mimalina
30.08.07,13:38
Som zamestnanec lekárskej fakulty - úväzok 1,0 (40 hod/týždeň). Zároveň mám pracovnú zmluvu s fakultnou nemocnicou vo výške úväzku 0,2 (8 hod/týždeň).
1. Priemerný týždenný pracovný čas vrátane práce nadčas, ktorý nesmie prekročiť 48 event. 56 hodín v priemere sa podľa novely ZP posudzuje pre každé zamestnanie zvlášť, alebo bez ohľadu na počet zamestnaní?
2. U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas. Som posudzovaná (v súlade s mojou prvou otázkou) ako zamestnanec s kratším pracovným časom? Može mi fakultná nemocnica nariadiť pracovnú pohotovosť na pracovisku (najma ak je predpoklad, že v rámci nej dôjde k výkonu prace), alebo ju so mnou môže len dohodnúť?
3. V prípade, že zamestnanci fakultnej nemocnice na plný úvazok majú po vykonaní ústavnej pohotovostnej služby (pracovná pohotovosť, práca nadčas) nárok na 8 hodín voľna, mám ho aj ja? Ak áno, a týchto 8 hodín voľna pripadá na čas, kedy pracujem pre lekársku fakultu, čiže nemôžem ho využiť na odpočinok, mám právo takúto ÚPS odmietnuť?
4. Pri mojom ciastocnom uvazku 8 hod/tyzden ma byt kazda hodina pocas "sluzby" v nemocnici uz hodnotena ako nadcas?
Jana Motyčková
28.09.07,08:43
1. Posudzuje sa z každého zamestnania samostatne.
2. V druhom zamestnaní ide o prac.pomer na kratší prac. čas. Druhá časť otázky je ošemtná, pracovnú pohotovosť môže nariadiť (max.100 hod ročne), ale výkon práce počas nej nariadiť nemôže, čiže nemá zmysel nariaďovať pracovnú pohotovosť.
3. Nárok na odpočinok 8 hodín je aj pri kratšom úväzku, ale obdobne ako v 1. otázke posudzuje sa z každého zamestnania osobitne.
4. Odpracované hodiny, ktoré spadajú do tých 8 hodín úväzku nie sú prácou nadčas.