Bambucko
28.08.07,22:13
Dobrý deň. potrebovala by som odbornú radu. Od 7/2006 som SZČO, zároveň som aj zamestnancom. Zo zamestnania som nastúpila na prvú materskú dovolenku od 10/2005. zamestnanie naďalej trvá. Od 6/2007 som nastúpila na druhú materskú dovolenku a je mi vyplácané materské na základe potvrdenia o pravdepodobnom príjme od zamestnávateľa. podľa výpisu z daňového priznania za rok 2006 mi vznikla povinnosť platiť odvody do SP, a tu je ten môj problém. zamestnanci SP sa totiž nedokážu zhodnúť, či som povinná platiť odvody keď som na materskej alebo nie. Ešte pred nástupom na Materskú som sa na to osobne informovala na pobočke, kde mi bolo povedané, že nemusím platiť nič. Dnes mi volala iná pani z tej istej pobočky s tým, že túto povinnosť mám. Tak som si to overovala u riaditeľa odboru výberu poistného a on mi tiež tvrdil, že platiť nemusím. Tak ako to vlastne je? momentálne nemám žiadny iný príjem okrem materskej aj keď je moja živnosť stále aktívna. v praxi by to napríklad znamenalo, že 4000,- mi SP dá a vrátiť na odvodoch jej budem musieť napr. 6000,-. trocha od veci, nie? Ďakujem za každú radu.
veronikasad
28.08.07,20:18
Počas poberania materského - 28 týždňov - odvody ako SZČO platiť nemusíš.
Keď nastúpiš na rodičovskú dovolenku a neprerušíš živnosť, povinnosť platiť odvody ti vznikne ako povinne poistenej SZČO. Prerušiť živnosť je možné najmenej na dobu 6 mesiacov od doručenia žiadosti na ŽÚ.

---------
Veronika
veronikasad
28.08.07,20:26
Počas poberania materského - 28 týždňov - odvody ako SZČO platiť nemusíš.
Keď nastúpiš na rodičovskú dovolenku a neprerušíš živnosť, povinnosť platiť odvody ti vznikne ako povinne poistenej SZČO. Prerušiť živnosť je možné najmenej na dobu 6 mesiacov od doručenia žiadosti na ŽÚ.

---------
Veronika
Uvedené platí, ak materské poberáš aj z poistenia SZČO. V trvojom prípade to asi tak nie je, lebo si nebola nem.poistená ako SZČO 270 dní a nárok ti na materské z tohto titulu nevznikol - len z poistenia zamestnanca.
Preto nie som si istá, či tie odvody do SP počas poberania materského musíš platiť alebo nie.
Počas poberania rod. príspevku určite ano.

--------
Veronika
Kája.
29.08.07,13:59
U nás na sociálke mi vraveli, že keď podpíše SZČO čestné prehlásenie, že nepracuje, nemusí platiť ani odvody. Samozrejme má živnosť stále aktívnu, ale zamestnáva ľudí, ktorý pracujú za ňu, SZČO priamo nepracuje.
vilob
29.08.07,14:11
ja som bola podobný prípad. som SZČO a v novembri 2006 som nastupovala na materskú. mne bolo povedané-aj som to tak praktizovala, že počas prvých 6 mesiacov od narodenia dieťaťa- keď som poberala materské, tak odvody sa neplatia. od 7. mesiaca-ako som nabehla na rodičák- znovu vzniká povinnosť platiť. ja to viem takto.
veronikasad
29.08.07,17:25
posúvam ...
p. Mihál, vyjadrite sa prosím k tejto problematike. Správne riešenie zaujíma aj mňa.
Ďakujem

---------
Veronika