Adula
31.08.07,14:16
Viem , že sa tu toho o sklade popísalo moc, ale neviem ako začat so skladom. Začínam s podvojným účtovníctvom, zatiaľ som rozhodnutá účtovať - sklad B, takže bez účtu 111, ale neviem v akej cene dávam na sklad, ide o to že máme zákazku na dielo - rodinný dom, v akej cene dám na sklad materiál? Musím pripočítať aj dopravu, alebo dopravu môžem aj zvlásť? Diki. Aďa
Monika Kováčová
31.08.07,13:09
Viem , že sa tu toho o sklade popísalo moc, ale neviem ako začat so skladom. Začínam s podvojným účtovníctvom, zatiaľ som rozhodnutá účtovať - sklad B, takže bez účtu 111, ale neviem v akej cene dávam na sklad, ide o to že máme zákazku na dielo - rodinný dom, v akej cene dám na sklad materiál? Musím pripočítať aj dopravu, alebo dopravu môžem aj zvlásť? Diki. Aďa

V cene nákupnej na ťarchu účtu 501 AE. Prepravu účtujem na 518.
Adula
31.08.07,13:18
Takže nákup materiálu príjem aj výdaj, rovnaká cena a preprava osobitne - účtovanie a na sklad tiež osobitne alebo k tomuto sa už musí prirátať aj cena dopravy?
Monika Kováčová
31.08.07,13:26
Takže nákup materiálu príjem aj výdaj, rovnaká cena a preprava osobitne - účtovanie a na sklad tiež osobitne alebo k tomuto sa už musí prirátať aj cena dopravy?

Pri spôsobe B účtovania zásob sa neúčtuje výdaj materiálu priebežne ale až na konci roka (obstarávacou cenou). Na ťarchu 501 sa účtuje preprava vlastná...
Adula
31.08.07,13:43
Ale keď príjmeme materiál a napr. na druhý deň už ho na stavbe použijem, tak musím dať výdajku, či, zle som dačo pochopila?
Monika Kováčová
31.08.07,13:45
Ale keď príjmeme materiál a napr. na druhý deň už ho na stavbe použijem, tak musím dať výdajku, či, zle som dačo pochopila?

dobre si pochopila, ale o výdajke sa neúčtuje (príjemku a výdajku robíš v pomocnej skladovej evidencii) , až na konci roku:
112/501 - zostatok materiálu na sklade.
Zoltán Kovács
31.08.07,13:46
Ale keď príjmeme materiál a napr. na druhý deň už ho na stavbe použijem, tak musím dať výdajku, či, zle som dačo pochopila?

Výdajku samozrejme, že musíš dať. Ale spôsob B účtovania materialu na sklade je o tom, že v priebehu roka všetko sa účtuje na ťarchu nákladového účtu 501, a na konci roka na základe inventarizácie skladu zostatok materiálu sa odúčtuje z nákladov zápisom 112/501
Adula
31.08.07,13:49
No hurá, tak som to dobre pochopila, ďakujem moc. Ste super.
Adula
31.08.07,13:56
Keď mám na faktúre doprava a nákl. a výkladka tovaru, tak to účtujem osobitne?
dalilada
03.09.07,15:04
Keď mám na faktúre doprava a nákl. a výkladka tovaru, tak to účtujem osobitne?

Podľa § 25 Zákona o účtovníctve sa zásoby oceňujú obstarávacou cenou - čo je cena, za kt. sa majetok obstaral + náklady na jeho obstaranie. Účtuje sa teda spolu.