koalko
17.02.05,08:34
Firma má prenajaté úžitkové vozidlo od inej firmy. Táto firma nám fakturuje prenájom tohto vozidla, ale fakturuje nám aj daň z motorových vozidiel a havarijné poistenie. Vie mi niekto povedať či táto v podstate refakturovaná daň z motorových vozidiel a havarijné poistenie je našim výdavkom? Je to súrne, mám viacej názorov a každý je iný. Ďakujem
emily
24.02.05,06:40
Firma má prenajaté úžitkové vozidlo od inej firmy. Táto firma nám fakturuje prenájom tohto vozidla, ale fakturuje nám aj daň z motorových vozidiel a havarijné poistenie. Vie mi niekto povedať či táto v podstate refakturovaná daň z motorových vozidiel a havarijné poistenie je našim výdavkom? Je to súrne, mám viacej názorov a každý je iný. ĎakujemKoalko, zistila si niečo? Aj ja mám ten istý problém, okorenený tým, že šéf je FO aj konateľ v s.r.o. a FO prenajíma auto s.r.o.
15Mária
11.01.07,19:18
Nie som odborníčka na tému, ale ja by som prefakturovanú daň a poistenie
považavola za súčasť nájomného. Asi by som pre istotu v zmluve o nájme
uviedla, že cenu nájmu tvorí pevná ročná /resp. mesačná/ čiastka a aktuálna
výška dane a poistného na daný rok.
STRELEC
11.01.07,19:24
Prefakturovaná daň je proste niečo ako viaczložková cena za prenájom vozidla. Vždy je vlastne DMV fakturovaná, aj keď nie vždy je "priamo vidieť" ako položku. Daňovo je uznateľná ako výdavok, náklad samozrejme v takej miere, ako je uznané samotné nájomné za prenájom vozidla.
ondrejvla
11.01.07,21:24
Odporúčam doplniť do zmluvy o prenájme dodatok, v ktorom budú jasne stanovené všetky náklady nájomcu, teda nielen nájomné, ale aj daň z MV a poistné.
Lydka R
12.01.07,19:55
Odporúčam doplniť do zmluvy o prenájme dodatok, v ktorom budú jasne stanovené všetky náklady nájomcu, teda nielen nájomné, ale aj daň z MV a poistné.

S poistným opatrne, nemôžete mať v zmluve zakotvené, že nájomca uhradí poistné, resp. môže ho uhradiť, ale nemôže si ho dať do nákladov. Ak máte auto prenajaté, poistné má byť súčasťou nájomného.
Kontrola všetky poistky (zákonné, havarijné) vyhodila, aj keď v zmluve bolo jasne dohodnuté, že toto všetko platí nájomca.
ondrejvla
12.01.07,20:32
S poistným opatrne, nemôžete mať v zmluve zakotvené, že nájomca uhradí poistné, resp. môže ho uhradiť, ale nemôže si ho dať do nákladov. Ak máte auto prenajaté, poistné má byť súčasťou nájomného.
Kontrola všetky poistky (zákonné, havarijné) vyhodila, aj keď v zmluve bolo jasne dohodnuté, že toto všetko platí nájomca.

Mala som kontrolu, nakoľko firma pre ktorú účtujem je prepravná firma, má vlastné MV, prenajaté ale i prenajíma. Mali sme v zmluve dohodnuté, že prenajímateľ na svoje náklady znáša daň z MV, ZP, nájomca ma v zmluve dohodnuté podmienky, kde je navýšenie ceny za prenájom o tieto náklady prenajímateľa. Všetko bolo OK. Ak mám pravdu, tak o nej musím presvedčiť aj kontrolu, ale zmluva musí byť riadne ošetrená.
dracica
12.01.07,20:39
a ešte by som do zmluvy o nájme zakomponovala aj opravy, my sme to vyriešili dodatkom
ondrejvla
12.01.07,20:40
a ešte by som do zmluvy o nájme zakomponovala aj opravy, my sme to vyriešili dodatkom

Súhlasím, tie som mala v zmluve, len som zabudla to napísať. Ďakujem za upozornenie.
dracica
12.01.07,21:05
presne tak, vo vacsine daniarov zaujimaju zmluvy ako faktury
Lydka R
13.01.07,07:27
Mala som kontrolu, nakoľko firma pre ktorú účtujem je prepravná firma, má vlastné MV, prenajaté ale i prenajíma. Mali sme v zmluve dohodnuté, že prenajímateľ na svoje náklady znáša daň z MV, ZP, nájomca ma v zmluve dohodnuté podmienky, kde je navýšenie ceny za prenájom o tieto náklady prenajímateľa. Všetko bolo OK. Ak mám pravdu, tak o nej musím presvedčiť aj kontrolu, ale zmluva musí byť riadne ošetrená.
Áno, tak je to v poriadku, lenže môj klient si priamo dával do nákladov poistné a aj priamo poisťovniam platil. Neviem, kto mu to takto poradil, lebo takýto spôsob je neprípustný.
Ešte poznámočka- išlo o autá, ktoré požičiavali rodinní príslušníci konateľov s.r.o., takže boli k dispozícii aj poistné zmluvy
tijo
01.03.07,08:32
Buď je to tak, ako hovoria hore ostatní, teda DMV zakomponujú do prenájmu, nie samostatne, lebo samostatne nemôže byť daňovo uznateľným výdavkom len daňovníkovi. Podľa 582/2004 §85 daňovníkom je FO a PO ktorá používa vodzidlo na podnikanie. Najčistejšie je keď na základe zmluvy o prenájme nájomca ako nový daňovník podáva daňové priznanie a svoje výdavky si aj daňovo uznáva, paltí ovšem pozor -správcovi dane podľa evidencie vodzidla tj., BA-auto v KE prenajaté platí správcovi do BA.
katuska3
01.03.07,08:42
ohladom tej dane z mot.vozidiel ,u nas konatel prenajima auto s.r.o.-svojej sr.o/bezplat.prenajom / v roku 2005 platil dan z mot.vozidiel on ako FO ,ale od roku 2006 plati dan z mot.vozidiel ten kto vozidlo vyuziva,tak nam to bolo podane,cize na danovom urade nam bolo povedane ze dan.priznanie z mot.vozidiel musi podat s.r.o. a nie majitel auta,ako bolo v roku 2005.:)