koordinatoreva
30.08.07,18:24
Prosím Vás stretli ste sa už s niečim takým?
Chcem si zobrať pôžičku, keďže ešte do 1.1.2007 som bola len zamestnaná na dohodu, vyplnila som si tlačivo A a podala daňové priznanie (dostatočná suma). Od 1.1.2007 som živnostník a chcem si zobrať pôžičku, banke som predložila úplne všetko čo potrebovali,,,ale že ešte ich napadlo, že potrebujú aby som si spravila daňové priznanie od 1.1.2007 - 31.8.2007....prosím Vás ako na to???Stretol sa už niekdo s ničim podobným??? Ďakujem za skoré odpovede, Eva
Zoltán Kovács
30.08.07,16:31
Prosím Vás stretli ste sa už s niečim takým?
Chcem si zobrať pôžičku, keďže ešte do 1.1.2007 som bola len zamestnaná na dohodu, vyplnila som si tlačivo A a podala daňové priznanie (dostatočná suma). Od 1.1.2007 som živnostník a chcem si zobrať pôžičku, banke som predložila úplne všetko čo potrebovali,,,ale že ešte ich napadlo, že potrebujú aby som si spravila daňové priznanie od 1.1.2007 - 31.8.2007....prosím Vás ako na to???Stretol sa už niekdo s ničim podobným??? Ďakujem za skoré odpovede, Eva

Ja v takýchto prípadoch robím mimoriadnu uzávierku, so všetkým čo k tomu patrí, tak ako keby bolo 31.12. Takto dostanem predbežné výsledky hospodárenia. Banka zrejme chce od teba tie predbežné výsledky za obdobie 01-08/2007
koordinatoreva
30.08.07,16:38
ja jedine co mam je 1 faktura raz za mesiac a výpis z banky, mám s tým ísť za svojou účtovníčkou a požiadať ma aby mi to urobila?a má to urobiť na tlačivo z roku 2006?ine totiz za rok 2007 bude prístupné až začiatkom januára 2008, tvrdí, že sa s tým nikdy nestretla:(
ekopo
30.08.07,16:43
Treba požiadať účtovníčku o priebežné výsledky, na dostupné tlačiná. Je celkom bežné, že banka tieto výsledky žiada. Ale som skeptický a nemyslím si, že by banka poskytla úver, nakoľko sa ešte v r. 2006 nepodnikalo. Banky sú v týchto ohľadoch dosť opatrné.
betka
30.08.07,16:48
Neviem, či daňové priznanie....
Ale potrebujú Váš Výkaz o príjmoch a výdavkov do tohto obdobia. Do tohto výkazu Vám vstúpia Vaše príjmy, ak ste za ne dostali zaplatené a výdavky, kt. slúžia s Vašou podnikateľskou činnosťou. Vo výkaze sa Vám premietne Váš rozdiel príjmov a vyýdavkov. ďalej budú žiadať do tohto termínu i Výkaz o Majetku a závazkoch, kt. máte od začiatku roka.
To by malo poskytnúť priebežne Váš stav podnikania od začiatku roka.
Na základe toho si urobia finančnú analýtu hospodárenia pre poskytnutie úveru.
koordinatoreva
30.08.07,16:49
dakujem velmi pekne, takže ona na základe mojich faktúr vyhotoví to č banka oddomna chce, jasne som sa ich pýtala ak im dám čo chcú či mi schvália úver, povedali ano,,,ale to vraveli aj ked som sa ich pýtala ked som im všetko možné už doniesla....takže ako som pozerala aj v iných bankách, minimálne pol roka mam šancu na pôžičku úplne mizivu,hroza
koordinatoreva
30.08.07,16:52
Presne to nazvali daňové priznanie, čo nechapala moja účtovníčka čo to oddomna žiadajú, čo sa ráta do výdavkov? Alebo čo všetko mi účtovníčka môže zarátať do výdavkov?
Zoltán Kovács
30.08.07,16:56
Presne to nazvali daňové priznanie, čo nechapala moja účtovníčka čo to oddomna žiadajú, čo sa ráta do výdavkov? Alebo čo všetko mi účtovníčka môže zarátať do výdavkov?

