Timka1
28.08.07,20:55
Dobrý večer poraďáci, chcem Vás poprosiť o názor na osmotickú vodu. Má niekto zakúpené filtračné zariadenie na úpravu pitnej vody Aquel? Ďakujem za všetky názory a pripomienky.
Timka1
29.08.07,09:38
Nemá nikto skúsenosti s filtračným zariadením na osmoticku vodu? Ak áno, sem s nimi.
wagner
29.08.07,14:35
Ja mám konvicu na filtrovacie patróny BRITA. Som spokojná, mám ju už tri roky. Voda má inú chuť, netreba mi kupovať minerálky.
Timka1
29.08.07,15:17
Neviem na akom princípe funguje taká kanvica, môžeš bližšie popisať?
Ide mi vlastne o to, že voda z vodovodu je dosť znečistená a chlorovaná. Chcem si zakúpiť filtračné zariadenie na úpravu pitnej vody Aquel, ktoré zbavuje vodu toxických látok vyvolávajúcich ochorenie, metodou reverznej osmózy.
Chcela som vedieť či nemá niekto také zariadenie doma a aké má s tým skúsenosti, poprípade, či sa mu zlepšil zdravotný stav používaním tejto vody. Nie je to lacné, stojí niekoľko tisíc, tak preto si to overujem.
misomiso
29.08.07,15:42
Neviem, kolko tisic to stoji, ale ja by som porovnal cenu tohto zariadenia s cenou mineralych vod vo flasiach. Do uvahy treba brat nie len cenu tohto zatriadenia, ale aj jeho zivotnost, pripadne udrzbu (napr. ak tam treba nieco vymienat). Ak by rozdiel nebol nejaky markantny, vzdy by mi boli sympatickejsie tie mineralky, jednak preto, ze prijmanie vody spolu s mineralkami je prirodzene, a potom si ich mozes rozne striedat podla chuti. (Napr. vino tiez nepijem cely zivot to iste - ak by mi niekto ponukal nejaky zazracny stroj na dobre vino, asi by som to odmietol).
Timka1
29.08.07,15:52
Stojí to cca 50 000,-. U ž to máme prerátané koľko by stál 1 l osmotickej vody. V prvom roku prevádzky prístroja sa cena pohybuje cca 4 Sk. Je tam zarátaná celá cena prístroja. V ďalších rokoch je to iba 0,60 hal.
VeĎ práve o to ide, že v minerálkach sa nachádzajú anorganické minerály a tieto znečisťujú náš organizmus, lebo sa usadzujú, nie sú prijímané organizmom človeka.
misomiso
29.08.07,18:12
A potom budes do seba tlacit tie mulitimineraly - Cemtrum, a pod, aby si mala dost vapnika, jodu, zeleza a pod? Ja by som skor spoliehal na pripodu - tisicky rokov ludia pili vodu z pramenov. Tieto filtre by som videl skor ako taku krajnu moznost - ak ma niekto pristup naozaj iba k chlorovanej nekvalitnej vode z vodovodu a z nejakeho dovodu (asi financneho) si nemoze dovolit mineralky. Chapal by som to ako nieco v tom zmysle ako maju vojaci vo vybave tie tabletky na upravu pitnej vody. Po uprave touto tabletkou sa da na pitie pouzit aj voda z mociara alebo mlaky. Myslim, ze ale kazdemu je jasne, ze takato tabletka sa pouziva iba v krajnom pripade - vzhladom na jej vedlajsie ucinky.

V podstate dnes v nasom civilizovanom a znecistenom svete si clovek moze vzdy zvolit akurat tak mensie zlo. Myslim, ze pitie mineralok s nizkym obsahom mineralov patri k najlepsim rieseniam. Pred casom som prenajimal jeden RD americanom. Informoval som ich, ze z vodovodu im tecie mineralna voda jedninecnej kvality. Bola to aj pravda, RD sa nachadzal v malej obci, kde bol sice rozvod, ale iba pre par domov priamo z horskeho pramena. Pretoze rozvod bol kratky, (mala obec) a zdroj absolutne cisty, vodu ani nechlorovali. Ta voda mala taku kvalitu, (aj chutovo) ze sa mohla rovno plnit do flias, nieco ako Bonaqua alebo Lucka bez bubliniek. Oni si ale doniesli a USA taky filter, kde im to prekvapkavalo. Ked som videl, ake to maju cele spinave a ze v zasade piju destilovanu vodu, ktora im navyse v tom spinavom filtri stoji 24 hod, bolo mi ich luto. No - marketing je marketing.
