aduliak
30.08.07,09:49
Ahojte, hľadám na Porade už asi hodinu a nenašla som nejakú radu, príp. prilepenú smernicu týkajúcu sa vnútropodnikového účtovníctva.Na 8-ových účtoch sledujeme nejaké výkony spojené s "činnosťou jedného hosp. strediska pre druhé, ktoré si túto činnosť vyžiadalo",... .Potrebujem to dostať do smernice, nevedel by niekto poradiť?:)
silviaproch
05.05.08,12:34
Priložila som takú všeobecnú smernicu vnútropdnikového učtovníctva , snád sa dá použiť.
Zároveň by som sa chcela poprosiť o praktickú radu. Ide mi o to, že naša spoločnosť predáva tovar a zároveň ho zákazníkovi prepraví. V účtovníctve mám teda v stredisku TOVAR nejaké výnosy za predaj a náklady v obstarávacej cene tovaru. V stredisku PREPRAVA mám však len rôzne náklady na PHM, diéty a pod. a chcela by som konkrétne náklady na túto prepravu evidovať v stredisku TOVAR (mám nejakú sadzbu na km a viem počet km). Predpokladám, že by stredisko PREPRAVA mohlo vystaviť vnútropodnikovú faktúru stredisko TOVAR, ale ako to zaúčtovať, má to nejaké daňové dopady?
Napadá ma napr. cez interný doklad zaúčtovať:
stredisko preprava - predaj prepravy 395/602-999
stredisko tovar - 518-999/395

Prosím o Vaše skúsenosti.
silviaproch
07.05.08,11:26
posuvam
Renata0908
08.05.08,12:30
Ahoj, neviem na čo chceš robiť faktúru medzi strediskami. Stačí iba na základe účtovného dokladu (interného) zúčtovať cez účet 395 výnosy z jedného strediska na druhé a náklady tak isto.
KEJKA
09.05.08,02:24
naša spoločnosť predáva tovar a zároveň ho zákazníkovi prepraví. V účtovníctve mám teda v stredisku TOVAR nejaké výnosy za predaj a náklady v obstarávacej cene tovaru. V stredisku PREPRAVA mám však len rôzne náklady na PHM, diéty a pod. a chcela by som konkrétne náklady na túto prepravu evidovať v stredisku TOVAR (mám nejakú sadzbu na km a viem počet km). Predpokladám, že by stredisko PREPRAVA mohlo vystaviť vnútropodnikovú faktúru stredisko TOVAR, ale ako to zaúčtovať, má to nejaké daňové dopady? danove dopady to nema
Napadá ma napr. cez interný doklad zaúčtovať:
stredisko preprava - predaj prepravy 395/602-999...........395 /699.
stredisko tovar - 518-999/395 ....................................599 /395

Prosím o Vaše skúsenosti.
nemozes vnp.vykony uctovat na prvotne naklady/vynosy.
preto som navrhla ucty ine
ucty 395=0, 599=699, takze to nebude mat vplyv na zaklad dane ani na vysledok hospodarenia.
silviaproch
09.05.08,10:12
supeeeer, ďakujem za rady , jasne budem to účtovať len cez ID a na účty 599/699
gbkksnr
16.06.09,13:18
supeeeer, ďakujem za rady , jasne budem to účtovať len cez ID a na účty 599/699
Chcela by som reagovat na temu VP uctovnictva, ako sa prenesu naklady do normalneho uctovnictva ?