fall32
29.08.07,09:48
Ahoj Poradaci. Mam tu jeden problem a neviem ako ho vyriesit,ak by ste mi mohli niekto poradit bol by som vdacny.Zalozil som si firmu na montaz nabytku a neviem ako si mam zabezpecit,aby sa mi nestalo,ze urobim pracu zadarmo.To znamena.Ak sa dohodnem so zakaznikom,ze mu zmontujeme nabytok.Dohodne sa cena a po vykonani montaze zakaznik nebude chciet zaplatit.Bude sa vyhovarat ze teraz nema tolko penazi a pod.Co s tym potom??Da sa proti takym to jedincom nejak chranit?
Dakujem
Monika Kováčová
29.08.07,07:49
Samozrejme dá sa chrániť. Klient by mal s tebou pred vykonaním prác podpísať napr. Zmluvu o dielo.
veronikasad
29.08.07,07:50
Dá sa tým, že mu pred vykonaním práce vystavíš zálohovú faktúru, ktorú ti pred montážou uhradí. Zálohu potom odpočítaš v konečnej faktúre a doplatí ti len rozdiel, alebo ak ide o celú čiastku, k úhrade bude 0.

--------
Veronika
Monika Kováčová
29.08.07,07:52
Dá sa tým, že mu pred vykonaním práce vystavíš zálohovú faktúru, ktorú ti pred montážou uhradí. Zálohu potom odpočítaš v konečnej faktúre a doplatí ti len rozdiel, alebo ak ide o celú čiastku, k úhrade bude 0.

--------
Veronika


... čo však nerobí dobré meno živnostníkovi... :confused: viď debaty s Černou (SOI príp. Fórum spotrebiteľa) a pod.
veronikasad
29.08.07,07:56
... čo však nerobí dobré meno živnostníkovi... :confused: viď debaty s Černou (SOI) a pod.

Súhlasím s tebou, ja som odpovedala na jeho príspevok, ak berie objednávku s rizikom, že mu odberatel nezaplatí ...

-----------
Veronika
Paula
29.08.07,08:09
... čo však nerobí dobré meno živnostníkovi...

Tí hore by mohli myslieť aj na "dobré" meno zákazníkov a založiť na internete stránku, kde by mohli živnostníci zverejňovať svojich dlžníkov (podobne ako DÚ či poisťovne) .... ochrana - neochrana osobných údajov zákazníka v prospech ochrany živnostníka .
Zita5
29.08.07,08:15
Ahoj Poradaci. Mam tu jeden problem a neviem ako ho vyriesit,ak by ste mi mohli niekto poradit bol by som vdacny.Zalozil som si firmu na montaz nabytku a neviem ako si mam zabezpecit,aby sa mi nestalo,ze urobim pracu zadarmo.To znamena.Ak sa dohodnem so zakaznikom,ze mu zmontujeme nabytok.Dohodne sa cena a po vykonani montaze zakaznik nebude chciet zaplatit.Bude sa vyhovarat ze teraz nema tolko penazi a pod.Co s tym potom??Da sa proti takym to jedincom nejak chranit?
Dakujem


Špekulovať môže len špekulant .
Slušný človek ak si objedná montáž nábytku , už vie vopred cenu a istou cestou dohody s firmou , vie že túto cenu bude platiť po odovzdaní práce v hotovosti .Tak by teoreticky mal mať peniaze pripravené a po ukončení a prevzatí práce aj zaplatiť .

Ale ten čo už vie vopred , že nezaplatí bude špekulovať a vyhľadávať chybičky , len ako nezaplatiť .
Monika Kováčová
29.08.07,08:15
Presne toto som mala Paula na mysli. Zažila som klienta, ktorí "lamentoval", pretože v rod. dome vyrobil na základe objednávky zákazníka schody, dvere a zárubne všetko z masívneho dreva a pri odovzdávaní faktúry zákazník povedal že nič nezaplatí ( s prácou bol veľmi spokojný). Klient chcel všetko demontovať, načo on povedal, že v žiadnom prípade a nech vypadne aj z robošmi, pretože volá na nich políciu.... Peniaze dodnes nemá. Zákazník nepodpísal odovzdanie predmetu objednávky...
Gabi03
29.08.07,08:17
mimotemy Bod 4 Etikety:
Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."
veronikasad
29.08.07,08:27
Špekulovať môže len špekulant .
Slušný človek ak si objedná montáž nábytku , už vie vopred cenu a istou cestou dohody s firmou , vie že túto cenu bude platiť po odovzdaní práce v hotovosti .Tak by teoreticky mal mať peniaze pripravené a po ukončení a prevzatí práce aj zaplatiť .

