vanilka
30.08.07,11:14
potrebujem radu ohladom cerpania SF, ide o to ze sa u nas necerpal uz niekolko rokov preco to mi nikto nevedel vysvetlit, teraz by som ho chcela vycerpat aj za minule roky na stravne pre zamestnancov, ti ale nastupovali o vystupovali v roznych rokoch, chcela by som sa spytat ak napr. v roku 2005 boli zamestnani dvaja zamestnanci tak sa socialny fond deli na cerpanie medzi nich rovnakym dielom? a taktiez ak sa tvorba SF vykazala na konci roku 2005 bolo potrebne preniest ju nejako do PD do roku 2006?

dakujem
IVEB
30.08.07,10:22
[quote=vanilka;520876]potrebujem radu ohladom cerpania SF, ide o to ze sa u nas necerpal uz niekolko rokov preco to mi nikto nevedel vysvetlit, teraz by som ho chcela vycerpat aj za minule roky na stravne pre zamestnancov, ti ale nastupovali o vystupovali v roznych rokoch, chcela by som sa spytat ak napr. v roku 2005 boli zamestnani dvaja zamestnanci tak sa socialny fond deli na cerpanie medzi nich rovnakym dielom? a taktiez ak sa tvorba SF vykazala na konci roku 2005 bolo potrebne preniest ju nejako do PD do roku 2006?


Nerozumiem tomu , čo sa vlastne pýtaš. Tvorbu SF tvoríš mesačne a zostatok SF z roku 2005 Ti tvorí počiatočný stav SF v roku 2006. Tvorba sa neprenáša a už vôbec nie do PD. Tvorba sa účtuje v JÚ v PD / ak nemáš zriadený účet v banke/ len v rámci závierkových operácií.
Čerpať SF vytvorený v minulých rokoch môžeš v roku 2007 podľa schválených zásad a podľa zákona o SF.
Pru
09.09.07,18:02
Ja by som sa chcela tiež spýtať na sociálny fond, minulý rok som ho v rámci uzávierkových operácií nezaúčtovala, jedná sa o nejakých 600,- - jedna pracovníčka s min.mzdou. Môžem ho zaúčtovať v januári tohto roku? Lebo myslím, že moja predchodkyňa ho vôbec neúčtovala, čo s tým? díky moc
ekopo
09.09.07,18:19
Ja by som sa chcela tiež spýtať na sociálny fond, minulý rok som ho v rámci uzávierkových operácií nezaúčtovala, jedná sa o nejakých 600,- - jedna pracovníčka s min.mzdou. Môžem ho zaúčtovať v januári tohto roku? Lebo myslím, že moja predchodkyňa ho vôbec neúčtovala, čo s tým? díky moc
Kde si ho neúčtovala, do VOZD? Smola. Môžeš dať dodatočné DP, ale vzhľadom na výšku sumy.....Tento rok ho do VOZD určite nomôžeš zaúčtovať. Je ale potrebné upraviť záväzok zo SF.
Pru
09.09.07,18:56
Neúčtovala som ho ako tvorbu soc.fondu na konci roka, on sa ešte nečerpal.
liba2
09.09.07,20:08
Neúčtovala som ho ako tvorbu soc.fondu na konci roka, on sa ešte nečerpal.SF sa ako VOZD zaúčtuje pri jeho tvorbe (nie až pri jeho čerpaní).
Pru
10.09.07,06:21
A keby som ho za min. rok zaúčtovala ako VNZD, lebo kvôli 600 korunám by som nerada podávala dodatočné DP. Účtovníčka predo mnou ho vôbec neúčtovala a netrápilo ju to, už som si ohľadom toho prečítala hodne, ale neviem fakt čo by sa s tým dalo robiť.
liba2
10.09.07,07:15
A keby som ho za min. rok zaúčtovala ako VNZD, lebo kvôli 600 korunám by som nerada podávala dodatočné DP. Účtovníčka predo mnou ho vôbec neúčtovala a netrápilo ju to, už som si ohľadom toho prečítala hodne, ale neviem fakt čo by sa s tým dalo robiť.
To môžeš urobiť.
Pru
10.09.07,07:19
Takže by som mohla zaúčtovať soc.fond do VNZD aj za tie roky čo nebol účtovaný alebo len za min.rok? Mesačne to vychádza okolo 50 sk, dočítala som sa, že by sa mal účtovať mesačne, ale v jednom článku bolo písané, že aj na konci roka sa môže zaúčtovať.
ekopo
10.09.07,07:26
Aj tak by si mala minimálne upraviť výkaz o MaZ, pretože tam určite záväzok zo SF nie je evidovaný.
elenka
10.09.07,07:29
Chcem sa spýtať - môžeme zo sociálneho fondu zaplatiť prenájom divadla ? Pre upresnenie divadelné predstavenie je len pre zamestnancov organizácie .
Jana Acsová
10.09.07,07:32
Chcem sa spýtať - môžeme zo sociálneho fondu zaplatiť prenájom divadla ? Pre upresnenie divadelné predstavenie je len pre zamestnancov organizácie .
Keď si riadne prečítate zákon o SF, nájdete tam zmienku o vnútornom predpise, ktorým by mala byť upravená táto oblasť. Spracujte si ju ... no a chodievajte aj do divadla. Určite sa to neprieči zásadám čerpania, ktoré vyplývajú priamo zo zákona.
Jana Acsová
10.09.07,07:34
No a ten prenájom ... ak sa jedná o pernamentku, stálu rezerváciu na predstaveniach určeného počtu sedadiel ... tak áno.

