papulisko
30.08.07,12:53
Dobry den,
potreboval by som poradit ohladom stravovania zamestnancov v suvislosti s novelou Zakonnika prace.
Novela ZP stanovuje minimalnu hodnotu poukazky na 67 Sk. Z novely vyplyva, ze tato hodnota musi byt z jednej stravovacej poukazky. Nasa firma poskytuje zamestnancom poukazky v hodnote 95 Sk. Je tiez potrebne, aby to bolo tvorene jednou poukazkou, alebo moze byt dvomi, pricom jedna je v nominalnej hodnote 67 Sk (tym padom je dodrzana zakonnost) ?
Dakujem za odpoved
Gabi03
30.08.07,10:56
Aj - aj.
Ergo: ak ZĽ poskytuje svojim ZCom stravné poukážky v rôznej nominálnej hodnote za odpracovanú smenu podľa ZP, minimálne jedna poukážka musí byť v hodnote 67 Sk. V tvojom prípade by ešte mohli dostávať buď jednu poukážku v hodnote 28 Sk, alebo dvadsať osem poukážok v hodnote 1 Sk, alebo rôzne variácie medzi tým. :D

Inak môžu dostávať jednu poukážku v hodnote 95 Sk, a tým sa splnili podmienky stanovené ZP.
veronikasad
30.08.07,10:59
Novela ZP hovori o minimálnom príspevku na stravovanie zamestnancov, t.č. 67 sk, z toho príspevok zamestnávateľa min. 55 %.
Maximálny príspevok zamestnávateľa uznaný ako daňový výdavokje 55 % z ceny stravného pri prac.cestách 5-12 hod t.č. 89 sk.

Ak dávate zamestnancom poukážky v hodnote 95sk, daňový výdavok zamestnávateľa je 48,95sk, môžete prispieť zo sociálneho fondu a zvyšok uhradí zamestnanec alebo zúčtujete ako nedaňový výdavok zamestnávateľa.

------------
Veronika
MartinkoK
30.08.07,11:13
My sme mali doteraz stravovacie poukážky v nom.hodnote 60,- Sk. Zostalo mi ich 249 ks, tak som si k ním dnes doobjednala 249 ks v nom. hodnote 10,- Sk. Od 1.9.2007 budú zamestnanci dostávať dve poukážky na jednu smenu v celkovej hodnote 70,- Sk.
Dúfam, že je to tak v poriadku
Gabi03
30.08.07,11:15
My sme mali doteraz stravovacie poukážky v nom.hodnote 60,- Sk. Zostalo mi ich 249 ks, tak som si k ním dnes doobjednala 249 ks v nom. hodnote 10,- Sk. Od 1.9.2007 budú zamestnanci dostávať dve poukážky na jednu smenu v celkovej hodnote 70,- Sk.
Dúfam, že je to tak v poriadku

Podľa mňa nie je.

A dokonca ani podľa zákonníka práce. :D
veronikasad
30.08.07,11:18
Podľa mňa nie je.
A ako to chceš riešiť ? Firma ti poukážky nezoberie späť a keby si to chcela doplatiť v hotovosti, musíš to zamestnancovi zdaniť.
Zákonník práce hovorí o príspevku na stravovanie...

--------
Veronika
Gabi03
30.08.07,11:21
:D
No treba si znovu preštudovať ZP platný od 1.9.2007, konkrétne § 152, ods. 4, kde sa okrem iného hovorí, že hodnota spravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného ...., čiže momentálne viac ako 66,75 Sk.
Ak sú to stravovacie poukážky typu gastrolístkov, mám osobnú skúsenosť, že ich dodávatelia zoberú naspäť a vystavia dobropis, resp. odčítajú od nasledovnej dodávky.
Ja vôbec nikde nevidím problém. Vy ho vidíte? :---
veronikasad
30.08.07,11:25
:D
No treba si znovu preštudovať ZP platný od 1.9.2007, konkrétne § 152, ods. 4, kde sa okrem iného hovorí, že hodnota spravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného ...., čiže momentálne viac ako 66,75 Sk.
Ak sú to stravovacie poukážky typu gastrolístkov, mám osobnú skúsenosť, že ich dodávatelia zoberú naspäť a vystavia dobropis, resp. odčítajú od nasledovnej dodávky.
Ja vôbec nikde nevidím problém. Vy ho vidíte? :---
Ak ich berú stravovacie zariadenia späť, je to OK - neskúšala som to, ale § 152 odst. 4 nehovorí, že tá poukážka musí byť jedna. Ak ťa mýli nárok na poskytnutie stravy ak prac.smena trvá viac ako 11 hod = povinnosť poskytovať ďalšie teplé jedlo, myslím, že to s týmto nemá nič spoločné ak sa suma 67sk skladá z dvoch poukážok.

--------
Veronika
papulisko
30.08.07,11:28
Takze je to tak, ze minimalne jedna poukazka musi byt nad zakonom stanovenu hranicu - v sucasnosti 67 Sk. V pripade vyssieho prispevku, moze byt tvorena z jednej poukazky (napr.85 Sk), alebo z viacerych (jedna 67 Sk, a druha 18 Sk).
dakujem za spolupracu
Gabi03
30.08.07,11:30
Ak ich berú stravovacie zariadenia späť, je to OK - neskúšala som to, ale § 152 odst. 4 nehovorí, že tá poukážka musí byť jedna. Ak ťa mýli nárok na poskytnutie stravy ak prac.smena trvá viac ako 11 hod = povinnosť poskytovať ďalšie teplé jedlo, myslím, že to s týmto nemá nič spoločné ak sa suma 67sk skladá z dvoch poukážok.

--------
Veronika

O ďalšom nároku nie je vôbec reč. Na to teraz zabudnime.

Ale poďme spolu čítať zákon: :D

" (4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu."

Takže ak si pozorne prečítaš odsek, môžeš z neho vyčítať, že sa jedná o jednu a práve len jednu stravovaciu poukážku. Nie je tam napísané: ... hodnota stravovacích poukážok ... .
Isto nie som expert na slovenský jazyk, dokonca sa bez mučenia priznám, že jednotku z neho som mala naposledy hádam v 4. triede ZŠ-ky, ale toto mne je jasné. Dúfam, že sa naozaj nemýlim. :D :D :D
veronikasad
30.08.07,11:34
O ďalšom nároku nie je vôbec reč. Na to teraz zabudnime.

Ale poďme spolu čítať zákon: :D

" (4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sporstredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota straovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu."

