stanca
17.02.05,10:49
Čo sa, prosím Vás, rozumie pod pojmom štátne sociálne dávky?
anka1
17.02.05,09:58
Čo sa, prosím Vás, rozumie pod pojmom štátne sociálne dávky?
- štátne sociálne dávky

/rodičovský príspevok, prídavky na deti, zaopatrovací príspevok, náhrada zárobku pri službe v ozbrojených silách a pri civilnej službe, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb, jednorazový alebo opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa a odmena pestúna, príspevok na bývanie, atď./
janaGT
17.02.05,10:00
V personálnom a mzdovom poradcovi č. 2-3/2005 je na strane 214 uvedené:

Medzi štátne sociálne dávky patrí: napr. rodičovský príspevok, prídavky na dieťa, zaopatrovací príspevok, náhrada zárobku pri službe v ozbrojených silách a pri civilnej službe, príspevok pri narodení dieťaťa, na pohreb, na bývanie. Každá uvedená dávka je štátnou sociálnou dávkou. Ďalej sa píše že ide aj o zaopatrovací príspevok a o príspevok pestúnskej starostlivosti, kde sú spomínané zákony č. 236/1998, 265/1998, 238/1998.
blazru
17.02.05,10:56
A patrí medzi ne aj materské?
Romana
17.02.05,11:33
A patrí medzi ne aj materské?

materské nie
Luba2
17.02.05,11:42
A patrí medzi ne aj materské?
Nie materské je nemocenská dávka!!!
winettu
06.06.05,15:16
chcel by som vediet ak som na polovicny uvezok a byvam so starsim bratom a babkou mam narok na nejaku davku? a prispevok na byvanie.ak ano za akych podmienok. diki za odpoved...
kvet
07.06.05,04:10
chcel by som vediet ak som na polovicny uvezok a byvam so starsim bratom a babkou mam narok na nejaku davku? a prispevok na byvanie.ak ano za akych podmienok. diki za odpoved...
Ahoj, príspevok na bývanie bol s účinnosťou od 01.01.2004 zrušený. Teraz je súčasťou systému pomoci v hmotnej núdzi. Môže sa poskytnúť občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi a poberá dávku v hmotnej núdzi. Podmienkou je, že občan resp. spoločne posudzovaná osoba je vlastníkom bytu, rod. domu alebo nájomcom bytu, resp. rod. domu a má uhradené náklady spojené s bývaním za predchádzajúcich šesť mesiacov. Posúdiť, či máš nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky (napr. na zdravot.star., na bývanie, aktivačný, ochranný), závisí od príjmu, okruhu spoločne posudzovaných osôb (poznamenávam, že brat a babka sa do okruhu spoločne posudz. osôb nezapočítavajú), ich príjmov a splnenia podmienok na jednotlivé príspevky k dávke. Celková výška dávky a príspevkov sa určí ako rozdiel medzi výškou dávky a príspevkov, na ktoré občan v hmotnej núdzi a spoločne posudzované osoby splnili nárok a príjmami občana v hmotnej núdzi a spoločne posudzovaných osôb.
Odporučam pozrieť si zákon č. 599/2003 Z. z. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
winettu
07.06.05,12:45
diki moc za informacie...
angel22
13.09.05,15:43
Tak ja by som sa tiez rada nieco opytala, lebo v tychto prispevkoch a davkach uz mam riadny gulas. Rodicovska davka je momentalne 4230,-Sk - vyplaca sa mesacne, potoj je nejaky jednorazovy rodicovsky prispevok vo vyske 4460,-Sk. A mna by zaujimali pridavky na dieta. Nejako sa to malo teraz menit aby podporili zamestnanych a bolo to kedysi okolo 500,-Sk. Viete mi niekto tu poradit podmienky takehoto pridavku?
kvet
14.09.05,04:05
... angel22, rodičovský príspevok O.K., suma 4460,- Sk nie je "jednorazový rodičovský príspevok" (ten bol od zrušený), ale príspevok pri narodení dieťaťa.
Výška prídavku na dieťa je 540,- Sk mesačne, táto sa v súčasnosti nemenila. Zvýšil sa len daňový bonus na zyživované dieťa od 1.9.2005 zo 400,- Sk na 450,- Sk. Na daňový bonus majú márok len osoby, ktoré majú príjem zo závislej činnosti (tzn., napr. sú zamestnané), alebo podnikajú - to je tá podpora zamestnaných !!!