era 2007
01.09.07,07:32
Moze mi prosim niekto poradit ako postupovat ohladom rozvodu medzi slovenskym obcanom, ktory zije na Slovensku a britskym obcanom, ktory ale zije v Spojenych arabskych emiratoch? Sobas bol uzaverty v Dubai a po overeni ambasadou bol zapisany do matriky na Slovensku aj v Britanii. Taktiez bola uzavreta predmanzelska zmluva v ktorej sa manzelia dohodli, ze v pripade rozvodu budu platit slovenske zakony. Vopred velmi pekne dakujem.
abel
01.09.07,07:53
Poradiť neviem, ale keď som zadala v google "medzinárodný rozvod" je tam veľa možností a určite nájdeš radu pre seba.
wagner
01.09.07,18:56
Tiež by Ti vedeli poradiť matrikárky na matričných úradoch.
cloe
01.09.07,19:42
Moze mi prosim niekto poradit ako postupovat ohladom rozvodu medzi slovenskym obcanom, ktory zije na Slovensku a britskym obcanom, ktory ale zije v Spojenych arabskych emiratoch? Sobas bol uzaverty v Dubai a po overeni ambasadou bol zapisany do matriky na Slovensku aj v Britanii. Taktiez bola uzavreta predmanzelska zmluva v ktorej sa manzelia dohodli, ze v pripade rozvodu budu platit slovenske zakony. Vopred velmi pekne dakujem.

Neviem či tomu správne rozumiem, ale podľa tejto vety by snáď mal rozvod prebiehať podľa slovenských zákonov.
hiker
16.02.08,12:44
Podla mojho dost nezavazneho pohladu (medzinarodnemu pravu sukromnemu som nikdy na chut neprisiel a moc som mu neporozumel) sa na rozvod pouzije slovensky zakon o rodine (36/2005 Z.z.) a to na zaklade § 22 ods. 1 zakona c. 97/196 Zb.

Prislusny sud bude slovensky (§ 38 ods. 1 zakona c. 97/1963 Zb.).

Teoreticky by to mohlo byt modifikovane nejakou dvojstrannou zmluvou s UK, ale pokial je mi zname, su len dve a to z r. 1926 a z r. 1935 a ich znenie k dispozicii nemam.

Dolozka v predmanzelskej zmluvu o tom, ze bude platit slovenske pravo, sama o sebe relevanciu nema (volba prava je mozna len pri zavazkovom prave - IMHO) a samotna predmanzelska zmluva u nas neexistuje. V Cesku uz nieco na ten sposob maju.
nika17
19.02.08,12:00
moja specializacia:D

takze vysvetlim. Pokial ide o prislusnost sudu, manzel je sice brit, ale domicil ma v Dubaji, stat, ktory nie je viazany nariadením EU. Ale!!! Nariadenie EU č. 2201/2003 praví v čl. 3 ods. 1 písm. a., že príslušny ku konaniu o rozvode je člensky štát (eu prirodzene) na jeho uzemi ma navrhovatel obvykle bydlisko, ak tam byva aspon 1 rok pred podanim navrhu na rozvod. Vy pokojne mozete podat navrh na rozvod na uzemi slovenska....ale nie podla zak.č. 97/1963 Sb., ten je passee...v istych ustanoveniach je obsolentny...podla nariadenia,oka???

Dalej, pokial ide o hmotnu upravu rozvodu, zmysle ust. § 22 ods. 1 ZMPS sa pouzije pravo slovenske.

Pozor!!!!! Ak vas rozvedie slovensky sud, neznamena to, ze ste rozvedenou aj podla anglickeho prava, ci prava ineho statu. Potom bude treba ziadat o uznanie a vykonatelnost rozsudku v prislusnej krajine, ale otom az ked budete chciet....pekny den:cool: