olkos
28.08.07,19:57
Ahojte vite mi poradit v tomto ?

SRO platca DPH chce kupit byt v novostavbe ktory bude vyuzivat ako kancelariu a stretnutia s klientami. MOze si odpocitat DPH s bytu. Byt sa bude kupovat na uver.Odpisuje sa to ako budova ?? Obstaranie bude vratane vsetkych poplatkov spojenych s kupou bytu ?? A este by ma zaujmalo postup ak by tento pripad bol u platcu DPH FO.

Nikdy som sa stym nestretol a klient to potrebuje vediet

Dakujem Vám velmi pekne za pomoc

Pekny den vsetkym a nech sa Vám dari :)
Zoltán Kovács
28.08.07,18:01
Ahojte vite mi poradit v tomto ?

SRO platca DPH chce kupit byt v novostavbe ktory bude vyuzivat ako kancelariu a stretnutia s klientami. MOze si odpocitat DPH s bytu. Byt sa bude kupovat na uver.Odpisuje sa to ako budova ?? Obstaranie bude vratane vsetkych poplatkov spojenych s kupou bytu ?? A este by ma zaujmalo postup ak by tento pripad bol u platcu DPH FO.

Nikdy som sa stym nestretol a klient to potrebuje vediet

Dakujem Vám velmi pekne za pomoc

Pekny den vsetkym a nech sa Vám dari :)

Na uplatnenie DPH z kúpnej ceny máte právo.
Odpisuje sa ako nehnuteľnosť, teda 20 rokov.
Do momentu, kým sro nemá vlastnícke právo k bytu, teda nemá list vlastníctva, všetky náklady spojené s obstaraním vstupujú do ceny bytu. Kumulujú sa na účte 041042. Avšak úroky z úveru už nie sú súčasťou obstarávacej ceny.
Pri FO plátcu dph je postup rovnaký.
betka
28.08.07,18:30
Novostavbu, tak či tak kúpite v režime DPH ((nekúpite byt ako oslobodený od DPH podľa par. 38, pretože od kolaudácie neuplynulo viac než 5 rokov, toto však nie je Váš prípad)) , ako plátca DPH máte nárok na odpočítanie DPH, pokiaľ byt budete používať na podnikanie a vykonávať v ňom činnosti, kt sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené.....

Obstarávate dodavateľským spôsobom, nákup nehnuteľnosti-bytu, účtujete na účte 042 (nie 041-to je DNM), ako aj poplatok , kt. súvisia s obstaraním: napr. za sprostredkovanie, za zmluvy, kolky.......
Zaradíte do používania vo výške OC 021/042. Zaradíte do OS: 4, zvolíte spôsob odpisovania, vytvoríte karty.....

Ak ste získali úver na kúpu práve tohto bytu, môžete sa rozhodnúť, či úroky z úveru budú sučasťou OC bytu až do momentu zaradenie do používania alebo budú priamo daňovým výdavkom.
olkos
29.08.07,14:56
Dakujem Vam velmi pekne za radu velmi ste mi pomohli :---
monikad
11.04.08,05:39
Ahojte aj ja sa pridam s otazockou, resp. konstatovanim, ktore mi prosim bud odobrite alebo vyvratte..Lebo v tom uz zacinam mat zmatok.

1. S.r.o. v 12/07 zaplatila prvu splatku za byt (kupa bytu), v 01/08 sa stala platcom DPH. Moze si zo splatky z 12/07 uplatnit odpocet DPH, aj ked to bolo pred regitraciou (podla par. 55 ods 1 z. o DPH)? Dana splatka bola uctovana na 041 v r. ´07.

2. Ak s.r.o. by dany byt chcela v buducnosti prenajimat, pricom je vacsi predpoklad, ze to bude pre neplatcu DPH, tak radsej si neuplatnovat odpocet DPH na vstupe, t.j. pri kupe bytu.

3. Ak by byt prenajimala platcovi DPH - nejakej firme, tak sa jej oplati si uplatnit odpocet dane na vstupe, pretoze v buducnosti bude prenajimat byt s DPH (len ak najomca je platca DPH)

4. Ak sro uplatni odpocet dane na vstupe a preda byt az po 5 rokoch od kolaudacie, pripadne po 5 r. od vynatia z obch. majetku, tak moze predat byt bez DPH? Plati to aj ked si na zac. uplatnila odpocet DPH?

Viem, ze trosku vela otazok, ale pozrite sa prosim na to, mozne to pomoze aj inym ako zhrnutie.
Dakujem.
monikad
11.04.08,07:04
Prosim, pozrie sa mi na to niekto?
Dakujem krasne.
Vladimír Ozimý
11.04.08,07:32
Ahojte aj ja sa pridam s otazockou, resp. konstatovanim, ktore mi prosim bud odobrite alebo vyvratte..Lebo v tom uz zacinam mat zmatok.

1. S.r.o. v 12/07 zaplatila prvu splatku za byt (kupa bytu), v 01/08 sa stala platcom DPH. Moze si zo splatky z 12/07 uplatnit odpocet DPH, aj ked to bolo pred regitraciou (podla par. 55 ods 1 z. o DPH)? Dana splatka bola uctovana na 041 v r. ´07. účtovaná mala byť asi na 042. To však nie je rozhodujúce pre uplatnenie DPH. vy by ste mali mať faktúru ak vám predaj bytu bol faktúrovaný s DPH. Potom sa riadime ustanovením par. 55

2. Ak s.r.o. by dany byt chcela v buducnosti prenajimat, pricom je vacsi predpoklad, ze to bude pre neplatcu DPH, tak radsej si neuplatnovat odpocet DPH na vstupe, t.j. pri kupe bytu. Ano ak predpokladáte že to budete prenajímať neplatiteľom potom je lepšie si DPH nenárokovať. Ale ak to neviete uplatníte si DPH a potom upravíte odvod dph podľa § 54

3. Ak by byt prenajimala platcovi DPH - nejakej firme, tak sa jej oplati si uplatnit odpocet dane na vstupe, pretoze v buducnosti bude prenajimat byt s DPH (len ak najomca je platca DPH). Ano

4. Ak sro uplatni odpocet dane na vstupe a preda byt az po 5 rokoch od kolaudacie, pripadne po 5 r. od vynatia z obch. majetku, tak moze predat byt bez DPH? Plati to aj ked si na zac. uplatnila odpocet DPH? Ano ak ubehne päť rokov od kolaudácie ide vždy o predaj bez DPH. Neviem ako môže s.r.o. vyňať byt z obchodného majetku ak ho nepredá,nedaruje alebo nastane to, že už nebude jeho vlastník

Viem, ze trosku vela otazok, ale pozrite sa prosim na to, mozne to pomoze aj inym ako zhrnutie.
Dakujem.
..........................................hrubým
monikad
11.04.08,07:35
este raz dakujem, moc mi to pomohlo..
Mariana42
11.04.08,07:59
[quote=olkos;520081]Ahojte vite mi poradit v tomto ?

Obstaranie bude vratane vsetkych poplatkov spojenych s kupou bytu ??




Pozri postupy účtovania par. 35 ods. 2 - je tam vymenované čo nie je súčasťou obstarávacej ceny : napr. aj poplatky za overenie podpisov, alebo kolky ktoré sa kupujú pre zápis do katastra.


M.
garter
11.04.08,08:02
mimotemyS.r.o. v 12/07 zaplatila prvu splatku za byt (kupa bytu), v 01/08 sa stala platcom DPH. Moze si zo splatky z 12/07 uplatnit odpocet DPH, aj ked to bolo pred regitraciou (podla par. 55 ods 1 z. o DPH)? Dana splatka bola uctovana na 041 v r. ´07. účtovaná mala byť asi na 042. To však nie je rozhodujúce pre uplatnenie DPH. vy by ste mali mať faktúru ak vám predaj bytu bol faktúrovaný s DPH. Potom sa riadime ustanovením par. 55
Ja som splátky na byt účtovala na 052. Treba si pozrieť zmluvu, čo by bolo účtovne správnejšie.
Na DPH mám podobný problém. Tam som mala doporučené, aby som počkala na posledné vyúčtovanie - až to bude dodanie, nakoľko sme uhrádzali preddavky na novostavbu, ktorá ešte nebola postavená. A vtedy si uplatnila DPH, ktorá nebola uplatnená.
garter
11.04.08,08:16
[quote=olkos;520081]Ahojte vite mi poradit v tomto ?

Obstaranie bude vratane vsetkych poplatkov spojenych s kupou bytu ??




Pozri postupy účtovania par. 35 ods. 2 - je tam vymenované čo nie je súčasťou obstarávacej ceny : napr. aj poplatky za overenie podpisov, alebo kolky ktoré sa kupujú pre zápis do katastra.


M.
Tieto poplatky podľa áno.
Ja si §35 ods.2 písm. a/ vysvetľujem ako sankčné poplatky. Čo si myslím, že poplatky za kolky a overovanie podpisov tam nepatrí. Ale rada sa podelím o názory iných poraďákov.
:)
Vladimír Ozimý
11.04.08,09:43
mimotemyS.r.o. v 12/07 zaplatila prvu splatku za byt (kupa bytu), v 01/08 sa stala platcom DPH. Moze si zo splatky z 12/07 uplatnit odpocet DPH, aj ked to bolo pred regitraciou (podla par. 55 ods 1 z. o DPH)? Dana splatka bola uctovana na 041 v r. ´07. účtovaná mala byť asi na 042. To však nie je rozhodujúce pre uplatnenie DPH. vy by ste mali mať faktúru ak vám predaj bytu bol faktúrovaný s DPH. Potom sa riadime ustanovením par. 55
Ja som splátky na byt účtovala na 052. Treba si pozrieť zmluvu, čo by bolo účtovne správnejšie.
Na DPH mám podobný problém. Tam som mala doporučené, aby som počkala na posledné vyúčtovanie - až to bude dodanie, nakoľko sme uhrádzali preddavky na novostavbu, ktorá ešte nebola postavená. A vtedy si uplatnila DPH, ktorá nebola uplatnená.

ano ide o to kedy dochádza k dodaniu tovaru t.j. nehnuteľnosti...ale predsa ak hradím niečo dopredu ide o preddavok a tým pádom si môžem takisto uplatniť si DPH s poskytnutej zálohy...každé dodanie treba posudzovať individuálne
garter
11.04.08,09:54
ano ide o to kedy dochádza k dodaniu tovaru t.j. nehnuteľnosti...ale predsa ak hradím niečo dopredu ide o preddavok a tým pádom si môžem takisto uplatniť si DPH s poskytnutej zálohy...každé dodanie treba posudzovať individuálne
Uvažujem, že podľa § 55 o DPH je uplatnenie DPH správne - DPH sa môže uplatniť k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom. Neviem ako to je v tomto prípade ošetrené v zmluve. Byt sa vlastne ešte nenadobudol - ešte nie je majetkom firmy - majetkom by bol,keby sa o ňom už účtovala na 021, teraz sa platia naň preddavky.
Mariana42
11.04.08,11:00
[quote=Mariana42;705095]
Tieto poplatky podľa áno.
Ja si §35 ods.2 písm. a/ vysvetľujem ako sankčné poplatky. Čo si myslím, že poplatky za kolky a overovanie podpisov tam nepatrí. Ale rada sa podelím o názory iných poraďákov.
:)
Ozvala som sa preto, lebo kupovali sme stavebný pozemok.Náš auditor mal taký názor, že poplatky za ov. podp. nepatria do obstarávacej ceny, ale účtujú sa na 518 a koľky na 538. Aj to napísal do správy - a odvtedy to takto praktizujem. /Možno je to názor nesprávny/
M.
Vladimír Ozimý
11.04.08,11:11
Uvažujem, že podľa § 55 o DPH je uplatnenie DPH správne - DPH sa môže uplatniť k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom. Neviem ako to je v tomto prípade ošetrené v zmluve. Byt sa vlastne ešte nenadobudol - ešte nie je majetkom firmy - majetkom by bol,keby sa o ňom už účtovala na 021, teraz sa platia naň preddavky.