Neviem, či prenájom za účelom ochotníckeho využitia by tam spadal, ale to zrejme nemáte na mysli :)
kvieta
11.09.07,06:59
Mozte mi poradit? Uz som tu cosi pocitala, ale aj tak.
Minuly rok som zauctovala len cerpanie SF (na zaklade blockov z registracky - vianocne kolekcie). Tvorbu som neuctovala (nevedela som ako, nakolko sme nemali ucet SF). Tento rok uz nemozem zauctovat tvorbu SF za rok 2007? Tusim, ze do februara 2007 sa moze zauctovat tvorba SF za rok 2006, ci nie?
A ako zauctujem tvorbu SF tento rok, ked nemame ten ucet SF, neviem co s tym. Ci to len vypisem rucne na zavierkovych tlacivach? Neuctuje sa o tvorbe?
Prosim, poradte. Dakujem.
kvieta
11.09.07,12:28
Nik nevie poradit???
liba2
11.09.07,14:38
Mozte mi poradit? Uz som tu cosi pocitala, ale aj tak.
Minuly rok som zauctovala len cerpanie SF (na zaklade blockov z registracky - vianocne kolekcie). Tvorbu som neuctovala (nevedela som ako, nakolko sme nemali ucet SF). Tento rok uz nemozem zauctovat tvorbu SF za rok 2007? Tusim, ze do februara 2007 sa moze zauctovat tvorba SF za rok 2006, ci nie?
A ako zauctujem tvorbu SF tento rok, ked nemame ten ucet SF, neviem co s tym. Ci to len vypisem rucne na zavierkovych tlacivach? Neuctuje sa o tvorbe?
Prosim, poradte. Dakujem.
Ako to "technicky" urobíš závisí aj od účtovného programu, ktorý používaš.
Zásadne platí že:
-tvorba SF sa zaúčtuje ako VOZD, a
-čerpanie SF ako VNZD.
Ak hovoríš o účte SF a máš pritom na mysli účet v banke, tak to už nie je potrebné. Vytvor si 2. pokladňu len pre SF a tam zapisuj aj tvorbu aj čerpanie.
Že tvorbu SF za r. 2006 môžeš zaúčtovať do februára 2007 ti vyplýva asi z toho, že je to obdobie do podania daň. priznania. Ale tvorba SF ako daňový výdavok sa musí zaúčtovať do toho roka, s ktorým hospodársky súvisí - teda do r. 2006. Zaujímavé by bolo vedieť ako si zaúčtovala to čerpanie v r. 2006, či VOZD alebo VNZD:confused: .
V r. 2007 môžeš doúčtovať tvorbu SF za r. 2006, ale v tomto roku to bude nedaňový výdaj.
ekopo
11.09.07,14:49
Na SF by som neotváral druhú pokladňu. Účtoval a evidoval by som to nasledovne:
1., možnosť: v PD pomocou ID mesačne účtovať tvorbu SF ako VOZD ako nepeňažnú operáciu s následným ročným vyrovnaním.
2., možnosť: v rámci uzávierkových operácií v 12 mesiaci zaúčtovať celkovú tvorbu za rok ako nepeňažnú operáciu
V pomocnej knihe SF evidovať prírastky a úbytky
Jana Acsová
11.09.07,14:51
Tak tak ... pridám ešte z postupov:

(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu ) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastky a úbytky v peňažnom denníku. Ak sú prostriedky sociálneho fondu uložené na osobitnom účte v banke, príspevky do sociálneho fondu sa účtujú v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka. V ostatných prípadoch sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.
Jana Acsová
11.09.07,14:52
V pomocnej knihe SF evidovať prírastky a úbytky
PS + prírastky - úbytky = KS

Čiže aj počiatočný a konečný stav ... konečný stav je východisko pre výšku záväzku z pracovno-právnych vzťahov pre účely účtovnej závierky.
Jana Acsová
11.09.07,14:57
Tento rok uz nemozem zauctovat tvorbu SF za rok 2007? Tusim, ze do februara 2007 sa moze zauctovat tvorba SF za rok 2006, ci nie?Zrejme máte na mysli rok 2006, lebo rok 2007 ešte uplatniť v daňových výdavkoch môžete v rámci uzávierkových operácií. A ešte k spomínanému termínu - február ...

Zo zákona o SF:
§ 6
(4) Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka.

Čiže najneskôr do konca februára je zamestnávateľ povinný spresniť preddavkovo tvorenú tvorbu na základe prepočtu podľa zákona.
Pru
12.09.07,07:25
Takže by sa do výdavkov - do konca februára dal zaúčtovať aj soc. fond, ktorý nebol v r. 2006 zaúčtovaný a nemusela by som podávať dodat.dan.prizn?
Jana Acsová
12.09.07,09:35
Takže by sa do výdavkov - do konca februára dal zaúčtovať aj soc. fond, ktorý nebol v r. 2006 zaúčtovaný a nemusela by som podávať dodat.dan.prizn?
Podľa môjho názoru, ak ste neuplatnili vo výdavkoch cez uzávierkové operácie tvorbu SF na základe spresnenia, ktoré má byť najneskôr vykonané do konca febrára a nemáte otvorený účet v banke ... nebude sa jednať o výdavok ovplyvňujúci základ dane v roku 2007. Tento prípad je osobitý ale podľa môjho názoru ak účtovná jednotka nemá otvorený účet SF v banke, účtuje cez uzávierkové operácie a to na základe vykonaného spresnenia. Termín na spresnenie nemá vplyv na zaúčtovanie cez uzávierkové operácie, ktoré ste povinná vykonať ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostaví.
kvieta
12.09.07,12:09
Na SF by som neotváral druhú pokladňu. Účtoval a evidoval by som to nasledovne:
1., možnosť: v PD pomocou ID mesačne účtovať tvorbu SF ako VOZD ako nepeňažnú operáciu s následným ročným vyrovnaním.
2., možnosť: v rámci uzávierkových operácií v 12 mesiaci zaúčtovať celkovú tvorbu za rok ako nepeňažnú operáciu
V pomocnej knihe SF evidovať prírastky a úbytky

1.) ako si to myslel s naslednym rocnym vyrovnanim???
2.) ako, kam zauctovat to 12 mesiaci, tiez cez ID???

prepac, nejak tomu nerozumiem ...
Kazu
12.09.07,16:47
Prvá možnosť: mesačne účtuješ rovnakú sumu /tebou predpokladanú/ ako tvorbu SF a do konca februára nasledujúceho roku urobíš doúčtovanie alebo odúčtovanie prepočítané zo skutočného vymeriavacieho základu s dátumom 28.2. Tieto mesačné sumy účtuješ ako nepeňažnú operáciu v PD do VOZD

Druhá možnosť: mesačne neúčtuješ ale na konci roka ako uzávierkovú operáciu zaúčtuješ skutočnú výšku príspevku do SF. Zaúčtuješ to do PD ako nepeňažnú operáciu jedným zápisom na základe ID s dátumom 31.12.