Ale ten čo už vie vopred , že nezaplatí bude špekulovať a vyhľadávať chybičky , len ako nezaplatiť .

Poznám šikovného mladého stolára, ktorý z tohto dôvodu musel skončiť podnikanie. Zobral veľkú zákazku na zariadenie reštaurácie, z vlastných prostriedkov nakúpil material a dodnes nedostal ani korunu. Aby vedel splácať úver a lízing, prerušil podnikanie a pracuje v Írsku...

---------
Veronika
Zita5
29.08.07,08:33
Poznám šikovného mladého stolára, ktorý z tohto dôvodu musel skončiť podnikanie. Zobral veľkú zákazku na zariadenie reštaurácie, z vlastných prostriedkov nakúpil material a dodnes nedostal ani korunu. Aby vedel splácať úver a lízing, prerušil podnikanie a pracuje v Írsku...

---------
Veronika

mimotemy ............... niekedy nepomôže ani dobrá zmluva ........... jedine skutočne uhradená záloha vopred na materiál ale ani vtedy nie je isté či zvyšok dostaneš zaplatený .Veľa krát nepomôže ani súd ani exekútor .
misomiso
29.08.07,09:20
Neviem, kolko moze stat taka montaz nabytku. Ale myslim, ze to budu ceny porovnatelne napr. s opravou pracky, chladnicky, pripadne s tepovanim kobercov. Este som nezazil, ze by odo mna tito zivnostnici vopred pytali nejake peniaze. (Naposledy som vyplacal opravara pracky dnes rano.) Myslim, ze ak tito zivnostnici vedia fungovat a nemaju s tym vyraznejsie problemy, bude fungovat aj firma na montaz nabytku.

Samozrejmostou by ale malo byt informovat zakaznika o cenach vopred, aspon zhruba, napr. za hodinu, alebo sa priamo dohodnut na pevnej cene za pracu. Aby sa napr. nestalo, ze za zlozenie skrine, ktora stala 6 tis. budete uctovat 8 tis. a vopred o tom zakaznika nebudete informovat. V takomto pripade by som problemy s platbou ocakaval.

Ja mam skor skusenosti s opacnym problemom. Raz som sa napr. vymkol a zavolal som klucovu sluzbu. Myslel som, ze ten chlapik je profik ("otvarame aj trezory") a ze z vrecka vytiahne vibracnu planzetu a za 20 sekund budem v byte. On vsak zacal zamok vselijak odvrtavat, medzitym sa to skomplikovalo, nejako sa mu nedarilo, hrozilo, ze dvere bez vylomenia ani neotvori. Nakoniec ich po asi 1,5 hod. otvoril, bol uplne mokry. Dokonca sa to nezaobislo ani bez poskodenia dveri v okoli zamku. Vypytal si s cestou 1000 Sk. Pytal som sa ho na sposob prace a na moje sklamanie ohladne sposobu otvarania (odvrtat zamok si viem aj sam). Jeho odpoved ma sokovala: "Viete, samozrejme, ze mam vibracnu planzetu. Ale ludia by mi nezaplatili, keby som vytiahol planzetu a dvere otvoril za 10 sekund. Chcu vidiet poctivu pracu." Teda ja by som nemal problem zaplatit 1000 Sk za profesionalne a rychle otvorenie dveri, v tomto konkretom pripade sa mi to zdali naopak vyhodene peniaze, pretoze som pri nom stravil dve hodiny a potom som musel ist este kupit novu vlozku (dalsich 500 Sk). To som si naozaj mohol spravit sam...
paula2
29.08.07,09:31
Ja mám taký istý problém.Dokončili sme opravu logie 7.8.2007 a doteraz nemám ani korunu.Jednoznačne som mala najprv žiadať zálohu,aspoň by som mala zaplatené za materiál.Teraz má zákaznička krásny balkón a ja som asi charita,že pracujem zadarmo...Známy mi poradil,že jej mám poslať faktúru doporučene poštou a potom,ked ešte stále nebude mať záujem zaplatiť,tak ju mám dať na súd.No to bude trvať asi 10 rokov,kým sa dočkám zaslúžených peňazí za perfektnú prácu....:)
Zita5
29.08.07,09:37
Ja mám taký istý problém.Dokončili sme opravu logie 7.8.2007 a doteraz nemám ani korunu.Jednoznačne som mala najprv žiadať zálohu,aspoň by som mala zaplatené za materiál.Teraz má zákaznička krásny balkón a ja som asi charita,že pracujem zadarmo...Známy mi poradil,že jej mám poslať faktúru doporučene poštou a potom,ked ešte stále nebude mať záujem zaplatiť,tak ju mám dať na súd.No to bude trvať asi 10 rokov,kým sa dočkám zaslúžených peňazí za perfektnú prácu....:)


