Sonita
01.09.07,11:58
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu ohladne predaja bytu.

S priatelom sme kupili spolocne 1-izbovy byt pred troma rokmi.
Ja tam mam trvaly pobyt 2,5 roka a priatel iba 1 rok.
Teraz by sme chceli byt predat a kupit si vacsi. Vie mi niekto poradit, aky druh dane budeme z predaja bytu platit a v akej vyske?
Bude sa ako zdanitelny prijem povazovat len priatelova cast - t.j. 50%?
Da sa platenie dane pripadne nejako obist, napr. ak priatel svoju cas daruje mne a byt predam ja?
Este chcem podotknut, ze byt je stale zatazeny hypotekou, ktora je na priatela. Ide o sumu okolo 200tis, takze by bolo mozne predcasne ju vyplatit.

Dakujem vopred za radu.
k.i.n.o.
01.09.07,11:03
Jediná daň, ktorá pripadá do úvahy, je daň z príjmu, a to v prípade tvojho priateľa, ktorý v nehnuteľnosti nemal trvalý pobyt aspoň 2 roky bezprostredne pred predajom, resp. nehnuteľnosť nevlastnil aspoň 5 rokov. Daň zaplatí z rozdielu medzi nadobúdacou cenou a predajnou cenou nehnuteľnosti. Je viac možností, ako dosiahnuť to, že nebude musieť zaplatiť daň. Ideálne by bolo, ak je to vo vašich možnostiach, vyplatiť tú hypotéku a zrušiť záložné právo na byt, aby ste mali pri predaji "voľné ruky". Byt sa dá síce predať aj so záložným právom (zaťažený hypotékou), ale kupujúci majú radšej "čisté" nehnuteľnosti.
Čo sa týka tej dane, je viac možností:
1. Predáte byt za rovnakú cenu, za akú ste ho kúpili (samozrejme na papieri), čiže rozdiel nula, daň nula. Vyžaduje si to ústretového kupujúceho, ktorý nepotrebuje pokryť kúpu bytu hypotékou...
2. Priateľ predá svoj spoluvlastnícky podiel za cenu, za akú ho nadobudol, ty predáš svoj podiel za ľubovoľnú cenu. To, čo sa na jeho podieli uberie, na tvojom sa pridá, takže celková cena bytu na papieri môže zodpovedať reálnej cene a kupujúci je spokojný. Odporúčam riešiť dvomi kúpnymi zmluvami, každý podiel zvlášť, nech to na jednej zmluve nebije do očí. Samozrejme pri takomto predaji po častiach,každý spoluvlastnícky podiel zvlášť, je potrebné myslieť na predkupné právo vlastníka druhého podielu, ale to je len formalita...
3. Priateľ prevedie (daruje, predá za rovnakú cenu, ako kúpil) svoj podiel na teba a ty predáš byt ako celok.

Ešte pripomínam, že daň sa platí z predajnej ceny zníženej o nadobúdaciu cenu, vrátane nákladov na rekonštrukciu a zhodnotenie bytu, takže ak máte doklady (faktúry, bločky) o takýchto výdavkoch, aj takto sa dá znížiť daňová povinnosť.