Ja to ešte stále posielam na do banky na účet.
ekopo
12.09.07,17:49
Do aktuálneho roka ide ako VOZD len tvorba SF ktorá sa týka daného roka. V tomto prípade v rámci uzávierkových operácií. Viesť účet v banke zvlášť pre SF je vzhľadom na bankové poplatky na uváženie. Poplatky su mnoho krát vyššie ako tvorba.
kvieta
13.09.07,09:41
A ked mi program mesacne vypocita vysku SF zo skutocneho vymeriavacieho zakladu, tak nemusim uctovat predpokladanu sumu, ale realnu, ano?

A este takto, tak tu tvorbu SF (VNZD) za rok 2006 do vykazu za r. 2007 neuvediem, oki? Len tvorbu SF za rok 2007?

Dakujem. Velmi ste mi pomohli :) Ste super ;) .
Kazu
13.09.07,15:09
V obidvoch prípadoch: áno
kvieta
14.09.07,07:09
Aaaa v evidencii SF je tvorba prijem alebo vydaj? Viem, ze v PD je to vydaj, ale v evidencii SF netusim. Ci rovnako ako v PD? Ja mam v evidencii prijem tvorba a vydaj cerpanie. Je to zle ci dobre?
liba2
14.09.07,12:08
Aaaa v evidencii SF je tvorba prijem alebo vydaj? Viem, ze v PD je to vydaj, ale v evidencii SF netusim. Ci rovnako ako v PD? Ja mam v evidencii prijem tvorba a vydaj cerpanie. Je to zle ci dobre?
Aby si mohla niekomu poskytnúť príspevok zo SF, musíš mať z čoho; teda v evidencii SF je tvorba príjem a čerpanie výdaj.
Jana Acsová
14.09.07,13:15
Aaaa v evidencii SF je tvorba prijem alebo vydaj? Viem, ze v PD je to vydaj, ale v evidencii SF netusim. Ci rovnako ako v PD? Ja mam v evidencii prijem tvorba a vydaj cerpanie. Je to zle ci dobre?
Vydali ste z daňových výdavkov a tvoríte fond pre zamestnanca. Daňový výdavok znamená, že ste túto čiastku dlžná na účely podľa zákona o sociálnom fonde a koľko ste dlžná pridávate do sociálneho fondu. Z fondu beriete výdavok určený pre zamestnanca ako čerpanie SF a ten sa v peňažnom denníku už premietne nedaňovo.

Čiže:
- tvorba sociálneho fondu - daňový výdavok v peňažnom denníku a príjem v knihe sociálneho fondu (záväzok - budúca povinnosť voči zamestnancovi),
- čerpanie sociálneho fondu - nedaňový výdavok v peňažnom denníku, čerpanie v knihe sociálneho fondu (výdaj, zníženie záväzku voči zamestnancovi).
Zlatúšik
04.10.07,09:36
Prosím, som začiatočníčka, poraďte ako v JU účtovať soc. fond, nákup straveniek:
1/ nákup straveniek v hotovosti
2/ tvorba soc. fondu /0,6%z HM/
3/ čerpanie soc. fondu /2,- Sk/ks/
4/ príjem 45% z hodnoty stravenky od zamestnanca do pokladne

Nemáme zvlášť otvorený účet!
pure61
19.10.07,17:34
Prosím, som začiatočníčka, poraďte ako v JU účtovať soc. fond, nákup straveniek:
1/ nákup straveniek v hotovosti
2/ tvorba soc. fondu /0,6%z HM/
3/ čerpanie soc. fondu /2,- Sk/ks/
4/ príjem 45% z hodnoty stravenky od zamestnanca do pokladne

Nemáme zvlášť otvorený účet!
Prosím, odpovedzte, to by aj mňa zaujímalo, pre kontrolu....
liba2
20.10.07,10:12
Prosím, som začiatočníčka, poraďte ako v JU účtovať soc. fond, nákup straveniek:
1/ nákup straveniek v hotovosti
2/ tvorba soc. fondu /0,6%z HM/
3/ čerpanie soc. fondu /2,- Sk/ks/
4/ príjem 45% z hodnoty stravenky od zamestnanca do pokladne

Nemáme zvlášť otvorený účet!
Pre začiatočníkov :)
1. Nákup SL (gastrolístky):
- celá hodnota SL (67 Sk) je VNZD, lebo ide o obstaranie cenín a v deň ich obstarania ešte nevieme koľko budeme môcť uplatniť ako VOZD.

- až výdajom SL zamestnancom poznáme oprávnený počet SL, ktorý môžeme uplatniť ako VOZD, ale iba maxim. sumu 48,95 Sk/kus;

- výšku príspevku zo SF určuje zamestnávateľ, pritom rešpektuje zákon o SF, podľa ktorého je povinný na SL prispieť minimálne 30% tvorby SF, čo sleduje z pohľadu celého kalendárneho roka. Príspevok zo SF je VNZD. Odporúča sa do výšky príspevku zo SF zahrnúť „halierové vyrovnanie“ na 1 kus SL tak, aby sme dosiahli sumu, ktorú má zaplatiť zamestnanec zaokrúhlenú na celé Sk; bude sa nám ľahšie manipulovať so sumami, najmä ak úhradu zamestnanca mienime zraziť z jeho mzdy;
teda pri maxim. výdavku 48,95 Sk do výšky príspevku zo SF zahrnieme 0,05 Sk, teda (67 – 48,95 – 0,05 Sk) = 18 Sk bude pohľadávka voči zamestnancovi; zaplatiť ju môže buď v hotovosti do pokladne , čo bude PNZD, alebo mu túto sumu zrazíme zo mzdy. Samozrejme, ak prispejeme zo SF sumou vyššou ako 0,05 Sk, tak pohľadávka voči zamestnancovi sa úmerne zníži.

