vilob
28.08.07,23:12
Suseda nedávno ukončila kurz jednoduchého účtovníctva a dnes pri bežnom "pokece" o práci ma totálne zaskočila. údajne ich na kurze učili, že priebežné položky treba účtovať aj ako VNZD, prípadne PNZD, v stĺpci ostatné. pravdupovediac počujem to po prvý krát. nastala tu nejaká zmena, alebo to nebodaj už pár rôčkov účtujem ja nesprávne?
Paula
28.08.07,21:14
Mali by dotyční vrátiť poplatok za kurz účastníkom :cool:
vilob
28.08.07,21:20
tak to mi padol kameň zo srdca. len je smutné, že človek v snahe zdokonaliť sa zaplatí nemalé peniaze nemenovanej spoločnosti za kurz, no a výsledok? však posúďte sami...
cloe
28.08.07,21:27
Asi robili ten kurz nejakí "odborníci na slovo vzatí". Určite sa priebežné položky neučtujú ako VNZD ani PNZD, môžeš byť kľudná. Mňa za prekvapil jeden malý živnostník, ktorému sa nechce platiť účtovníčku, tak si vedie účto sám a pojem ako priebežné položky nikdy ani nepočul. Spáva kľudne a nemusí sa trápiť či zaúčtovať alebo nezaúčtovať:D
ekopo
29.08.07,07:00
Ale veď je ľahké účtovať tak, ako to učia na kurze. Dám sumu do priebežných položiek a potom napr. výdaj ostatný neovplyvňujúci základ dane. :) No nie?
Kazu
29.08.07,07:37
Fíha!?:eek: To bude zápisov.:confused: Budeme prvý na svete čo budú mať účtvníctvo až poštvorné :D :D :D
abel
29.08.07,07:46
Koľko ľudí, toľko chutí. Ja som sa pri začiatkoch môjho podnikania stretla s ešte zaujímavejším prípadom. Preberala som účtovníctvo po predchádzajúcom účtovníkovi ( kedysi robil v štátnom podniku hlavného ekonóma a mne šéfa). Priebežné položky účtoval ako zdaniteľný príjem a odčítateľný výdavok. Na moju otázku :eek: povedal: no a čo, veď v konečnom dôsledku je výsledok aj tak nulový :cool: Ale čo mu to urobilo v obratoch napr. pre registráciu na DPH, až tak ďaleko nerozmýšľal.
Zita5
29.08.07,07:54
Koľko ľudí, toľko chutí. Ja som sa pri začiatkoch môjho podnikania stretla s ešte zaujímavejším prípadom. Preberala som účtovníctvo po predchádzajúcom účtovníkovi ( kedysi robil v štátnom podniku hlavného ekonóma a mne šéfa). Priebežné položky účtoval ako zdaniteľný príjem a odčítateľný výdavok. Na moju otázku :eek: povedal: no a čo, veď v konečnom dôsledku je výsledok aj tak nulový :cool: Ale čo mu to urobilo v obratoch napr. pre registráciu na DPH, až tak ďaleko nerozmýšľal.

mimotemy Pripomenula si mi dobu minulú , kde jedna podnikateľka si robila účto sama a vklad na BU účtovala ako príjem OZD a výber z BU účtovala ako výdavok OZD .Vôbec sa s tým nezaťažovala .
ekopo
29.08.07,08:00
Už budeme pomaly všetci mimotemy
Paula
29.08.07,08:26
Mrník občas príde vhod ako relax :D

P.S.: ale o priebežkách je tu reč stále;)
heike
31.08.07,06:42
Ja som sa najskôr učila podvojné účtovníctvo a potom som začala aj s jednoduchým a veľa vecí som si odvodila - sú skoro podobné - priebežné položky chápem ako účet 261. Neviem si predstaviť, ako by to účtovali v tom podvojnom.
Osimka
31.08.07,07:11
Milí poraďáci chcem sa spýtať či pri vklade na bankový účet musím ísť vždy cez priebežné položky alebo stačí dať osobný vklad.Pracujem v jednoduchom účtovníctve.Dík.
Zoltán Kovács
31.08.07,07:12
Milí poraďáci chcem sa spýtať či pri vklade na bankový účet musím ísť vždy cez priebežné položky alebo stačí dať osobný vklad.Pracujem v jednoduchom účtovníctve.Dík.

AK ten vklad nebudeš účtovať ako výber peňazí z pokladne tak nemusíš cez priebežné položky.
cloe
31.08.07,07:13
Milí poraďáci chcem sa spýtať či pri vklade na bankový účet musím ísť vždy cez priebežné položky alebo stačí dať osobný vklad.Pracujem v jednoduchom účtovníctve.Dík.