Takže ak si pozorne prečítaš odsek, môžeš z neho vyčítať, že sa jedná o jednu a práve len jednu stravovaciu poukážku. Nie je tam napísané: ... hodnota stravovacích poukážok ... .
Isto nie som expert na slovenský jazyk, dokonca sa bez mučenia priznám, že jednotku z neho som mala naposledy hádam v 4. triede ZŠ-ky, ale toto mne je jasné. Dúfam, že sa naozaj nemýlim. :D :D :D

Ano, mám nový ZP pred sebou. Ak by to bolo tak, ako to vykladáš ty, bola by to príliš veľká byrokracia pre podnikateľov a myslím že o to tvorcom novely zákonníka práce nešlo. Nech sa každý zamestnávateľ rozhodne sám ako to bude riešiť. Ja by som si náklad 67sk z 2 poukážok pred daňovou kontrolou obhájila.

---------
Veronika
janaGT
30.08.07,11:35
http://www.porada.sk/t43551-p2-90-sk-stravny-listok-co-s-tou-1-sk.html - od príspevku č. 12 je rozoberaný práve tento problém so skladbou stravných lístkov
Gabi03
30.08.07,11:37
http://www.porada.sk/t43551-p2-90-sk-stravny-listok-co-s-tou-1-sk.html - od príspevku č. 12 je rozoberaný práve tento problém so skladbou stravných lístkov

No tak to som potom jediná, kto si takto vykladá ten zákon. :D

PS: Z hľadiska nákladov máte pravdu, ale my sa tu teraz bavíme o ZP.
sonička
30.08.07,11:42
zaujal ma váš príspevok, čiže ak tomu správne rozumiem my zamestnancom poskytujeme strav.poukážky Le Cheque v hodnote Sk 80,-- čiže podľa mňa je to v súlade so zák.práce od 01.09.2007 , je to tak správne?
Tweety
30.08.07,11:44
Do bodky splňate § 152 ZP.
veronikasad
30.08.07,11:45
No tak to som potom jediná, kto si takto vykladá ten zákon. :D

PS: Z hľadiska nákladov máte pravdu, ale my sa tu teraz bavíme o ZP.
Dodržiavanie Zákonníka práce kontroluje inšpekcia práce. Myslíš, že inšpektor bude mať námietku ak mu ukážeš namiesto jedného lístka dva a bude to považovať za porušenie zákona ?

---------
Veronika
sonička
30.08.07,11:45
ďakujeme za odpoved
Gabi03
30.08.07,11:48
mu ukážeš namiesto jedného lístka dva a bude to považovať za porušenie zákona ?

---------
Veronika

Je to porušenie zákona! :)
veronikasad
30.08.07,11:49
Je to porušenie zákona! :)

Je to tvoj názor, neberiem ti ho, ale nesúhlasím s ním.

-------
Veronika
Gabi03
30.08.07,11:51
Už k tomu nemám viac slov, iba ešte jedna citácia z Etikety Porady mimotemy

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
janaGT
30.08.07,11:56
Ja dávam zamestnancom stravné lístky 40+50 už dosť dlho, dala som to aj do internej smernice. Dúfam, že z toho nebude žiadna pokuta.
Tweety
30.08.07,11:58
Je to OK, ale nebolo by menej administratívne náročné dať iba jeden v uvedenej hodnote?
Gabi03
30.08.07,12:00
Tak diskutujte so mnou...!

Z hľadiska ZP treba dávať minimálne jednu poukážku v hodnote min. 67,-- (momentálne).

Prečo si myslíte opak? :eek:
Gabi03
30.08.07,12:15
Riešenie od Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67) 30-07-07 08:36 PM
#1 (http://www.porada.sk/505525-post2.html)



Od 1.9.2007 platí (§ 152 ods.3 a 4 Zákonníka práce), že ak zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom tzv. gastrolístkov, tak hodnota gastrolístka musí byť najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Výška stravného (http://www.porada.sk/t38805-sumy-stravneho.html)pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín je od 1.1.2006 suma 89 Sk.

To znamená, že ak sa vyššie uvedená suma stravného nezmení, tak od 1.9.2007 musí byť hodnota gastrolístka najmenej vo výške 75% z 89 Sk, čo po zaokrúhlení na celé koruny nahor znamená hodnotu gastrolístka 67 Sk.

Povinný príspevok zamestnávateľa musí byť najmenej 55% ceny gastrolístka, teda pri cene gastrolístka 67 Sk je to po zaokrúhlení na celé koruny nahor najmenej 37 Sk.

Ak by napríklad zamestnávateľ poskytol zamestnancom gastrolístky v hodnote 80 Sk, tak povinný príspevok zamestnávateľa by musel byť najmenej 44 Sk a podobne.

Okrem toho zamestnávateľ môže poskytovať ďalší príspevok zo sociálneho fondu a to až do výšky plnej hodnoty gastrolístka. Pozrite napríklad tu (http://www.porada.sk/t37256-socialny-fond-najvyhodnejsie-cerpanie.html).

ZP_§152



A prečítala som si aj celú tému v Drakovi a nikde nevidím protirečenie ku mne.
skvrnka
30.08.07,12:57
Teraz tomu už vôbec nerozumiem.
Doteraz sme dávali hodnotu stravovacej poukážky Sk 50,- ako 55%
z výšky stravného čiže 48,- + Sk 2,- sme doplácali z soc.fondu.
A súčasne mi to išlo do daňových výdavkov.
Po novom ? chceme dávať napr. hodnota poukážky Sk 70,- čo 75%
stravného 67,- + 3,- Sk SF, ale nerozumiem v tejto súvislosti,
či to celé môžeme dať do daňových nákladov alebo len 55% zo stravného
(89,-) tj.l 48,- Sk .
Ide nám o to, aby sme nevyberali nič od zamestnancov.
Gabi03
30.08.07,13:01
Teraz tomu už vôbec nerozumiem.
Doteraz sme dávali hodnotu stravovacej poukážky Sk 50,- ako 55%
z výšky stravného čiže 48,- + Sk 2,- sme doplácali z soc.fondu.
A súčasne mi to išlo do daňových výdavkov.
Po novom ? chceme dávať napr. hodnota poukážky Sk 70,- čo 75%
stravného 67,- + 3,- Sk SF, ale nerozumiem v tejto súvislosti,
či to celé môžeme dať do daňových nákladov alebo len 55% zo stravného
(89,-) tj.l 48,- Sk .
Ide nám o to, aby sme nevyberali nič od zamestnancov.

