Bmiro
29.08.07,20:17
Ahojte poraďaci,
chem Vás poprosiť o radu, čo bude výhodnejšie pre SZČO, ktorá nie je plátcom DPH, z hľadiska zníženia DZ za rok 2007, pri obmene osobného MV zaradného vo firme. Či je výhodnejšie z hľadiska odpisov, kúpa MV na leasing alebo na hotovosť, aké sú pritom spôsoby odpisovania resp. rozpúšťania splátok. Ako to ovplyvní predaj terajšieho MV zaradeného vo firme už odpísaného (staré 8 rokov).
ekopo
30.08.07,11:43
1., kúpa auta na hotovosť: odpis 1/4 z OC vozidla do VOZD pri rovnomernom odpisovaní každý rok počas 4 rokov. Vozidlo je vo vlastníctve SZČO. Plný odpis sa uplatní napr. aj v prípade, že je auto zakúpené, zaradené o použité na podnikanie 31.12.2007. Zákonné resp. havarijné poistné si SZČO zabezpečí sám.
2., kúpa auta na leasing: leasingové splátky rozpustené do nákladov počas 36 mesiacov (ak je leasing na 36 mesiacov). Čiže v prvom a poslednom roku nie je jedno kedy je auto takto obstarané - z hľadiska výšky VOZD. Konečná celková cena auta býva spravidla vyššia ako pri kúpe v hotovosti. (treba prepočítať). Zákonné resp. havarijné poistné je súčasťou leasingovej splátky. Vlastnícke právo k vozidlu má leasingovka. SZČO je držiteľ vozidla.
Treba si prepočítať, či je výhodnejšie jednorázovo investovať do kúpy celú sumu, alebo pri miernom preplatení na leasing sumu rozložiť a peniaze používať.
3.,Ak sa predáva vozidlo zaradené v majetku firmy, tak je to v plnej výške POZD. Až 5 rokov po vyradení z majetku je takýto predaj oslobodený od dane.
4., Z hľadiska zníženia ZD za rok 2007 sa javí momentálne (koniec augusta) výhodnejšia kúpa vozidla na hotovosť.
Johanka
30.08.07,11:48
Pri kúpe osobného MV je ešte jedna možnosť závislá od výšky obstarávacej ceny MV a počtu najazdených km ....
MV môže kúpiť ako súkromná osoba ( nie na leasing!) a do výdavkov účtovať náklady na pracovné cesty - spotrebované PHL a sadzbu základnej náhrady 6,20 Sk/km (§19 ods.2/e Zákona o dani z príjmov).
betka
30.08.07,12:06
Ja by som mala inú otázku.
Je Vašim cieľom zmeniť auto a teda mať nové? Ak ano, predošlé príspevky.

Zo zadania mi však vyplýva, zníženie ZD.

Ak je Vašim cieľom iba znížiť ZD, teda nákupom auta, čím budete mať v daňových výdavkoch odpis za rok 2007, nie je to dobrá investícia.

Rada: Ak je Vaše prvé auto v dobrom stave, a druhé chcete iba na zníženie ZD, nie je to moc rozumné riešenie, ba ani logiské. Radšej nebudem znižovať takto "umelo ZD" a radšej daň zaplatím, budem mať aspoň nejaké disponibilné PP. A nie PP iba tak utopené v nejakej veci, kt. mi starne.....
Porozmýšľajte, mi Slováci niekedy nemyslíme...., len chceme platiť nízke dane, osobne chcem platiť vysoké dane, nechcem si zbytočne navyšovať výdavky, ostane mi viac dovrecka...
betka
30.08.07,12:18
Doplním, čo som vlastne príspevkom chcela povedať:
ak je Vaším cielom len zníženie ZD. Rozmýšľam a optimalizujem. Uvediem príklady na min.max.
Mám staré auto, kt. môžem predať za 200 000, Sk, mám ho zaradené v OM. POZD bude 200 000, Sk.

Kúpim auto za 1 mil. Sk. Do daňových výdavkov si dám v prvom roku len
250 000, Sk. VOZD
ZD = -50 000, Sk a v tomto prípade "ušetrím na daniach" kúpou nového auta len 9 500, Sk. ;)
Infarkt
29.06.08,13:13
Ahojte poraďáci :)

...nechcem zakladať novú tému, tak sa pýtam tu.

