12spidy
30.08.07,07:02
Dobrý deň,
chcel by som poradiť ohladom výmeny kotla na pevne palivo, máme teraz etažove kurenie a kotol ETKA U12 ale dostatočne nevykúri celý dom. Viete mi poradiť niečo ohladom kotlov. Aký typ a aký veľký kupiť....ďakujem za všetký odpovede
Braňo
30.08.07,05:06
Akú podlahovú plochu treba vykurovať?
Huta
30.08.07,10:52
Neviem,či dobre tú značku napíšem,ale určite najlepšia je VIAGRUS,presný typ neviem,ale doma môžem pozrieť.Vykurujeme 2 podlažia,máme ju 2 roky a neviem si ju vynachváliť. Čo som sa rozprávala aj so známymi,ktorí ju majú každý si ju chváli.
zsolt69
30.08.07,13:54
Skôr si myslím že sa to počíta na m3. Viadrus je velmi dobrý kotol aj ja doporučujem.
zsolt69
09.09.07,15:21
Dobrý deň,
chcel by som poradiť ohladom výmeny kotla na pevne palivo, máme teraz etažove kurenie a kotol ETKA U12 ale dostatočne nevykúri celý dom. Viete mi poradiť niečo ohladom kotlov. Aký typ a aký veľký kupiť....ďakujem za všetký odpovede
Teraz otvorili v Hriňovej obchodný dom na kotle. Keď chceš, tak Ti pošlem SS-kou adresu a tel. číslo.
skuter1
24.07.08,13:46
My mame doma kotol na tuhe palivo Viadrus (5 clankovy) a je problem "dostat" ho nad 60 C. Neviem v com je chyba ale co robim to robim stale to nie je ono. Pocul som tiez ze taky kotol vykuri ...
wagner
24.07.08,14:24
Záleží čím kúriš. Ja mám odskúšané drevo a na to trochu uhlia. Pec potom nedechtuje a máš ju na potrebnú teplotu. Tiež mám skúsenosť, že len samotné drevo nedáva potrebný žiar, ktorý zabezpečí riadnu teplotu. Tiež mám Viadrus 4, vykurujem dve poschodia.
petmar
24.07.08,14:52
Dôležitý je aj dobrý ťah komína, aby išli spaliny dookola celým priestorom v kotli a nie napr. kúriť pri otvorenej zakurovacej klapke. V zime za mrazov by sa mal do kotla vkladať register, ktorý ešte spomalí obeh splodín a tým ich lepšie využije na odovzdanie tepla. Pod takých -5 °C sa to dá, lebo vtedy komín lepšie ťahá.
A tiež čím sa kúri. Výrobca udá napríklad výkon 16 kW ale treba si všimnúť aj pri akom menovitom palive, obyčajne hnedé uhlie, čo má vyššiu výhrevnosť ako drevo. Potom je skutočný výkon menší - pozri tabuľku...
skuter1
24.07.08,16:30
Záleží čím kúriš. Ja mám odskúšané drevo a na to trochu uhlia. Pec potom nedechtuje a máš ju na potrebnú teplotu. Tiež mám skúsenosť, že len samotné drevo nedáva potrebný žiar, ktorý zabezpečí riadnu teplotu. Tiež mám Viadrus 4, vykurujem dve poschodia.

Kurim drevom, skusal som nastiepane na tenko, potom stredne velke kusy, take ktore vojdu cez dvierka a stale ziadna velka zmena. Moje rurky - plastove su umiestnene v podlahe v betone (neviem ci su izolovane) a ci prave preto nie je tento problem s vykurovanim. Mam tiez dve poschodia a cca do 300 m2. Ku kotlu mam pripojeny obojzivelnik na ohrev TUV. Vdaka za reakciu.
legolas
27.07.08,04:03
Dobrý deň,
chcel by som poradiť ohladom výmeny kotla na pevne palivo, máme teraz etažove kurenie a kotol ETKA U12 ale dostatočne nevykúri celý dom. Viete mi poradiť niečo ohladom kotlov. Aký typ a aký veľký kupiť....ďakujem za všetký odpovede

Ja osobne Ti odporúčam kúpiť VIADRUS U22, je to liatinový kotol s veľkým ohniskovým priestorom. Ja som ho mal až dokiaľ smie nemali zavedený plyn. Bývam v rodinnom dome kde mám napojených 14 radiátorov a k tomu ešte kotol ohrieva TUV 180 litrov. Dom je poschodový. Spočiatku som mal len samospádové napojenie, potom som do spiatočky namontoval malé čerpadlo pre rýchlejšiu cirkuláciu vody. Bolo to super.
