unidat
01.09.07,14:38
Zdravím Vás, od 1.10.2007 budem mať živnosť, podávam aj žiadosť o finančnú podporu začínajúcom podnikatelom na ÚP ( podmienky mám splnené).
Všade počúvam, že v prvom roku podnikania sú odvody do SP dobrovoľné.
- Čo je prvý rok podnikania? Niekto to napr. vysvetluje ako r.2007 (3 mesiace), niekto do 1.10.2008.
- Platí to isté ako dostanem spomínaný "príspevok na podnikanie" - cca 60.000.-Sk? Samozrejme so záväzkom podnikať aspoň 2 roky.
- Predpokladám, že to nevylučuje aj aj prácu normálne v nejakej firme,
ak by som dostal neskôr nejakú dobrú ponuku. Teda že by som ostal podnikať popri zamestnaní.
ďakujem.
Monika Kováčová
01.09.07,12:41
Prvý rok sa myslí do 30.6.2008 - t.j. termín na odovzdanie Výpisu z DP za r. 2007 do Sociálnej poisťovne.

Platí to aj pre živnostníkov, ktorí dostali príspevok na podnikanie.
Živnostník môže pracovať aj na pracovnú zmluvu - ako riadny zamestnanec. Hovoríme o živnosti popri zamestnaní. Podmienky oslobodenia od platenia odvodov do SP sú rovnaké.
Zuziana
01.09.07,12:46
Prvý rok podnikania znamená rok 2007. Odvody do SP sa menia vždy podľa vymeriavacieho základu minulého roku vždy k 1.7. t.j. do 30.6.2008 budeš platiť do SP odvody ľubovolné, príp. aj žiadne. Od 1.7. 2008 budeš platiť odvody z vymeriavacieho základu z roku 2007. VZ je 1/2 pomernej časti základu dane.
To isté platí aj pri príspevku.
Nevylučuje prácu v pracovnom pomere. Podmienka je ostať SZČO.
Zoltán Kovács
01.09.07,19:09
SZČO v roku dostala dotáciu na "samozamestnanie". Vtedy ešte nebolo možné popri tom aj sa zamestnať, teraz už áno. Má sa držať znenia zákona v čase uzatvorenia dohody o podpore (nezamestnať sa), alebo podľa terajších predpisov, ktoré zamestnanie popri szčo nevylučujú.
cloe
01.09.07,19:40
Nepíšeš v ktorom roku dostala dotáciu. Už jej skončilo dvojročné obdobie alebo ešte trvá?
veronikasad
01.09.07,20:38
Zdravím Vás, od 1.10.2007 budem mať živnosť, podávam aj žiadosť o finančnú podporu začínajúcom podnikatelom na ÚP ( podmienky mám splnené).
Všade počúvam, že v prvom roku podnikania sú odvody do SP dobrovoľné.
- Čo je prvý rok podnikania? Niekto to napr. vysvetluje ako r.2007 (3 mesiace), niekto do 1.10.2008.
- Platí to isté ako dostanem spomínaný "príspevok na podnikanie" - cca 60.000.-Sk? Samozrejme so záväzkom podnikať aspoň 2 roky.
- Predpokladám, že to nevylučuje aj aj prácu normálne v nejakej firme,
ak by som dostal neskôr nejakú dobrú ponuku. Teda že by som ostal podnikať popri zamestnaní.
ďakujem.

Ak nechceš platiť odvody do sociálnej poisťovne ani po 1.7.2008-teda ďalší rok do 30.6.2009, rozlož si čerpanie dotácie na dva roky a ak je to možné, stráž si do konca roka príjem = tržby z podnikania, vrátane vyčerpanej dotácie. Ak celková čiastka do konca roka nepresiahne 12-násobok min. mzdy /97 200,-sk/, odvody nebudeš platiť do 30.6.2009.

---------
Veronika
Zoltán Kovács
02.09.07,08:11
Nepíšeš v ktorom roku dostala dotáciu. Už jej skončilo dvojročné obdobie alebo ešte trvá?

Dotácia bola v 09/2006, takže 2 ročná lehota končí 09/2008.
veronikasad
02.09.07,10:31
Dotácia bola v 09/2006, takže 2 ročná lehota končí 09/2008.

Na možnosti príp. zamestnania sa informuj na Úrade práce. Ja som mala dotáciu v r.2003, v zmluve som mala prevádzkovanie živnosti po dobu 2 rokov bez súbehu zamestnania

-------
Veronika
ekopo
02.09.07,12:36
Ak nechceš platiť odvody do sociálnej poisťovne ani po 1.7.2008-teda ďalší rok do 30.6.2009, rozlož si čerpanie dotácie na dva roky a ak je to možné, stráž si do konca roka príjem = tržby z podnikania, vrátane vyčerpanej dotácie. Ak celková čiastka do konca roka nepresiahne 12-násobok min. mzdy /97 200,-sk/, odvody nebudeš platiť do 30.6.2009.

---------
Veronika
Zvýraznená odpoveď nie je podľa môjho názoru správna, nakoľko zadávateľ začína podnikať od 1.10.2007 a z toho dôvodu je hraničná výška celkového príjmu na neplatenie odvodov od 1.7.2008 suma 24.300,-Sk. A to je podstatný rozdiel.
veronikasad
02.09.07,12:43
Zvýraznená odpoveď nie je podľa môjho názoru správna, nakoľko zadávateľ začína podnikať od 1.10.2007 a z toho dôvodu je hraničná výška celkového príjmu na neplatenie odvodov od 1.7.2008 suma 24.300,-Sk. A to je podstatný rozdiel.

nesúhlasím, u živnostníkov sa neprepočítava pri posudzovaní povinných odvodov počet mesiacov podnikania - ten sa berie do úvahy len v prípade, ak už vznikne nárok a vypočítava sa vymeriavací základ.

Povinnosť vzniká ak príjem presiahne 12-násobok min.mzdy

-------
Veronika
Pepa
02.09.07,13:13
nesúhlasím, u živnostníkov sa neprepočítava pri posudzovaní povinných odvodov počet mesiacov podnikania - ten sa berie do úvahy len v prípade, ak už vznikne nárok a vypočítava sa vymeriavací základ.

Povinnosť vzniká ak príjem presiahne 12-násobok min.mzdy

-------
Veronika
Presne tak - je jedno či zákonom stanovenú hranicu príjmu dosiahne za 12 mesiacov alebo jeden deň
Zoltán Kovács
04.09.07,19:18
Na možnosti príp. zamestnania sa informuj na Úrade práce. Ja som mala dotáciu v r.2003, v zmluve som mala prevádzkovanie živnosti po dobu 2 rokov bez súbehu zamestnania

-------
Veronika

Považuje sa majetková účasť (vlastníctvo, bez pracovnej zmluvy) na s.r.o. za súbeh podnikania so zamestnaním pri dotácii na podnikanie?
emgeton
04.09.07,20:10
Považuje sa majetková účasť (vlastníctvo, bez pracovnej zmluvy) na s.r.o. za súbeh podnikania so zamestnaním pri dotácii na podnikanie?

Ak dobre chápem zákony tak nie.
Zoltán Kovács
04.09.07,20:15
Ak dobre chápem zákony tak nie.

Môžeš prosím ťa uviesť aj § zákona? Riešim totiž optimalizáciu odvodov na budúci rok pre priateľku, nakoľko už teraz viem, že sa jej odvody naskočia oproti tohto roka. Zároveň uvažujem o tej sro z hľadiska dph. Sro by ostala neplatiteľom dph a presunuli by sme klientov neplatičov dph na tú sro z mojej sro platiteľa dph.
milagros208
03.10.07,05:24
Ak nechceš platiť odvody do sociálnej poisťovne ani po 1.7.2008-teda ďalší rok do 30.6.2009, rozlož si čerpanie dotácie na dva roky a ak je to možné, stráž si do konca roka príjem = tržby z podnikania, vrátane vyčerpanej dotácie. Ak celková čiastka do konca roka nepresiahne 12-násobok min. mzdy /97 200,-sk/, odvody nebudeš platiť do 30.6.2009.