Ak ste jej osobne odovzdávali faktúru , mali ste si prevzatie faktúry dať podpísať zákazníkovi . Nemuseli ste už fa zasielať poštou . Dôležité je ešte aby ste mali podpísané prevzatie práce od zákazníka .Inak tých 10 rokov ......:rolleyes: celkom by som aj súhlasila .
ekopo
29.08.07,09:41
Najskôr treba mať v ruke dôkaz, že FA bola doručená. Verím, že existuje aj nejaký pracovný list, kde je zákazníčka podpísaná, že práca bola prevedená. Ak FA nie je uhradená v stanovenej lehote, treba dať doručenkou výzvu na zaplatenie s upozornením, že v prípade nezaplatenia bude vec postúpená na súdne konanie. Ak ani potom nezaplatí, treba dať na súd návrh na platobný rozkaz (vôbec ho nemusí písať a posielať právnik). A s ničím netreba čakať.
anklar
29.08.07,09:41
Ja mám taký istý problém.Dokončili sme opravu logie 7.8.2007 a doteraz nemám ani korunu.Jednoznačne som mala najprv žiadať zálohu,aspoň by som mala zaplatené za materiál.Teraz má zákaznička krásny balkón a ja som asi charita,že pracujem zadarmo...Známy mi poradil,že jej mám poslať faktúru doporučene poštou a potom,ked ešte stále nebude mať záujem zaplatiť,tak ju mám dať na súd.No to bude trvať asi 10 rokov,kým sa dočkám zaslúžených peňazí za perfektnú prácu....:)
Paula, poslúchni známeho. Nech to trvá aj 15 rokov. Ty si predsa vykonala dobrú prácu. Ty aj Tvoja práca predsa majú hodnotu. Tej si teraz užíva nezodpovedná persóna, ktorá sa spokojne tvári a možno chváli akú má peknú loggiu a navyše zadarmo. Alebo možno klame ako veľa ju stála. Hľaď si cenu svoju a svojej práce. Pošli jej tú fa doporučene a I. triedou. Potom, po nezaplatení do termínu, by som pokračovala s pokusom o zmier.
Keď budeš mať pár papierov ako dôkaz o nezaplatení, potom ju treba dať na súd a oznámiť jej to. Vtedy sa možno pozbiera a zaplatí. Vydrž. Urob tak, ako ti radil Tvoj známy. Som presvedčená, že sa k svojim peniazom dopracuješ.
Melnick
29.08.07,10:01
Poznám šikovného mladého stolára, ktorý z tohto dôvodu musel skončiť podnikanie. Zobral veľkú zákazku na zariadenie reštaurácie, z vlastných prostriedkov nakúpil material a dodnes nedostal ani korunu. Aby vedel splácať úver a lízing, prerušil podnikanie a pracuje v Írsku...

---------
Veronika
:mee: Bohužiaľ,kvoli takýmto praktikám vychytralcov,musel skončiť nejeden poctivý živnostník.Preto vždy sa treba nejakým spôsobom poistiť./zálohová platba, fa vystavené po odpracovaní určitej časti práce atď. Tá ujma potom nie je až taká veľká.:cool: /
fall32
29.08.07,13:44
Dakujem vsetkym za prispevky...Z toho mi vypliva ze sa neda 100% chranit pred tym....Zmluvu o diele uzatvarat z beznym obcanom ktoremu pojdeme poskladat jednu obyvaciu stenu sa mi zda zbytocne.A zalohova faktura to tiez velmi nie..Pytat peniaze aj ked som este nic neurobil to ne...To skor pri vacsich zakazkach pre firmy...Pri tych mensich zakazkach budem musiet verit zakaznikovy ze mi zaplati.
Paula
29.08.07,13:59
V každom prípade je potrebné, aby zákazník podpísal objednávku a pri preberaní práce aj ďalší doklad (montážny list , zákazkový list, dodací....proste niečo v tom zmysle) s dátumom dodania. Veď ten je vlastne dokladom aj pre určenie dňa dodania tovaru/ služby.
cloe
29.08.07,16:35
V každom prípade je potrebné, aby zákazník podpísal objednávku a pri preberaní práce aj ďalší doklad (montážny list , zákazkový list, dodací....proste niečo v tom zmysle) s dátumom dodania. Veď ten je vlastne dokladom aj pre určenie dňa dodania tovaru/ služby.

