beakap
29.08.07,20:50
Ahojte Poraďáci,
vie niekto, aká je to burina, ktorá sa nám rozmáha po záhrade? Je cca 40 cm vysoká (keď je dospelá), kvety má v tvaré trúbky, podobné ako dyňa ale menšie, biele, plody vyzerajú ako pichľavé (ešte zelené) pagaštany, keď vyschnú a puknú, vnútri sú plné dosť veľkých čiernych semienok. Vyzerá veľmi pekne,ale bojím sa, že je to niečo agresívne, lebo sa strašne rýchlo rozmnožuje. Ďakujem.
Zoltán Kovács
29.08.07,18:54
Ahojte Poraďáci,
vie niekto, aká je to burina, ktorá sa nám rozmáha po záhrade? Je cca 40 cm vysoká (keď je dospelá), kvety má v tvaré trúbky, podobné ako dyňa ale menšie, biele, plody vyzerajú ako pichľavé (ešte zelené) pagaštany, keď vyschnú a puknú, vnútri sú plné dosť veľkých čiernych semienok. Vyzerá veľmi pekne,ale bojím sa, že je to niečo agresívne, lebo sa strašne rýchlo rozmnožuje. Ďakujem.
Podľa popisu je to durban. Pozor na tie čierne semienka, je to droga (ak sa z neho uvarí čaj). Nie je to agresívne, úplne stačí ešte pred puknutím plodov vytrhať aj s korienkami. Rozmnožuje sa tými semienkami, preto netreba nechať ich dozrieť.
Inak tie puknuté plody vysušené používa moja priateľka na aranžovanie sušených kvietkov.
ilona
30.08.07,03:55
Keď sa tu objavila takáto téma požiadam Vás o radu aj ja.Mne už skoro celú záhradu zaplienila burina,čo sa rozrastá jak chobotnica po zemi,má drobné kvietky a dlhý koreň.Z jedného koreňa sa rozrastie aj 6 konárikov,ktoré sa plazia po zemi a niekedy sa nedá vytvrhnúť lebo keď je ešte napr. mrkva menšia, táto burina rastie rýchlejšie tak pri jej vytrhnutí porušíte aj všetku zeleninu.Objavilo sa mi to vlani,tohoto roku je toho oveľa viac a ak to pôjde takýmto tempom,tak za 2 roku už asi nebudem ani nič v záhrade siať.
heja3
30.08.07,04:58
Nie je to táto?
http://botanika.wendys.cz/kytky/K157.php
Ak je to pupenec, treba ho trhať aj s koreňmi čo najdlhšími, my ho trháme asi 1 deň po daždi, keď je pôda vlhká a dobre sa trhá.
Nepoteším ťa, je to vytrvalá burina, u nás lezie aj na vinohrad v záhrade.
Je to ako pýr. Rastie z korienkov.Ešte jedna pomoc je, keď sa na jeseň kope záhrada - môj otec ju kope vidlami, tak každú hrudu potrase a vyhodí korienky, ktoré tam nájde, tak sa dá pupenec trochu obmedziť.
Jozef D.
30.08.07,09:04
Asi sa jedná o Portulaku zeleninovú.
Huta
30.08.07,10:38
Heja 3-táto burina to nieje,oná sa ťahá po zemi,tohoto roku to malo výhodu,že udržiavalo vlahu,lebo z toho sa vytvorí akoby taký koberec,kde je toho viac.Jozef D-portuluka neviem ako vyzerá.
liduska
30.08.07,11:04
Máte v záhrade takúto burinu?14701 Je to také ťahavé , plazí sa to po rastlinách sú to také hrubšie akoby nite a nemá to žiadne listy.
ilona
30.08.07,11:15
Nie je to ani jedna z nich.
anaman
30.08.07,13:52
liduska, ak máte vo vašej záhrade alebo v okolí táku burinu, ako uvádzate na fotografii, jedná sa o veľmi nebezpečnú cudzopasnú rastlinu ľudovo nazývaná kukučina. Veľmi rýchlo sa rozmnožuje a stačí iba malý kúsok, ktorý si môžete priniesť domov napríklad s priesadami a máte o "zábavu" v záhrade postarané pretože jej likvidácia vyžaduje veľa námahy a trpezlivosti. Jej škodlivosť spočíva v tom, že cuzdopasí na iných rastlinách, čím ich postupne likviduje.
liduska
30.08.07,15:34
liduska, ak máte vo vašej záhrade alebo v okolí táku burinu, ako uvádzate na fotografii, jedná sa o veľmi nebezpečnú cudzopasnú rastlinu ľudovo nazývaná kukučina. Veľmi rýchlo sa rozmnožuje a stačí iba malý kúsok, ktorý si môžete priniesť domov napríklad s priesadami a máte o "zábavu" v záhrade postarané pretože jej likvidácia vyžaduje veľa námahy a trpezlivosti. Jej škodlivosť spočíva v tom, že cuzdopasí na iných rastlinách, čím ich postupne likviduje.

