Janurka
30.08.07,11:16
Dobrý deň, mám v ruke doklad z Metra, na ktorom ako odberateľ figuruje meno a adresa osoby, ktorá so spoločnosťou, pre ktorú kupovala tovar, nemá nič spoločné. Konateľ si neuvedomil, že dotyčná osoba použije svoju Metro kartu. Myslím, že nie je možné odpočítať DPH, ani zúčtovať doklad do nákladov. Keďže ide o celú paletu octu /spoločnosť sa zaoberá chovom kureniec/ a tento nakupuje pravidelne vo väčších množstvách, možno by sa to dalo vysvetliť tým, že konateľ len využil možnosť cesty tejto osoby do Metra a samozrejme výhodnejšiu cenu. Myslíte, že to obstojí v prípade kontroly?
evina
30.08.07,09:23
Dobrý deň, mám v ruke doklad z Metra, na ktorom ako odberateľ figuruje meno a adresa osoby, ktorá so spoločnosťou, pre ktorú kupovala tovar, nemá nič spoločné. Konateľ si neuvedomil, že dotyčná osoba použije svoju Metro kartu. Myslím, že nie je možné odpočítať DPH, ani zúčtovať doklad do nákladov. Keďže ide o celú paletu octu /spoločnosť sa zaoberá chovom kureniec/ a tento nakupuje pravidelne vo väčších množstvách, možno by sa to dalo vysvetliť tým, že konateľ len využil možnosť cesty tejto osoby do Metra a samozrejme výhodnejšiu cenu. Myslíte, že to obstojí v prípade kontroly?

Neobstojí - je to fakturácia na úplne inú osobu.
Dohodla by som sa na prefakturácii od dotyčnej osoby na firmu.
Zoltán Kovács
30.08.07,09:34
Dobrý deň, mám v ruke doklad z Metra, na ktorom ako odberateľ figuruje meno a adresa osoby, ktorá so spoločnosťou, pre ktorú kupovala tovar, nemá nič spoločné. Konateľ si neuvedomil, že dotyčná osoba použije svoju Metro kartu. Myslím, že nie je možné odpočítať DPH, ani zúčtovať doklad do nákladov. Keďže ide o celú paletu octu /spoločnosť sa zaoberá chovom kureniec/ a tento nakupuje pravidelne vo väčších množstvách, možno by sa to dalo vysvetliť tým, že konateľ len využil možnosť cesty tejto osoby do Metra a samozrejme výhodnejšiu cenu. Myslíte, že to obstojí v prípade kontroly?

Určite nie. Odporúčam aby kupujúci predal tovar spoločnosti.
Janurka
30.08.07,11:03
Ďakujem za rýchle odpovede. Je tu ale háčik, pretože dotyčná osoba je "súkromná osoba" a samozrejme nie je platcom DPH. Niekedy je fakt ťažké presvedčiť podnikateľa, že nie všetky výdavky sú výdavky.
evina
30.08.07,11:05
Ďakujem za rýchle odpovede. Je tu ale háčik, pretože dotyčná osoba je "súkromná osoba" a samozrejme nie je platcom DPH. Niekedy je fakt ťažké presvedčiť podnikateľa, že nie všetky výdavky sú výdavky.

Potom má podnikateľ smolu aj z hľadiska nákladov aj z hľadiska DPH.
karcoolka1
30.08.07,11:25
Keď sme pri podnikateľoch, ktorí chcú všetko dať do nákladov...
Ten môj chce dať do nákladov sporák, práčku v kuchynke v sídle prevádzky.
Čo myslíte?
Johanka
30.08.07,11:43
K tomuto iba citát z § 2 Zákona o dani z príjmov
i) daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak, ....

.... záleží od predmetu činnosti ;) .
karcoolka1
30.08.07,11:47
Predmet činnosti nemá absolutne nič s varením, praním.
Pračku chce, vraj perú si zamestnanci pracovné oblečenie v práci.
Sporák..?! Žeby si zohrievame jedlo na plyne, aj keď máme mikrovlnku...
Johanka
30.08.07,11:55
Proti práčke by som osobne nič nemala. Veľa prevádzok si perie obrusy, utierky, plášte, ....je to neporovnateľne lacnejšie a neraz aj kvalitnejšie ako práčovňa ;) .
karcoolka1
30.08.07,12:35
Sporák je tu naozaj, práčka nie.