Súhlasím s Paulou, pretože samotné vystavenie faktúry ešte nedokazuje uskutočnenie dodávky alebo služby. Určite treba ešte iný doklad. Teraz som sa s tým stretla pri prihlasovaní pohľadávky do konkurzu. Odberateľ nám neuhradil faktúru a dodací list nepotvrdil. Asi už vtedy vedel ako to s ním vyzerá. Teraz správca konkurznej podstaty vyzval našu firmu, aby dokazovala, že dodávka nastala. Aj keď je evidentné, že odberateľ eviduje našu pohľadávku /jeho záväzok/ lebo mám Inventarizáciu pohľadávok k 31. 12., správca aj tak požaduje ešte nejaký doklad, ktorý dokáže dodanie tovaru. Našla som výdajku, kde však je len podpis vodiča, ktorý tovar prevzal a číslo jeho vozidla, avšak neviem, či to obstojí, lebo tam nie je pečiatka. Takže, tým chcem povedať, že keď príde na lámanie chleba, nie je to vôbec jednoduché domáhať sa svojích peňazí.:confused:
betka
29.08.07,16:41
Dakujem vsetkym za prispevky...Z toho mi vypliva ze sa neda 100% chranit pred tym....Zmluvu o diele uzatvarat z beznym obcanom ktoremu pojdeme poskladat jednu obyvaciu stenu sa mi zda zbytocne.A zalohova faktura to tiez velmi nie..Pytat peniaze aj ked som este nic neurobil to ne...To skor pri vacsich zakazkach pre firmy...Pri tych mensich zakazkach budem musiet verit zakaznikovy ze mi zaplati.

Ja osobne hovorím neveriť, neveriť, neveriť......Mám toľko starých pohľadávok, že je to neunosné, pretože sme verili, verili, verili. Aký je ten zákazník milý .....a je to nezaplatené. (mám i také pohľadávky od veľkých pánov, a bez šance, dokonca od jedného ..Dr., .............................)

Teraz keď robíme zákazky, pýtam i zálohu, dôvera, nedôvra. Ak je to poctivý zákazník, tak zálohu zaplatí. Ak sa vykrúca, tak myslím, že pôjde o problém.
Obyčajní ľudkovia, sa okamžite spýtajú, koľko majú dať zálohu...

Pre Paula:
Ak bola FA doručená, existuje toľko dôvodov, ako sa pohľadávka vymôže. V našom regione sa riešia súdne spory ohľadom nezaplatených pohľadávok veľmi rýchlo, i keď podáva dlžník odvolanie....(doteraz som mala do 30 dni, najviac dva mesiace)

V tejto téme sme riešili neplatičov FA, skúste si to pozrieť:
http://www.porada.sk/t54013-neplatici-faktur.html?highlight=upomienky

Pevne verím, že máte kopec dôkazov, keď sa to dostane na súd, svedkovia, a tých sa nájde, ak nieje nejako vysokopostavená....Držím palec...

PS: dôvod vymazania mojej časti príspevku - zobrazila som sem jednu problematiku, nevymožiteľnej pohľadávky, ale radšej vymazanie, aby som z toho problém nemala problém ja, ktokoľvek číta príspevky, možno by sa v tomto probléme našiel...)
zuzula221
23.01.09,14:14
Ahojte,
aj ja velmi nutne potrebujem POMOC. Moj manzel robi v stolarstve a potrebuje, ako je tu spominane, montazny list. Vie mi niekto poradit? Prosim :o. Pomohla by nejaka ukazka. Vopred velmi pekne dakujem. Zuzana :)