- prijatá úhrada od zamestnanca je PNZD.
- úhrada za službu je VOZD.

Pre SZČO je VOZD celá suma 67 Sk až maxim. 89 Sk.
SZČO nemá nárok na príspevok zo SF.
SZČO, ktorý je platiteľom DPH, má nárok na odpočítanie DPH zo služby – ale len na pomernú časť za počet SL vydaných zamestnancom, t.j. kráti DPH na SL ktoré si pridelil pre seba.

2. Tvorba SF je VOZD, čerpanie SF je VNZD. Treba viesť evidenciu o tvorbe a čerpaní SF (Kniha SF). Zostatok v tejto evidencii nemôže byť mínusový, t.j. výdaj zo SF nemôže byť vyšší ako je jeho tvorba (je to ako s peňaženkou, keď v nej nič nemáte nemôžete mať výdaj).

3. Evidencia cenín: príjem = nákup SL; výdaj = výdaj zamestnancom, resp. SZČO.
Stačí na to napr. tabuľka v exceli, ktorú na konci roka vytlačíme a založíme k účtovnej závierke; alebo napr. písanka (kockované listy), kde vedieme evidenciu podobne ako v pokladničnej knihe (PS, príjem, výdaj, KS). Zostatok cenín na konci roka uvedieme vo Výkaze o majetku.
pure61
21.10.07,20:11
Ďakujem krásne, konečne môžem spokojne spávať...fakt, nie ironicky...
S.Ch.
01.11.07,13:00
Prosím Vás, je nejaký problém pri čerpaní sociálneho fondu v 2007, ktorý bol z časti vytvorený v už roku 2006? Ďakujem
tetrisss
01.11.07,13:11
nemoze byt ziadny problem, ked cerpanie SF nie je vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. V podstate ide o evidencny vydaj v knihe SF.
liba2
01.11.07,16:02
Prosím Vás, je nejaký problém pri čerpaní sociálneho fondu v 2007, ktorý bol z časti vytvorený v už roku 2006? Ďakujem
Sociálny fond vytvorený v jednom roku sa nemusí vyčerpať celkom do poslednej koruny; niekedy sa to ani nedá. Nevyčerpaný zostatok prostriedkov v SF na konci roka sa prevádza ako počiatočný zostatok do nasledujúceho roka a môže sa čerpať na účely v súlade so zákonom o SF.
liba2
01.11.07,16:05
nemoze byt ziadny problem, ked cerpanie SF nie je vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. V podstate ide o evidencny vydaj v knihe SF.
Ak niekomu prispejem zo SF, tak ide aj o výdaj finančných prostriedkov z pokladne; teda v peňažnom denníku je to VNZD.
tetrisss
01.11.07,18:32
Ak niekomu prispejem zo SF, tak ide aj o výdaj finančných prostriedkov z pokladne; teda v peňažnom denníku je to VNZD.

To je jasne ale nesuvisi to s otazkou.:)
ciaaa
05.11.07,13:18
Takze konecny zostatok k 31.12 sa neuctuje. Uctuje sa len tvorba a cerpanie?
liba2
06.11.07,06:50
Takze konecny zostatok k 31.12 sa neuctuje. Uctuje sa len tvorba a cerpanie?
Konečný zostatok v Knihe SF ? to nie je ani príjem ani výdaj, takže nie je o čom účtovať.
Možno to myslíš inak - tak upresni čo ťa vedie k tomu, že by si mala 31.12. niečo o SF účtovať...
saglucka
06.11.07,08:12
Prosim Vas, nie je to tak, ze VOZD pri 67,- korunovom tickete je 67*0,55=36,85 Sk???
Alebo som si to pomylila s niecim inym? Dakujem
Paula
06.11.07,08:25
Prosim Vas, nie je to tak, ze VOZD pri 67,- korunovom tickete je 67*0,55=36,85 Sk???
Alebo som si to pomylila s niecim inym? Dakujem


Áno, 55% zo 67 je 36,85....ale je možnosť použiť maximum, teda 55% z 89 a to je 48,95 Sk na jeden stravný lístok aj keď má hodnotu 67,- Sk(+ prísp. zo SF)
saglucka
06.11.07,08:28
Aha, to som nevedela. Das mi aj nejaky zakon kde to najdem? Ja som bola v tom ze mozem max. 55 % z hodnoty poukazky. Dakujem velmi pekne.
Paula
06.11.07,08:42
Zákonník práce - § 152, ods. 3 a 4
ciaaa
19.12.07,11:29
Prvá možnosť: mesačne účtuješ rovnakú sumu /tebou predpokladanú/ ako tvorbu SF a do konca februára nasledujúceho roku urobíš doúčtovanie alebo odúčtovanie prepočítané zo skutočného vymeriavacieho základu s dátumom 28.2. Tieto mesačné sumy účtuješ ako nepeňažnú operáciu v PD do VOZD

Druhá možnosť: mesačne neúčtuješ ale na konci roka ako uzávierkovú operáciu zaúčtuješ skutočnú výšku príspevku do SF. Zaúčtuješ to do PD ako nepeňažnú operáciu jedným zápisom na základe ID s dátumom 31.12.

Ja to ešte stále posielam na do banky na účet.


No co sa tyka v druhej moznosti toho zauctovania k 31.12. K 31.12 uctujem tvorbu SF za 1-11 alebo 1-12/2007?

