Zuzana Boháčová
01.09.07,11:36
Dobrý deň,

prosím Vás, ako zaúčtujete,keď na bank.účet s.r.o. prídu peniaze,ktoré tam nepatria?
napríklad podnikateľ FO ukončí podnikanie FO a začne podnikať ako s.r.o. Jedná sa samozrejme o 2 rozličné podnikateľské subjekty.
Ale napr: omylom mu jeho odberatelia zaplatia ešte nejakú poslednú faktúru,ktorá sa týka FO, na účet PO.
ako to zaúčtovať?(alebo čokoľvek iné,čo sa netýka PO)
môžem to dať na účet 355, 365? (príjem a výdavok netýkajúci sa s.r.o.):confused:
(alebo to dať cez 261?) neviem:mee:

ďakujem pekne..
plavčík
01.09.07,11:29
Urobil by som si analytický účet ako napr. 379.999 s názvom neznáme platby a ak by mi mylná platba prišla tak by som účtoval 221/379.999 a keď by som ju poslal späť tak 379.999/221
Johanka
01.09.07,11:35
Keď s.r.o. obdrží peň. prostriedky, ktoré jej nepatria, vzniká jej záväzok vrátiť ich - 379 Iné záväzky.

Otázne je, či ich s.r.o. v osobe spoločníka chce vrátiť alebo je rád, že ich vôbec obdržal ...;)
Zuzana Boháčová
01.09.07,12:00
Keď s.r.o. obdrží peň. prostriedky, ktoré jej nepatria, vzniká jej záväzok vrátiť ich - 379 Iné záväzky.

Otázne je, či ich s.r.o. v osobe spoločníka chce vrátiť alebo je rád, že ich vôbec obdržal ...;)

to sa mi celkom páči použiť účet 379..
a potom by som to vrátila spoločníkom z pokladne 379/211, ok?
prípadne, keby to bolo naopak,môžem použiť účet 378 a potom 211/378:confused:
teda-ak by platili z účtu súkromné platby spoločníkov..
to niektorí robia radi..;)
Monika Kováčová
01.09.07,12:37
to sa mi celkom páči použiť účet 379..
a potom by som to vrátila spoločníkom z pokladne 379/211, ok?
prípadne, keby to bolo naopak,môžem použiť účet 378 a potom 211/378:confused:
teda-ak by platili z účtu súkromné platby spoločníkov..
to niektorí robia radi..;)

v s.r.o.: 1. došlá platba 221/379 mylná AE
2. vrátenie mylnej platby odberateľovi 379/211 (VPD z s.r.o.)

u FO: 1. úhrada pohľadávky PPD pre odberateľa, ktorý uhradil na chybný účet

takto by som to riešila, aby aj tá spoločnosť, ktorá platbu realizovala mala čistý stôl.... :)
atka4
01.09.07,12:43
to sa mi celkom páči použiť účet 379..
a potom by som to vrátila spoločníkom z pokladne 379/211, ok?
prípadne, keby to bolo naopak,môžem použiť účet 378 a potom 211/378:confused:
teda-ak by platili z účtu súkromné platby spoločníkov..
to niektorí robia radi..;)

Súhlasím s technikou zaúčtovania - môže byť, ale treba upozorniť majiteľov, aby k tomu dochádzalo čo najmenej.

Sama mám totiž jedného takého klienta, kt. "nectí" zákon, robí si čo chce, veď to je jeho účet - no a čo, že podnikateľský ..... Hlavu si neláme.
Pri daň. kontrole síce nebolo čo vypichnúť, lebo čo sa mi nepáčilo a bolo v rozpore so zákonmi, napriek jeho presviedčaniu, daj do vádavkov (JÚ) som dala do VNZD....tak daň. kontrolórka na každom mesačnom výpise spočítala položky, kt. sa netýkali podn. činnosti a úmerné % z poplatkov banke a za účtovné položky vypichla ako neoprávnené VOZD.
(aspoň bolo čo dať do protokolu +výtka, že účet používa aj na osobné účely)
Monika Kováčová
01.09.07,12:44
Poplatky banky sa skutočne účtujú do VNZD pokiaľ ide o účtovanie poplatkov za výdaje na osobnú spotrebu... radili sme to na porade...
atka4
01.09.07,17:13
Poplatky banky sa skutočne účtujú do VNZD pokiaľ ide o účtovanie poplatkov za výdaje na osobnú spotrebu... radili sme to na porade...

