Zuza
17.02.05,09:22
Prosím o radu, mám euro leasing uzavretý v r. 2004, odpisy sa robia dľa
splátkového kalendára. Cena eur 29000,- (rozpočet na 36 mesiacov/805,55eur).
Otázka: Mám odpisy robiť v eurách, vždy kurzom k mesiacu, v ktorom ich robím? Alebo ich môžem robiť v Sk? Myslím si že by som ich mala robiť v eurách, ale čo potom na konci roka, musím urobiť z toho kurzové rozdiely alebo ako treba postupovať? Prípadne ako sa robia potom tie kurzové rozdiely v takomto prípade? Nemám s tým skúsenosti. Ďakujem za pomoc.
KatyB
18.02.05,17:59
My mame tiez tuzemsky eur leasing z roku 2004. Tiez som si lamala hlavu nad tym a po odporuceni pracovnika listarne isteho vydavatelstva odpisy pocitam iba z ceny v SKK v hodnote, v ktorej sa majetok zaradil na prislusny majetkovy ucet. Cize kurzove rozdiely v suvislosti s odpismi nemaju preco vznikat.
Kurzove rozdiely vznikaju iba v den platby splatky ale musis rozlisit -
1. cast splatky vo vyske istiny - prepocet KR rozdielom v kurze pri vzniku zavazku splatit istitu v 1. roku (t.j. pri zaradeni - zacati najmu) a kurze v den platby
2. cast splatky vo vyske uroku a DPH - prepocet rozdielom v kurze v den predpisu uroku a DPH (kazdy mesiac iny) a v den platby splatky

No a samozrejme vznikaju este potom kurzove rozdiely z titulu prepoctu zostatku zavazku ku dnu, ku ktoremu sa zostavuje uctovna zavierka.

V dalsich rokoch (za podmienky ze nedorucis spravcovi dane rozhodnutie o nezahrnovani KR do zakladu dane) pocitas kurzovy rozdiel pri platbe splatky rovnako ako v bode 1. a 2. s tym rozdielom ze v bode 1. nepouzijes kurz zo dna zacatia najmu ale kurz z 31.12. predchadzajuceho roka, pretoze zostatok istiny si ku dnu uct. zavierky precenila. Toto je moj subjektivny nazor ale pevne si za nim stojim pretoze si myslim, ze respektuje postupy uctovania.
apo
18.02.06,11:48
Kurzove rozdiely vznikaju iba v den platby splatky ale musis rozlisit -
1. cast splatky vo vyske istiny - prepocet KR rozdielom v kurze pri vzniku zavazku splatit istitu v 1. roku (t.j. pri zaradeni - zacati najmu) a kurze v den platby
2. cast splatky vo vyske uroku a DPH - prepocet rozdielom v kurze v den predpisu uroku a DPH (kazdy mesiac iny) a v den platby splatky
.

Ahoj KatyB,

tiež riešim lízingy v Euro a veľmi sa mi nepáči, že by som mal pri každej úhrade počítať kurzové rozdiely na 2x.

Mne by sa viac páčil postup, keď pri začiatku lízingu zaúčtujem na 474 celý predpis na úhrady až do konca splátkového kalendára. Predpis úrokov a poistného za celý splátkový kalendár zaúčtovať na MD 381, DPH MD 378.
Všetko s kurzom na začiatku lízingu a so zmenou kurzu pri účtovnej uzávierke k 31.12. pre nasledujúci rok.

Lenže v lízingoch pred rokom 2004 bol takýto postup publikovaný a pri lízingoch po 1.1.2004 sa takýto účtovný postup nikde neobjavil.

Aký maš na to názor?

Ďakujem apo