Lenka21
03.11.08,12:14
Dobrý deň,
máme doma 5 článkový liatinový kotol Dakon 7-32 kW. Viete nám poradiť ako dosiahnuť aby po poslednom večernom naložení pece ostala do rána horúca pahreba na ktorú stačí nahádzať nové drevo a pec sa znova rozhorí? Skúšame rôzne kombinácie s klapkou a prívodom vzduchu, ale drevo vždy buď vyhorí celé alebo ostane veľký kus nezhoreného dreva :confused: Skúšame aj brikety, veľké-malé kusy dreva, vždy dosiahneme len to že je pec celá zadechtovaná :( Ďakujem veľmi pekne!!
Pistino
03.11.08,15:42
Dobrý deň,
máme doma 5 článkový liatinový kotol Dakon 7-32 kW. Viete nám poradiť ako dosiahnuť aby po poslednom večernom naložení pece ostala do rána horúca pahreba na ktorú stačí nahádzať nové drevo a pec sa znova rozhorí? Skúšame rôzne kombinácie s klapkou a prívodom vzduchu, ale drevo vždy buď vyhorí celé alebo ostane veľký kus nezhoreného dreva :confused: Skúšame aj brikety, veľké-malé kusy dreva, vždy dosiahneme len to že je pec celá zadechtovaná :( Ďakujem veľmi pekne!!



Mas 4 alebo 3 cestny ventil? Ak nie mohol by problem vyriesit. Ja mam manualny. Na noc uberem a rano je trosku chladnejsie ale da sa vydrzat. Takyto ventil udrzuje pec resp. teplotu vratnej vody min. 40°C aby pec nedechtovala ne nehrozila nizkoteplotna korozia.
Inak mam Verner 25kW - nerezový uz 8 rokov a pohoda.
wagner
03.11.08,16:40
Ja mám na komíne regulátor komínového ťahu a ten udržuje teplotu komína a tým aj teplotu pece. Na noc nezvyknem nakladať do pece - naposledy tak okolo ôsmej večer, čerpadlo zvyknem vypnúť okolo jedenástej v noci. Ráno mám v peci žeravé uhlíky - stačí rozhrabať a hneď rozkúriš. Pokiaľ nekúriš na čerpadlo, tak ešte lepšie, môžeš na noc naložiť.
Lenka21
04.11.08,10:31
Máme samospád - bez čerpadla. Komín na noc vždy privrieme, aj tak vždy všetko vyhorí, resp. pahreba je vychladnutá a treba zakurovať nanovo :(
Pistino
04.11.08,17:42
No skus priskrtit ventil na spiatocke. Kotol sa ti bude menej chladit. Po 5-10 min skontroluj vodu na vystupe aby sa ti neprehrial kotol!! Ked bude kotol mat stalejsiu teplotu mala by pahreba vydrzat.
