TatianaK1
28.08.07,22:15
Ahojte! Potrebujem poradiť. Mám začínanúceho živnostníka, ktorý nevie či má viesť JU alebo PU, čo je pre neho výhodnejšie. Je prepravca a platiteľ DPH. Nejde o pracnosť, a ani o počet dokladov. Zaujímajú ho rozdiely, ktoré vzhľadom k dai z príjmu. Mňa napadol len jeden rozdiel, že pri JU sa zásoby materiálu odpíšu do nákladov ihneď a pri PU zostávajú nespotrebované zásoby na sklade a nie sú v nákladoch bežného roka. Donedávna som robila iba s PU a s JU nemám veľké skúsenosti, tak sa mi zle porovnáva. Ja si to naštudujem, len by som potrebovala poradiť v hlavných rozdieloch, aby som nevyzerala blbá. Za každú radu ďakujem!
ekopo
28.08.07,20:22
SZČO nezapísaný v OR nemá povinnosť viesť PU. Jeden z rozdielov medzi JU a PU je ten, že náklady a výnosy v JU sú až po zaplatení a v PU pri vzniku. Doporučujem JU (z praxe).
Timka1
28.08.07,20:25
Základ dane v JU zisťuješ ako rozdiel skutočne vyplatených a prijatých platieb. Je to tak aj so zásobami, ak sú zaplatené je to výdaj ovplyvň. základ dane, ak nie, ostávajú ako záväzok a prenáša sa do nového roka.
V PU zisťuješ hospodársky výsledok na základe uskutočnených výnosov a nákladov bez ohľadu na ich zaplatenie. Zásoby na sklade navyšujú HV.
veronikasad
28.08.07,20:28
U prepravcu môže byť problém s neuhradenými pohľadávkami. V PU idú rovno do výnosov, aj keď nie sú zaplatené, čím sa zvyšuje základ dane.
Podobne ale, keď bude mať neuhradené záväzky, zúčtuje si ich do nákladov.

--------
Veronika