To záleží na tom, či si peniaze brala z pokladne alebo nie. Ak nie, tak dáš osobný vklad.
Osimka
31.08.07,07:26
Ďakujem a prajem príjemný deň.
hanelie
31.08.07,09:16
Ahojte,
vklady a výbery učtujem aj do priebežných položiek, /PNZD a VNZD/
je to správne?
druhá otázka sa týka označenia pracovníka menovkou /v prevádzke/, ktorý zákon to ošetruje
ďakujem hanka
Manual
31.08.07,10:35
Ahojte,
vklady a výbery učtujem aj do priebežných položiek, /PNZD a VNZD/
je to správne?
druhá otázka sa týka označenia pracovníka menovkou /v prevádzke/, ktorý zákon to ošetruje
ďakujem hanka
http://www.porada.sk/t58353-menovky.html
macula
31.08.07,10:51
Ahojte,
vklady a výbery učtujem aj do priebežných položiek, /PNZD a VNZD/
je to správne?
druhá otázka sa týka označenia pracovníka menovkou /v prevádzke/, ktorý zákon to ošetruje
ďakujem hanka
1.ak ide o prevody medzi pokladňami a bankovými účtami tak áno.
2.zákon na ochranu spotrebiteľa
ekopo
31.08.07,10:54
Ahojte,
vklady a výbery učtujem aj do priebežných položiek, /PNZD a VNZD/
je to správne?
ďakujem hanka
Asi to treba uviesť na pravú mieru.
Jednoducho povedané: peňažné operácie medzi bankou a hotovosťou sa účtujú cez priebežné položky. Vklad podnikateľa, resp. výber sa účtuje priamo v členení ako PNZD alebo VNZD. Sú ešte "špeciálne" prípady účtovania cez prieb.položky, napr. pri platbách kartou, zámene valút...
Johanka
31.08.07,10:56
Suseda nedávno ukončila kurz jednoduchého účtovníctva a dnes pri bežnom "pokece" o práci ma totálne zaskočila. údajne ich na kurze učili, že priebežné položky treba účtovať aj ako VNZD, prípadne PNZD, v stĺpci ostatné. pravdupovediac počujem to po prvý krát. nastala tu nejaká zmena, alebo to nebodaj už pár rôčkov účtujem ja nesprávne?
Lektorom kurzu a ostatným zainteresovaným doporučujem štúdium Postupov účtovania JÚ. V § 15 sa dočítajú aj toto:


(7) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch medzi pokladňou a účtami v banke, pri prevodoch medzi pokladňami a pri prevodoch medzi účtami v banke. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Na stranu príjmu sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorých nie je účtovný doklad o príjme, na stranu výdavku sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

;)
Ondrejková
31.08.07,11:56
Takže, ak som tomu správne pochopila, tak ak dala klientka vklad na Bu, musím ho účtovať cez priebežnú položku, lebo ona vlastne z tohto vkladu uhradila napr. faktúry??. Je to moc veľká chyba ak som to účtovala ako PNZD a následne výber z Bu ako VNZD?? .Vďaka
Pepa
31.08.07,12:09
Takže, ak som tomu správne pochopila, tak ak dala klientka vklad na Bu, musím ho účtovať cez priebežnú položku, lebo ona vlastne z tohto vkladu uhradila napr. faktúry??. Je to moc veľká chyba ak som to účtovala ako PNZD a následne výber z Bu ako VNZD?? .Vďaka
Pohyb peňazí medzi pokladňou a BU ide cez priebežné položky. Ak vložila na účet "svoje" peniaze a nie peniaze z pokladne účtuješ ako osobný vklad na účet. A či je to moc veľká chyba? Daňový základ to neovplyvní, ale správne to nie je. Doporučujem tieto zápisy opraviť.
karpis
31.08.07,12:13
Ak vklad ktorý bol zrealizovaný na bankový účet bol osobný vklad tak je to PNZD, ale ak len presunula pe)ažné prostriedky z pokladne na bank. účet tak vtedy je to priebežná položka. Úhrady faktúr potom účtuješ ako výdaj z
Ondrejková
31.08.07,12:14
Ďakujem veľmi pekne za pomoc, nemám takýchto vkladov veľa asi 7, idem si to opraviť. Pekný deň!!!
hanelie
31.08.07,13:47
Ďakujem manualovi a všetkým za odpoveď,
už som si ten zákon /na ochranu spotrebiteľa/ vytlačila a idem študovať
hanka
danushka
01.09.07,09:37
Priebežné položky sa účtujú nasledovne v JÚ:
Príklad
Vklad na Bú 1000,- Sk je logicky podmienený výberom 1000,- Sk z pokladne, čiže z pokladne to bude výdaj do priebežných položiek /zápis dotácia Bú z pokladne/ a na Bú to bude príjem z priebežných položiek /zápis dotácia Bú z pokladne/.
Ak sa vyberá z Bú, tak je to výdaj do pribežných položiek a nasleduje príjem do pokladne ako príjem z priebežných položiek /zápis dotácia pokladne z BÚ/.

...ak sa nejedná o osobný vklad alebno osobný výber podnikateľa...