---------
Veronika
Takže podľa vyššie uvedeného sa aj príspevok z ÚPSVaR berie do príjmu pri zohľadnení platenia odvodov do sociálnej poisťovni? Ešte by som chcela poradiť akým spôsom tento príspevok zaúčtujem a ako ho môžem rozložiť /zaúčtovať/, aby nevyšlo platenie odvodov SP. Vďaka.
milagros208
03.10.07,10:48
Takže podľa vyššie uvedeného sa aj príspevok z ÚPSVaR berie do príjmu pri zohľadnení platenia odvodov do sociálnej poisťovni? Ešte by som chcela poradiť akým spôsom tento príspevok zaúčtujem a ako ho môžem rozložiť /zaúčtovať/, aby nevyšlo platenie odvodov SP. Vďaka.
Nevie mi nikto poradiť?
Johanka
03.10.07,10:54
Takže podľa vyššie uvedeného sa aj príspevok z ÚPSVaR berie do príjmu pri zohľadnení platenia odvodov do sociálnej poisťovni? Ešte by som chcela poradiť akým spôsom tento príspevok zaúčtujem a ako ho môžem rozložiť /zaúčtovať/, aby nevyšlo platenie odvodov SP. Vďaka.
Rozložiť jeho čerpanie znamená asi toto - ak vedieš účtovníctvo, tzn. nevyužiješ možnosť uplatnenia výdavkov percentom z príjmov (paušálne výdavky), do príjmov účtuješ dotáciu iba v tej výške , v ktorej ju použiješ. Napr. dotácia 70 tis. - prijatie dotácie je príjem neovpl.základ dane. Použitie 20 tis. Sk - výdavok ovplyvňujúci základ dane, ako uzávierková operácia príjem 20 tis. Sk - príjem ovplyvňujúci základ dane.

(http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=+%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E%DA%E8tovanie+dot%E1cie %3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3E)
(http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=+%3C%2Fp%3E%0A%3Cp%3Edot%E1cia%3C%2Fp%3E%0A% 3Cp%3E)
Johanka
03.10.07,10:58
milagros208
03.10.07,11:59
Ďakujem za tip. Všetko si ešte podrobne preštudujem. Niečo som už prečítala a chcela by som vedieť, či to aj správne chápem. Účtovanie je mi jasné. Z hľadiska platenia odvodov /áno-nie/ - započítavajú sa teda iba POZD? T.z., že do príjmov zarátam iba POZD, teda tie, ktoré som použila na úhradu VOZD?
Ak sa teda za celý príspevok /60 tis./nakúpi vybavenie, nesmú ostatné príjmy presiahnuť sumu 37200, inak sa odvodom do SP nevyhnem?Ďakujem
milagros208
04.10.07,06:14
Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?
Dúfam, že vás veľmi neotravujem. Niekedy fakt dosť špekulujem. Ale chcem to urobiť čo najlepšie. Vďaka.
Monika Kováčová
04.10.07,06:17
Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?


Neviem či som ťa správne pochopila, ale pokiaľ nákup zariadenia budeš odpisovať a do VOZD dáš len odpis, tak POZD resp. ZD bude vyšší než keby si zariadenie dala priamo VOZD.
milagros208
04.10.07,06:41
Poprosila by som vás o vyjadrenie k tomuto : DÚPP 8/2006
Podľa § 17ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane :
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týcho príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté
Chápem to správne, že podľa bodu 1. môžem dávať odpisy majetku zakúpeného z príspevku do daňových výdavkov vo výške odpisov, teda aj v tejto výške do POZD?
Bodu 2. celkom nechápem.
milagros208
04.10.07,10:53
Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?
Dúfam, že vás veľmi neotravujem. Niekedy fakt dosť špekulujem. Ale chcem to urobiť čo najlepšie. Vďaka.
Podľa toho čo som sa dočítala v niektorých príspevkoch, tak by sa to dalo vyriešiť formou odpisov.???
Zita5
04.10.07,10:57
Poprosila by som vás o vyjadrenie k tomuto : DÚPP 8/2006
Podľa § 17ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane :
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týcho príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté
Chápem to správne, že podľa bodu 1. môžem dávať odpisy majetku zakúpeného z príspevku do daňových výdavkov vo výške odpisov, teda aj v tejto výške do POZD?
Bodu 2. celkom nechápem.

Preštudujte tu , z toho Vám to bude všetko jasné .
veronikasad
04.10.07,10:57
Poprosila by som vás o vyjadrenie k tomuto : DÚPP 8/2006
Podľa § 17ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane :
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týcho príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté
Chápem to správne, že podľa bodu 1. môžem dávať odpisy majetku zakúpeného z príspevku do daňových výdavkov vo výške odpisov, teda aj v tejto výške do POZD?
Bodu 2. celkom nechápem.

ÚP trvá na nákupe zariadenia do 30 tis.sk zrejme preto, aby do splatnosti záväzku voči UP "prevádzkovať SZČ po dobu dvoch rokov" bolo reálne možné uplatniť to v príjmoch aj výdavkoch.
Keď som dostala dotáciu v r.2003 táto podmienka nebola a tak PC som veselo odpisovala 4 roky.

