Italka
17.02.05,15:44
Prosím Vás neviem ako postupovať v prípade, ak si občan, ktorý je zároveň SZČO obstará automobil cez pôžičku z komerčnej banky(spotrebiteľ.úver) a chce ho využívať na podnikanie-môže ho v účtovníctve zaradiť a odpisovať ešte počas splácania tejto pôžičky alebo až po jeho celkovom splatení. Ďakujem všetkým, ktorí by mi mohli s tým nejako poradiť.
ricij
17.02.05,15:42
Myslím si, že normálne odpisuje.
ricij
18.02.05,08:51
Rozmýšľal som nad tým ešte viac, skúsme to trochu priťažiť. Podnikateľ účtujúci v sústave JÚ si kúpi na splátky PC cez Quatro v hodnote do 30.000,- Sk. Platí mesačné splátky 500,- Sk. Podľa zmluvy je jeho majetkom.
Podľa môjho názoru by sa mala zaúčtovať pôžička (úver) a zároveň kúpa PC - priamo do nákladov. Splátky by som potom rozvrhol na splátku istiny - neovplyvňuje daň a úrok - daňová réžia.
Tak poraďáci, je to správne? Viete mi to potvrdiť alebo vyvrátiť?:confused:
Viera
18.02.05,09:40
Ja si tiež myslím, že by sa Quatro malo účtovať ako úver a kúpa priamo do nákladov, ak je to do 30 000,-. Ale len u zmlúv, ktoré boli uzavreté v roku 2004, pretože pred tým sa Quatro zmluvy uzatvárali ako finančný leasing.
Italka
18.02.05,10:16
Dakujem, za názory. Čiže keď podľa zmluvy nie je vlastníkom auta banka, ale on, nemal by byť s odpismi žiadny problém, rozumiem tomu dobre? Čiže by som ho zaradila v cene faktúry od predajne a keďže pôžičku nedostal ako podnikateľ, ale len fyz.osoba, úroky z nej si asi nemôže uplatniť, alebo sa mýlim?
Manual
18.02.05,15:38
Nebolo by lepšie, aby auto kúpil na úver ako občan, to bude jeho majitelom a za týždeň ho vloží do firmy. Mylím, že by to bol ideálny spôsob, a nemuselo by sa účtovať o úvere a splátkach a komplikovať si život. Auto by splácal ako radový občan.
Pekný deň želám...
jeso
19.02.05,00:21
Prosím Vás neviem ako postupovať v prípade, ak si občan, ktorý je zároveň SZČO obstará automobil cez pôžičku z komerčnej banky(spotrebiteľ.úver) a chce ho využívať na podnikanie-môže ho v účtovníctve zaradiť a odpisovať ešte počas splácania tejto pôžičky alebo až po jeho celkovom splatení. Ďakujem všetkým, ktorí by mi mohli s tým nejako poradiť.Moja rada :
Za peniaze, ktoré dostanem z komerčnej banky kúpim auto, ktoré vložím do majetku firmy v obstarávacej cene /mám faktúru , alebo kúpno-predajnú zmluvu, / a uplatnujem odpisy, pretože HM mám zaradený v majetku firmy a využívam ho na podnikanie...
Komerčnej banke splácam pôžičku ako občan - pôžička sa mi neobjavý v účtovníctve
Ja by som postupovala asi takto...