Silvia123
28.08.07,21:04
Milí poraďáci,
chcem sa spýtať na čiastočného invalida, ktorý si 11.8.2007 otvoril živnosť, vzhľadom k tomu, že bol predtým rok nezamestnaný dostal z UPSVaR dotáciu vo výške viac ako 200.tisíc. Chcem sa spýtať ohľadom odvodov do Sociálnej poisťovne, aký príjem nemôže prekročiť, aby od 1.7.2008 neplatil odvody do SP??? Vzhľadom k tomu, že má živnosť od 11.8., mám to rátať ako 7.600,-Sk * 5 mesiacov =38.000,-Sk, ak neprekročí tento príjem v roku 2007 tak nemusí platiť aj ďalší rok odvody?, alebo to mám rozpočítať presne na dni -teda mám odpočítať aj tých 11 dní v auguste??? Ide o to že čerpanie tejto dotácie ak sa nemýlim mu pôjde do zdaniteľných príjmov a zároveň do daňových výdavkov, takže tento rok bude najlepšie ak vyčerpá z dotácie pre istotu len nejakých 36.000,- aby nemusel platiť tie odvody. Inak je to nefér, pretože touto dotáciou ak si ju chce plne vyčerpať ho donútia platiť odvody do SP, keď nie v roku 2008, tak v roku 2009 a popritom zisk je nulový! Môžete mi niekto poradiť či to všetko správne chápem?
Ďakujem
Melnick
28.08.07,19:24
Milí poraďáci,
chcem sa spýtať na čiastočného invalida, ktorý si 11.8.2007 otvoril živnosť, vzhľadom k tomu, že bol predtým rok nezamestnaný dostal z UPSVaR dotáciu vo výške viac ako 200.tisíc. Chcem sa spýtať ohľadom odvodov do Sociálnej poisťovne, aký príjem nemôže prekročiť, aby od 1.7.2008 neplatil odvody do SP??? Vzhľadom k tomu, že má živnosť od 11.8., mám to rátať ako 7.600,-Sk * 5 mesiacov =38.000,-Sk, ak neprekročí tento príjem v roku 2007 tak nemusí platiť aj ďalší rok odvody?, alebo to mám rozpočítať presne na dni -teda mám odpočítať aj tých 11 dní v auguste??? Ide o to že čerpanie tejto dotácie ak sa nemýlim mu pôjde do zdaniteľných príjmov a zároveň do daňových výdavkov, takže tento rok bude najlepšie ak vyčerpá z dotácie pre istotu len nejakých 36.000,- aby nemusel platiť tie odvody. Inak je to nefér, pretože touto dotáciou ak si ju chce plne vyčerpať ho donútia platiť odvody do SP, keď nie v roku 2008, tak v roku 2009 a popritom zisk je nulový! Môžete mi niekto poradiť či to všetko správne chápem?
Ďakujem
Nie, nerátaš 7600*5.
Suma 12*MM/ od októbra 8100.-Sk/ je hranicou ,platnou pre každú SZČO ,bez rozdielu či SZČO podnikala v roku 2007 iba jeden mesiac, alebo dvanásť mesiacov.
veronikasad
28.08.07,20:23
Milí poraďáci,
chcem sa spýtať na čiastočného invalida, ktorý si 11.8.2007 otvoril živnosť, vzhľadom k tomu, že bol predtým rok nezamestnaný dostal z UPSVaR dotáciu vo výške viac ako 200.tisíc. Chcem sa spýtať ohľadom odvodov do Sociálnej poisťovne, aký príjem nemôže prekročiť, aby od 1.7.2008 neplatil odvody do SP??? Vzhľadom k tomu, že má živnosť od 11.8., mám to rátať ako 7.600,-Sk * 5 mesiacov =38.000,-Sk, ak neprekročí tento príjem v roku 2007 tak nemusí platiť aj ďalší rok odvody?, alebo to mám rozpočítať presne na dni -teda mám odpočítať aj tých 11 dní v auguste??? Ide o to že čerpanie tejto dotácie ak sa nemýlim mu pôjde do zdaniteľných príjmov a zároveň do daňových výdavkov, takže tento rok bude najlepšie ak vyčerpá z dotácie pre istotu len nejakých 36.000,- aby nemusel platiť tie odvody. Inak je to nefér, pretože touto dotáciou ak si ju chce plne vyčerpať ho donútia platiť odvody do SP, keď nie v roku 2008, tak v roku 2009 a popritom zisk je nulový! Môžete mi niekto poradiť či to všetko správne chápem?
Ďakujem

Myslím, že plateniu odvodov sa nevyhne, do dvoch rokov dotáciu musí vyčerpať. Úrad práce však ID prepláca po skončení roka na základe predloženého daňového priznania tzv. prevádzkové náklady, do ktorých je možné zahrnúť aj odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. V marci t.r. som jednému klientovi robila podklady a náklady mu Úrad práce preplatil. Neviem, či to závisí aj od obratu a zisku, nech sa informuje na Úrade práce.