Jeden
04.01.09,18:41
My máme kotol ATMOS 25 , je to splyňovací kotol na drevo.Vodu, ktorá ide do radiátorov vyhreje na 80C a radiatori vyhrejú miestnosť ledva na 20C a to sme ešte napojili ďalšie 4 radiatori, pri ktorých idu ešte slabšie. Spolu máme 11 radiatorov. Chcel by som sa spýtať, či má niekto s touto pecou skúsenosť a vie mi poradiť včom je problém. Keď sme ju kupovali, chceli sme silnejšiu, ale kúrenár nám povedal že stačí. Najhoršie je, že neviem či je problém v peci alebo niekde inde.
wagner
04.01.09,19:20
Ja mám pec VIADRUS U22. Na ňu je napojených 13 radiátorov - a je to v pohode. Ale takto sa nedá hovoriť o výkonnosti kotla. Záleží, aké máš radiátory - ja mám Koráda a tenké medené trubky. Teplé sú krátko po zakúrení v peci- kúrim na čerpadlo. Tiež záleží či kúriš samospádom alebo čerpadlom. Koľko m2 vykuruješ? Ja vykurujem cca 200 m2 priestoru. Musíš sa odraziť aj od týchto vecí. Možno máš v systéme veľa vody - starší druh radiátorov a to dlhšie trvá, pokiaľ sa voda rozohreje. Tiež záleží od strát - aké sú okná, či sú obvodové múry zateplené, aká je vlhkosť vzduchu. Možno je tento výkon kotla na vykurované priestory málo. Nedá sa to jednoznačne usúdiť z toho, čo si napísal.
pavol54
04.01.09,19:40
My máme kotol ATMOS 25 , je to splyňovací kotol na drevo.Vodu, ktorá ide do radiátorov vyhreje na 80C a radiatori vyhrejú miestnosť ledva na 20C a to sme ešte napojili ďalšie 4 radiatori, pri ktorých idu ešte slabšie. Spolu máme 11 radiatorov. Chcel by som sa spýtať, či má niekto s touto pecou skúsenosť a vie mi poradiť včom je problém. Keď sme ju kupovali, chceli sme silnejšiu, ale kúrenár nám povedal že stačí. Najhoršie je, že neviem či je problém v peci alebo niekde inde.

chyba je vo vašej montáži 25 kW kotol musí utiahnuť aspoň 150 m2 a aj viac
je používam vigas 25 vo foliovníku a 7x15 a aj v tých najväččích zimách to utiahne síce nie na 20oC . Nie každý čosi píše k menu montér to aj vie zapojiť.
máte to vôbec odvzdušnené ?
sarasara
04.01.09,23:19
Máte niekto skúsenosť s Dakonom na drevo? Vykurujeme 200 m2, 14 radiátorov, chceme väčší ako 25 kW.
wagner
05.01.09,11:30
Možno by som zvažovala kúpiť uhlie a na drevo vždy dať navrch zo dve-tri lopatky uhlia. Zvýši sa výhrevnosť kotla a podľa mňa ho nebudeš musieť vymieňať. Ja kúrim tiež drevom a tiež pre výhrevnosť kotla dávam uhlie. Kotol - pozri môj príspevok č. 17
ktcc
06.01.09,14:32
mam problem stim ze sa mi nedostana tepla voda do posledneho radiatoru mam stari domcek bez poschcodia je to ako vlacik kotol je v pivnici a nam aj cerpadlo co mam robit a ked zapnem cerpadlo tak ide na polovicu mam uzavreti okruch
greco
12.07.09,17:47
Vedel by mi niekto poradiť aký kotol na drevo je dobrý do rodinného domu? Ďakujem.
arizona
12.07.09,17:53
mihol
13.07.09,11:38
mam problem stim ze sa mi nedostana tepla voda do posledneho radiatoru mam stari domcek bez poschcodia je to ako vlacik kotol je v pivnici a nam aj cerpadlo co mam robit a ked zapnem cerpadlo tak ide na polovicu mam uzavreti okruch
Problém bude určite v tom, že to nie je hydraulicky vyregulované. To znamená, že prvé radiátory sú prekúrené, a tým pádom tie posledné nedokúrené. Skús na prvých trochu priškrtiť ventil.