Vo vykaze o prijmoch a vydavkoch uvediem tvorbu SF za 1-11/2007?? ci 1-12/2007, kedze tvorbu za 12. mesiac budem mat az v januari. Potom 12. mesiac ide do vykazu o majetku a zavazkoch?

Dakujem
ciaaa
20.12.07,14:14
Tak ako ludkovia.. poradite??
kvieta
11.01.08,10:04
Neviete nam niekto poradit, ci tvorba soc. fondu za 12 mesiac ide do vykazu o M a Z (kedze tvorba vznikne az 25.1, ked robime vyplaty)?
Citala som na porade, ze tvorba do VOZD sa tyka len toho roka, s ktorym hospodarsky suvisi.
dadasv
11.01.08,23:57
Neviete nam niekto poradit, ci tvorba soc. fondu za 12 mesiac ide do vykazu o M a Z (kedze tvorba vznikne az 25.1, ked robime vyplaty)?
Citala som na porade, ze tvorba do VOZD sa tyka len toho roka, s ktorym hospodarsky suvisi.

Podľa mňa tvorba musí byť zálohovo do 15. v mesiaci, ktorého sa týka. Teda za december do 15.12.2007. V koncoročnej úprave sa už len upraví o rozdiel medzi zálohou a skutočnou výškou za celý rok 2007.


Ešte otázočka k SF. Podnikateľ rozpustil prevádzku a od 1.4. 2007 nemá žiadnych zamestnancov. Nevyčerpal ale SF, ktorý mu za niekoľko rokov neúplného čerpania narástol asi na 10 tis.(mal okolo 7 zamestancov a obrovskú fluktuáciu!) Stačí ak si o zostatok zvýši daňový základ za rok 2007 uzávierkovou operáciou.? Alebo čo s tým?:confused:
liba2
12.01.08,00:07
áno, stačí :)
kvieta
14.01.08,08:01
Takze do vykazu o P a V ide tvorba 1-12/2007?? citala som ze zostatok SF sa uvadza vo vykaze o M a Z na riadku 17, je to pravda?
ENEN
18.01.08,08:15
Podľa môjho názoru, ak ste neuplatnili vo výdavkoch cez uzávierkové operácie tvorbu SF na základe spresnenia, ktoré má byť najneskôr vykonané do konca febrára a nemáte otvorený účet v banke ... nebude sa jednať o výdavok ovplyvňujúci základ dane v roku 2007. Tento prípad je osobitý ale podľa môjho názoru ak účtovná jednotka nemá otvorený účet SF v banke, účtuje cez uzávierkové operácie a to na základe vykonaného spresnenia. Termín na spresnenie nemá vplyv na zaúčtovanie cez uzávierkové operácie, ktoré ste povinná vykonať ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostaví.

Chcem sa spýtať,ak má účtovná jednotka JU otvorený účet SF v banke a urobí spresnenie tvorby SF za r.2007 v nasledujúcom roku teda do februára 2008,účtuje to do VOZD? Alebo sa tvorba upravuje cez nepeňažné operácie
a ako?
Jarka 1
19.01.08,14:50
Prečítala som to všetko zo všetkých strán. Nuž sa pokúsim dúfať, že som to správne pochopila. Čiže:
- SF tvoriť mesačne zálohovo do 15 -teho v mesiaci /v januári do 15. januára/
- počkať, až budem mať spracované mzdy za december a v uzávierkových operáciách cez interný doklad urobiť doúčtovanie, prípadne odúčtovanie tvorby v nákladoch OZD
- v pokladni SF, alebo na účte SF dorovnať peňažne fond najneskôr do 28.2. nasledujúceho roku
- ako to urobiť, ak som tam dala o pár korún viac? Dám tam o toľko menej - ako? to neviem domyslieť

Treba evidovať mesačne zálohovú tvorbu SF v záväzkoch? Ak áno, tak takto:
- zaevidovanie záväzku napr. 1.1.2007 splatnosť 15.1.2007

Súhlasíte?
Anja111
19.01.08,14:55
Chcem sa spýtať,ak má účtovná jednotka JU otvorený účet SF v banke a urobí spresnenie tvorby SF za r.2007 v nasledujúcom roku teda do februára 2008,účtuje to do VOZD? Alebo sa tvorba upravuje cez nepeňažné operácie
a ako?
Doúčtovanie tvorby SF ide do VOZD za rok 2007 cez nepeňažné operácie, ak nemá UJ otvorený účet pre SF...
Anja111
19.01.08,14:59
Prečítala som to všetko zo všetkých strán. Nuž sa pokúsim dúfať, že som to správne pochopila. Čiže:
- SF tvoriť mesačne zálohovo do 15 -teho v mesiaci /v januári do 15. januára/
- počkať, až budem mať spracované mzdy za december a v uzávierkových operáciách cez interný doklad urobiť doúčtovanie, prípadne odúčtovanie tvorby v nákladoch OZD
- v pokladni SF, alebo na účte SF dorovnať peňažne fond najneskôr do 28.2. nasledujúceho roku
- ako to urobiť, ak som tam dala o pár korún viac? Dám tam o toľko menej - ako? to neviem domyslieť

Treba evidovať mesačne zálohovú tvorbu SF v záväzkoch? Ak áno, tak takto:
- zaevidovanie záväzku napr. 1.1.2007 splatnosť 15.1.2007

Súhlasíte?
Pochopila si to správne... A na SF nepotrebuješ mať samostatný účet v banke, (ani pokladňu), ale keď ho už máš, tak ho vyrovnaj nižším odvodom v nasledujúcom období... Tvorbu a čerpanie SF eviduješ v Knihe SF...
Jarka 1
19.01.08,15:13
Pochopila si to správne... A na SF nepotrebuješ mať samostatný účet v banke, (ani pokladňu), ale keď ho už máš, tak ho vyrovnaj nižším odvodom v nasledujúcom období... Tvorbu a čerpanie SF eviduješ v Knihe SF...