No vyhnete sa tomu iba tak, že zvýšiť príspevok z SF.
Ak dávate ZCom gastrolístky, jedna musí byť v minimálnej hodnote 67 Sk. Ale z hľadiska daňových výdavkov ostáva po starom, teda 55% z 89, t. j. 48,95 Sk. Zvyšok (67-48,95) 18,05 rozdelíte medzi SF a ZCov alebo všetko z SF.
skvrnka
30.08.07,13:23
Tak toto asi ťažko dodržíme,lebo:
1. mesačne tvoríme SF 1000,--1200,- (tak to vychádza z hrubých miezd)
2. po výpočte počtu ZCov a počtu stravných lístkov z tejto sumy
už teraz pri 50,- Sk lístkoch (47,- organ.+3,- SF) nám vychádza čerpanie
SF mesačne 900,- - 1000,- Sk
3. t.j. Sk 18,- nemôžeme dať zo SF, a ak dáme Sk 3,- potom Sk 15,-
musíme pýtať od ZCov, čo ich nemôžem nútiť, lebo oni tie peniaze
fyzicky potrebujú na niečo iné (pri tak nizkych platoch a nemôžem ich
nútiť aby dali na stravu keď potrebujú napr. na školský zošit, elektrinu
resp. iné)
Skutočne v takto postavenom ZP nevieme riešenie.
veronikasad
30.08.07,13:26
Tak toto asi ťažko dodržíme,lebo:
1. mesačne tvoríme SF 1000,--1200,- (tak to vychádza z hrubých miezd)
2. po výpočte počtu ZCov a počtu stravných lístkov z tejto sumy
už teraz pri 50,- Sk lístkoch (47,- organ.+3,- SF) nám vychádza čerpanie
SF mesačne 900,- - 1000,- Sk
3. t.j. Sk 18,- nemôžeme dať zo SF, a ak dáme Sk 3,- potom Sk 15,-
musíme pýtať od ZCov, čo ich nemôžem nútiť, lebo oni tie peniaze
fyzicky potrebujú na niečo iné (pri tak nizkych platoch a nemôžem ich
nútiť aby dali na stravu keď potrebujú napr. na školský zošit, elektrinu
resp. iné)
Skutočne v takto postavenom ZP nevieme riešenie.

Ak nechcete pýtať rozdiel od zamestnancov, zúčtujete to z prostriedkov zamestnávateľa - v JU ako VNZD, v PU - sociálne náklady - osobitná analytika - pripočitatelná položka.

---------
Veronika
skvrnka
30.08.07,14:54
To je všetko super, ale to sú peniaze zo zisku, a to firma
nemusí dať ani mať. Sme neziskovka a ak by sme na to mali, zvýšime
aj mzdy, (následne vyšší SF sa tvorí atď atď).
Nemôžu zamestnanci dohodnúť a odsúhlasiť, že nechcú platiť,
a preto súhlasia s nižšou hodnotou gastrolístkov?
(Ako riešiť napr. že zamestnancovi ide výplata na výživné a exekúcie
a ostane mu životné minimum, ktoré mu nestačí ani na nájom a stravu
a ja mu teraz poviem, že mu ešte zoberiem cca Sk 300,- za gastrolístky.
Možno mi podpíše, že sa radšej vzdáva všetkých.)
Vidno, že tie zákony nerobia ludia v praxi.
Aký máte na môj príklad názor?
veronikasad
30.08.07,15:00
Zamestnanec sa nemôže vzdať svojich nárokov, ktoré mu vyplývajú zo zákonníka práce. Riešením by bolo, že mu zabezpečíte stravovanie formou zmluvy s nejakým reštauračným zariadením a zamestnanci nebudú chodiť na obedy - nebudete mať náklady, nemáte mať čo zraziť zamestnancovi. Stravovanie je zabezpečené a zamestnanca nemôžete nútiť, aby tam chodil na obedy.

---------
Veronika
skvrnka
30.08.07,15:52
Je to nekonečná diskusia. Ak zamestnanca nemôžeme nútiť,
aby chodil na obedy, nemôžeme ho nútiť ani aby si
kúpil gastrolístky, a teda ho nútiť doplácať.
Organizácia tiež nie je povinná kryť rozdiel zo zisku.
Na to sme zvyknutí, že zákony si odporujú.
Veď to, že tam zapracovali tých 75% v prípade gastrolístkov,
zaťažili tým vlastne zamestnancov a nijako im nepomohli.
Aj tak si myslím, že nejaká možnosť, ak si ju odsúhlasia
zamestnanci musí existovať.
Uvidíme s akými rôznymi výkladmi ZP sa v tejto súvislosti
ešte stretneme resp. budeme musieť dať dotaz tvorcom
zákona.
veronikasad
30.08.07,16:00
Je to nekonečná diskusia. Ak zamestnanca nemôžeme nútiť,
aby chodil na obedy, nemôžeme ho nútiť ani aby si
kúpil gastrolístky, a teda ho nútiť doplácať.
Organizácia tiež nie je povinná kryť rozdiel zo zisku.
Na to sme zvyknutí, že zákony si odporujú.
Veď to, že tam zapracovali tých 75% v prípade gastrolístkov,
zaťažili tým vlastne zamestnancov a nijako im nepomohli.
Aj tak si myslím, že nejaká možnosť, ak si ju odsúhlasia
zamestnanci musí existovať.
Uvidíme s akými rôznymi výkladmi ZP sa v tejto súvislosti
ešte stretneme resp. budeme musieť dať dotaz tvorcom
zákona.