Timka1
29.08.07,18:26
Dobre že si napísal svoj názor, práve to potrebujem, lebo sa neviem rozhodnúť. Podľa istej firmy, je osmotická voda najlepšia na svete. Viem, že aj tá voda zo Starinskej priehrady, hoci prechádza cez čističku, nie je zaručene čistá, obsahuje množstvo bakltérií, vírusy a aj keď je dezinfikovaná chlórom, aj ten chlór nie je nič príjemné pre organizmus. Skús pozrieť aj na www.aquel.sk.
ondrejvla
29.08.07,18:36
Dobre že si napísal svoj názor, práve to potrebujem, lebo sa neviem rozhodnúť. Podľa istej firmy, je osmotická voda najlepšia na svete. Viem, že aj tá voda zo Starinskej priehrady, hoci prechádza cez čističku, nie je zaručene čistá, obsahuje množstvo bakltérií, vírusy a aj keď je dezinfikovaná chlórom, aj ten chlór nie je nič príjemné pre organizmus. Skús pozrieť aj na www.aquel.sk (http://www.aquel.sk).

No Timka, nečudujem sa istej firme, že tá voda je najčistejšia na svete, za tú cenu by som vychválila na ich mieste aj zdroj vody z Černobyľu! Peniaze hýbu svetom, ale v obchodoch dostaneš kúpiť nielen minerálky, ktorých soli zanášajú organizmus, ale treba čítať etikety na fľašiach a zistíš, že predávajú aj vody mierne sýtené, alebo nesýtené, ktoré neobsahujú žiadne škodliviny, a konečne trh je presýtený týmito vodami. Ale ak máš žriedlo vody, ktoré je znečitené spodnými vodami, tak sa ti nečudujem, že rozmýšľaš o takomto produkte. Lenže si uvedom, že kúpa tohoto produktu je dôležitá iba pre predajcu a jeho reklamu.
Timka1
29.08.07,18:48
No Timka, nečudujem sa istej firme, že tá voda je najčistejšia na svete, za tú cenu by som vychválila na ich mieste aj zdroj vody z Černobyľu! Peniaze hýbu svetom, ale v obchodoch dostaneš kúpiť nielen minerálky, ktorých soli zanášajú organizmus, ale treba čítať etikety na fľašiach a zistíš, že predávajú aj vody mierne sýtené, alebo nesýtené, ktoré neobsahujú žiadne škodliviny, a konečne trh je presýtený týmito vodami. Ale ak máš žriedlo vody, ktoré je znečitené spodnými vodami, tak sa ti nečudujem, že rozmýšľaš o takomto produkte. Lenže si uvedom, že kúpa tohoto produktu je dôležitá iba pre predajcu a jeho reklamu.

Veď práve preto, že každý chce predať svoj produkt, bez ohľadu na iného, si to overujem. Ale vložíte ruku do ohňa, že tá voda čo ju pijete z vodovodu je nezávadná, zbavená mikróbov, ťažkých kovov, a je krištálovo čistá? Ja nie a nemyslím si, že niekde na Slovensku takáto voda je.
Z trhu bola stiahnutá aj voda Evita, testy potvrdili, že obsahuje okrem iného aj aktívny chlór, výrobca Palma Tunis. Takže ver minerálkam z obchodu. Taktiež v podtatranskej obci Hôrka je známy prameň Ondrej. Nebola by zlá minerálka, keby nemala osemkrát vyšší obsah arzénu, ako stanovuje norma. Pri prameni bolo upozornenie na túto skutočnosť, ale hneď prvý návštevník ho strhol. Takže moje úvahy smerujú k tomu, aby som ja a moja rodina pila zdravotne nezávadnú vodu a nie, aby som naplnila vrecká niekomu.
wagner
29.08.07,19:32
Konvica má filtrovacie patrony Brita, ktoré sa vymieňajú podľa množstva vyčistenej vody.Do hornej časti konvice naberieš vodu a táto sa prefiltruje cez patrón do dolnej časti - cca 2 litre. Túto potom používaš. Mne jeden patrón vydrží asi 6 - 8 týždňov, podľa toho koľko vody filtrujem. Cena jedného patróna je okolo 290 .- Sk. Takže tiež to nie je lacný špás, ale u nás je voda dosť chlórovaná a veľmi tvrdá. Bežne je dostať konvicu aj patróny v Tescu.
