suvaha
31.08.07,14:46
dobry den, mohol by mi prosim vas niekto vysvetlit ako mam postupovat pri obstarani starsieho automobilu, treba tam technicke zhodnotenie alebo staci ked ho kupujuci zauctuje v kupnej sume v akej sa dohodnu s predavajucim? nemam s takymito vecami ziadne skusenosti. dakujem za pomoc
betka
31.08.07,12:55
Ak obstarávate auto ide o Váš VOZD, ak je potrebné pre chod auta opravy, TZ, aby sa mohlo zaradiť do používania, ide tiež o VOZD. Tieto Vaše výdavky, KC+opravy+TZ Vám tvoria cenu obstarania. Zaradíte auto do 1.OS-4 roky odpisujete a do daňových výdavkov sa Vám dostávajú odpisy.

Ak kúpite auto-VNZD. A auto zaradíte do používania, Neskôr ak by auto potrebovalo opravy, tak Vám tieto opravy idú priamo do daňových výdavkov. Ak urobíte TZ (modernizáciu, rekonštrukciu) a je viac ako 30 tis. Sk, zvýši Vám to VC pri rovnomernom odpisovaní, resp. ZC pri zrýchlenom odpisovaní.

doplním:
Kúpna cena je cena za kt. ste auto kúpili, dohodnutáv kúpno-predajnej zmluve. Táto cena predstavuje Vašu obstarávaciu cenu a s ňou sú spojené i výdavky v súvislosti s obstarním, kt. je napr. kolok za pridelenie ŠPZ. V tejto cene si vytvoríte kartu na auto.
suvaha
03.09.07,09:20
takze ak moja znama kupi auto od rodicov na zaklade kupno-predajnej zmluvy, samy sa dohodnu na kupnej cene, v tej cene ho aj zaradim do majetku a odpisy su ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane? spravne som to pochopila?
mozte mi prosim este povedat ci je pravda ze auto starsie ako z roku 1999 nemoze ist do nakladov?
Aljok
03.09.07,15:36
takze ak moja znama kupi auto od rodicov na zaklade kupno-predajnej zmluvy, samy sa dohodnu na kupnej cene VNZD, v tej cene ho aj zaradim do majetku ÁNO a odpisy su ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?ÁNO spravne som to pochopila?
mozte mi prosim este povedat ci je pravda ze auto starsie ako z roku 1999 nemoze ist do nakladov?NIE JE TO PRAVDA.
Odpovede v texte. Čo sa týka odpisovania prečítaj si ZoDP §22 - §29.
sta
18.09.07,06:07
Ak si chce živnostníčka kúpiť auto od svojho priateľa (FO), je potrebné dať auto oceniť znalcom? Alebo ak sa dohodnú v kúpno-predajnej zmluve na určitej cene, tak táto je pre ňu VOZD?
Jedná sa o staršie auto (9 ročné), môže ho po zaradení do majetku ešte odpisovať? :confused:
ďakujem.
Anja111
18.09.07,06:32
Ak si chce živnostníčka kúpiť auto od svojho priateľa (FO), je potrebné dať auto oceniť znalcom? Alebo ak sa dohodnú v kúpno-predajnej zmluve na určitej cene, tak táto je pre ňu VOZD?
Jedná sa o staršie auto (9 ročné), môže ho po zaradení do majetku ešte odpisovať? :confused:
ďakujem.
Znalecký posudok netreba, stačí kúpna zmluva. Auto sa zaradí do DHM a odpisuje 4 roky.
sta
18.09.07,06:38
Znalecký posudok netreba, stačí kúpna zmluva. Auto sa zaradí do DHM a odpisuje 4 roky.

Takže nevadí, že to auto má už 9 rokov? V niektorých príspevkoch som sa dočítala, že už ho nemôže odpisovať, keď je staršie, inde zasa že hej, priznám sa mám v tom guláš :o

Ok, čiže sa spraví zmluva, auto sa v tej cene zaradí a z nej sa bude aj odpisovať 4 roky.
Ešte raz ďakujem za upresnenie :)
Anja111
18.09.07,06:48
Takže nevadí, že to auto má už 9 rokov? V niektorých príspevkoch som sa dočítala, že už ho nemôže odpisovať, keď je staršie, inde zasa že hej, priznám sa mám v tom guláš :o

Ok, čiže sa spraví zmluva, auto sa v tej cene zaradí a z nej sa bude aj odpisovať 4 roky.
Ešte raz ďakujem za upresnenie :)
Na veku auta skutočne nezáleží. Bude to nová kúpna zmluva a to pre podnikateľa znamená, že ho bude riadne odpisovať...
betka
18.09.07,07:17
Sta, možno Ťa trošku pletie táto vec:
Ak by si mal auto v osobnom vlastníctve 9 rokov, a preradil ho do používania, vtedy odpisovať nemôžeš, zaradíš si ho iba do OM.
Ak by si predadil auto z osobného užívania do podnikania, napr. 2 ročné, zaradíš ho do OM, pričom odpisovať ho budeš a do daňových výdavkov si dáš odpis 3.roku, prvé dva roky akokeby Ti prepadli.
Ak kúpiš na základe FA, Kúpno-pred. zmluvy, vtedy môžeš odpisovať aj 50-ročné auto a zaradíš ho do OM, pričom odpisuješ hneď..
sta
18.09.07,07:24
Sta, možno Ťa trošku pletie táto vec:
Ak by si mal auto v osobnom vlastníctve 9 rokov, a preradil ho do používania, vtedy odpisovať nemôžeš, zaradíš si ho iba do OM.
Ak by si predadil auto z osobného užívania do podnikania, napr. 2 ročné, zaradíš ho do OM, pričom odpisovať ho budeš a do daňových výdavkov si dáš odpis 3.roku, prvé dva roky akokeby Ti prepadli.
Ak kúpiš na základe FA, Kúpno-pred. zmluvy, vtedy môžeš odpisovať aj 50-ročné auto a zaradíš ho do OM, pričom odpisuješ hneď..


Hej presne toto som si plietla :o ďakujem za usmernenie :) :) :)