marcelaStanakova
17.02.05,07:31
Hľadala som v porade ale nenašla som odpoveď na túto otázku.

FO účtujúca v JU už tretí rok vykazuje stratu kvôli odpisom HIM pretože v priebehu týchto rokov mala FO vysoké náklady na nákup HIM a tak isto nasledovne potom vysoké odpisy.Chcela som sa spýtať či je možné jeden rok neuplatniť stratu minulých rokov aby FO bola aspoň jeden rok v pluse.Je to možné ? Je na to takýto prípad nejaký § ?
Vladimír Ozimý
17.02.05,08:14
Logicky mi vychadza že uplatnis stratu uz podla noveho zakona(odvolavam sa na paragraf 52 ods 8), to jest treba pouzit paragraf 30 na odpocet straty a tam je napisana jedina podmienka. Stratu treba umorovat max. 5 rokov po roku v ktorom vznikla. To jest ak prvá strata vznikla 2001 treba ju umorit do konca roku 2006, teda za rok 2004 nemusis pouzit stratu na znizenie danoveho zakladu.
ZuzanaA
17.02.05,08:25
Ak sa nemýlim, tak v zákone sa píše, že stratu MOŽNO odpočítať od základu dane a nie že sa MUSÍ. Tak isto ste si nemuseli uplatňovať odpisy majetku, ale ich prerušiť a pokračovať v odpisovaní vtedy, keď sa začne v podnikaní dariť a bude vykazovať väčší zisk. O odpočítaní straty sa píše v § 30 ZDP.
Kristína
18.02.05,12:14
Ja by som tiež prerušila uplatňovanie odpisov.