draga
31.08.07,15:21
Viete mi prosím niekto poradiť, akým spôsobom sa účtuje osobné firemné auto, ktoré je na leasing a pred ukončením leasingu bolo predané?
Zoltán Kovács
31.08.07,13:43
Viete mi prosím niekto poradiť, akým spôsobom sa účtuje osobné firemné auto, ktoré je na leasing a pred ukončením leasingu bolo predané?

http://www.porada.sk/t23276-predcasne-ukoncenie-leasingu-opat.html


P.S. Najprv hľadať až potom založiť novú tému
Johanka
31.08.07,15:09
Viete mi prosím niekto poradiť, akým spôsobom sa účtuje osobné firemné auto, ktoré je na leasing a pred ukončením leasingu bolo predané?
To je chyták alebo zlá formulácia otázky :rolleyes: ?
Nemôžete predať predmet leasingu pred ukončením leasingu. Leasing je finančný prenájom a až po jeho ukončení ( po odkúpení prenajatej veci ) sa stávate vlastníkom prenajatej veci a môžete s ňou nakladať - napr. predať ;) .
Zoltán Kovács
31.08.07,16:13
To je chyták alebo zlá formulácia otázky :rolleyes: ?
Nemôžete predať predmet leasingu pred ukončením leasingu. Leasing je finančný prenájom a až po jeho ukončení ( po odkúpení prenajatej veci ) sa stávate vlastníkom prenajatej veci a môžete s ňou nakladať - napr. predať ;) .

Ani som si to neuvedomil. Zadávateľ možno mal na mysli postúpenie leasingu, alebo predčasné ukončenie (odkúpenie) a následný predaj??
draga
03.09.07,05:50
Fakt, že som to zle formulovala. Takže takto. Od roku 2005 do jari 2007, sme mali auto na leasing. Vzhľadom k finančným problémom, sme predčasne ukončili leasing. Vyplatili sme leasingovú spoločnosť(zostatková cena auta plus odúročenie zisku). Ide mi o to, že som sa zamotala do čísiel. Zaplatili sme spolu 25 splátok, čím na účte 474 zostala nejaká suma( 104531,-), ktorá je však iná, ako zostatková účtovná a daňová cena. Z poradcu som dostala síce odpoveď, ale aj tak tu mám tri čísla.. každé iné. A neviem, čo s nimi.
evina
03.09.07,07:44
Fakt, že som to zle formulovala. Takže takto. Od roku 2005 do jari 2007, sme mali auto na leasing. Vzhľadom k finančným problémom, sme predčasne ukončili leasing. Vyplatili sme leasingovú spoločnosť(zostatková cena auta plus odúročenie zisku). Ide mi o to, že som sa zamotala do čísiel. Zaplatili sme spolu 25 splátok, čím na účte 474 zostala nejaká suma( 104531,-), ktorá je však iná, ako zostatková účtovná a daňová cena. Z poradcu som dostala síce odpoveď, ale aj tak tu mám tri čísla.. každé iné. A neviem, čo s nimi.

Ako si účtovala vyplatenie leassingovej spoločnosti?
draga
03.09.07,12:34
keďže išlo o doplatenie (odkúpenie vozidla v zvyšnej sume) tak 541/321. Ďalšia FA bola na odúročenie zisku a nejaké poplatky.. toto som sa dozvedela, že nie daňový výdavok. Takže to asi spravím tak, že to dám na úrokový účet a v daňovom priznaní to dám ako pripočítateľnú položku (?)
Len stále neviem, čo so zostatkovými sumami.. 474 , daňové odpisy, účtovné odpisy...
timejka200
18.10.09,13:51
ak sme ukončili lesasing auta firemné a teraz sme ho aj predali ako to celé zaúčtujem? vie niekto poradiť? aby to bolo správne 541/082 zostat. cena /t.j cena po skončení lealsingu? / 082/022 vyradenie v OC /to je cena auta ktorá na začiatku leasingu? poradí niekto?
azla
18.10.09,14:54
ak sme ukončili lesasing auta firemné a teraz sme ho aj predali ako to celé zaúčtujem? vie niekto poradiť? aby to bolo správne 541/082 zostat. cena /t.j cena po skončení lealsingu? / 082/022 vyradenie v OC /to je cena auta ktorá na začiatku leasingu? poradí niekto?

Vychádzaš z údajov zo svojho účtovníctva.

Po skončení leasingu je auto daňovo odpísané. (malo by byť).
Účtovne môže byť odpísané, ale nemusí. Záleží, ako bolo stanovené účtovné odpisovanie, nemusel by stanovený režim odpisovania napr. na 36 mesiacov, ale mohol byť stanovený aj ináč - 4 roky, 5 rokov....

Predaj...............311,315/641

Zúčt. zostatkovej ceny (ak ju ešte auto má...............541/082 (to zistíš podľa karty majetku)
Vyradenie auta.............................................. ........082/022 (v cene, v akej bolo zaradené do majetku.)