potvorka
07.12.09,19:01
Kúril som vo viacerých kotloch na pevné palivo - Rymatherm, K-33, Viadrus, Apolo 13, Vigas a Modratherm Zeus - klasika nie splynovací (Slovesnký výrobca v Modre). Ten posledný sa mi osvedčil najviac. Má ho otec aj ja. Odporúčam výkon 35 kw. (kotol je z oceľových plechov nie liatina). Má rýchli nábeh kúrenia. Do 40 minút od zapálenia dosiahne teplotu 60 stupňov. Nutnosťou je dostatočný ťah komína - odporúčam 200mm priemer. Je na ňom jednoduché čistenie a zároveň minimálne. Kúrim len drevom (ale suchým - to znamená, cez leto schlo vonku, od jesene je vo vnútri v pivnici). V porovnaní s ostatnými kotlami čo som mal možnosť použiť, má nižšiu spotrebu paliva. Otec ho má 6 rokov a drží. Mám vykurovanú spiatočku (trojcestný zmiešavač s čerpadlo) + ochrana proti prekúreniu (spätná klapka - znamená vypne čerpadlo a systém ide na samotiaž).
Kolenčík
08.12.09,07:22
To chceš na drevoplyn?
Achelan
17.01.10,17:29
buď máš zle vyregulovanú sústavu, alebo máš všade rovnaké priemery rúr čo vedú rozvod vody...@...alebozavzdušnený systém ... iné možnosti nie su...Achelan
Achelan
17.01.10,17:31
Protherm, Viadrus, Attack, Buderus (Dakon), najčastejšie montované...Achelan
Achelan
17.01.10,17:43
Sú tam príložné termostaty na ovládanie čerpadiel, jeden bude ovládať kotlový okruh -spodné čerpadlo a nastaviť ho na 60st.C a druhý je na domový okruh a nastaviť ho na70st.C. Eště regulátor (v zadnej časti kotla) ktorý cez retiazku ovláda klapku sania vzduchu nastavte na 90st.C. a na panele kotla nastavte kolečkom 85st.C a nemal by byť problém.
Achelan
17.01.10,17:44
výkon kotla = súčet výkonov jednotlivých radiatorov v kW + nejaká rezerva (aj v rúrach je voda)
Achelan
17.01.10,17:47
myslím si, že máš silný kotol na sústavu, ktorú máš vdome a preto rýchlo vyhorí alebo kúriš palivom, ktoré má malú výhrevnosť a tým sa kotol viacej otvára aby dal viacej výkonu a kyslík podporuje horenie...Achelan
akh
09.04.11,19:52
Dobry vecer! Mozete mi poradit- chcem kupit kotol Viadrus 5 clankovy- bude stacit na vykurenie cca 160 stvorakov, lebo kurenar mi povedal, ze 6 clankov je vela a budem mat problem s prebitocnym teplom. A este na co sluzi v tych kotloch pridavny rost, ktory sa kupuje extra? Vdaka
pavfut
26.01.12,19:36
ako kurit v peci atmos, aby paliv(drevo) vydrzalo co najdlhsie, pretoze mne vydrzi max 4 hodiny, dakujem za odpoved....
lubomir999
12.08.12,13:49
Citam tu o samom Viadrusu ale skorej by som siel do STROPUVY . Je to genialny kotol na tuhe paliva spaluje veskere tuhe paliva .Osobne mam tento kotol doma a nemam s nim ziadne problemy mozem len vrelo odporucat .dlha doba horenia jedneho nalozenia je genialna
lubomir999
12.08.12,13:55
podla mna kotol STROPUVA
malavec
26.08.12,07:18
Dobry den, chcel by som sa spytat. Byvam v starsom rodinnom dome, chcel by som kupit kotol na tuhe palivo a neviem sa rozhodnut aky. Protherm Bobor 20 alebo Viadrus hercules 4-clankovy. Vykurovacia plocha je cca 100m2.
pavol54
26.08.12,07:39
Teraz som riešil nejaký problém a objavil som novinku vložku na pelety do kotlov rôznych typov, vyzerá to na prvý pohľad rozumné riešenie (atmos, attack to ponúkajú)
lubomir999
26.08.12,14:55
ja by som kazdopadne bral do uvahy aj kotol STROPUVA bud S10 alebo S10U
lubko6394
26.08.12,15:45
ja by som kazdopadne bral do uvahy aj kotol STROPUVA bud S10 alebo S10U

Vykašli sa na inzerciu toho zázraku. Zachvíľu začneš tvrdiť, že do toho kotla stačí naložiť na jeseň a bude kúriť bez prikladania až do jari, lebo ukrajinský vševedko tam nenápadne primontoval blok z Čerbobylu...