Gastrolístky si zamestnanec nekupuje, sú príspevkom na stravovanie...
Melnick
30.08.07,16:06
skvrnka ,Ty máš ťažkú pozíciu,pretože si neziskovka. Zober to však z inej strany. Zamestnanec dostal GL v nominálnej hodnote 40.-SK ,s tým ,že 18 Sk.- si doplácal.Teraz dostane GL v nominálnej hodnote 67.- SK ,čiže u zamestnávateľa ,ktorý sa striktne pridržiava pomeru 55%:45% ,si doplatí 30,15 Sk. Ako poznám zam-cov v mojom okolí ,všetci za GL nakupujú potraviny. V tomto prípade zam-ec je na tom lepšie,pretože aj keď si viac priplatil, aj zam-eľ mu dal viac .V prvom prípade zam-covi prispel teda 22.- Sk a v druhom je zo zákona prinútený prispieť mu 36,85 , takže zam-ec získal 14,85 Sk,ktoré by bez novely, u určitého druhu podnikateľov,určite nemal.:)
Slávka33
30.08.07,17:01
A čo ak zamestnávateľ poskytuje zamestnancom príspevok za stravovanie podľa § 152 ods. 3 ZP, aká najmenšia čiastka sumy to musí podľa novely byť? Ďakujem
Melnick
30.08.07,17:18
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
skvrnka
31.08.07,04:43
Melnick, ďakujem za ocenenie ťažkej pozície, ale ja sa musím
držať mojich podmienok a podmienok (mzdy), ktoré majú
naši zamestnanci (a napr. aj ten prípad, keď človek z dôvodu
exekúcie dostane na výplatu predpísané minimum-skutočné nemá ani
na nájom a stravu,nebude mi ešte vkladať za lístky).
Doteraz sme mali lístky Sk 50,- a to 48,- platila organizácia
(55% teda Sk 48,- do daň.nákl.) a 2,- Sk zo soc.fondu.
A všetko bolo v poriadku, aspoň myslím. Ak sa v rôznych
iných výkladoch zákona nedočítam o riešení môjho problému
dám skutočne dotaz na tvorcu zákona nech mi vyrieši
túto situáciu.
Gabi03
31.08.07,05:00
Skvrnka, viem, že to tvoji ZCi nemajú ľahké a ty im chceš iba pomôcť. No mne bije do očí fakt, že majú rôzne exekúcie a výživné. Ale tie predsa nevyrobila firma, ale oni sami... Tým, že vy im poskytnete 67 Sk gastrolístky, ste si splnili povinnosť a že oni nemajú peniaze (exekúcia), už sa vás netýka.
Ak by si im chcela pomôcť, najlepšie vyhľadať v blízkom okolí jedáleň, či reštauráciu, kde by im za tých 50 Sk poskytli teplé jedlo (čo pochybujem, že nájdeš). Alebo nemám skúsenosť, ale dosť veľa firiem kupuje tzv. mrazenú stravu, kde si na firme v mikrovlnke zohrejú a majú obed. Možno toto by bolo finančne prijateľnejšie.

Teda aby som to zhrnula... mám za to, že ak im poskytujete gastrolístky, mali by byť v min. hodnote 67 Sk. Alebo nájsť takú formu stravovania, kde by tie financie nepresiahli tých tvojich 50 Sk.
MartinkoK
31.08.07,10:32
My sme mali doteraz stravovacie poukážky v nom.hodnote 60,- Sk. Zostalo mi ich 249 ks, tak som si k ním dnes doobjednala 249 ks v nom. hodnote 10,- Sk. Od 1.9.2007 budú zamestnanci dostávať dve poukážky na jednu smenu v celkovej hodnote 70,- Sk.
Dúfam, že je to tak v poriadku

Prečítala som si všetky príspevky a stále neviem či je môj postup správny.
Gabi03
31.08.07,10:35
Prečítala som si všetky príspevky a stále neviem či je môj postup správny.

Z hľadiska zákonníka práce platného od 1.9.2007 nie je správny.
Na tvojom mieste by som všetky gastrolístky vrátila dodávateľovi a objednala v najmenšej hodnote 67 sk na jeden stravný lístok. ;)
Julia9
31.08.07,10:44
Sledujem túto diskusiu a práve som sa dozvedela, ze jednej z mojich firiem prišiel list od nemenovanej spoločnosti predávajúcej gastrolístky, v ktorom nás informujú o tom, že od 1.9.2007 sa dajú objednať lístky v minimálnej hodnote 67,-.
Čize 50,- lístky už ani nekúpite. Takže Gabi asi máš pravdu... :)
abel
31.08.07,10:46
Priznávam, že som nečítala všetky príspevky ohľadom stravných lístkov, ale neviem pochopiť, prečo by som nemohla dať zamestnancovi dva stravné lístky v kombinácii, ako píše MartinkoK. Ak beriem do úvahy, že stravný lístok je cenina, potom mi to pripadá, ako keby som na list nemohla nalepiť dve známky po 5.- Sk namiesto jednej za 10.- Sk.
Julia9
31.08.07,10:57
Priznávam, že som nečítala všetky príspevky ohľadom stravných lístkov, ale neviem pochopiť, prečo by som nemohla dať zamestnancovi dva stravné lístky v kombinácii, ako píše MartinkoK. Ak beriem do úvahy, že stravný lístok je cenina, potom mi to pripadá, ako keby som na list nemohla nalepiť dve známky po 5.- Sk namiesto jednej za 10.- Sk.

Áno, presne toto som si myslela aj ja až do dnešného dňa, kým som nevidela ten list, o ktorom som už vyššie písala. Prípadne si pozrite webovú stránku niektorej z týchto spoločností - je to tam čierne na bielom...
Melnick
31.08.07,11:01
Snáď mi nechcete povedať,že firmy,ktoré majú nakúpené SL na dlhšie obdobie ich teraz budú hromadne vracať. :cool: Veď mi stravovacia spoločnosť nevie zrušiť jednu chybnú faktúru ,lebo sa im to v systéme nedá a chcete mi povedať, že si dajú takú prácu, aby to robili všetkým čo nemali SL v nominálnej hodnote 67 a vyššie?
Úplne súhlasím s Elenkou -abel. Je to nielen logické ,ale dá sa to aj "čisto "zaúčtovať a aj dodržať literu zákona.
ekopo
31.08.07,11:01
Z hľadiska zákonníka práce platného od 1.9.2007 nie je správny.
Na tvojom mieste by som všetky gastrolístky vrátila dodávateľovi a objednala v najmenšej hodnote 67 sk na jeden stravný lístok. ;)
A mohol by som sa dozvedieť, ktorý § ZP pojednáva o tom, že taký postup nie je správny? Ide o celkovú menovitú hodnotu a nie počet lístkov.
Gabi03
31.08.07,11:14
A mohol by som sa dozvedieť, ktorý § ZP pojednáva o tom, že taký postup nie je správny? Ide o celkovú menovitú hodnotu a nie počet lístkov.

§152 ods. 4 zákonníka práce účinný od 1.9.2007

Viď príspevok č. 10.
Gabi03
31.08.07,11:15
Trošku ste ma sklamali. Neviete uviesť žiaden protiargument proti môjmu. :( Ale čo už, každý sa drží toho svojho. :rolleyes: ;)
bendži
31.08.07,11:28
A mohol by som sa dozvedieť, ktorý § ZP pojednáva o tom, že taký postup nie je správny? Ide o celkovú menovitú hodnotu a nie počet lístkov.