--------
Veronika
Marti.ka
04.10.07,11:26
Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?
Dúfam, že vás veľmi neotravujem. Niekedy fakt dosť špekulujem. Ale chcem to urobiť čo najlepšie. Vďaka.
Nám auditor odporúča hmotný majetok odpisovať aspoň jeden-dva roky, aj keď je jeho hodnota menšia ako 30 tis a doba použiteľnosti dlhšia ako rok.
milagros208
04.10.07,11:45
ÚP trvá na nákupe zariadenia do 30 tis.sk zrejme preto, aby do splatnosti záväzku voči UP "prevádzkovať SZČ po dobu dvoch rokov" bolo reálne možné uplatniť to v príjmoch aj výdavkoch.
Keď som dostala dotáciu v r.2003 táto podmienka nebola a tak PC som veselo odpisovala 4 roky.

--------
Veronika
Toto ma trošku zmiatlo. A to som si myslela, že už tomu rozumiem. Takže ak použil príspevok na niekoľko zariadení, každý za menej ako 30 tis., tak ho nebude môcť odpisovať, t.z.postupne dávať do VOZD, teda aj POZD?
veronikasad
04.10.07,13:37
Nám auditor odporúča hmotný majetok odpisovať aspoň jeden-dva roky, aj keď je jeho hodnota menšia ako 30 tis a doba použiteľnosti dlhšia ako rok.
Predpokladám, žte sa jedná o účtovné odpisy, a podvojné účtovníctvo /právnickú osobu/.
V predchádzajúcom príspevku ide o odpisovanie majetku do 30 tis. sk nakúpeného z dotácie ÚP.

--------
Veronika
veronikasad
04.10.07,13:38
Toto ma trošku zmiatlo. A to som si myslela, že už tomu rozumiem. Takže ak použil príspevok na niekoľko zariadení, každý za menej ako 30 tis., tak ho nebude môcť odpisovať, t.z.postupne dávať do VOZD, teda aj POZD?
Prever si to na Úrade práce, aby si nemala problémy pri kontrole čerpania dotácie.Svoj názor som napísala v prísp. č. 25

Vyhnúť sa tomu môžeš len tak, že všetky zariadenia nekúpiš v jednom roku, ale nákup si rozložíš na 2 roky a nebudeš si uplatňovať výdavky paušálom, ale budeš viesť jednoduché účtovníctvo.

-------
Veronika
milagros208
05.10.07,04:15
Ďakujem všetkým za trpezlivosť. Rada by som to zhrnula a poprosila by som o odobrenie :
1. Príjem dotácie - PNZD + evidencia záväzkov
2. Nákup zariadení - VOZD + zníženie záväzku, ak ide o odpis. majetok /doba použiteľnosti viac ako 1 rok a cena aj nižšia ako 30 tis./tak celá suma na VNZD a odpisy do VOZD + evidencia majetku
3. Interný doklad na konci roka - preúčt. do POZD vo výške VOZD
milagros208
05.10.07,11:39
Ďakujem všetkým za trpezlivosť. Rada by som to zhrnula a poprosila by som o odobrenie :
1. Príjem dotácie - PNZD + evidencia záväzkov
2. Nákup zariadení - VOZD + zníženie záväzku, ak ide o odpis. majetok /doba použiteľnosti viac ako 1 rok a cena aj nižšia ako 30 tis./tak celá suma na VNZD a odpisy do VOZD + evidencia majetku
3. Interný doklad na konci roka - preúčt. do POZD vo výške VOZD
Môžte sa niekto na to mrknúť, či je to takto v poriadku?
Anja111
05.10.07,11:52
Ďakujem všetkým za trpezlivosť. Rada by som to zhrnula a poprosila by som o odobrenie :
1. Príjem dotácie - PNZD + evidencia záväzkov
2. Nákup zariadení - VOZD + zníženie záväzku, ak ide o odpis. majetok /doba použiteľnosti viac ako 1 rok a cena aj nižšia ako 30 tis./tak celá suma na VNZD a odpisy do VOZD + evidencia majetku
3. Interný doklad na konci roka - preúčt. do POZD vo výške VOZD
Áno, máš to správne.
milagros208
05.10.07,12:04
Ďakujem.
mirpo
08.10.07,09:54
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?

Podľa § 49 z. 5/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov sa chápe 2 ročné obdobie ako:
2 roky od účinnosti dohody podpísanej účastníkmi dohody = ak účastník podpísal dohodu napr. 30.07.2007 s platnosťou od 01.08.2007, tak platnosť dohody je do 31.07.2009. Platnosť dohody = deň začatia SZČ, ak v dohode nie je uvedené inak. :)

PS: platnosť dohody sa už podľa novej IN v texte od 17.09.2007 uvádza.