luba17
30.08.07,21:14
Ahojte
potrebujem sa poradit pri vybere sposobu vykurovania rod. domu. je to novostavba, mame uz krbovu vlozku s rozvodmi tepleho vzduchu do vsetkych miestnosti a na ohrev teplej vody mame solarne kolektory. Len teraz potrebujeme vybrat kotol pre hlavne kurenie v zime.Zemny plyn tam nemame a elektricky tiez nemozme. Rozmyslame nad kurenim obilim - kotly Verner, Maga, Benekov. Ich vyhodou je automaticka prevadzka, nie je nutne doplnat kazdy den,ale problemom je ich obrovska cena. Druha varianta je propan butan. Prvotna investicia je okolo 60 tis. a potom kazdy liter plynu vyjde na 17,5 . Nema niekto z vas skusenost s kurenim biomasou, prip. propan. butanom? Tiez by ma zaujimalo ci neviete nieco o kureni ciernym uhlim z Polska. Je vraj lacne 3-5 Sk a ma vysoku vyhrevnost. Dalo by sa pouzit aj v kotloch na biomasu.
Budem vdacna za kazdu radu a nazor.:confused:
Zoltán Kovács
30.08.07,19:19
Ahojte
potrebujem sa poradit pri vybere sposobu vykurovania rod. domu. je to novostavba, mame uz krbovu vlozku s rozvodmi tepleho vzduchu do vsetkych miestnosti a na ohrev teplej vody mame solarne kolektory. Len teraz potrebujeme vybrat kotol pre hlavne kurenie v zime.Zemny plyn tam nemame a elektricky tiez nemozme. Rozmyslame nad kurenim obilim - kotly Verner, Maga, Benekov. Ich vyhodou je automaticka prevadzka, nie je nutne doplnat kazdy den,ale problemom je ich obrovska cena. Druha varianta je propan butan. Prvotna investicia je okolo 60 tis. a potom kazdy liter plynu vyjde na 17,5 . Nema niekto z vas skusenost s kurenim biomasou, prip. propan. butanom? Tiez by ma zaujimalo ci neviete nieco o kureni ciernym uhlim z Polska. Je vraj lacne 3-5 Sk a ma vysoku vyhrevnost. Dalo by sa pouzit aj v kotloch na biomasu.
Budem vdacna za kazdu radu a nazor.:confused:

