mondi
01.09.07,16:42
Dobrý deň, máte niekto skúsenosti s prevádzkou kombinovaného šporáka na ústredné kúrenie ? Chcel by som týmto spôsobom vykurovať 3 izby s chodbou a kúpeľnou o celkovej rozlohe 90 m štvorcových v prízemnom rodinnom dome. Vopred ďakujem za radu.:)
Charon
01.09.07,16:06
Treba si pred odpoveďou dohodnúť termíny. Čo je to kombinovaný šporák?
Hore plyn, pec elektrická, resp. rôzne varianty? A ak áno, nepočul som o šporáku, ktorý by ohrieval x litrov vody a nechal ich cirkulovať v obehu. Nie je mi jasné o čo sa tu vraví.
Inak byt o rozlohe 90m2 má tepelnú stratu cca 60GJ a výkon zariadenia je tým, pádom 7,5 kW v závislosti od nadmorskej výšky a kvality okien, stien a podobne...
dad111
03.09.07,12:03
Mam znameho. ktory take nieco pouziva na chate. Zaklad je replika murovaneho starodavneho sporaka s liatinovymi varnymi platnami na vrchu. V ohnisku je tepelny vymennik. Palivo je drevo, na platniach sa da varit ako na starych sporakoch. Na chatu je to prijatelne, ale ako system na vykurovanie domu je to asi neprakticke. Je nutne pomerene casto prikladat, pretoze zasobnik paliva je maly. Vykon by Ti postacoval. Viem ze mu to boli aj nejako prerabat na vyssi vykon. Je to asi ako krbova vlozka s vymennikom.
mondi
05.09.07,18:54
Vysvetlím: je v predaji šporák vyzerajúci ako klasický šporák do kuchyne, s rúrou atď. na drevo, prípadne na drevené brikety. Tá kombinácia spočíva v tom, že sa môže buď na ňom variť, alebo sa použije nejaká záklopka a šporák sa tým zapojí do systému ústredného kúrenia. V predajni ma presviedčajú, že jeho výkon postačí spoľahlivo na pripojenie 90 článkov.Len som sa chcel opýtať, aké sú s týmto systémom vykurovania skúsenosti,ak to niekto používa, či neide o reklamný ťah výrobcov. Články by som nahradil "doskovými" panelovými radiátormi. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ahoj.
dad111
06.09.07,06:39
Este raz teda. Taketo sporaky existuju. Na tvare a vyhotoveni nezalezi, princip je stale ten isty. Teplo nie je elektrika. Jednoducho nieco preklopit nie je ako zapnut vypinac. Nakoniec tento princip sa u sporakov pouziva odpradavna, len sa "zapina" a odpaja ohrev rury na pecenie. Nejaka cast tepla prejde aj cez tu klapku a to teplo musis niekde minut. Je jedno aky spotrebic tepla k tomu pripojis, ci je to rebrovy radiato, doskovy, trubkovy, alebo tepelny vymennik vyravbajuci TUV. Tych Tvojich 7.5 kW sa da dosiahnut, mozno aj viac. Zvaz ale konfort. Ak Ti nevadi potreba casteho doplnania paliva, ktora zavisi na pouzitom palive a napriklad prasnost, ktora pri tom je aj keby Ta presviedcali neviem ako, mozes to smelo kupit. S tym palivom to bolo a je vzdy rovnake. Kedysi boli na trhu uholne brikety z NDR, ktore vydrzali aj celu noc teple, nie vsak horuce, na druhu stranu ale vela ludi zazilo samovznietenie brikiet aj v pivnici pod domom. Priestor na uskladnenie mnozstva paliva, ak to budu peletky z dreva, ktore by mohli byt najkomfortnejsim palivom musi byt vybudovany zvlast, aby nedochadzalo k vlhnutiu a vznieteniu. Drevo vo vsetkych spotrebicoch musi byt preschnute minimalne rok ak nie dva. Ak budes kupovat uz presusene, nebude to lacne, ak si ho nechas presusit doma, musis mat na to priestory. Ja si pamatam casy, ked sme doma kurili tuhym palivom. Komin treba vymetat aj ked budes kurit najlepsim palivom. Ked to bude sporak, predpokladam, ze bude v obytnej casti. Nikto ma nepresvedci, ze nebudes mat z toho spinu a sadze. Zabudni ale na to ak chodis do prace a nechces k tomu v noci vstavat. Nespoliehaj sa no to, ze manzelka alebo deti to budu obsluhovat. Kurenie tuhym palivom je len romanticke, nie ale prakticke.