Timka1
29.08.07,19:39
Ďakujem pekne wagner za info, skúsim sa pozrieť na to v Tescu, možno je to niečo podobné, ešte raz díki moc.
peton
30.08.07,04:31
Ahoj Timka1, nechcem Ťa odhovárať, ale veľmi dobre zváž kúpu tohto "filtračného" prístroja. Mal som tú česť byť oslovený (už ani neviem akou firmou, ale myslím, že to bolo niečo ako Aqua) ponukou na kúpu tohto zariadenia s tým, že ak zoženiem ešte pár kupujúcich budem dostávať filtre zadarmo... a ix ďalších omáčok (multilevel). Tak ako bolo spomenuté marketing je marketing a nedaj sa prosím obalamutiť, ide o dosť veľké tisíce a to nielen pri samotnej kúpe, ale aj pri prevádzkovaní zariadenia. Potvrdila to moja márnotratná teta, ktorá si takéto zariadenie kúpila s podobným nadšením ako Ty akú zdravú vodu bude piť, aká bude velice zdravá. Až kým po čase nezistila, koľko ju takáto voda stojí naozaj, keď je došiel účet za spotrebu vody (vodné+stočné). Neviem teraz hneď povedať na akom princípe jej to fungovalo, viem však, že 80% vody išlo priamo do odpadu bez akéhokoľvek ďalšieho úžitku.
A pitie vody, no áno, zo začiatku bola voda "fantastická", chuťovo iná, no proste zdravá (typický efekt placeba). Ako tu však bolo spomenuté misomisom, nikto nebude piť stále tú istú minerálku a tá druhá je vždy po čase lepšia.
Omáčky okolo zdravia, že pitie osmotickej vody sa prejaví až v neskoršom čase, pretože telo máme tak zanesené, že nejaký čas trvá kým sa "vďaka" osmotickej vode telo vyčistí ber s úplnou a absolútnou rezervou. Netvrdím však, že nemôže byť, ale prečo si myslím, že osmotická voda je pekný výmysel vysvetlím ďalej na ďalšom príklade.
Svokrov brat veľký zástanca zdravého stravovania a celkovo žitia si tiež zakúpil filter na vodu. V zmysle princípov multilevelu sa tiež snažil získať kupcov na filter, a ponúkol ho aj svokrovi. Svokor ako človek rozumný nelenil a aby presvedčil brata, že nie je všetko tak ako vám vyškolení predajcovia a masírovači hláv povedia dal urobiť rozbor vody priamo z kohútika a cez filter. Výsledok viac ako zarážajúci, filter filtroval o tom niet pochýb, ale pohltil všetky potrebné minerály, stopové prvky potrebné pre zdravie človeka a to čo mal zachytiť - ťažké kovy a pod. veselo púšťal do pohára. Poviem Ti, že pre všetkých to bol poriadny šok a dosť podstatný dôvod na odstránenie "filtra". Nezávisle od toho som sa dozvedel, že aj teta v rámci dňa kvapky vody si dala urobiť rozbor a dopadol s podobným výsledkom. Samozrejme filter odstránila a pekne si sama sebe ponadávala. Takže takéto sú naše skúsenosti s osmotickou vodou. Nie všetko je však čierne a biele a určite to má aj svoje výhody (aké to však neviem, pre predajcu však určite pozitívne). To je však už na Tvojom rozhodnutí. Prajem veľa zdaru pri rozhodovaní.
Timka1
30.08.07,08:37
Peton, ďakujem za odpoveď, presne takú som potrebovala, so skúsenosťami s osmotickou vodou. Asi sa pozriem po tej kanvici čo spomínala wagner. Zdá sa, že ani filtrovaná voda, ani minerálky, či obyčajná pitná voda z vodovodu nie sú najčistejšie a vždy je lepšie to čo nemáme. Ešte raz ďakujem.
andi
31.08.07,07:29
Aj nám bolo ponúknuté takéto zariadenie keď sa nám narodil synček s tým že je to zdravá voda a aká je dobrá pre deti a pod. Jedna známa to aj kúpila, ale používala to len pre dieťa po prvom účte od vodárov. Teraz ešte to stále má ale zriedka to používa. My keď sme prečítali všetko okolo tohto produktu nezdalo sa nám a nekúpili sme to. Podľa mňa aj tak ide dosť peňazí na rôzne režijné náklady, nie ešteže z litra vody mám 2 či 3 deci kvázy čistej vody a ostatné ide do odpadu.