Ďakujem za radu. Nedokážem ovládať poradu tak, aby som sem presunula príspevok z inej témy. Preto musím takto. Čo sa týka povinnosti mať účet, alebo pokladňu SF sa rozoberalo v téme sociálny fond- účtovanie. Mám tam príspevok číslo 19 a nemám k nemu odpoveď. Reagovala som na zmenu zákona o SF od 1.1.2008. Prosím ťa, môžeš sa mi na to pozrieť. Z tvojej odpovede vychádza, že nie je povinnosť ...
Anja111
19.01.08,15:42
Ďakujem za radu. Nedokážem ovládať poradu tak, aby som sem presunula príspevok z inej témy. Preto musím takto. Čo sa týka povinnosti mať účet, alebo pokladňu SF sa rozoberalo v téme sociálny fond- účtovanie. Mám tam príspevok číslo 19 a nemám k nemu odpoveď. Reagovala som na zmenu zákona o SF od 1.1.2008. Prosím ťa, môžeš sa mi na to pozrieť. Z tvojej odpovede vychádza, že nie je povinnosť ...

Presunula som Ti Tvoj príspevok, citujem:
"Mám tomu rozumieť tak, že v JÚ vediem pokladňu SF? Čo presne sa rozumie pod pojmom osobitný analytický účet fondu? Chápem to tak, že v PÚ sa budú fin. prostriedky evidovať v knihe SF, na účte 472 (http://www.porada.sk/t58774-472-zavazky-zo-socialneho-fondu.html) a na analytike k účtu 221 (http://www.porada.sk/t59051-221-bankove-ucty.html), ak nie je samostatný účet v banke na SF. Mohla by pokladňa SF v JÚ spĺňať podmienku analyt. účtu fondu?"

Odpoveď:
Ani po 1.1.2008 nie je povinnosť ukladať finančné prostriedky SF na samostatnom bankovom účte. Dôležitá je evidencia tvorby a čerpania SF v Knihe sociálneho fondu, ktorá preukazuje aktuálny stav...
ENEN
19.01.08,16:25
Doúčtovanie tvorby SF ide do VOZD za rok 2007 cez nepeňažné operácie...

Ďajujem za odpoveď ,ale stále sa neviem stotožniť s tým, že sa doúčtovanie dostane do VOZD cez nepeňažné operácie ak ich odvádzam na bankový účet.Na základe čoho to tak je? Z Postupov účtopvania JU to podľa mňa
nevyplýva.Alebo sa mýlim?
Anja111
19.01.08,16:49
Ďajujem za odpoveď ,ale stále sa neviem stotožniť s tým, že sa doúčtovanie dostane do VOZD cez nepeňažné operácie ak ich odvádzam na bankový účet.Na základe čoho to tak je? Z Postupov účtopvania JU to podľa mňa
nevyplýva.Alebo sa mýlim?
Odvod peňazí na BU sa účtuje len cez priebežné položky. Tvorba SF a odvod peňazí na účet SF je VOZD...
Anja111
19.01.08,17:03
Ďajujem za odpoveď ,ale stále sa neviem stotožniť s tým, že sa doúčtovanie dostane do VOZD cez nepeňažné operácie ak ich odvádzam na bankový účet.Na základe čoho to tak je? Z Postupov účtopvania JU to podľa mňa
nevyplýva.Alebo sa mýlim?



(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu 11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu.
Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
ENEN
19.01.08,17:34
Odvod peňazí na BU sa účtuje len cez priebežné položky.

V jednoduchom účtovníctve účtujem
odvod peňazí z BU na účet SF tiež v banke - VOZD
prjíem paňazí na účet SF v banke - PNZD
čerpanie peňazí zo SF - VNZD
Anja111
19.01.08,17:53
Chcem sa spýtať,ak má účtovná jednotka JU otvorený účet SF v banke a urobí spresnenie tvorby SF za r.2007 v nasledujúcom roku teda do februára 2008,účtuje to do VOZD? Alebo sa tvorba upravuje cez nepeňažné operácie
a ako?


V jednoduchom účtovníctve účtujem
odvod peňazí z BU na účet SF tiež v banke - VOZD
prjíem paňazí na účet SF v banke - PNZD
čerpanie peňazí zo SF - VNZD

Podľa mňa, budeš teda účtovať rozdiel SF, v zmysle Postupov účtovania pre JU a to ako VOZD v roku 2008, (vtedy keď boli finančné prostriedky skutočne odvedené), hoci sa týka predchádzajúceho účtovného obdobia...
ENEN
19.01.08,18:02
Podľa mňa, budeš teda účtovať rozdiel SF, v zmysle Postupov účtovania pre JU a to ako VOZD v roku 2008, (vtedy keď boli finančné prostriedky skutočne odvedené), hoci sa týka predchádzajúceho účtovného obdobia...

Tiež si to myslím že to doúčtovanie SF je VOZD v r.2008 ak to má byť v súlade s Postupmi účtovania v JÚ.
Ešte raz ďakjem za vytrvalosť.
VladoaKatka
31.01.08,07:59
Podnikateľ v máji 2007 rozviazal pracovný pomer s posledným zamestnancom. Neplánuje ďalej mať zamestnancov, z toho dôvodu zrušil účet SF následne v mesiaci jún. Banka previedla zostatok na SF účte na bežný podnikateľský účet. Ako zaúčtovať tento prevod? (cca 200,- Sk)
Paula
31.01.08,08:06
Podnikateľ v máji 2007 rozviazal pracovný pomer s posledným zamestnancom. Neplánuje ďalej mať zamestnancov, z toho dôvodu zrušil účet SF následne v mesiaci jún. Banka previedla zostatok na SF účte na bežný podnikateľský účet. Ako zaúčtovať tento prevod? (cca 200,- Sk)



cez priebežnú položku .

