pasians
01.09.07,07:52
Prosim o radu:

situacia: dodavatel je z krajiny EU, ma okolkovane produkty. Chceme od neho odoberat. Je to mozne? Na co vsetko nezabudnut ak sa to da? Spotrebna dan, preddavky na DPH? Potrebujem na to licenciu? Poradte prosim, kde co mozem pozistovat.

Dakujem dakujem
Excise Duty
01.09.07,07:20
Na začiatok odporúčam preštudovať zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov. Tiež treba uviesť o aké tabakové výrobky ide, to je široký pojem, ktrorý zahŕňa cigarety, cigary, cigarillos a tabak na fajčenie.
pasians
01.09.07,14:53
Dakujem, islo by o cigary :)
Excise Duty
02.09.07,06:17
Dakujem, islo by o cigary :)

V prípade cigár je to len o niečo menší problém, ako keby išlo o cigarety, pretože cigary na Slovensku nepodliehajú povinnosti označenia kontrolnou známkou. Problémom je skutočnosť, ktorá vyplýva už z prvého príspevku, a to že cigary sú označené kontrolnou známkou štátu, z ktorého majú byť dopravené na Slovensko. Z toho mi vyplýva, že cigary sú už v daňovom voľnom obehu, čiže sú zdanené spotrebnou daňou členského štátu nadobudnutia tovaru, a keďže ide o komerčné nadobudnutie tovaru z iného členského štátu, vznikne daňová povinnosť aj na Slovensku. Domnievam sa že v tomto konkrétnom prípade ide o Nemecko, tam sa označujú kontrolnou známkou aj cigary. Nemci zdaňujú cigary kombinovanou sadzbou dane rovnako ako sa zdaňujú cigarety, čiže na kontrolných známkach je uvedená aj maloobchodná cena celého spotrebiteľského balenia ako aj cena jedného kusa cigary, keďže u cigár sa nemôže uplatňovať zákaz kusového predaja ako je to v prípade cigariet. Aby sa zamedzilo dvojitému zdaneniu, je možná refundácia spotrebnej dane v krajine nadobudnutia cigár, na tento účel však musia byť okrem splnenia rôznych podmienok odstránené aj kontrolné známky zo spotrebiteľského balenia cigár, čo zase nie je až také jednoduché a určite zanechá stopy po použití kontrolných známok na obaloch. Najlepšie je nakupovať také tovary podliehajúce spotrebným daniam, ktoré súčasne podliehajú povinnosti označiť ich kontrolnou známkou priamo v daňových skladoch. Tam sa nachádzajú v režime pozastavenia dane a ešte nie sú označené kontrolnými známkami, pretože sa predpokladá okrem ich uvedenia do daňového voľného obehu na vlastnom domácom trhu aj intrakomunitárne dodanie alebo vývoz do tretích štátov. Aby bolo možné nakupovať v daňových skladoch v iných členských štátoch, na Slovensku je potrebná registrácia buď ako prevádzkovateľ daňového skladu alebo minimálne ako oprávnený príjemca.
pasians
02.09.07,20:29
Dakujem, takmer si trafil. Ako je to s nasimi ceskymi susedmi? Myslim, ze u nich sa cigary taktiez kolkuju. Zakon som uz celkom aj nacital, nie je mi ale jasne jedno - spotrebna dan je 1.70 Sk za jeden kus cigary? Zda sa mi to dako malo...:confused:
Excise Duty
04.09.07,16:22
Dakujem, takmer si trafil. Ako je to s nasimi ceskymi susedmi? Myslim, ze u nich sa cigary taktiez kolkuju. Zakon som uz celkom aj nacital, nie je mi ale jasne jedno - spotrebna dan je 1.70 Sk za jeden kus cigary? Zda sa mi to dako malo...:confused:
Tabakové výrobky sa v ČR označujú na základe ustanovenia § 114 zákona č. 353/2003 Sb. o spotřebních daních a tejto povinnosti podliehajú všetky tabakové výrobky. Len u cigariet tak ako vo všetkých členských štátoch v ktorých sa cigarety označujú, na kontrolnej známke je uvedená aj predajná cena, keďže v prípade cigariet je táto cena základom dane. Pri ostatných tabakových výrobkoch ich označenie plní iba funkciu vizuálnej kontroly ich zdanenia.
Neviem ako presne si čítal zákon, ale podľa ustanovenia § 5 ods. 1 je sadzba dane u cigár 1,40 Sk/ks. Nestretávam sa často s tým, že sa niekomu zdá výška dane malá, skôr naopak. Na základe ustanovenia čl. 3 smernice Rady č. 92/80/EHS o zbližovaní spotrebných daní z tabakových výrobkov iných ako cigarety je minimálna sadzba dane u cigár 11 EUR/1000 ks, to je nejakých 37 halierov spotrebnej dane v prípade jednej cigary! Takže tá daň až tak málo nie je. Inak uplatňovanie spotrebnej dane u cigár je svojim spôsobom smiešne, lebo i taká najbežnejšia konzumná cigara stojí okolo 10 Sk a viac a to ešte nehovorím o značkových cigarách v cene 800 – 1200 Sk za kus. Tu je oveľa zaujímavejší výnos DPH a nie spotrebnej dane. Ešte pripomínam, že s účinnosťou od 1. januára 2008 sa má zvýšiť spotrebná daň u cigár až na 2,10 Sk/ks.
pasians
07.09.07,20:27
Wow, dakujem. Cize - nakupim v Cechach v danovom sklade dodavatela - bez DPH a ceskej spotrebnej dane cigary bez kolku, dopravim na Slovensko a co ma caka? Cigary sa u nas ako viem neznacia kolkom. Viem, ze musim mat colny sklad, registraciu na colnom urade, prihlasenie k spotrebnej dani na MFSR... Co este?
Excise Duty
07.09.07,21:40
Wow, dakujem. Cize - nakupim v Cechach v danovom sklade dodavatela - bez DPH a ceskej spotrebnej dane cigary bez kolku, dopravim na Slovensko a co ma caka? Cigary sa u nas ako viem neznacia kolkom. Viem, ze musim mat colny sklad, registraciu na colnom urade, prihlasenie k spotrebnej dani na MFSR... Co este?

Obávam sa, že to máš dosť popletené. Načo ti je colný sklad, ideš niečo dovážať? A čo s tým má spoločné MF SR, k akej spotrebnej dani sa tam chceš prihlasovať, veď MFSR nie je nijakým správcom daní.
Najprv si zisti, či český dodávateľ je prevádzkovateľom daňového skladu, ak nie, potom na obchod s cigarami radšej zabudni, pretože by išlo o dosť zložité obchodovanie v režime daňového voľného obehu s nevyhnutnou komplikáciou spojenou s odstránením českých kontrolných známok (v Českej republike sa nazývajú „tabákové nálepky“), neviem o tom, že by tam používali na tabakové výrobky „kolky“ rovnako ako sa ani u nás nepoužívajú. Ak je český dodávateľ prevádzkovateľom daňového skladu, potom ti stačí registrácia ako oprávnený príjemca podľa § 23, pokiaľ budú cigary určené iba pre slovenský trh, ale ak ich mieniš ďalej predávať do iných členských štátov alebo vyvážať do tretích štátov, potom by bola lepšia registrácia ako daňový sklad podľa § 19.
Skús si pozrieť tému http://www.porada.sk/t56950-dovoz-piva.html (http://www.porada.sk/t56950-dovoz-piva.html), je to analogické s tvojim obchodom.