Timka ešte po hladaní som našla toto
http://biomol.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=32
A tuto prečítaj aj komentáre http://voda.euweb.cz/index.php?session=0&action=read&click=open&article=1088423442
Timka1
02.09.07,17:09
Ďakujem Andi, tiež si mi pomohla pri rozhodovaní. Takže po zvážení všetkých za a proti mi vychádza, že sa neoplatí investovať do toho. Ďakujem všetkým za rady a aj sebe, že nenaletím hneď na niečo, ale akôr ako si to zakúpim si to stokrát preverím! Radšej za tie peniaze pôjdem na peknú dovolenku, no nie?
Dáša_
02.09.07,17:50
Aj ja pridám nejaké linky na dokumenty z českého štátneho zdravotného ústavu
http://www.szu.cz/chzp/voda/pdf/01_297.pdf
http://www.szu.cz/chzp/voda/pdf/tvrdost.pdf
http://www.szu.cz/chzp/voda/pdf/demivod.pdf

Zaujímavé čítanie
CarminaBurana
02.09.07,18:11
To je hlupost, ze v mineralke sa nachadzaju mineraly, ktore organizmus zanasaju! Ja som chemicka. Kazdy zdravy organizmus vyplavuje nepotrebne soli z tela a potrebne kationy a aniony vyuziva! Osmoticka voda znamena, ze jej osmoticke zlozenie je rovnake ako vnutrobunkova tekutina, cim sa vlasne podoba nasej "telesnej tekutine". Tzn., ze sa tam nachadza menej soli ako v mineralke a viac ako v dest. vode. Tu musim este povedat, ze cista destilovana voda nema vobec ziadnu chut, takze by sme ju ani nevedeli pit. Male mnozstvo soli dava kazdej vode mineralnej, ci uz podomacky pripravovanej "osmotickej" svoju charakteristicku chut.
agromaster
19.09.07,08:56
Nemam sice prakticke skusenosti s filtrami na baze reverznej osmozy, ale asi pre rokom som o kupe uvazoval. Prve podozrenie u mna skrslo vtedy, ked ma oslovila jedna firma, ktora sa predajom takychto filtrov zaoberala. Ani by mi nevadilo, ze sa jedna o mlm, ale co mi vadilo, ze sa musim s kupou rozhodnut ihned. Proste citil som natlak, ktory mi nevyhovoval. Doma som si v klude browsoval po nete a zistil som zarazajuce fakty. Priamo na stranke ministrestva zdravotnictva bolo upozornenie, za takto upravena voda sa nedoporucuje pit dlhodobo. Ano ministerstvo tie filtre schvalilo, ale maju sa pouzivat iba tam, kde nie je dostupnost pitnej vody.
Potom som nasiel na inych strankach odporcov pitia tejto vody a nakoniec som bol rad, ze som sa nedal ukecat. Byvam sice v meste ale rodinny dom mam napojeny na verejny vodovod blizkej obce. Vzdy cez vikend mame vodu viac zakalenu, alebo asi kapacita nestaci pre celu obec. Riesim to tak, ze cez vikendy pijeme cela rodina kupovane mineralky.
Tu su odkazy
http://www.vuvh.sk/dialog/14.htm

http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate_page.php?page_id=1441

http://www.uniag.sk/SKOLA/POLNOHOSP/pol51/pol14-15.html#13

http://www.uvzsr.sk/vypis_clanku.html?cast=1-4667&polozka_id=2989127&cast=1-4667
alkac23
02.10.07,13:31
Toto zariadenie, Ktoré sa nazýva reverzná osmóza sa dá kúpit v Polsku a nestojí 50 000,- ale cca 4000,- (odtial si ho tieto firmy aj dovázajú) a aj tak by som ho nikomu neodporúcala pretoze sú rozdielne názory ci je vobec vhodné pre zdravie túto vodu pit. No a okrem toho po zakúpení tohto zariadenia Vá ho táto firma asi bude chciet aj pravidelne servisovat co vobec nie je lacné.Náhradné filtre taktiez v zahranicí kúpite za pár korún. Okrem toho rátajte s tým, ze ak aj máte dobrý tlak budete cakat kým Vám natecie napr. 1l vody asi 10 minút. Okrem toho odporúcam si poriadne precítat kúpnu zmluvu, aby ste sa nezaviazali platit drahé servisy.
