Orsz
31.08.07,17:21
Prosím o rýchlu radu. Ako sa myslí obstarávacia cena vozidla? Auto bolo kúpené za cenu 260000,-Sk s DPH. Ale časť sumy je platená cez autokredit - pričom nám za vypracovanie splátkového kalendára na autokredit naúčtovali spracovateľský poplatok 910,-Sk. Ja som v účtovníctve tento poplatok dala do OC vozidla - teda celkom 260910,-Sk na účely opisovania, ale pre zamestnanca sme dali na používanie vozidla aj na súkromné účely sumu z faktúry o nákupe teda 260000,-Sk. Akú cenu by mal teda mať? Pri výpočte 1% a následne dane 19% je rozdiel len 1 Sk, ale chcem aby to bolo správne.
Ďakujem za všetky rady.
Zoltán Kovács
31.08.07,16:40
Prosím o rýchlu radu. Ako sa myslí obstarávacia cena vozidla? Auto bolo kúpené za cenu 260000,-Sk s DPH. Ale časť sumy je platená cez autokredit - pričom nám za vypracovanie splátkového kalendára na autokredit naúčtovali spracovateľský poplatok 910,-Sk. Ja som v účtovníctve tento poplatok dala do OC vozidla - teda celkom 260910,-Sk na účely opisovania, ale pre zamestnanca sme dali na používanie vozidla aj na súkromné účely sumu z faktúry o nákupe teda 260000,-Sk. Akú cenu by mal teda mať? Pri výpočte 1% a následne dane 19% je rozdiel len 1 Sk, ale chcem aby to bolo správne.
Ďakujem za všetky rady.

Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v § 25 ods. 1) písm a) definuje obstarávaciu cenu nasledovne:

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,


s odvolávkou č.118 na § 25 ods. 4) zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve:

(4) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
c) vlastnými nákladmi.

Takže za obstarávaciu cenu by som bral 260.000,- + 910,-
Orsz
01.09.07,16:47
Ďakujem Smith :) .