.
VladoaKatka
31.01.08,08:19
Ano to som tak spravila, ale keď sa tvoril SF - bol VOZD, treba sa s tým nejako vysporiadať cez uzávierkové operácie? Zdaniť: áno alebo nie?
Paula
31.01.08,10:12
Účtovala by som ako POZD "ostatné". Neviem však poradiť, či cez uz. operácie, alebo priamo pri prevode. Dúfam niekto poradí.
VladoaKatka
31.01.08,10:44
Prvýkrát som sa s tým stretla, ale asi dám:
výdaj SF.- VNZD alebo SF nezdaniteľný
príjem BÚ - POZD

Uvidím, čo to spraví v prehľade podnikania, však sa s tým vysporiadam.
Zužu
26.02.08,11:40
Podľa mňa, budeš teda účtovať rozdiel SF, v zmysle Postupov účtovania pre JU a to ako VOZD v roku 2008, (vtedy keď boli finančné prostriedky skutočne odvedené), hoci sa týka predchádzajúceho účtovného obdobia...

Vrátim sa k tejto téme , ktorá mi aj tak nie je jasná po prečítaní príspevkov. Mám účet soc. fondu, na ktorý mesačne trvalým príkazom odvádzam sumu. V januári som urobila doúčtovanie soc. fondu.Ale stalo sa mi to , že na účte soc. fondu mám dva krát takú sumu ako mám podľa knihy soc. fondu/ z dôvodu - predchodkyňa nerobila žiadne doúčtovaqnie voči čerpaniu/ , čo teraz s doúčtovaním za rok 2007? Mám to aj tak uhradiť v roku 2008 aby som dorovnala tvorbu? alebo urobiť cez uzávierkové operácie doúčtovanie 31.12. a zároveň vyrovnať účet s knihou soc. fondu?
liba2
26.02.08,11:46
Vrátim sa k tejto téme , ktorá mi aj tak nie je jasná po prečítaní príspevkov. Mám účet soc. fondu, na ktorý mesačne trvalým príkazom odvádzam sumu. V januári som urobila doúčtovanie soc. fondu.Ale stalo sa mi to , že na účte soc. fondu mám dva krát takú sumu ako mám podľa knihy soc. fondu/ z dôvodu - predchodkyňa nerobila žiadne doúčtovaqnie voči čerpaniu/ , čo teraz s doúčtovaním za rok 2007? Mám to aj tak uhradiť v roku 2008 aby som dorovnala tvorbu? alebo urobiť cez uzávierkové operácie doúčtovanie 31.12. a zároveň vyrovnať účet s knihou soc. fondu?Predpokladám, že v Knihe SF máš správny zostatok. Ak áno, urob úhradu na účet SF (alebo z účtu SF) tak, aby tento zostatok na účte bol totožný so zostatkom v Knihe SF.
Zužu
26.02.08,12:07
Zostatok mám správny /robila som kontrolu / ale čo s doúčtovaním tvorby za rok 2007. Cez uzávierkové operácie?
liba2
26.02.08,12:17
Zostatok mám správny /robila som kontrolu / ale čo s doúčtovaním tvorby za rok 2007. Cez uzávierkové operácie?
Tak teraz neviem ktorý zostatok máš správny. :confused: v knihe alebo na účte v banke....
Kde chýba doúčtovanie tvorby SF za rok 2007? v knihe ? a rok 2007 je už uzatvorený ? potom dopočítaj v r. 2008 a v tomto roku to bude VNZD (predpokladám že robíš JU). To znamená, že zostatok v Knihe SF sa ti zmení a asi správny bude zostatok na účte v banke ....
dúfam že som to správne pochopila :)
cactus
26.02.08,12:18
Ano to som tak spravila, ale keď sa tvoril SF - bol VOZD, treba sa s tým nejako vysporiadať cez uzávierkové operácie? Zdaniť: áno alebo nie?


Účtovala by som ako POZD "ostatné". Neviem však poradiť, či cez uz. operácie, alebo priamo pri prevode. Dúfam niekto poradí.


Prvýkrát som sa s tým stretla, ale asi dám:
výdaj SF.- VNZD alebo SF nezdaniteľný
príjem BÚ - POZD

Uvidím, čo to spraví v prehľade podnikania, však sa s tým vysporiadam.

ja som mala tiež zostatok v PÚ, neboli zamestnanci a poradili mi zaúčtovať zostatok na 472/648 , takže by som to dala tak, ako radila Paula na POZD ale do ostatných príjmov na BÚ. Myslím si, že to tak aj logicky vyplýva.
nani0120
26.02.08,12:21
SF mám zaúčtovaný tak, ako sa píše vyššie. Vytvoril sa vo výške 562,- Sk a aj sa vyčerpal vo výške 562,- Sk. Čiže sa mi vynulova. Ako sa ho však zbavím z výkazu o majetku a záväzkoch? Mám ho v záväzkoch. Ďakujem za odpoveď
liba2
26.02.08,12:25
SF mám zaúčtovaný tak, ako sa píše vyššie. Vytvoril sa vo výške 562,- Sk a aj sa vyčerpal vo výške 562,- Sk. Čiže sa mi vynulova. Ako sa ho však zbavím z výkazu o majetku a záväzkoch? Mám ho v záväzkoch. Ďakujem za odpoveďPravdepodobne nie je zaučtované čerpanie fondu (aj keď sa uskutočnilo) . Ak je zostatok v záväzkoch, tak to znamená, že ešte nie je SF celkom vyčerpaný (účtovne).
cactus
26.02.08,12:29
SF mám zaúčtovaný tak, ako sa píše vyššie. Vytvoril sa vo výške 562,- Sk a aj sa vyčerpal vo výške 562,- Sk. Čiže sa mi vynulova. Ako sa ho však zbavím z výkazu o majetku a záväzkoch? Mám ho v záväzkoch. Ďakujem za odpoveď


ja to robím cez pokladňu. Mám vytvorené Sk a SF pokladne. Cez priebežné položky prevediem z SK do SF pokladne tvorbu podľa mesiacov. Čerpanie cez priebežné položky zo SF do Sk pokladne.
A záväzok som si vynulovala tak. že v Sk pokladni som uhradila záväzok, čiže mala sm výdaj VOZD - tvorba SF a zároveň tú istú sumu som dala ako príjem PNZD. Ináč som to v mojom programe nevedela vysporiadať. Možno ti to pomôže.
Zužu
26.02.08,12:30
Tak teraz neviem ktorý zostatok máš správny. :confused: v knihe alebo na účte v banke....
Kde chýba doúčtovanie tvorby SF za rok 2007? v knihe ? a rok 2007 je už uzatvorený ? potom dopočítaj v r. 2008 a v tomto roku to bude VNZD (predpokladám že robíš JU). To znamená, že zostatok v Knihe SF sa ti zmení a asi správny bude zostatok na účte v banke ....
dúfam že som to správne pochopila :)