---------
Veronika
Silvia123
29.08.07,18:50
Jemu nejde o to kedy mu preplatia tú dotáciu, časť z nej by mal dostať dokonca vopred, má si za ňu kúpiť náradie atď., ide mu o to aby nemusel platiť v roku 2008 tie odvody, ja som si tiež myslela ako spomínala Maja P. (inak jej ďakujem), že či má platiť na sociálku v roku 2008 sa ráta či má vyšší príjem ako min.mzda *12 mesiacov, ale jedna účtovníčka mi tvrdila, že keď nepodnikal celý rok tak si nemám rátať 12 mesiacov ale len 5 mesiacov. Prosím Vás vie mi to niekto ešte potvrdiť na 100%, že tento rok môže dosiahnuť príjem 8100*12=97200,- aj keď začal podnikať 10.8.2007 aby od roku 2008 nemusel platiť odvody??? Je to pre neho veľmi dôležité, vyriešila by sa mu tým celá situácia, on má totižto robotu viac menej sezónne a neoplatí sa mu celý rok platiť tie vysoké odvody na Sociálku. Ďakujem za odpovede
veronikasad
29.08.07,18:56
Na 100% ti to teraz ešte nikto nepovie, lebo zmena min.mzdy ešte nie je v Z.z.
ajobs
29.08.07,18:57
Hranicou platenia/neplatenia odvodov v roku 2008 je suma dosiahnutých príjmov 97.200 Sk v roku 2007 (ak bude uverejnená v Zbierke zákonov MM od 1.10.2007 8100 Sk), a to bez ohľadu na dĺžku podnikania v roku 2007 (aj keby podnikal iba 1 deň).
Silvia123
30.08.07,18:10
Ďakujem aj Tonovi, takže to bol dobrý nápad napísať sem na poradu :)
Ide o môjho príbuzného, ktorému robím účtovníctvo a nerada by som mu zle poradila zvlášť keď je to rodina, z tohoto bude určite nadšený, takže bude stačiť keď tento rok vyčerpá z tej dotácie nejakých 90.000,- a tie ďalšie 2 účtovné roky si to môže nejako rozdeliť podľa ostatných príjmov z podnikania a je už väčšia pravdepodobnosť že mu nevýjde platiť odvody aj niekoľko rokov ak nezmenia zákon.
veronikasad
30.08.07,18:21
Ďakujem aj Tonovi, takže to bol dobrý nápad napísať sem na poradu :)
Ide o môjho príbuzného, ktorému robím účtovníctvo a nerada by som mu zle poradila zvlášť keď je to rodina, z tohoto bude určite nadšený, takže bude stačiť keď tento rok vyčerpá z tej dotácie nejakých 90.000,- a tie ďalšie 2 účtovné roky si to môže nejako rozdeliť podľa ostatných príjmov z podnikania a je už väčšia pravdepodobnosť že mu nevýjde platiť odvody aj niekoľko rokov ak nezmenia zákon.
Prijem zo zivnosti bude mat len 7 tis ?
veronikasad
30.08.07,18:25
Jemu nejde o to kedy mu preplatia tú dotáciu, časť z nej by mal dostať dokonca vopred, má si za ňu kúpiť náradie atď., ide mu o to aby nemusel platiť v roku 2008 tie odvody, ja som si tiež myslela ako spomínala Maja P. (inak jej ďakujem), že či má platiť na sociálku v roku 2008 sa ráta či má vyšší príjem ako min.mzda *12 mesiacov, ale jedna účtovníčka mi tvrdila, že keď nepodnikal celý rok tak si nemám rátať 12 mesiacov ale len 5 mesiacov. Prosím Vás vie mi to niekto ešte potvrdiť na 100%, že tento rok môže dosiahnuť príjem 8100*12=97200,- aj keď začal podnikať 10.8.2007 aby od roku 2008 nemusel platiť odvody??? Je to pre neho veľmi dôležité, vyriešila by sa mu tým celá situácia, on má totižto robotu viac menej sezónne a neoplatí sa mu celý rok platiť tie vysoké odvody na Sociálku. Ďakujem za odpovede
Asi si ma zle nechopila, nepisala som o preplateni dotacie, ale este naviac moze dostat po skonceni roka preplatenie prevadzkovych nakladov, vratane odvodov do zdravotnej a socialnej poisťovne.

--------
Veronika
Silvia123
30.08.07,20:21
No on vlastne tento rok nepotrebuje dosiahnuť žiaden príjem z podnikania on chcel začať podnikať až budúci rok, len keď mu ponúkli dotáciu už tento rok tak prečo to nevyužiť (tých 7.000,- si nechá do zálohy keby náhodou sa objaví nejaký príjem), tento rok sa môže výhradne sústrediť len na to aby si nakúpil veci potrebné k podnikaniu z tej dotácie. A čo písala Veronika jemu nepovedali že mu preplatia prevádzkové náklady, vrátane odvodov jemu povedali že mu preplatia 90% z ceny náradia, ktoré si určil v podnikateľskom zámere, nemôže ísť pritom o HIM, dokonca 10% si musí vždy zaplatiť zo svojich. Vopred mu dajú skoro polovicu dotácie na jeho účet a ďalšiu polovicu dostane až keď preukáže či použil tú dotáciu na to čo mal v podnik. zámere. Ono asi každá dotácia je iná, neviem. Jedno však viem určite vôbec sa mi nepáči že sa tá dotácia zahŕňa do príjmu, však buď chce tento štát tou dotáciou pomôcť, alebo nie! Prečo núti aj drobučkých živnostníkov platiť odvody" On totižto nemá predpoklad, že by niekedy prekročil hranicu príjmu 100.000,-Sk, bude si faktúrovať vždy len prácu, nie materiál.