Achelan
27.08.12,11:25
Dobry den, chcel by som sa spytat. Byvam v starsom rodinnom dome, chcel by som kupit kotol na tuhe palivo a neviem sa rozhodnut aky. Protherm Bobor 20 alebo Viadrus hercules 4-clankovy. Vykurovacia plocha je cca 100m2.
Záleží na: typ radiatorov, množstvo radiatorov, výkon radiatorov, aký rozvod rúr máš - priemery, či máš poschodie alebo nie, z akého materiálu máš dom postavený, či je zateplený, aký objem vzduchu v miestnostiach budeš vyhrievať...takže rozhodnúť sa medzi týmito dvomi kotlami pre mňa je utópia, keď nepoznám nič bližšie :) a 100 m2 je dosť široký pojem
smido
03.02.13,10:56
Ja osobne VIADRUS nedoporučujem.mám ho namontovaný siedmy rok a určite ho budem menit.Ten kotol kuri pánu bohu do okien a jediná jeho výhoda je jeho životnost.
killerkj
28.09.13,20:06
ja mam doma kotol znacky attack - 4-clankovy s pridavnou nadrzou na TUV.
System mam napojeny na 2 cerpadla... jedno je na okruh kotol -zasobnik... a druhe zasobnik - Radiatory.
mam napajanych 10 radiatorov... este podotykam ta pridavna nadrz ma 400 litrov.:)
kurime cisto tvrdym drevom buk, dub... "suchym". naposledy prikladam o 22:00 +-. na zaciatku som mal aj ja problem z dechtovanim a zhasnutym ohnom... skusal som dat cerpadlo na minimalny stupen no aj tak to nepomahalo... tak som skusil cez den vypnut cerpadlo co bolo napojene na okruh kotol - nadrz a pustil som to na samospad nakolko som mal pred a aj za cerpadlom venti vdaka ktorym som mohol obist cerpadlo a tak pustit cirkulaciu samospadovo. ked som priskrtil ventili tak som dosiahol nizsie dechtovanie a aj pahreba my ostala o 45% dlhsie tliet. tlak v kotly sa my ustalil na 1,1a ... a teplota na 75stupnou. skusat len cez den ci vam to pomoze ... neze to urobite vecer a zabudnete sledovat tlak v kotly ... :) ... inac jediny sposob ako sa potom budete moct zohriat bude poldeco..:D
odkedy som toto skusil stale vecer vypnem cerpadlo dam na samospad... s prisktenym vyntilom a som v pohode az do rana... rano o 6-tej prilozim a fakcim na cerpadle zase... :D:D
bonifac
06.06.14,09:48
Niečo pre kutilov, vylepšenie kotla na drevo, zavedenie svetelnej indikácie záklopky:
Napr. aj kotol Atmos DC je vybavený záklopkou ktorá sa používa počas prikladania dreva do kotla. Jej povytiahnutie zabezpečí odvod spalín priamo do kotla a nedôjde tak k zadymeniu miestnosti. Po zatvorení dvierok kotla je potrebné záklopku opätovne zasunúť! Aby sme mali istotu že na to nezabudneme, je vhodné indikovať tento stav, napr. svetelným alebo aj zvukovým signálom.


Mám inštalované, osvedčilo sa, maximálna spokojnosť. V súčasnosti funguje už tretiu sezónu bez akýchkoľvek problémov. Stačí po sezóne očistiť čidlo od prachu.
Sezuzka
30.10.19,07:11
Máme kotol verner 20. S kotlom sme veľmi spokojní, ale v blízkosti nášho bydliska nie je nikto, kto sa uvedeným kotlom venuje, čo sa týka údržby a opravy. Môže sa mi prosím ozvať majiteľ kotla verner 25 Pistino.