otp
28.08.07,21:03
Ahojte poraďáci...
o leasingu je tu veľa popísaného, ale úplnú odpoveď na moju otázku som nenašla. Preto prosím ak máte niekto skúsenosť , poraďte prosím.
Firma sro-ka chce kúpiť ojazdený nákladný automobil z Nemecka na leasing cez slovenskú leasingovku. Problém je v tom , že firma z Nemecka / predávajúci / vystaví fa na sro-ku , tá následne vystaví fa na leasingovku , ktorá aj uvedenú sumu za auto zaplatí nemeckej firme..čiže sro-ka nezaplatí nič ,len leasingovka zaplatí sro-ke vyčíslenú DPH -ku z faktrúry ..a vystaví splátkový kalendár na základe ktorého sro-ka bude splácať leasing.
Priznám sa že s takýmto zamotaným prípadom som sa nestretla a tak ani neviem ako to vlastne účtovne prebehne a či je to aj možné aby to takto nejako mohlo byť ošetrené v leasingovej zmluve. Preto prosím ak máte niekto skúsenosť , prosím poraďte.
ekopo
28.08.07,19:54
Urobil by som to takto v rámci jednoduchosti: nákup auta z N ako nákup tovaru 504/321 jeho predaj leasingovke 311/604,343. Urobiť zápočet a potom klasicky účtovať podľa leasingovej zmluvy. Je to možné urobiť aj cez iné účty, napr. ako obstaranie DHM cez 042, ale načo to komplikovať. Niekto má iný názor?
otp
29.08.07,06:34
ďakujem za radu...takto nejako som si to aj ja predstavovala len nemám potuchy ako si to predstavuje leasingovka..nakoľko klient sa do účtovníctva nerozumie a vraj mu povedali že to má prebrať so mnou..on sa obáva aby to bolo aj v tej zmluve , ktorú ešte nevidel a ja sa obávam toho, že leasingovka ani sama nevie či to je z daňového hľadiska OK
betka
29.08.07,10:05
Podľa môjho názoru ide o spatný leasing. S.r.o. obstará NA, pre nedostatok PP sa rozhodne NA postúpiť leas. spoločnosti, kt. mu PP vyplatí a postupuje sa ako pri klasickom leasingu.

Pri s.r.o. by som nákup účtovala nie ako tovar, ale cez účet obstarania:
042/321. Automobil nezaradím do používania, ale ho predám LS cez 641-predaj dlhodobého NM a DHM. (311/641)
Vyplatenie PP LS: 221/311
Zúčtovanie ZC predaného majetku: 541/042.
otp
29.08.07,11:35
no asi takto...tá sro-ka chcela od leasing.spoločnosti aby auto kupila ona a dala ho sro-ke na leasing..vznikol však problém s prihlasovaním, nakoľko to LS nerobí , sídli v inom meste ako sro-ka tak by sa to robilo - teda prihlásenie na 2x čo je zbytočné , preto prišli s týmto nápadom ale uplne to nedomysleli z pohľadu daní a účtovania..preto prosím o radu ako by ste to riešili vy a ako to zahrnúť do zmluvy - zrejme kupno-predajnej .