Nevieme čím sa zaoberáš, v čom podnikáš, takže ťažko odpovedať. Platby do ZP, resp. SP (ak platíš), telefón (ak je na firmu),....... a takto by sa dalo vymenovať. Na to máš účtovníčku aby presne vedela čo môžeš a čo nemôžeš dať do nákladov.
koordinatoreva
30.08.07,16:58
už rozumiem, telefón mám na firmu, auto, a zdravotnú si platím,,,takže to budú tie výdavky,,,tak je to dobre, bude to pekne vychádzať pre banku, som zvedavá, keď im to donesiem, čo si ešte vymyslia, dakujem za radu
koordinatoreva
30.08.07,17:02
práveže boli z dohôd dosť nadštandartné, dala som im všetky výpisy z podnikateľského účtu a tiež sú nadštandartné, neviem ako im pomôže to čo oddomňa žiadajú, keď toto im nestačilo, čo im to ukáže?Asi ten rozdiel medzi príjmom a výdajom?
betka
30.08.07,17:04
Tu som niečo našla, ale vyžadujú, aby ste boli aspoň rok podnikateľom (aspoň ročná historia). Je to obtiažnejšie získať, ako sa zdá...

http://www.financnik.sk/financie.php?did=322&article=290
Zoltán Kovács
30.08.07,17:05
práveže boli z dohôd dosť nadštandartné, dala som im všetky výpisy z podnikateľského účtu a tiež sú nadštandartné, neviem ako im pomôže to čo oddomňa žiadajú, keď toto im nestačilo, čo im to ukáže?Asi ten rozdiel medzi príjmom a výdajom?

Presne tak. Pri nadštandardnom príjme môžeš mať aj nadštandardné výdaje. Banka potrebuje vypočítať či budeš schopná splácať úver, a na to potrebujú vedieť tvoj "čistý príjem". Z toho čistého príjmu sa odrátavajú životné minimum na žiadateľa, potom na vyživované osoby, prípadne iné spltky úverov, leasingov atď. A keď ešte ostane aj na splátku žiadaného úveru, potom posudzujú schválenie. Týmto vlastne počítajú bonitu žiadateľa.
P.S. Postúpil som to pri žiadaní hypoúveru.
koordinatoreva
30.08.07,17:09
šanca by bola žeby si to zobral manžel, behala som po stránkach Tatra banky, ale nič oodobné som ešte na internete nenašla, je tu ale nevýhoda, že manžel nedosahuje požadovanú sumu na pôžičku, a pri tom je to len 100000,-Sk
koordinatoreva
30.08.07,17:12
takže napr. ak mám príjem 30.000Sk a výdaje telefón 1000,-Sk, zdravotné 1064,-Sk inak neplatím z toho nič iné, tak by im to mohlo stačiť?
Zoltán Kovács
30.08.07,17:16
takže napr. ak mám príjem 30.000Sk a výdaje telefón 1000,-Sk, zdravotné 1064,-Sk inak neplatím z toho nič iné, tak by im to mohlo stačiť?

Teoreticky áno, ale to vždy posudzuje banka. A niekedy mám pocit, že dosť subjektívne. Týmto samozrejme ti nechcem brať nádej, že získaš ten úver.
koordinatoreva
30.08.07,17:30
Dakujem, nádej umiera posledna:)Pekný večer. Eva
Lion Topoľčany
30.08.07,18:13
Môj manžel má na takúto situáciu celkom pravdivú myšlienku:
ak chcete od banky pôžičku, vlastne musíte dokázať, že ju vôbec nepotrebujete.
koordinatoreva
31.08.07,04:56
Idem si to vyplnit, len mi nie je celkom jasne či si mám do danového priznania dat aj jednorazovú výpomoc z UPSVaR 88.750,-Sk, aj to si mám dať ako príjmy?Dakujem
Robina
31.08.07,06:38
Je to tvoj príjem, len je otázne, koľko si z toho preinvestovala na podnikanie a potom ti to POZD pôjde len tá výška. Myslím si, že si úver mala skôr vybavovať na manžela ak podniká dlhšie. No uvidiíš ako dopadneš. Snáď je už toto to posledné, čo od teba chcú.
koordinatoreva
31.08.07,07:37
Inde som čítala ze sa to má dat v plnej sume a v podstate sia to odráta v paušálnej dani 40%, či tak nejak, ale keďže to chcú za 7 mesiacov, asi len alikvotnú čiastku a v minime aj v paušalnej dani???
Robina
31.08.07,09:07
No keď dávaš paušálne výdavky, tak áno /celá dotácia múnus 40 %/. Ja by som asi napočítala príjmy, odpočítala pauš. výdavky a tak by som im dala daň.prizn. a v tom prípade nepotrebuješ ani výkazy.