Viem , že sa jedná o kukučinu aj to že je veľmi nebezpečná- napísal mi to jeden problematiky znalý odborník-veľmi dobrý, ja by som len chcela vedieť či to má ešte niekto v záhrade a ako sa stým vysporiadal, aby napísal svoju skúsenosť s touto burinou. Ale aj tak ti ďakujem za informácie.
enter
30.08.07,17:32
Predpokladám, že Ilona myslela takú burinu akú som ofotila v záhrade, tiež neviem čo s ňou, som bezradná.
bef
30.08.07,19:40
Snažím sa s touto burinou bojovať už niekoľko rokov, ale stále prehrávam. Jediné čo mi ako tak pomáha je jej pracné vyberanie. Doteraz som nevedela ako sa volá, ale pomenovala som si ju sama _ Nešťastie.
Prajem veľa trpezlivosti. :)
ilona
31.08.07,03:36
Enter,je to presne táto burina s ktorou si neviem rady a mám už s ňou zaplienenú celú záhradu.Ak viete ako proti nej bojovať poraďte.
orazel
31.08.07,03:46
Ahojte Poraďáci,
vie niekto, aká je to burina, ktorá sa nám rozmáha po záhrade? Je cca 40 cm vysoká (keď je dospelá), kvety má v tvaré trúbky, podobné ako dyňa ale menšie, biele, plody vyzerajú ako pichľavé (ešte zelené) pagaštany, keď vyschnú a puknú, vnútri sú plné dosť veľkých čiernych semienok. Vyzerá veľmi pekne,ale bojím sa, že je to niečo agresívne, lebo sa strašne rýchlo rozmnožuje. Ďakujem.

Podľa opisu je to skutočne durman a pre info pozri http://www.infodrogy.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=WebPage&s=psychoactive
enter
31.08.07,04:48
Ďakujem, za pripojené odkazy, pozrela som všetky, nepotešili ste ma, máme tú burinu druhý rok, vlani som tomu nevenovala veľkú pozornosť, teda určite aj odkvitli, máme sa na čo tešiť spolu s Ilonou.
enter
beakap
31.08.07,07:26
Ďakujem všetkým poraďákom za radu, kedže je durman jedovatý, budem sa ho snažiť vykynožiť, lebo máme malú dcéru, ktorá by ho mohla ochutnať. A tým, čo majú v záhradách kukučinu, držím palce, podľa toho, čo píšete, je durman so svojimi ľahko vytrhnutiaschopnými rastlinami úplná hračka.
ZEvina
31.08.07,09:26
Jááááj poraďáci, ešte že vás mám! Mne to na záhrade začalo rásť tento rok prvýkrát a myslela som si, že je to dáka rastlinka do skalky.:eek: Keďže skalku nemám, spravila som si ju z (neviem to presne nazvať - kompostoviska? kde kompostujeme burinu, opadané ovocie a poškodenú zeleninu). Stranu od záhrady som pekne povysádzala týmito "kvietkami", pekne sa rozrástli, úplne nenáročné na opateru, zakryli nepeknú kopu a vyzerá to dobre:D :D :D Hneď ako prídem domom, idem to rýchlo zlikvidovať, kým mi "kvietky" nezlikvidujú záhradu.:mee:
(myslím tým tú portulaku zeleninovú)
hetty
06.09.07,08:49
Mám to isté. Doviezli sme si minulý rok hnoj na záhradu a túto burinu s ním. Nestačím to vytrhávať.
anklar
06.09.07,09:18
Ďakujem, za pripojené odkazy, pozrela som všetky, nepotešili ste ma, máme tú burinu druhý rok, vlani som tomu nevenovala veľkú pozornosť, teda určite aj odkvitli, máme sa na čo tešiť spolu s Ilonou.
enter
Enter, tiež ju máme v záhrade 2. rok. A tiež jej vlani bolo iba sem-tam. Mysleli sme si, že sme ten nový druh buriny vykynožili, ale, naopak, tento rok sa už usídlila aj medzi kvetmi. Tam dokonca najviac. A tam, kde som ju včas nezbadala, vytvorila obrovský kruhovitý koberec. Keď som ho vytrhla, vysypalo sa z nej množstvo dosť veľkých semien. No, hotovo!!!