Súhlasím, v prípade spoplatňovania položiek to tak aj robím, toto je prípad, kde má SZČO balík služieb, v ktorom má všetko už v jednorazovom poplatku, t.j. či by mal ako SZČO 1 až x položiek, poplatok je rovnaký. Ale kontrola to nezohľadnila........

Neboli to horybilné sumy, cca 600 Sk zvýšenie DZ, takže viac-menej v pohode.
Zuzana Boháčová
02.09.07,15:20
Ďakujem Vám všetkým pekne za pomoc:)
tak ja to zatiaľ budem účtovať cez 379 a 378 a skúsim im dohovoriť,nech na to dávajú pozor,aj keď som sa pokúšala už veľa ráz-neúspešne:mee:
Zuzana Boháčová
12.09.07,11:11
Keď s.r.o. obdrží peň. prostriedky, ktoré jej nepatria, vzniká jej záväzok vrátiť ich - 379 Iné záväzky.

Otázne je, či ich s.r.o. v osobe spoločníka chce vrátiť alebo je rád, že ich vôbec obdržal ...;)

hm, tomu môjmu konateľovi niet rady:(
on má mesačne aj 5-10 súkromných platieb z účtu s.r.o.
môžem dať na konci mesiaca príjem do pokladne všetkých jeho súkromných platieb,ktoré platil z bank.účtu s.r.o. v konkrétnom mesiaci-môže to tak byť?
ďakujem:)
Zuzana Boháčová
13.09.07,10:25
hm, tomu môjmu konateľovi niet rady:(
on má mesačne aj 5-10 súkromných platieb z účtu s.r.o.
môžem dať na konci mesiaca príjem do pokladne všetkých jeho súkromných platieb,ktoré platil z bank.účtu s.r.o. v konkrétnom mesiaci-môže to tak byť?
ďakujem:)


prosím Vás o potvrdnie alebo vyvrátenie..
je to takto v poriadku?
Monika Kováčová
24.09.07,16:21
Nemôžeš ale čo už:

takže: 355/221 pohľadávka voči spoločníkovi
211/355 splatenie pohľadávky...

Dorieš si úrok.
Zuzana Boháčová
10.10.07,18:10
Nemôžeš ale čo už:

takže: 355/221 pohľadávka voči spoločníkovi
211/355 splatenie pohľadávky...

Dorieš si úrok.

nemôžem?:(
si myslel,že by to mal spoločník vždy vrátiť?po jednom?oh jemine.. toho je tak vela..:mee:

aký úrok si mám doriešiť?ide o krátkodobú pôžičku,bez zmluvy s.r.o. a spoločníka,tzn. aj ber úroku,ak myslíš toto:confused:
sultanko
03.03.09,08:25
Mohla by za to byť aj nejaká pokuta?
luckkka
18.10.12,10:30
DObrý deň, prosím chcem sa opýtať, FO-živnostník, vedie PU, na účet mu prišla platba, ktorá nemá nič spoločné s podnikaním, asi býva v podnájme a jeho spolubývajúci mu bežne posielajú na firemný účet peniaze, ktoré si on potom vyberie alebo prevedie na svoj súkromný účet. Chcem sa opýtať, ako zaúčtovať túto prijatú platbu na účte? Ďakujem
Monika Kováčová
18.10.12,15:12
To netuším... :)

asi to možno je príjem, ktorý by bolo vhodné zahrnúť do príjmov z prenájmu???... keď už sú na podnikateľskom účte... v každom prípade odporúčam poradiť "klientovi", aby peniaze mimo podnikania nenechával na podnikateľskom účte...
predpis nájomného: 315/602
došlá platba za nájomné 221/315 ???
-----------------------------------

nekošér spôsob: (až sa mi to nechce písať... ) o mylnej platbe :eek:
došlá platba za nájomné 221/325 alebo 379
úhrada záväzku z mylnej platby /vrátenie odosielateľovi platby/ VPD 379/221
luckkka
18.10.12,15:31
To netuším... :)

asi to možno je príjem, ktorý by bolo vhodné zahrnúť do príjmov z prenájmu???... keď už sú na podnikateľskom účte... v každom prípade odporúčam poradiť "klientovi", aby peniaze mimo podnikania nenechával na podnikateľskom účte...
predpis nájomného: 315/602
došlá platba za nájomné 221/315 ???
-----------------------------------

nekošér spôsob: (až sa mi to nechce písať... ) o mylnej platbe :eek:
došlá platba za nájomné 221/325 alebo 379
úhrada záväzku z mylnej platby /vrátenie odosielateľovi platby/ VPD 379/221