Mám možnosť kúpiť od známeho osobné auto.Dohodli sme sa, že mu ho splatím v 13 mesačných splátkach po 6.800,-Sk a až po zaplatení poslednej splátky sa stanem vlastníkom auta ja.

Ja som SZČO, plátca DPH (problematika DPH mi je známa) a auto chcem samo dať do majetku a využívať na dosiahnutie ziskov (problematika DzMV mi je známa).

Ide mi o to :

1... či môžem s ním, ako občanom uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu, v ktorej bude samo určený ten splátkový kalendár na 13 mesiacov.
2... či môžem auto zaradiť hneď do majetku a odpisovať ho.
3... či môžeme priamo v tej zmluve podchytiť fakt, že až do zaplatenia poslednej splátky je auto jeho a moje bude až po zaplatení poslednej splátky.
4... či doporučujete podpísať takú zmluvu u notára.

...budem vďačný aj za prípadný návrh znenia zmluvy, prípadne ma nasmerovanie naň ;)

Za ochotu Vám vopred veľká VĎAKA :)
alicacka
29.06.08,13:37
1. aj SZČO môže uzavrieť s občanom kúpno-predajnú zmluvu. Kúpený majetok potom zaradíš do majetku podnikateľa.
2. môžeš zaradiť a hneď odpisovať, t.j. ak budeš vlastníkom k 31.2.
3. Kúpnu zmluvu môžeš uzavrieť ako chceš, ale potom ho nemôžeš zaradiť do majetku, ak nebude tvojim vlastníctvom. Splátky budú akoby si platil prijatú pôžičku - v účtovníctve ti bude figurovať pôžička. Preto si myslím, že by si mal uzavrieť zmluvu o pôžičke i kúpnu zmluvu, alebo to všetko dať do kúpno-predajnej zmluvy.
4. Je dobré, ak máš zmluvu ošetrenú notárom, ale nemusí byť. Ak ide o kúpnu zmluvu na auto, tak nemusí byť overené notárom. Ak by išlo o nehnuteľnosť, tak predajca musí mať overený podpis.
Infarkt
29.06.08,13:50
1. aj SZČO môže uzavrieť s občanom kúpno-predajnú zmluvu. Kúpený majetok potom zaradíš do majetku podnikateľa.
2. môžeš zaradiť a hneď odpisovať, t.j. ak budeš vlastníkom k 31.2.
3. Kúpnu zmluvu môžeš uzavrieť ako chceš, ale potom ho nemôžeš zaradiť do majetku, ak nebude tvojim vlastníctvom. Splátky budú akoby si platil prijatú pôžičku - v účtovníctve ti bude figurovať pôžička. Preto si myslím, že by si mal uzavrieť zmluvu o pôžičke i kúpnu zmluvu, alebo to všetko dať do kúpno-predajnej zmluvy.
4. Je dobré, ak máš zmluvu ošetrenú notárom, ale nemusí byť. Ak ide o kúpnu zmluvu na auto, tak nemusí byť overené notárom. Ak by išlo o nehnuteľnosť, tak predajca musí mať overený podpis.

Takže zaradiť do majetku v tomto roku to auto môžem jedine v prípade, že by som sa do 31.12.2008 stal vlastníkom auta ? Pochopil som dobre ?

Potom v tejto súvislosti ma straší ešte jedna otázka...budem si môcť uplatňovať výdavky na prevádzku a údržbu vozidla aj keď ho nebudem mať tohto roku v majetku, ale bude existovať tá KP zmluva zo splátkovým kalendárom a prepisom auta až po splatení ?
mirhu
30.06.08,08:28
SZČO kúpil Aviu,má kúpno predajnu zmluvu, kde cena auta nepresahuje 25 tis s DPH, pri takejto cene sa odpisuje tiez? alebo staci zaradit do majetku? V zmluve ale nemal uvedený počet km pri kúpe, ale podľa mňa to tam má byť, keď si che uplatnovať náklady súvisiace s prevádzkou vozidla?