Tiež riešim momentálne problém, kedy zamestnávateľ poskytuje stravné lístky v hodnote 90 Sk/deň, ale rozdelené na 2 lístky po 45 Sk. Mám ho informovať o povinnosti dávať zamestnancom len jeden lístok, alebo môže pokračovať v systéme prideľovania, ako to má zaužívané..

Pozerám zákonník práce a ak je povinnosť dať hodnotu stravného lístka min. 67 Sk len ako jeden stravný lístok a nie v podobe viacerých stravných lístkov, je to možno na základe nasledovného:
§152 ods. 4: "...Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného..."

Na tomto mieste zákon nehovorí o tom, že celková hodnota poskytnutých poukážok v daný deň musí predstavovať najmenej..ale veľmi konkrétne špecifikuje že hodnota jednej stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej...

Uvažujem správne? Platí teda pravidlo, že už tie hodnoty na menšie stravovacie poukážky deliť ďalej nemôžeme?
Jozef Mihál
31.08.07,11:43
Nečítal som celú túto diskusiu, ale ak je o tom, či zamestnávateľ môže dať zamestnancovi na jeden deň dva gastrolístky po 45 Sk, tak môj názor je, že môže.

Áno, v §152 ods. 4 je uvedené: "...Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného..." ale predsa nemôžete brať že ide o porušenie zákona, ak z technických dôvodov namiesto jednej poukážky na 90 Sk dostane zamestnanec dve po 45 Sk.
Julia9
31.08.07,11:45
Prečo potom od 01.09.2007 už stravovacie spoločnosti nebudú predávať lístky v hodnote nižšej ako 67,-? Tu vidím rozpor...
Gabi03
31.08.07,11:45
Nečítal som celú túto diskusiu, ale ak je o tom, či zamestnávateľ môže dať zamestnancovi na jeden deň dva gastrolístky po 45 Sk, tak môj názor je, že môže.

Áno, v §152 ods. 4 je uvedené: "...Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného..." ale predsa nemôžete brať že ide o porušenie zákona, ak z technických dôvodov namiesto jednej poukážky na 90 Sk dostane zamestnanec dve po 45 Sk.

Prečo nemôžeme brať? Predsa je možnosť, aby sa tie 45 sk vrátili a zakúpili nové.
Okrem toho, že sú zakúpené 45 sk poukážky, aké iné môžu byť technické dôvody?
abel
31.08.07,12:32
Aj tak si myslím, že sa tu rieši len nejaké dočasné preklenutie obdobia, kým organizácie minú stravné lístky v nižšej nominálnej hodnote. Pri najbližšej objednávke si určite objednajú stravné lístky, ktorých hodnota bude minimálne 67.- Sk. A ani inšpektori z NIP nebudú brať ako porušenie zákona, ak sa v tomto prechodnom období bude zamestnávateľ správať logicky.
bendži
31.08.07,12:55
Aj tak si myslím, že sa tu rieši len nejaké dočasné preklenutie obdobia, kým organizácie minú stravné lístky v nižšej nominálnej hodnote. Pri najbližšej objednávke si určite objednajú stravné lístky, ktorých hodnota bude minimálne 67.- Sk. A ani inšpektori z NIP nebudú brať ako porušenie zákona, ak sa v tomto prechodnom období bude zamestnávateľ správať logicky.

V mojom konkrétnom prípade sa nerieši problém preklenutia obdobia, kým sa minú pôvodne nakúpené stravovacie poukážky, klient má tento systém poskytovania stravovacích poukážok zavedený od začiatku, ako začal zamestnávať zamestnancov.

Preto si radšej overujem, či je nutné robiť zmeny a poskytovať jednu poukážku v hodnote 90,- alebo to môže naďalej robiť pôvodným spôsobom (samozrejme, ak stravovacia spoločnosť prestane poukážky v nižších hodnotách predávať, "je po probléme")
Melnick
31.08.07,15:22
Prečo potom od 01.09.2007 už stravovacie spoločnosti nebudú predávať lístky v hodnote nižšej ako 67,-? Tu vidím rozpor...

Predsa nebudú tlačiť nové SL nižšej hodnoty ,ako im to prikazuje zákon.
bendži
31.08.07,16:33
Predsa nebudú tlačiť nové SL nižšej hodnoty ,ako im to prikazuje zákon.

Majka, lenže to sme presne na začiatku problému.. prečo by som nemohla zamestnancom naďalej dávať viacej poukážok, ak splním zákonný predpis o tom, že ich celková hodnota v daný deň bude vyššia ako 67 Sk..

nemôžem, lebo mi také poukážky stravovacia spoločnosť nepredá, aj keď zákon takúto možnosť splnenia si povinnosti nezakazuje
MartinkoK
03.09.07,05:48
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to s finančným príspevkom zamestnávateľa, je aj tu zmena? Alebo môže stále prispievať vo výške 55% z 89,- SK aj keď hodnota stravovacej poukážky je 70,- SK.
Aldan
03.09.07,05:50
Chcem sa spýtať, či môže zamestnávateľ dávať svojim zamestnancom stravné poukážky v rôznej hodnote. Podľa mňa je to aspoň neetické. Sú to zamestnanci na rovnakej pozícii, len dvaja pracujú na 7 hod. denne nie na osem. Môže to byť dôvod na stravný lístok menšej hodnoty? Je to v súlade so zákonom:

Ďakujem za opdpoveď
Gabi03
03.09.07,05:52
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to s finančným príspevkom zamestnávateľa, je aj tu zmena? Alebo môže stále prispievať vo výške 55% z 89,- SK aj keď hodnota stravovacej poukážky je 70,- SK.

Nie je zmena.
Gabi03
03.09.07,05:53
Chcem sa spýtať, či môže zamestnávateľ dávať svojim zamestnancom stravné poukážky v rôznej hodnote. Podľa mňa je to aspoň neetické. Sú to zamestnanci na rovnakej pozícii, len dvaja pracujú na 7 hod. denne nie na osem. Môže to byť dôvod na stravný lístok menšej hodnoty? Je to v súlade so zákonom:

Ďakujem za opdpoveď

Nie je to možné. Na jedno teplé jedlo má ZC nárok, ak odpracuje viac ako 4 hod za smenu. A tú odpracuje aj ten, čo pracuje 8 hod. denne, aj ten, čo pracuje 7 hod. denne.
evucha1
03.09.07,06:50
Ako je to so stravnou jednotkou keď máme vo firme zabezpečenú stravu formou reštauračného zariadenia? Musí byť stravná jednotka 67 Sk alebo môže byť aj menej. A 67 Sk je cena s DPH?

