Corado68
30.08.07,06:51
Pekný deň prajem.
Potreboval by som poradiť.
S manželkou sme v rozvodovom konaní, odišla k rodičom a chceme sa nejko dohodnúť na rozdelení majetku.
Spoločne sme nadobudli byt a jeho zariadenie. Na kúpu tohto bytu a zariadenie sme si zobrali pôžičku.
Manželka to chce riešiť tak, že si zoberie všetko zariadenie bytu a mňe ostane holý byt a pôžička na krku. A po prípadnom predaji bytu jej mám doplatiť rozdiel medzi hodnotou zariadenia a polovicou z predajnej ceny bytu.
Nezdá sa mi dvakrát fér.

Ako sa vlastne delí majetok a pôžičky?
Nemalo by to ísť 1:1.
Napríklad hodnota bytu 300 000,-
plus hodnota zariadenia 100 000,-
mínus zostatok pôžičky 200 000,-
a výsledná hodnota sa rozdelí na polovicu?
Braňo
30.08.07,05:11
Okrem majetku sa budú deliť všetky záväzky, ktoré boli nadobudnuté počas manželstva. V prípade, že sa nedohodnete (písomne) Váš majetok rozdelí súd. Tak ako má podiel na 1/2 bytu, má podiel na 1/2 pôžičky.
Gido
30.08.07,05:17
Zánikom manželstva zaniká aj BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov), ak nezaniklo rozhodnutím súdu už predtým za trvania manželstva. Do BSM patrí všetko, čo nadobudli manželia alebo jeden z nich za trvania manželstva, resp. BSM s výnimkou vecí, ktoré získal len jeden z manželov darom alebo dedením. Po zániku BSM je potrebné majetok patriaci do BSM vysporiadať. Vysporiadava sa dohodou, kde je vecou účastníkov dohody, ako sa vysporiadajú. Ak sa nevedia dohodnúť, rozhodne na návrh niektorého z nich súd podľa týchto základných zásad: podiely oboch účastníkov sú rovnaké (ale sú aj výnimky uvedené v zákone) a hodnota BSM v čase zániku BSM. Teda aj hodnota bytu je iná, ako v čase nadobudnutia, spravidla až niekoľkonásobne vyššia a naopak, hodnota zariadenia je spravidla značne nižšia, niekedy aj nulová. Myslím, že ti to stačí ako návod pre dohodu.
wagner
30.08.07,17:19
Ak sa nedohodnete, čo takto elektrická píla? Všetko prepíliť napoly. Skús to navrhnúť a možno sa tým návrhom schladia aj hlavy. Samozrejme že sa budú deliť aj dlhy nie len majetok. Skúste sa dohodnúť mimosúdnou cestou. Dnes sú na to na súde evidovaní ľudia a je to lacnejšie a menej stresové.
Gido
04.09.07,11:53
Poznámka (a asi aj mimo tému): odpovede už nezaujímajú ani toho, kto sa pýta?
Corado68
06.09.07,06:13
Ale zaujímajú.
Omlúvam sa bol som dlhšie mimo.
Ďakujem Vám pekne.
Ja osobne tak isto uprednostňujem dohodu. Tých stresov už bolo dosť.
Snáď to sklepneme k spokojnosti (aspoň čiastočnej) oboch strán.
Vďaka ešte raz.
medulina
11.09.07,15:24
Ktorý zákon ošetruje porozvodové delenie BSM? Berie sa do úvahy aj spôsob financovania- preukážem, že počas manželstva nadobudnutú nehnuteľnosť z časti zaplatili moji rodičia? Alebo sa na spôsob nadobudnutia neprihliada? A mám ešte veľa podobných otázok...aké máte skúsenosti?
Mária27
11.09.07,17:52
Občiansky zákonník (zák. 40/1964 Zb.) § 143 - § 151
dacdac
17.02.08,14:04
ahojte, prosím pomôže mi niekto nájsť nejakú zmluvu o rozdelení majetku bývalých manželov, jedná sa mi hlavne o to aby zmluvu akceptovali aj na kartastri ... díki Miro z NR
pravnicka
19.02.08,17:50
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov upravuje Občiansky zákonník.

Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150. (2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci

bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciac h platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

§ 149a
Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na staros tlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.:):)
pravnicka
19.02.08,17:53
Tu však ide o to, aká je hodnota bytu a zariadenia a aká je veľká pôžička byt a k tomu zaplatiť rozdiel.
:):)