Tou cenou PB si sa nepomýlila? Liter 17,50 Sk, to znamená, že kubík 17.500,- ??? Keď počas vykurovacieho obdobia spotrebuješ napr. 15-20 kubíkov tak to by bola slušná suma,pri 15 m3 je to 262500,- SK. Nestraš ma. Tiež bývam v novostavbe, a ešte nemám doriešené kúrenie. Zemný plyn sľubujú, ale sa nečinia, a pomaly bude treba kúriť. Projekt mám tiež na PB nádrž, aj zmluvu mám s firmou, len sa zatiaľ neviem rozhodnúť či počkať na zemný plyn (ak vôbec bude) alebo si objednať nádrž, a do mesiaca mám svätý pokoj.
dad111
31.08.07,06:05
Tou cenou PB si sa nepomýlila? Liter 17,50 Sk, to znamená, že kubík 17.500,- ??? Keď počas vykurovacieho obdobia spotrebuješ napr. 15-20 kubíkov tak to by bola slušná suma,pri 15 m3 je to 262500,- SK. Nestraš ma. Tiež bývam v novostavbe, a ešte nemám doriešené kúrenie. Zemný plyn sľubujú, ale sa nečinia, a pomaly bude treba kúriť. Projekt mám tiež na PB nádrž, aj zmluvu mám s firmou, len sa zatiaľ neviem rozhodnúť či počkať na zemný plyn (ak vôbec bude) alebo si objednať nádrž, a do mesiaca mám svätý pokoj.
Nebud smutny. Nie je to take cierne ako sa Ti to na prvy pohlad zda. Nezabudaj, ze PB je plyn, aj ked skvapalneny vdaka vysokemu stlaceniu. Z fyziky vieme, ze plyn je mozne na rozdiel od kvapalin stlacat, cim samozrejme meni svoj objem. Ak je napriklad u kotla UK udavana spotreba plynu, je tam obycajne aj udaj o tlaku na ktory sa to vztahuje. Ten tlak byva zvacsa okolo 2 kPa. Z litra skvapalneneho PB dostaneme teda ekvivalentne mnozstvo plynneho PB. V kazdom pripade neplati jednoducha rovnica ze tisic litrov kvapalneho PB je jeden kubik plynneho. Oba plyny su priblizne rovnako drahe v prevadzke. U PB je draha nadrz, tu ale myslim davaju aj do prenajmu, ako vychodisko z nudze je to dobre riesenie. ZP je bez starosti.
luba17
31.08.07,18:25
Myslim, ze ta je cena je spravna. U PB by sme potrebovali kotol cca 40 000 Sk potom ventilator pre pripad ze by sa nieco stalo, aby odviedol plyn z kotolne von - investicia cca 20 000 a projekt asi 5000 Sk. Nepotrebujeme nadrz, zadarmo nam pozicaju bateriu asi 6 flias. Je to lacnejsie a jednoduchsie riesenie ako s nadrzou.
Este stale vsak rozmyslam nad kotlom na biomasu,nemate nahodou niekto prakticke skusenosti s takymto kurenim? Vo svojom okoli nepoznam nikoho kto by tento kotol mal.
dad111
03.09.07,12:43
Tak ta biomasa bude istotne drahsia, co sa tyka konfortu obsluhy, istotne narocnejsia. Ceny kotlov vysoko prekracuju ceny plynovych, ich zivotnost je daleko nizsia. Pelety (palivo) treba niekde skladovat, zabranit ich navlhnutiu, je tu nebezpecie samovznietenia. Drevokotle vyzaduju tiez velke mnozstvo skladovaneho paliva. Plyn je pohodlnejsi.
orlica
19.09.07,10:40
skoda, ze si neriesila kurenie vo vzajomnej suvislost so solarkom:mee: ,lebo super najpepsie je plynove kurenie, ale u teba nedostupne. Preto skoda, lebo si mohla kombitovat solarko, krbovu vlozku a ELEKTRICKE podlahove kurenie (negativum - velka nadoba na vodu. co u Teba odpada,kedze mas solarko na ohrev vody ( skus webovku buderus resp. wiesman). ono biomasa je super, ale aby si dala dalsie bobaky na skladovanie a HLAVNR total PRACNÉ!
(elektrika a plyn ide o pohodli a cistote:-) ,bez mojej dalsej manualnej prace :cool: a zhanania vstupnej "suroviny"t.j. logistika a pod. V kazdom pripade vela stasticka a hrejiveho rodinneho pohodlia v domceku celej Tvojej rodinke;)
ivangabris
25.02.09,16:45
skoda, ze si neriesila kurenie vo vzajomnej suvislost so solarkom:mee: ,lebo super najpepsie je plynove kurenie, ale u teba nedostupne. Preto skoda, lebo si mohla kombitovat solarko, krbovu vlozku a ELEKTRICKE podlahove kurenie (negativum - velka nadoba na vodu. co u Teba odpada,kedze mas solarko na ohrev vody ( skus webovku buderus resp. wiesman). ono biomasa je super, ale aby si dala dalsie bobaky na skladovanie a HLAVNR total PRACNÉ!
(elektrika a plyn ide o pohodli a cistote:-) ,bez mojej dalsej manualnej prace :cool: a zhanania vstupnej "suroviny"t.j. logistika a pod. V kazdom pripade vela stasticka a hrejiveho rodinneho pohodlia v domceku celej Tvojej rodinke;)
nesúhlasím s tým, že je to prácne. Dnešné prepracované kotle na pelety nevyžadujú časté návštevy kotolne. Ba naopak, stačí ísť v prípade ručnej manipulácie nasypať pelety iba raz za týždeň. Takže drahá investícia na začiatku a lacná prevádzka počas roka. Omnoho lacnejšia ako plyn. Priemerný RD vykúrite za 300 - 500€/ rok. Podľa zateplenia. Pozri si kotle značky Biotech
Iwett
18.10.09,09:36
Dobrý deň, chcem sa spýtať, nenájde sa tu niekto, kto by mi poradil, ako sa kúri koksom v kotli? Koks máme prvý rok a všetko uhlie mi zostáva nezhorené.Ďakujem.
Iwett
19.10.09,09:55
Dobrý deň, chcem sa spýtať, nenájde sa tu niekto, kto by mi poradil, ako sa kúri koksom v kotli? Koks máme prvý rok a všetko uhlie mi zostáva nezhorené.Ďakujem.
Prosííííím nikto nekúri koksom?????
alla66
24.10.09,08:59
kalkulátor spotreby

Prepočet slúži na určenie orientačnej spotreby zemného plynu u Vás doma alebo aj v inej modelovej domácnosti.