Ešte raz to rozpíšem:
Tvorba mesačne na základe trvalého príkazu vo výške 70Sk
Podľa vyplatených miezd mala byť tvorba vo výške 1781 Sk
Rozdiel 941 Sk neviem ako zaúčtovať. Keď je účet sociálneho fondu tak tvorba by mala byť úhradou na tento účet. Ale mne sa stalo , že na účte je raz taká suma ako v knihe soc. fondu /v knihe je zostatok správny/. Čiže ja by som mala vyrovnať účet s knihou - odúčtujem z bankového účtu sumu o ktorú mi prevyšuje účet voči knihe soc. fondu. Ale do peňažného denníka potrebujem nejako dostať doúčtovanie tvorby za rok 2007 vo výške 941. A tu mám problém. Robím JU. neviem či som to napísala zrozumiteľne. ďakujem
HankaS
26.02.08,12:30
Zjednodušene, ak si SF nemala vytvorený,nemohla si ho ani čerpať, tak ho začni vytvárať v roku 2008 a čerpaj si ho až teraz,
alebo ak nemáš uzávierku v roku 2007 tak si ho vrámci zúčtovania fondu dotvor jednou sumou - daňovou.Hrubá mzda bez náhrad x 0,6 %
cactus
26.02.08,12:35
Ešte raz to rozpíšem:
Tvorba mesačne na základe trvalého príkazu vo výške 70Sk
Podľa vyplatených miezd mala byť tvorba vo výške 1781 Sk
Rozdiel 941 Sk neviem ako zaúčtovať. Keď je účet sociálneho fondu tak tvorba by mala byť úhradou na tento účet. Ale mne sa stalo , že na účte je raz taká suma ako v knihe soc. fondu /v knihe je zostatok správny/. Čiže ja by som mala vyrovnať účet s knihou - odúčtujem z bankového účtu sumu o ktorú mi prevyšuje účet voči knihe soc. fondu. Ale do peňažného denníka potrebujem nejako dostať doúčtovanie tvorby za rok 2007 vo výške 941. A tu mám problém. Robím JU. neviem či som to napísala zrozumiteľne. ďakujem


ja to robím cez pokladňu. Mám vytvorené Sk a SF pokladne. Cez priebežné položky prevediem z SK do SF pokladne tvorbu podľa mesiacov. Čerpanie cez priebežné položky zo SF do Sk pokladne.
A záväzok som si vynulovala tak. že v Sk pokladni som uhradila záväzok, čiže mala sm výdaj VOZD - tvorba SF a zároveň tú istú sumu som dala ako príjem PNZD. Ináč som to v mojom programe nevedela vysporiadať. Možno ti to pomôže.

skús, či by ti nepomohol postup, ktoŕý som rozpísala nani- vyššie uvedený
liba2
26.02.08,12:38
Ešte raz to rozpíšem:
Tvorba mesačne na základe trvalého príkazu vo výške 70Sk
Podľa vyplatených miezd mala byť tvorba vo výške 1781 Sk
Rozdiel 941 Sk neviem ako zaúčtovať. Keď je účet sociálneho fondu tak tvorba by mala byť úhradou na tento účet. Ale mne sa stalo , že na účte je raz taká suma ako v knihe soc. fondu /v knihe je zostatok správny/. Čiže ja by som mala vyrovnať účet s knihou - odúčtujem z bankového účtu sumu o ktorú mi prevyšuje účet voči knihe soc. fondu. Ale do peňažného denníka potrebujem nejako dostať doúčtovanie tvorby za rok 2007 vo výške 941. A tu mám problém. Robím JU. neviem či som to napísala zrozumiteľne. ďakujem
zrozumiteľne :D.
Na účet SF prišlo 12x70 = 840 Sk, správne malo prísť 1781 Sk, teda na účte v banke chýba 941 Sk - nie ?
V Knihe by tiež malo byť zapísané: tvorba 1781 Sk.
Zužu
26.02.08,13:37
Tá tvorba 1781 by mala byť aj v peň. denníku , čiže tých 941 doúčtujem cez nepeň. uzáv. operácie k 31.12. - VOZD.
Bank. účet k 31. 12. 3600 Sk
kniha soc. fondu k 31.12. 1471.
Rozdiel 2129 odúčtujem v roku 2008 z bank. účtu soc.fondu na podn. účet a tým sa mi vyrovná účet soc.fondu s knihou soc.fondu.
Len neviem či bude správne to účtovanie sumy 941 Sk.
Ďakujem všetkým za pomoc
ENEN
26.02.08,14:10
Tá tvorba 1781 by mala byť aj v peň. denníku , čiže tých 941 doúčtujem cez nepeň. uzáv. operácie k 31.12. - VOZD.
Bank. účet k 31. 12. 3600 Sk
kniha soc. fondu k 31.12. 1471.
Rozdiel 2129 odúčtujem v roku 2008 z bank. účtu soc.fondu na podn. účet a tým sa mi vyrovná účet soc.fondu s knihou soc.fondu.
Len neviem či bude správne to účtovanie sumy 941 Sk.
Ďakujem všetkým za pomoc

Ak tých 941 odvedieš na účet SF v r.2008 tak budu VOZD v r.2008.
Cez nepeňažné operácie účtuješ len keď na SF nemáš vytvorený BÚ.