FaLuMa
29.08.07,22:07
Chcela by som sa poradiť ako postupovať po založení SBS. Podnikateľ FO mal predajňu. Tú zrušil, a zrušil aj živnosť. Na DU ostal nadalej registrovaný. Získal oprávnenie na výkon SBS a od 1.9.2007 by chcel vykonávať túto činnosť. Keďže teraz nemá IČO nemal by sa registrovať na štatistickom úrade podobne ako napr. SHR aby mu pridelili IČO? Alebo ho teraz vôbec nepotrebuje? Jeho podnikanie podľa mňa teraz spadá do kolonky "podnikanie na základe iného oprávnenia". Ak by mi vedel niekto odpovedať dosť by mi to pomoholo, prípadne aj podľa ktorého zákona treba postupovať. A čo s účtovníctvom? Má ukončiť účtovné knihy ku dňu ukončenia živnosti a pokračovať nanovo alebo pokručuje v starých účtovních knihách do konca roka? ďakujem
Zoltán Kovács
29.08.07,20:13
Chcela by som sa poradiť ako postupovať po založení SBS. Podnikateľ FO mal predajňu. Tú zrušil, a zrušil aj živnosť. Na DU ostal nadalej registrovaný. Získal oprávnenie na výkon SBS a od 1.9.2007 by chcel vykonávať túto činnosť. Keďže teraz nemá IČO nemal by sa registrovať na štatistickom úrade podobne ako napr. SHR aby mu pridelili IČO? Alebo ho teraz vôbec nepotrebuje? Jeho podnikanie podľa mňa teraz spadá do kolonky "podnikanie na základe iného oprávnenia". Ak by mi vedel niekto odpovedať dosť by mi to pomoholo, prípadne aj podľa ktorého zákona treba postupovať. A čo s účtovníctvom? Má ukončiť účtovné knihy ku dňu ukončenia živnosti a pokračovať nanovo alebo pokručuje v starých účtovních knihách do konca roka? ďakujem

Ak zrušil živnosť, tak sa mal odhlásiť aj z DÚ. Je to povinnosť do 15 dní od dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnosti. A mal odovzdať aj kartičku DIČ.
FaLuMa
30.08.07,05:12
Ale od podniká naďalej, len na základe iného oprávnenia, nie živnosti. Potom sa mal nanovo registrovať na DU aby mu pridelili nové DIČ??
Katrinchen
30.08.07,05:37
Na DÚ sa mal zaregistrovat nanovo, a oni by mu pridelili (asi) nove DIČ (neviem, či DÚ môže použiť znova to isté DIČ).

Čo sa týka IČO-a, tak to je otázka na štat. úrad alebo na orgán, ktorý vydáva oprávnenia na výkon činnosti SBS.
Neviem, či SBS-kári sú povinní mať IČO. Rozhodne viem, že niektoré profesie (autorizovaní architekti, advokáti, niektorí lekári) vykonávaju SZČO bez IČO-a. Majú číslo v zozname danej profesie, DIČ a v poistovniach dostanú osobitné číslo.
FaLuMa
30.08.07,05:55
Takže ho rýchlo pošlem aby sa odhlásil a prihlásil. Len pre upresnenie - ak sa v piatok 30.8. preregistruje môže od 3.9. už vykonávať činnosť? Alebo musí počkať kým mu príde dič?
Katrinchen
31.08.07,13:36
Podla mna moze vykonavat cinnost aj pred tym, nez dostane karticku z danoveho uradu. Pretoze opravnenie ju vykonavat ma.

Problematicke je to akurat s dokladmi (faktury, zmluvy), kde sa DIC pise. Odporucam potom tieto doklady vymenit, resp. DIC doplnit.