http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby/
220870
24.10.09,09:43
Prosííííím nikto nekúri koksom?????
Koks nevyhorí do tla.Po vyhorení z neho zostanú veľké vyhorené hrudy škváry .Je to skôr priemyselné palivo ako náhrada uhlia pre vykurovanie RD.na ZVS som bol kotolník a koksom sme kúrili len keď nebolo uhlie.Je to pracné a často sa z dôvodu veľkých hrúd škváry musí vymetať priestor určený na horenie.:mad:Z toho dôvodu musíte často prerušovať výhrevný cyklus kotla čím dochádza k teplotným zmenám v interiéri domu a z dôvodu neustálej zmeny teploty v kotli sa znižuje jeho životnosť.:mee:
Iwett
24.10.09,19:51
Koks nevyhorí do tla.Po vyhorení z neho zostanú veľké vyhorené hrudy škváry .Je to skôr priemyselné palivo ako náhrada uhlia pre vykurovanie RD.na ZVS som bol kotolník a koksom sme kúrili len keď nebolo uhlie.Je to pracné a často sa z dôvodu veľkých hrúd škváry musí vymetať priestor určený na horenie.:mad:Z toho dôvodu musíte často prerušovať výhrevný cyklus kotla čím dochádza k teplotným zmenám v interiéri domu a z dôvodu neustálej zmeny teploty v kotli sa znižuje jeho životnosť.:mee:
Si ma moc nepotešil....ale ďakujem za vysvetlenie. Mne bolo poradené, že koks má lepšiu výhrevnosť, že je výhodné ho kúpiť. Tak to sme nekúpili dobre??:confused::confused: Ja som myslela, že len neviem kúriť:--- Tak budúci rok zas kúpiť radšej uhlie, to je rada ako kúriť????
dad111
24.10.09,21:11
Ešte záleží aj na tom, aký je to kotol. Sú kotly ktoré sú na kúrenie koksom stavané. Nie je vhodný ako náhrada uhlia do kotlov kde sa nasype plná násypka a palivo "odhára". Koks potrebuje vzduch. Ja mám s koksom síce malé skúsenosti, ale čo som videl, tak je to vynikajúce palivo. Jeho cena je ale porovnateľná a s kúrením plynom. Pozrite si teda návod ku kotlu, prípadne kontaktujte jeho výrobcu.
Iwett
24.10.09,21:22
Ďakujem. Máme kotol viadrus. A už som úplne zmagorená, tak je to aké palivo? Dobré či nanič? A hlavne neexistuje nejaká iná technika kúrenia ako normálnym uhlím. Nedá sa kúriť nejako tak, že by ostávalo menej toho nezhoreného? Nekúri sa nejako špecálne, Lebo keď sme hodili naspäť tie zbytky, tak zas horelo.
dad111
25.10.09,05:51
VIADRUS robí dva druhy kotlov, obidva majú koks ako doporučené palivo. Sú to však rozdielne spôsoby spaľovania. Aj ja mám U26-ku. Palivo z dôvodu ceny drevo. Pre pohodlie tiež zháňam informácie o kokse a uvažujem, že v silných mrazoch ho budem používať, aj napriek tej cene.
Zásadné je kotol nedusiť, ak ho máte ale veľmi silného výkonu, čo je častý jav, nebudete s ním spokojní a zvlášť pri tom kokse. Skúšajte stále . Pokúste sa priložiť naraz len malé množstvo a nechajte ho horieť na plno, či Vám koks nezhorí všetok. Ak je Váš kotol ale zbytočne silný, obávam sa, že bez ďalšej investície problém nevyriešite. V technickej dokumentácii si porovnajte výkon kotla pri jednotlivých palivách. Je tam aj minimálny výkon s ktorým kotol môže trvalo kúriť. Ak potrebujete menší, môžete kotol privrieť a dusiť, škváru a dehet Vám ale bude tvoriť. Ja si myslím, že aj tie príškvarky z koksu horia plnohodnotne.
Na českých fórach sú ozajstní znalci týchto kotlov, koksom ale na tých, ktoré čítam ja nekúri skoro nikto.
Iwett
25.10.09,06:19
VIADRUS robí dva druhy kotlov, obidva majú koks ako doporučené palivo. Sú to však rozdielne spôsoby spaľovania. Aj ja mám U26-ku. Palivo z dôvodu ceny drevo. Pre pohodlie tiež zháňam informácie o kokse a uvažujem, že v silných mrazoch ho budem používať, aj napriek tej cene.
Zásadné je kotol nedusiť, ak ho máte ale veľmi silného výkonu, čo je častý jav, nebudete s ním spokojní a zvlášť pri tom kokse. Skúšajte stále . Pokúste sa priložiť naraz len malé množstvo a nechajte ho horieť na plno, či Vám koks nezhorí všetok. Ak je Váš kotol ale zbytočne silný, obávam sa, že bez ďalšej investície problém nevyriešite. V technickej dokumentácii si porovnajte výkon kotla pri jednotlivých palivách. Je tam aj minimálny výkon s ktorým kotol môže trvalo kúriť. Ak potrebujete menší, môžete kotol privrieť a dusiť, škváru a dehet Vám ale bude tvoriť. Ja si myslím, že aj tie príškvarky z koksu horia plnohodnotne.
Na českých fórach sú ozajstní znalci týchto kotlov, koksom ale na tých, ktoré čítam ja nekúri skoro nikto.
Ďakujem veľmi pekne, musím pozrieť do papierov od kotla. A aj mne sa zdá, že aj príškvarky dávajú normálne teplo. Len je to robota naviac. Ale ľúto mi je ich vyhodiť. :D.
Tak som sa dozvedela, nemala by som dusiť, alebo keď dusím, zakúrim s tými príškvarkami ešte raz.:) Tak v zime to bude asi super, teraz treba prekúriť radšej drevom, alebo iným uhlím.
nivl1
01.11.09,16:43
koks sa spaluje dvakrat
Iwett
01.11.09,17:16
koks sa spaluje dvakrat
To som si všimla, dokonca asi aj na viackrát.:D. A aj to praktizujete? že kúrite s tými vykúrenými??
kapo.daf
01.02.10,14:49
poprosim o neake blizsie info na realizaciu toho propan butanoveho kurenia.kolko vyjde realizacia nadrz kotol a ostatne?dakujem
Zoltán Kovács
01.02.10,14:53
poprosim o neake blizsie info na realizaciu toho propan butanoveho kurenia.kolko vyjde realizacia nadrz kotol a ostatne?dakujem

