzi nákupom a predajom. Kde robím chybu?
Zoltán Kovács
28.08.07,14:11
Naša firma kúpila z Česka stroj od platiteľa DPH, takže 11a, daňová povinnosť a zároveň odpočítanie dane. Stroj bude predaný na území SR, vznikne mi daňová povinnosť, ale chýba mi odpočítanie, takto sa to javí, že budem odvádzať DPH z celej sumy, za ktorý stroj predám a nebude to rozdiel medzi nákupom a predajom. Kde robím chybu?

Chybu nerobíš, je to tak.
Ide o samozdanenie pri dovoze pri nadobudnutí tovaru z IČŠ tovaru.
Banálny príklad:
Nakúpim tovar za 100,- Sk bez DPH od plátcu z ČR. Ja tiež som plátcom na Slovensku. Mám povinnosť samozdanenia. Teda vypočítam daň na výstupe (19,- Sk) a na vstupe (19,- Sk). Výsledný efekt je 0,- SK.
Predám tovar za 150,- Sk + 28,50 Sk = 178,50 Sk s daňou. Štátu dám tých 28,50 Sk.

P.S. Prečo §11a zákona o DPH, a prečo nie §11 Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu?
Monika Kováčová
28.08.07,14:14
Ide o samozdanenie pri dovoze tovaru.


súhlasím okrem podčiarknutého :): pri nadobudnutí tovaru z IČŠ. :)
Zoltán Kovács
28.08.07,14:15
súhlasím okrem podčiarknutého :): pri nadobudnutí tovaru z IČŠ. :)

Idem opraviť.;)
Tina008
28.08.07,14:50
Sorry, malo to byť §11, nie 11a. ďakujem za potvrdenie, že to robím dobre a prajem všetkým DPH-kom pekný zvyšok dňa:)