sponzor
03.10.07,10:46
Ak je to ešte pre niekoho z vás aktuálne, ja používam už 3.rok systém na doúpravu vody značky eSpring, a nemá chybu. Zachytáva najviac škodlivín zo všetkých filtrov (vyše 240, a čo je najdôležitejšie chlór!), ničí skoro 100% baktérií a vírusov,zachováva minerály a látky potrebné pre organizmus, je nenáročný na údržbu, je sympatický na vzhľad, nezaberá veľa miesta a hlavne dodáva chutnú, zdravú živú vodu. Cena je 35 000 Sk, dá sa obstarať aj na splátky a dokonca viem, ako sa dá obstarať za nákupnú cenu. A kupovať balené chlórované vody nie je zrovna ideálne riešenie. Môžeme sa o tom pobaviť.bdp@chello.sk
Martin.pm
17.01.08,17:10
Mám doma zakúpený filter na osmotickú vodu, nestála ma 50 tis. Dal som za ňu 30 000,- Filtre sa menia každého pol roka, vždy iné. Je ich tam 5 a osmóza . Mám ju pol druha roka a som s ňou spokojný. Keby si zrátal že človek vypije priemerne denne dva litre vody a liter dajme tomu v cene 10 korún (minerálky...) tak do roka to vyjde cca 7300,- Sk na jednu osobu. Filtre ťa vyjdú do roka cca 2300 ,- Sk. A to som nehovoril o varení. Môžem povedať zdravotné problémy nemám. Nejde tu o reklamu (teda firma si samozrejme robí reklamu) ale na našej planéte je naozaj veľmi znečistená voda a z vodovodu nám tečie väčšinou chlór a zabité baktérie. A taktiež rôzne minerály ktoré organizmus nevie stráviť - väčšinu. A voda bude len drahšia a prírodná špinavšia. A ešte minerálky ktoré sú v supermarketoch by sa mali skladovať v tmavých miestach a chlade. Je to na fľašiach napísané malým písmom. Inak sa v nich množia rôzne mikroorganizmy. Asi toľko som ti chcel napísať.
daria29
17.10.10,12:35
vlastním kanvicu na filtrovanie vody,neviemani kolko stála,často sa dá kupiť aj v akcii, ten jeden náboj-filter je na 250 l vody, čiže dosť dlho to vydrží. od tej doby čo ju mám, nemusím tak často čistiťvarnu kanvicu od vodného kamena, čiže niečo určite kanvica zadrzuje, hlavne chlor, ktory je veľmi škodlivý pre organizmus., a potom rôzne kovy a bakterie. pijem vodu tak, že si ju nalejem do pohára a dám si do nej magneticku tyčinku,aby sa mi zmagnetizovala,,teda pijem živu vodu.
nieje pravda ,že je dobré stále piť minerálky!
12345peter
18.10.10,10:56
eSpring, Brita a podobne zariadenia su vsetko iba prietokove mechanicke filtre. Zariadenie s osmotickou upravou vody ma tiez tieto prietokove filtre pred vstupom do osmotickeho valca, aby mu pomahali s jeho funkciou. Na vystupe z smotickeho valca je voda taka cista, ze sa moze pouzivat vo vede a vyskume. Je to takzvana analyticka voda, ktoru nemozme pit, pretoze voda je ako rozpustadlo a rozvadzac latok zaroven a takato analyticka voda by nas laicky povedane vycucala od nerastov organickych i neorganickych. Preto voda z osmozy musi ist do tzv. mineralizera, kde sa na nu naviazu organicke nerastne latky, ktore telo potrebuje a to v takej miere, ze sa potom v tele zbytocne neukladaju. Po mineralizeri sa voda zozbierava, uklada v susednom zasobniku pre priame pouzitie. Rozdiel medzi Osmotickym zariadenim a prietokovymi filtrami je, ze osmoticky valec, vdaka tlakom a protitlakom oddeluje cudzie bunky a molekuly od molekuly vody. Prietokove zariadenia zachytavaju iba tie najvacsie laicky povedane spiny. Vsetkym, ktori vlastnia a uzivaju Osmoticke zariadenie na upravu vody fandim, drzim palce a dakujem. Ano dakujem, ze Vam otazka cistej pitnej vody nie je lahostajna. Kebyze som mal vela vela penazi a zalezalo by iba odomna, toto zariadenie by som zadarmo rozdaval kazdemu. Zial dnes vsetko podlieha businessu.