Nádrž na propán mám v prenájme na 15 rokov. Nájomné sa platí dopredu za celé obdobie.
Kotol taký istý ako pri zemnom plyne, len trysky sa vymenili.
kapo.daf
01.02.10,15:12
dakujem pekne a ak mozem aku velku nadrz mate a kolko vyjde ten najom a ak tak aj kolko vas vyjde vykurovanie aj s vodou ohrevom na rok?ja len informativne zvazujem o kupe starsieho domu ale dost zachovaleho a treba tam komplet kurenie lebo tamto je uz spatne a stare a nechcem topit uhlim ani drevom.potrebujem cistejsiu a hlavne nepracnu verziu tak ma napadol ten butan.vydim to najidealnejsie riesenie dakujem
Zoltán Kovács
02.02.10,12:51
dakujem pekne a ak mozem aku velku nadrz mate a kolko vyjde ten najom a ak tak aj kolko vas vyjde vykurovanie aj s vodou ohrevom na rok?ja len informativne zvazujem o kupe starsieho domu ale dost zachovaleho a treba tam komplet kurenie lebo tamto je uz spatne a stare a nechcem topit uhlim ani drevom.potrebujem cistejsiu a hlavne nepracnu verziu tak ma napadol ten butan.vydim to najidealnejsie riesenie dakujem


Nádrž je polozapustená guľa, objemom 2100 litrov. Naplňa sa iba na 85% (z dôvodu tlaku). Zatiaľ nám jedno naplnenie vždy vystačilo na 12-13 mesiacov. Cena, ktorá sa platí jednorázovo po naplnení je okolo 1000-1100 eur, ale je možné s nimi dohodnúť aj mesačné platby. Ohladne mesačných platieb ale nemám bližšie info, nakoľko mne viac vyhovuje jednorázová platba. Vykurujem cca 110 m2, prízemný bungalov bez stropnej dosky. Mám turbokotol Protherm, a teplovodné podlahové kúrenie.

P.S: Ešte doplním, že propán používame aj na varenie, a ohrev TUV, teda nie len kúrenie.
kapo.daf
02.02.10,15:42
dakujem za info mam aspon lepsi prehlad a vyzera to dobre dik
kapo.daf
02.02.10,15:46
a poprosim este ten najom sa plati kolko a po 15tich r.je splatena ta nadrz alebo zas predlzia najom?
Zoltán Kovács
02.02.10,16:44
a poprosim este ten najom sa plati kolko a po 15tich r.je splatena ta nadrz alebo zas predlzia najom?

Nájom za 15 rokov je (bol) 30 tisíc Sk. Ale ak predčasne ukončíš nájom, tak zostatok ti vrátia (ja aspoň takto mám podmienky v zmluve).
kapo.daf
02.02.10,18:01
tak dakujem a pekny vecer
Wlady
15.10.10,07:37
Poradte mi co by bolo najlepsie pouzit na obcasne prikurenie v zime v hrubej stavbe so zaizolovanymi stropmy? Rad by som aspon nieco porobil aj v zime, aby som neostal stat. Planujeme krbovu piecku, ale ale nechcem ju zatial kupovat. Pozhanat nejaky petrik, klubovku, alebo nieco podobne?
Pomoze to vobec ked dom nie je este zatepleny/PORFIX 30cm/?