jan.zmrhala
30.08.07,09:06
ak mám živnosť musím účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva?, prosim aj o odkaz na usmernenie alebo zákon ktorý to upravuje
Tweety
30.08.07,07:08
ak mám živnosť musím účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva?, prosim aj o odkaz na usmernenie alebo zákon ktorý to upravuje
Pozri §9 Zákona o účtovníctve 431/2002.
Aljok
30.08.07,07:12
Obchodný zákonník
§ 36

Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

§ 37

(1) Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, účtujú podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, v sústave jednoduchého účtovníctva o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možné zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia.

(2) Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, môžu účtovať namiesto v sústave jednoduchého účtovníctva v sústave podvojného účtovníctva, pokiaľ v nej budú účtovať po celé účtovné obdobie.
Zoltán Kovács
30.08.07,09:10
Dávam do pozornosti aj túto tému:

http://www.porada.sk/t30813-pausalne-vydavky.html
blcha
30.08.07,09:30
Ak sa pýtaš, či MUSÍŠ - tak nemusíš. Ak budeš používať paušálne výdavky, tak vedieš iba evidenciu. Ak budeš výdavky preukazovať, dobrovoľne sa môžeš rozhodnúť pre podvojné účtovníctvo (v tom prípade hovorme radšej o nákladoch).
Johanka
30.08.07,12:14
ak mám živnosť musím účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva?, prosim aj o odkaz na usmernenie alebo zákon ktorý to upravuje

Zákon o účtovníctve
§ 9
Účtovné sústavy
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
...

odkaz č.16 je na §37 Obchodného zákonníka, ktorého citáciu nájdeš v prípevku č.3.
jan.zmrhala
31.08.07,05:23
Dobry den vie mi niekto poradit ako je to s vypoctom odvodov pre zivnostnikov (som jedna osoba, nikoho nezamestnavam). Na stranke sulik.sk som sa stretol s 2 bulharskymi konstantami 0,5 pre socialku a 0,467 pre zdravotku. Moze niekto uviest postup pri uplatneni pausalnych vydavkov 40 % a prijme 20 000?.
http://www.sulik.sk/index.php?section=aktuality&article=252
ZuzanaP
31.08.07,05:47
Janko a od kedy budeš mať živnosť? V prvom roku živnosti odvody do SP nemusíš platiť až do 30.06.2008, do vtedy predložíš SP výpis z DP za rok 2007 a v SP ti vyrátajú výšku odvodov. Môžeš si platiť dobrovoľne.

Do ZP je dobré platiť si preddavky aspoň v min. výške - momentálne Sk 1 064,--, aby ti nevyšiel vysoký nedoplatok v RZZP.
jan.zmrhala
31.08.07,15:43
dakujem zuzane za odpoved. živnosť som založil dnes 31.8.2007, to že nebudem platiť prvý rok odvody som vedel (nevedel som vsak ze je to maximalne do 30.6.2008) tak velmi pekne dakujem za radu. Ale aj tak by ma zaujimalo ako sa budu pocitat tie odvody.
veronikasad
31.08.07,15:47
dakujem zuzane za odpoved. živnosť som založil dnes 31.8.2007, to že nebudem platiť prvý rok odvody som vedel (nevedel som vsak ze je to maximalne do 30.6.2008) tak velmi pekne dakujem za radu. Ale aj tak by ma zaujimalo ako sa budu pocitat tie odvody.

Nie je to maximálne do 30.6.08 - je to minimálne do 30.6.08. Ak do konca roka nebudeš mať príjem vo výške 12-násobku min. mzdy, odvody do socialky nebudeš platiť naďalej. Takže ak sa dá, stráž si príjem - tržby, nie zisk.

----------
Veronika