Ďakujem
Gabi03
03.09.07,06:53
Ako je to so stravnou jednotkou keď máme vo firme zabezpečenú stravu formou reštauračného zariadenia? Musí byť stravná jednotka 67 Sk alebo môže byť aj menej. A 67 Sk je cena s DPH?

Ďakujem

Suma 67 Sk sa týka iba tzv. gastrolístkov, keď ZĽ nemá možnosť poskytnúť vo svojom stravovacom zariadený jedlo, resp. ho nemá, a prostredníctvom inej firmy zabezpečuje toto stravovanie.

Predpokladám vás sa toto netýka.
sandrusikk77
03.09.07,07:07
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
Chcem dať výpoveď vo firme, v ktorej robím 5,5 roka.
Chcem sa opýtať, či je nejaká možnosť podľa nového zákonníka nejako vyriešiť výpoveď tak, aby som dostala aj odstupné?
či je to možné len zo zdravotných dôvodov a na základe dohody so zamestnávateľom alebo či je možné nejaké riešenie?

Ďakujem
veronikasad
03.09.07,07:14
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať.
Chcem dať výpoveď vo firme, v ktorej robím 5,5 roka.
Chcem sa opýtať, či je nejaká možnosť podľa nového zákonníka nejako vyriešiť výpoveď tak, aby som dostala aj odstupné?
či je to možné len zo zdravotných dôvodov a na základe dohody so zamestnávateľom alebo či je možné nejaké riešenie?

Ďakujem

N odstupné máš nárok len v prípade skončenia prac.pomeru v zmysle §63 odst.1 zákonníka práce Výpoveď daná zamestnávateľom - zrušenie alebo premiestnenie zamestnávateľa alebo nadbytočnosť.Od 1.9.07 je tam doplnený odst.c - zdravotné dôvody. Čo tým tvorcovia zákona chceli povedať, dozvieme sa po školeniach k novele zákonníka práce.

---------
Veronika
MEDKO
03.09.07,08:45
Dobrý deň.To znamená, že keď mi príde Fa za stravu v hodnote za 1obed 57.-Sk, tak je to v poriadku?Totiž mi berieme obedy z jedálne školskej.
Čo sa týka stravných lístkov už sa nesmú používať pri kúpe potravín? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
03.09.07,09:09
limit 67,-sk platí pri stravovacích poukážkach. Ak máte uzatvorenú zmluvu o odbere stravy, platíte príspevok na stravovanie min. 55 % z ceny stravy, max. daňový výdavok 55 % z 89,- sk + príp. príspevok zo soc. fondu.
Zbytok platí zamestnanec alebo je to pre vás nedaňový výdavok - ak to celé uhradí zamestnávateľ.

----------
Veronika
MEDKO
03.09.07,09:13
Ďakujem Veronika,prajem pekný deň.
MartinkoK
03.09.07,10:45
,-
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to s finančným príspevkom zamestnávateľa, je aj tu zmena? Alebo môže stále prispievať vo výške 55% z 89,- SK aj keď hodnota stravovacej poukážky je 70,- SK.

Naozaj sa výška fin.príspevku zamestnávateľa nemení ani pri tzv.gastrolístkoch? Ja som počula, že v tomto prípade môže zamestnávateľ prispievať len 55% z hodnoty gastrolístka a nie zo sumy stravného pri prac.ceste 5-12 hod. teda z 89,- Sk.
veronikasad
03.09.07,10:49
,-

Naozaj sa výška fin.príspevku zamestnávateľa nemení ani pri tzv.gastrolístkoch? Ja som počula, že v tomto prípade môže zamestnávateľ prispievať len 55% z hodnoty gastrolístka a nie zo sumy stravného pri prac.ceste 5-12 hod. teda z 89,- Sk.

Mení, musia byť najmenej vo výške 67,-sk/deň, ak smena trvá viac ako 4 hod.
Príspevok zamestnávateľa je najmenej 55% z 67,- sk, ako daňový výdavok možno uznať až 48,95 sk, čo je 55% z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod. /89sk/

--------
Veronika
Džudi
03.09.07,11:24
No ja si myslím, že ak poskytujem poukážky v sume 67,- Sk tak do nákladov 55% z ceny lístka t.j. zo 67 a ak sú lístky napr. vo výške 95,- tak ten strop je 55% zo stravneho 5-12 hod. z 89,/ Sk, čo môže do nákladov.
veronikasad
03.09.07,11:31
No ja si myslím, že ak poskytujem poukážky v sume 67,- Sk tak do nákladov 55% z ceny lístka t.j. zo 67 a ak sú lístky napr. vo výške 95,- tak ten strop je 55% zo stravneho 5-12 hod. z 89,/ Sk, čo môže do nákladov.

Aj zo strav.lístka 67 sk si môžeš dať do nákladov 48,95 sk. Zákon hovorí najmenej 55 %.

--------
Veronika
Džudi
03.09.07,11:40
Vďaka, už som sa celkom domotala. Nejako je po tých dovolenkách toho na mňa moc.
ZuzanaP
05.09.07,05:33
Možno si to komplikujem, ale zaujíma ma váš názor.

Zamestnanci dostávajú SL (v hodnote Sk 60,--TICKET) za ten mesiac, ktorý je, teda v auguste za august. Teraz keď sa od 01.09.2007 zmenila výška hodnoty gastrolístka ako postupovať, ak za august dostal plných 22 SL, skutočne mu patrí napr. len 15 z dôvodu dovolenky. Odratávať počet SL alebo prepočítavať SL podľa hodnoty. Teda v septembri nedostane 20 SL v hodnote Sk 67,-- ale len 13 SL v hodnote Sk 67,--
Gabi03
05.09.07,05:38
Možno si to komplikujem, ale zaujíma ma váš názor.

Zamestnanci dostávajú SL (v hodnote Sk 60,--TICKET) za ten mesiac, ktorý je, teda v auguste za august. Teraz keď sa od 01.09.2007 zmenila výška hodnoty gastrolístka ako postupovať, ak za august dostal plných 22 SL, skutočne mu patrí napr. len 15 z dôvodu dovolenky. Odratávať počet SL alebo prepočítavať SL podľa hodnoty. Teda v septembri nedostane 20 SL v hodnote Sk 67,-- ale len 13 SL v hodnote Sk 67,--

Mala som podobný prípad a riešila som ho nasledovne:
tých 7 SL vlastne dostal ako keby za september, ale keď už za 9/07 dostávajú v hodnote 67 Sk, objednala by som u dodávateľa 7 ks SL po 7 Sk, takže dostane 7ks za 7 sk (7ks za 60 Sk dostal ešte v Auguste), + 13ks za 67 Sk.