robotvysavac
20.01.12,13:01
Zazneli tu rôzne názory, pridám ten svoj kedže takúto vodu pijem a verím tomu že zabráni ukladaniu anorganických minerálov v tele ( v prípade užívania vodovodnej vody s vyššou tvrdosťou ). Osmotická (destilovaná) voda sa v prírode nachádza v šťavách rastlín a ich plodov.Taktiež daždová voda je osmotická bez minerálov. Kedže ide o prírodný zdroj tak by človeku nemala škodiť.
12345peter
20.01.12,19:17
neda mi, aby som nereagoval este raz. Vela ludi, tak ako aj posledny z prispevkov si mysli, ze osmoticka voda je vlastne destilovana. NIE nie je. Definiciu co je destilacia a co je reverzna osmoza najdete na wikipedii. Su to dva uple rozdielne pojmy. Voda vyrobena reverznou osmozou je tzv. analiticka voda, pouzivana v lekarskom vyskume. Ziskava sa prietokom cez polopriepustnu latku a molekula vody sa tak zbavuje molekul inych skodlivych latok a aby sme ju mohli pit, musi prejst mineralizerom (horcik, vapnik, draslik a dalsie mineraly). Ak neprejde, tak z nas neumerne bude vycucavat nielen skodlive latky ale aj vyzivne latky. Destilovana sa pouziva v priemysle. Ziskame ju tepelnou upravou ako sa ziskava alkohol. Tiez sa zbavuje skodlivych latok, ale zmiena svoje skupenstvo z vody na paru a spat na vodu.
robotvysavac
02.03.12,07:24
Prosím ťa nestraš ludi ked tomu nerozumieš ! Organický nerast neexistuje (http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/biologia-a-geologia/43815/?print=1), ešte by ma zaujímalo čo konkrétne by mala tá osmot. voda vycucať z organizmu človeka.
Matuel
31.07.13,08:11
Sústavné pitie minerálok je škodlivé, okrem toho plastové fľaše v ktorých sú balené vypúšťajú škodliviny ak sú vystavené teplu čo sa nedá overiť. Filtračná voda zbaví vodu ťažkých kovov, pesticídov, chlóru atď. Výsledná voda má super chuť a je zdraviu neškodná..Mne už bežná voda z vodovodu bez filtrácie ide ťažko dole krkom keď ju musím niekde piť, tak isto aj minerálky , vlastne neviem ako vyzerajúú. Výmena filtrov stojí ročne okolo 70 € pričom ja ich mením každý rok a pol. Aj tak tá z vodovodu je stále prijateľnejšia čo sa týka vplyvu na organizmus ako minerálna. Niekto tu tvrdil, že minerálky sú dôležité, lebo obsahujú minerály a podobne. Ale tie predsa neobsahujú len minerálky, viem ich získať z iných potravín a zo stravy na to nepotrebujem žiadne minerálky a tie minerály a vitamíny sú v prirodzenejšej forme....
Indeed
31.07.13,08:51
Zariadenie AQARION , ktoré na Slovensku distribuuje firma Cali-Vita tiež vyrába okrem inych druhov vody aj spomínanú osmotickú vodu.
12345peter
31.07.13,19:34
odkaz pre ROBOTVYSAVAC
osmoticka a destilovana voda to su dve velmi rozdielne vody
robotvysavac
01.08.13,06:34
Áno to je pravda keď o tom hovoríme v laboratóriu v bielych plášťoch, ale ! pre bežného užívateľa je to úplne jedno a rozdiel nepozná :). Súhlasím s názorom že minerály (anorganické) vo vode, ludské telo nevie využiť. Skôr, ako ich stihne spracovať skončia usadené presne tak ako vo varnej konvici. Prefiltrovanú vodu neodporúčam ešte dodatočne obohacovať minerálmi (vyhodené peniaze), je prospešnejšie do takejto vody kvapnúť výťažky z rastlín (každá rastlina obsahuje iné minerály)