ale to som ja len vydedukovala ze ide o najomne, on byva v podnajme a zrejme odchadza z jeho sukromneho uctu trvaly prikaz a jemu potom davaju asi neskor ostatni najomnici.. toto sa stalo len raz v jednom mesiaci ze mu tam prisli peniaze takze je zjavne ze sa pomylili.. on nevlastni byt ani ziadny iny majetok.. je to mylna platba, ktoru prijal a cez pokladnu to vratim len si niesom ista ktory ucet mam pouzit, ci mozem 379.. ale zrejme ano kedzde ste napisali aj vy 379 :)
Monika Kováčová
18.10.12,15:38
pôvodné zadanie bolo takéto:
jeho spolubývajúci mu bežne posielajú na firemný účet peniaze

Súhlasím v prípade, že naozaj ide o jeden/ ojedinelý prípad počas celého účtovného obdobia....
účtovníctvo nie je o dedukovaní, treba si tento prípad overiť a konzultovať s klientom, aby o rok - dva nebol účtovník dôvodom na hnev podnikateľa pri daňovej kontrole.
luckkka
18.10.12,15:58
pôvodné zadanie bolo takéto:

Súhlasím v prípade, že naozaj ide o jeden/ ojedinelý prípad počas celého účtovného obdobia....
účtovníctvo nie je o dedukovaní, treba si tento prípad overiť a konzultovať s klientom, aby o rok - dva nebol účtovník dôvodom na hnev podnikateľa pri daňovej kontrole.

No myslela som to tak, ze raz mu posle jeden nejake peniaze a napise: "jozko najom", potom mu posle dalsi peniaze " anicka najom" tak som myslela ze vzdy mu posle niekto na ten najom ale nikdy sa to neopakuje ze ten isty clovek.. a viac krat su tam vklady, co neviem za co je, on povie ze to sa pomylil ja som snim uz konzultovala, vsetko viem podlozit spravami z mailu.. takze neviem ako to mam uctovat.. ale jedine tak, ze je to mylna platba.. nemam to k comu zauctovat.. pretoze to nesuvisi s podnikanim.. nic neprenajima ani nema ziadny majetok.. to uz je jeho problem ze si to nevie odsledovat.. nie?
a_je_to
20.10.12,07:37
No myslela som to tak, ze raz mu posle jeden nejake peniaze a napise: "jozko najom", potom mu posle dalsi peniaze " anicka najom" tak som myslela ze vzdy mu posle niekto na ten najom ale nikdy sa to neopakuje ze ten isty clovek.. a viac krat su tam vklady, co neviem za co je, on povie ze to sa pomylil ja som snim uz konzultovala, vsetko viem podlozit spravami z mailu.. takze neviem ako to mam uctovat.. ale jedine tak, ze je to mylna platba.. nemam to k comu zauctovat.. pretoze to nesuvisi s podnikanim.. nic neprenajima ani nema ziadny majetok.. to uz je jeho problem ze si to nevie odsledovat.. nie?

So súkromnými výdavkami na podnikateľskom účte by nemal byť problém. Ak sa neuplatňujú ako daňové výdavky, nemali by až tak prekážať. Mali by byť v zápisoch identifikované, ako napr. SPP - platba za plyn-súkr. ... a účtovaná 491/221. Horšie je to s príjmami. Tam môže prípadná daňová kontrola požadovať dôkaz, že nejde naozaj o zdaniteľný príjem. Ak to po čase nebude vedieť podnikateľ preukázať, tak mu ich zahrnie do základu a dodaní ... s odôvodnením, že daňovník dostačujúco nepreukázal, že ide o nedaňové príjmy. Všetky podobné obraty možno účtovať cez 491. Za mylnú platbu sa považuje len taká, ktorá sa potvrdí ako mylná = že ju niekto požaduje vrátiť. Taká sa účtuje ako záväzok 221/379, nie 221/491.
A ešte .... ak používa podnikateľský účet aj na osobné výdavky, tak ... nie je to zakázané, ale musí pomerne krátiť daňové výdavky za vedenie účtu. Aj platby za vedenie účtovníctva. Ak platí mesačne za účto nejakých ... 40 Eur a 45 % výdavkov je osobných, tak faktúra, alebo výplata za účto musí ísť na 45% do nedaňových výdavkov, iba 55% do daňovo uznaných. Toto vysvetli pánovi podnikateľovi a budeš mať pokoj. Za krátky čas si uvedomí, že súkromné obraty nebude robiť z podnikateľského účtu, ale zo súkromného.