Ale keďže si stojím za svojím podľa príspevkov tejto téme, ak je možnosť, nech vráti tých 7 ks za 60 Sk, ty ich pošleš späť dodávateľovi a dáš ZCovi 7 ks za 67 Sk + 13 ks za 67 Sk.
ZuzanaP
05.09.07,05:45
Aha, lenže asi nie je možnosť ich vrátiť, už ich minuli, skôr vidím lepšie riešenie v tých 7 Sk lístkoch.
Julia9
05.09.07,05:57
A máte zistené, že vám stravovacia spoločnosť predá stravné lístky v hodnote 7,-?
Napadla mi taká alternatíva, že by ste im za september vydali 22 lístkov po 67,- a tých 7ks navyše z augusta by ste im zrazili zo mzdy, pretože to dostali navyše...
ZuzanaP
05.09.07,06:03
To napadlo aj mňa, musím vyzistiť v stravovacej spoločnosti, či majú SL v hodnote Sk 7,--. Ešte ma napadlo, že by som to mohla prerátať na nové SL a len rozdiel zraziť z výplaty.
Julia9
05.09.07,06:05
Myslím si, že aj to by bolo riešenie... :)
skvrnka
05.09.07,10:55
Pochybujem, že v stravovacej spoločnosti budú mať SL za Sk 7,-.
Ja som sa teraz vrátila zo stravovacej spoločnosti a bola som
kúpiť stravné lístky za Sk 50,-, ja som sa len bála, že budú mať
v minimálnej hodnote Sk 67,-. Ale povedali, že stále budú mávať
aj v hodnote Sk 50,-, takže ich môžem ďalej kupovať.
Gabi03
05.09.07,11:40
Neviem, ktorá spoločnosť je pre teba dodávateľ, ale od ktorej kupujem ja, si tlačí stravné lístky sama a je len na dohode, v akej hodnote ich vytlačí...
Vianocka
10.09.07,22:26
No ja si myslím, že ak poskytujem poukážky v sume 67,- Sk tak do nákladov 55% z ceny lístka t.j. zo 67 a ak sú lístky napr. vo výške 95,- tak ten strop je 55% zo stravneho 5-12 hod. z 89,/ Sk, čo môže do nákladov.

Chcela by som reagovať na príspevok od Džudi, ktorý sa týka výšky daňových nákladov po novele.

Vychádzam z ustanovenia § 152 novely ZP z odsekov 3 a 4.
V odseku 4 je, podľa mňa, novo nadefinovaná cena jedla pri zabezpečení stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, keď je uvedené, že "...cenou jedla sa rozumie hodnota stravovacej poukážky".
V odseku 3 sa uvádza, že "zamestnávateľ prispieva najmenej 55 % ceny jedla, ..." a tu sa zastavím kvôli vysvetleniu môjho pohľadu, t.j. keďže cena jedla sa rovná hodnote stravovacej poukážky, potom daňovým nákladom pri poukážke v hodnote 67,- Sk je 55 % z tejto sumy, t.j. 36,85 Sk a nie 55 % z 89,- Sk, čo je 48,95 Sk. Čiastka 48,95 Sk je, podľa mňa, daňovým nákladom len v prípade, ak hodnota stravovacej poukážky bude rovná alebo vyššia ako 89,- Sk, čo je uvedené v pokračovaní textu v odseku 3, "... najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín...".

Pri takomto pohľade na vec, by potom zamestnanec síce získal poukážku v hodnote najmenej 67,- Sk, ale musel by za ňu zaplatiť najmenej 30,15 Sk, čo sa, myslím, vyskytuje s pomernou početnosťou, nakoľko zamestnávateľov, ktorí zakúpia najlacnejšie stravovacie poukážky je stále dosť a pri odmeňovaní na hranici minimálnej mzdy, čo má za následok aj nízku tvorbu sociálneho fondu, nie je možný ani dostatočný príspevok, ktorý by pomohol zamestnancovi znížiť výšku úhrady za poukážky. Nehovoriac už o tom, že by boli takíto zamestnávatelia ochotní prispieť ďalšou sumou na úkor svojho zisku.

Žeby sa teda zákon v tomto ohľade "minul sociálneho cieľa" a skutočným cieľom bolo zabezpečenie vyšších príjmov stravovacích zariadení ?
Gabi03
11.09.07,05:30
Chcela by som reagovať na príspevok od Džudi, ktorý sa týka výšky daňových nákladov po novele.

Vychádzam z ustanovenia § 152 novely ZP z odsekov 3 a 4.
V odseku 4 je, podľa mňa, novo nadefinovaná cena jedla pri zabezpečení stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, keď je uvedené, že "...cenou jedla sa rozumie hodnota stravovacej poukážky".
V odseku 3 sa uvádza, že "zamestnávateľ prispieva najmenej 55 % ceny jedla, ..." a tu sa zastavím kvôli vysvetleniu môjho pohľadu, t.j. keďže cena jedla sa rovná hodnote stravovacej poukážky, potom daňovým nákladom pri poukážke v hodnote 67,- Sk je 55 % z tejto sumy, t.j. 36,85 Sk a nie 55 % z 89,- Sk, čo je 48,95 Sk. Čiastka 48,95 Sk je, podľa mňa, daňovým nákladom len v prípade, ak hodnota stravovacej poukážky bude rovná alebo vyššia ako 89,- Sk, čo je uvedené v pokračovaní textu v odseku 3, "... najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín...".

Pri takomto pohľade na vec, by potom zamestnanec síce získal poukážku v hodnote najmenej 67,- Sk, ale musel by za ňu zaplatiť najmenej 30,15 Sk, čo sa, myslím, vyskytuje s pomernou početnosťou, nakoľko zamestnávateľov, ktorí zakúpia najlacnejšie stravovacie poukážky je stále dosť a pri odmeňovaní na hranici minimálnej mzdy, čo má za následok aj nízku tvorbu sociálneho fondu, nie je možný ani dostatočný príspevok, ktorý by pomohol zamestnancovi znížiť výšku úhrady za poukážky. Nehovoriac už o tom, že by boli takíto zamestnávatelia ochotní prispieť ďalšou sumou na úkor svojho zisku.

Žeby sa teda zákon v tomto ohľade "minul sociálneho cieľa" a skutočným cieľom bolo zabezpečenie vyšších príjmov stravovacích zariadení ?

Pozor Vianočka. Nemýl si zákonník práce so zákonom o dani z príjmu. Zákonník práce hovorí o tom, že v rámci sociálnej politiky firmy musí ZĽ prispieť ZCom minimálne 55% ceny jedla (max 55% zo stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5-12 hod.). Pri 67 korunových stravných poukážkach je to min. 36,85 Sk, ale môže byť aj viac, max 48,95 Sk. Ak to bude viac, tým si ZĽ splnil svoju povinnosť.
Zákon o dani z príjmov hovorí, že do nákladov si môže firma dať max 55% zo stravného pri pracovnej ceste..., teda momentálne z 89 Sk, čo je 48,95 Sk.
Sú to dva rôzne zákony, ktoré majú spoločné iba to percento.

A keď ZĽ poskytne ZCom stravné lístky v hodnote 67 Sk a jeho podiel bude 48,95 Sk, splní si tak povinnosť podľa ZP a taktiež neprekročí hranicu určenú zákonom o dani z príjmov.

Pozri si ZP § 152 ods. 3 a zákon o dani z príjmu § 19 ods 2 písm. c) bod 4.
Netka
11.09.07,10:15
Prosím Vás ako je to s dohodami o vykonaní práce od 1.9. viem, že počet hodín sa zvýšil na max. 350 hod/rok ale platí to aj pre dohody,ktoré boli uzavreté pred 1.9.2007 pokiaľ v nej nie je presne vyčíslený rozsah hodín?
Ďakujem.
Kinga
17.09.07,12:27
http://www.stravnelistky.sk/sksk/sluzby/stravovanie-zamestnancov/stravovacie-poukazky/zamestnancov/stravovanie-zamestnancov.asp a kliknite si na
Stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky k minimálnej hodnote stravovacej poukážky vo výške 67,- Sk. (http://www.stravnelistky.sk/sksk/Images/Stanovisko_MPSVaR_SR_tcm39-50477.pdf)
bimbak
20.09.07,05:45
Dobry den, potreboval by som poradit ohladne jednej specifickej veci pri stravovani. Zamestnancom poskytujeme stravne listky gastro v nominalnej hodnote 90,- korun. Lenze v nasom areali vlastnime jedalen, v ktorej sa moze ohrievat jedlo. Tuto jedalen prenajimame fyzickej osobe, ktora vlastni kuchynu, zostavuje jedalny listok s moznostou vyberu, jedla pripravi u seba, u nas ich ohrieva (tieto zariadenia mame v odpisoch) a jedla predava za 75 korun. Postupujeme spravne, ked poskytujeme zamestnancom stravne listky, alebo by nam mala poskytovat stravne listky tato fyzicka osoba?
jacekova
20.09.07,05:48
Prosím Vás ako je to s dohodami o vykonaní práce od 1.9. viem, že počet hodín sa zvýšil na max. 350 hod/rok ale platí to aj pre dohody,ktoré boli uzavreté pred 1.9.2007 pokiaľ v nej nie je presne vyčíslený rozsah hodín?
Ďakujem.


predpokladaný rozsah práce 350 hodín platí aj pre dohody, ktoré boli uzavreté pred 1.9.2007.

Hovorí o tom § 226, ods. 1:
Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
Jozef Mihál
20.09.07,05:51
bimbak: Postupujete správne.
jacekova
20.09.07,05:53
Dobry den, potreboval by som poradit ohladne jednej specifickej veci pri stravovani. Zamestnancom poskytujeme stravne listky gastro v nominalnej hodnote 90,- korun. Lenze v nasom areali vlastnime jedalen, v ktorej sa moze ohrievat jedlo. Tuto jedalen prenajimame fyzickej osobe, ktora vlastni kuchynu, zostavuje jedalny listok s moznostou vyberu, jedla pripravi u seba, u nas ich ohrieva (tieto zariadenia mame v odpisoch) a jedla predava za 75 korun. Postupujeme spravne, ked poskytujeme zamestnancom stravne listky, alebo by nam mala poskytovat stravne listky tato fyzicka osoba?

robíte dobre.
§ 152, ods. 2 hovorí:
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
bimbak
20.09.07,05:53
Dakujem velmi pekne za odpoved.
seda
20.09.07,06:43
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Kamarátka je zamestnaná vo firme, kde jej dávali pracovnú zmluvu na dobu určitú každé 3 mesiace. Teraz jej dali podpísať ďalšiu na 3 mesiace. Nie som si istá, ale zdá sa mi, že takýto postup nový Zákonník práce nepovoľuje. Zamestnávateľ jej povedal, že povoľuje vzhľadom k tomu, že nemá viac ako 20 zamestnancov. Je to pravda?
judyt
20.09.07,06:57
Skus si precitat Zakonnik prace § 48 Pracovny pomer na urcitu dobu...
Jana Motyčková
20.09.07,07:06
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Kamarátka je zamestnaná vo firme, kde jej dávali pracovnú zmluvu na dobu určitú každé 3 mesiace. Teraz jej dali podpísať ďalšiu na 3 mesiace. Nie som si istá, ale zdá sa mi, že takýto postup nový Zákonník práce nepovoľuje. Zamestnávateľ jej povedal, že povoľuje vzhľadom k tomu, že nemá viac ako 20 zamestnancov. Je to pravda?
Je to pravda.
seda
20.09.07,07:23
Ďakujem, vlastne § 48 ods. 2 neplatí, lebo zamestnávateľom dáva možnosť využiť § 48 ods. 6 Zákonníka práce. Nezávidím jej situáciu, každé 3 mesiace môže čakať, že bude bez práce. No sranda to nie je, asi by mala hľadať výhodnejšieho zamestnávateľa.
orazel
24.02.08,16:40
ahojte, ako je to s poskytovaním stravných lístkov, resp. zabezpečením stravného pre zamestnancov, ktorí pracujú od 7.00 do 10.00 a potom majú prestávku a pokračujú od 16.00 do19,30. tento pracovná čas si tak rozvrhli sami, nie z príkazu zamestnávateľa. Majú nárok na stravné??? Je nutné dodržať neprerušenú päťhodinovú pracovnú smenu, aby bol nárok na stravné?
orazel
25.02.08,12:49
A druhá otázka? Ked má zamestnanec pracovný úkol a je dohodnuté, že to vykoná za dva dni, ale on to robí tri dni a aj tak si eviduje pracovnú dobu, ma nárok aj na tretí deň na stravné, hoci zaplatené bude mať, len za dva dni. Ten tretí pracuje ako nadčas pre nedodržanie pracovnej úlohy