Z tohto pohľadu je to správna úvaha...súhlasím :)
Vladimír Ozimý
11.04.08,11:12
[quote=garter;705118]
Ozvala som sa preto, lebo kupovali sme stavebný pozemok.Náš auditor mal taký názor, že poplatky za ov. podp. nepatria do obstarávacej ceny, ale účtujú sa na 518 a koľky na 538. Aj to napísal do správy - a odvtedy to takto praktizujem. /Možno je to názor nesprávny/
M.

ja mám na to taký názor :)...že je na to toľko názorov že už ani človek neviem čo je pravda a čo nie...je pravda že v § 35 nie je zadefinované že sankčné poplatky ale poplatky...takže dá sa s auditorom súhlasiť..Z praxe viem však že sa kolky aj overovanie podpisov ktoré sú priamo spojené s obstaraním uvádzajú ako obstarávacie náklady...
garter
11.04.08,12:27
[quote=Mariana42;705287]

ja mám na to taký názor :)...že je na to toľko názorov že už ani človek neviem čo je pravda a čo nie...je pravda že v § 35 nie je zadefinované že sankčné poplatky ale poplatky...takže dá sa s auditorom súhlasiť..Z praxe viem však že sa kolky aj overovanie podpisov ktoré sú priamo spojené s obstaraním uvádzajú ako obstarávacie náklady...

Máš pravdu, nie sú tam sankčné poplatky ale poplatky - len mne znenie písmena "penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku," má sankčný charakter. To môj skromný subjektívny názor.

V konečnom dôsledku je aj tak podstatné, kto si ako svoje tvrdenie obháji pred daňovou kontrolou. Veď zákony tak sú "ideálne" písané, aby si tam každý našiel svoju pravdu. :)
Zuzka 335
11.11.08,06:22
Nadväzujem svojou otázkou na diskusiu o kúpe bytu do vlastníctva firmy. Prosím, poraďte mi s mojim problémom. Firma postavila pre investora byty, po vzájomnej dohode investor predá firme byt ako kompenzáciu za neuhradené faktúry. Firma chce po dosiahnutí vlastníctva byt ďalej predať. V tomto prípade si môže odpočítať DPH na vstupe aj výstupe?
helas
21.11.08,12:00
Dobrý deň,
ja mám tiež otázku ohľadom kúpy bytu pre s.r.o.
Slovenská s.r.o je pobočkou Českej firmy, všetky práva a povinnosti má na Slovensku. Chce kúpiť byt, ale zaplatí ho materská firma, teda česká.Mám v tom zmatok, na koho bude ten byt zapísaný , na českú alebo slovenskú firmu? Alebo ako by to bolo najlepšie urobiť?
Vie niekto poradiť alebo aspoň na koho sa máme obrátiť.
Ďakujem
maria fursten
05.06.09,12:38
dobrý den,uz Vam nikto odpovedal na tu vašu otazku,ja mam podobny problem a neviem si dat rady,ak mate odpoved poradte mi .dakujem
kapadelta
12.04.13,07:51
Ahojte,

potrebovala by som poradit. Firma - sro ide kupovat byt, ktory bude vo vlastnictve firmy. Byt bude vylucne pouzivat na podnikanie. V tom byte sa budu robit este nejake upravy - malovanie, nakup nabytku atd. Chcem sa spytat ci moze s tymto upravami zacat hned po zaplateni kupnej ceny alebo az potom ako bude mat v rukach rozhodnutie z katastra, ze je majitelom daneho bytu. Ide mi o zahrnutie tychto nakladov, ktore budu suvisiet s upravami bytu do danovych nakladov. Od ktoreho momentu ich mozem zahrnut do danovych vydavkov? Dakujem.