Janka N
29.08.07,17:53
Chcela by som vediet od akeho veku sa moze dieta rozhodnut pri rozvode pri ktorom s rodicov chce ostat,a ci je to mozne a ako upravit po rozvode pokial chce dieta byvat u druheho rodica.
kaja29
03.09.07,09:40
Chcela by som vediet od akeho veku sa moze dieta rozhodnut pri rozvode pri ktorom s rodicov chce ostat,a ci je to mozne a ako upravit po rozvode pokial chce dieta byvat u druheho rodica.


Janka, zákon č. 94/1963Zb. bol 1.4.2005 zrušený zákonom č. 36/2005 Z.z. o rodine.
Podľa tohto zákona § 43 ods. 1 maloleté dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti. Takže ako z uvedeného vyplýva, v zákone nie je uvedená žiadna veková hranica od kedy môže byť maloleté dieťa vypočuté. To všetko je na posúdení sudcu, či považuje za potrebné maloleté dieťa vypočuť.
Druhej časti tvojej otázky som celkom nerozumela, ale myslím, že môže ísť o úpravu styku maloletého dieťaťa s rodičom, ktorému nebolo zverené do výchovy a starostlivosti. Všade na prvom mieste je dohoda rodičov, až v prípade, ak sa nevedia dohodnúť rozhodne súd. O rozvode manželstva s maloletými deťmi pojednávajú tiež ustanovenia § 24 až 26 zákona č. 36/2005 Z.z..;)