enad
17.02.05,09:38
Dobrý den,

mam takuto otazočku. Podnikateľ ma nájémnu zmluvu s dodávateľom i odberatelom. On každý mesiac pravidelne platí tu istu sumu dodávateľovi za nájomné na základe zmluvy, to isté robí on pre svojho odberateľa.
Môže sa to účtovať takto:

1, VZU prijata platba za nájomne .... Sk 221/602
2, VzU uhradená platba za nájomne.....Sk 518/221

je to na základe zmluv, takže sa nevystavuju každý mesiac faktury.

ALebo tam musim cez ID robiť predpis týchto úhrad.

Ďakujem:confused:
enad
17.02.05,17:54
Prosím pomôžte niekto!!!!!, Pomóc
lenkak
17.02.05,18:06
Ja by som si spravila interný doklad, a každý mesiac by som si podložila k tomuto ID aj zmluvu, keď už nie je faktúra. Mám totiž také skúsenosti, že zmluvu si nechal konateľ spoločnosti, prišla kontrola a on nevedel kde zapotrošil práve tú zmluvu, zmizli aj kópie, odvtedy každý prijatý alebo odoslaný peniaz si zdokladujem. (keď nie je faktúra, aspoň ten ID). Taký je môj názor.
accad
17.02.05,18:07
Je dôležité vedieť čo je v zmluve medzi firmou a odberateľom. Či okrem danej fakturácie sú v zmluve aj iné služby poskytované firmou odberateľovi alebo je to zmluva čisto o danom prenájme. Ak je to iba o prenájme, je v nájomnej zmluve s dodávateľom (pravdepodobne vlastníkom) formulácia o ďalšom prenájme (je potrebný súhlas vlastníka). Ak nie, myslím, že je tu problém. Ak áno, ako sú ošetrené ďalšie služby spojené s týmto prenájmom. Nedá sa odpovedať na túto konkrétnu vec, bez podrobnejších vedomostí, či je to v poriadku. Po účtovnej stránke to môže byť, ako je v otázke napísané.
enad
18.02.05,06:47
:confused: Takže dakujem Vam za odpovede, a ešte posielam podrobnejší prehľad tých zmlúv.
1, firma A je podnájomcom firmy B, tu je stanovené nájomné vo výške ...Sk, ročne, s platbami štvrťročne
- dalje sa v zmluve uvádza, že firma A, musí okrem nájomného hradiť ešte aj, TUV, energie.... Na toto dostala platobný predpis ..... Sk ročne., ale túro ročnú sumu má platiť po čiastkach štvrťročne. Vjuni 2005 bude vyučtovanie roku 2004

2, firma A, prenajíma tuto istu budovu firme C, kde je znovu nájomná zmluvu, a dohodnuté mesačné nájomné vo výške... Sk, + tiež energie a TUV, ale v predpsie zaviazali firmu C uhradiť celú ročnú zálohu naraz. vyúčtovanie bude opäť až v maji 2005.

Tieto zmluvy sa týkaju roku 2004. Vôbec neviem ako to zaučtovať. Je to komplikované. Učtu sa venujem už desať rokov, ale posledných 5 som robila iba jednoduché. A tak už nemám takú prax.

Ďakujem všetkým za odpoveď:o
babenko1
18.02.05,21:57
Ja som si vždy ofotila tú stranu zmluvy, kde sa pojednávalo o platobných podmienkach a sume nájomného.....a zaúčtovala ako dodávateľskú faktúru

nájomné....518/321 opačne fa za nájom 311/602
úhrada......321/221 úhrada nájomného 221/311

ako písala lenkak.. istota je istota...
enad
21.02.05,11:45
:) No, nakoniec som to aj ja urobila cez ID ako predpis na celý rok a len postupne sa tam dostávali platb, takže na konci roka vidím, či to bolo zaplatené všetko, alebo nie.
Avšak stále ostáva otvorená otázka ako účtovať predpis záloha na energie, aj na strane ked sme odberatelia i dodávatelia (nakoľko budovu dalej prenajímame),
pretože BD robí vyučtovanie za rok 2004 až niekedy v maji 2005. Takže ak zaplatím zálohu na nergie na r. 2004 v sume napr. 10000,- Sk, ako to zaučotvať.Ked naopak vystavím takýto predpis záloh inej firme ako to učotvať. ĎAKUJÉÉÉM:rolleyes: