veronikasad
01.09.07,20:23
Ahojte poraďáci,

dnes som sa stretla s názorom, že platby žiakov za stravu v školskej jedálni, ktorú prevádzkuje súkromná s.r.o.-čka, sú príjmom oslobodeným od DPH, podobne ako príspevky štátu na stravovanie žiakov a vstupujú do koeficientu. Ak by sa jednalo o novú s.r.o.-čku vraj sa ani nezahrňajú do obratu pre účely DPH.
Môže mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť s odvolávkou na zákon ?

Budem chvíľku mimo témy - prosím aj o radu ako ich zaúčtovať, ak sú prijímané na BU. Výdaj a objednávanie stravy je cez čipové karty.

Ďakujem.

---------
Veronika
veronikasad
01.09.07,21:19
Nikto neúčtuje súkromnú školskú jedáleň ???????????
veronikasad
02.09.07,21:31
posúvam ...........
Kája.
03.09.07,18:53
Platba od žiakov či už za stravu alebo školné vstupujú do obratu, nie sú oslobodené podľ. par. 31, nakoľko žiadna s.r.o. nesplňa podmienku v par. 31. ods. b. Platba od štátu tiež nie sú oslobodné, oni len nie su predmetom dane podľ. par.2 . Takto mi to bolo vysvetlené daňovým riaditeľstvom asi pred dvoma rokmi, keď som účtovala súkromnú materskú školu (s.r.o.)
veronikasad
11.09.07,22:14
Platba od žiakov či už za stravu alebo školné vstupujú do obratu, nie sú oslobodené podľ. par. 31, nakoľko žiadna s.r.o. nesplňa podmienku v par. 31. ods. b. Platba od štátu tiež nie sú oslobodné, oni len nie su predmetom dane podľ. par.2 . Takto mi to bolo vysvetlené daňovým riaditeľstvom asi pred dvoma rokmi, keď som účtovala súkromnú materskú školu (s.r.o.)

Kaja, som rada, že si sa ozvala. Písala som aj na UDR, zatial nemám odpoved. Prosím ťa, môžeš mi vysvetliť, čo to znamená, že nie sú predmetom dane podľa § 2?
V mojom prípade - s.r.o. je plátcom DHP, má stravovanie aj pre iné subjekty. Doteraz školské stravovanie bolo cez FO, od 1.9.07 prechádza na s.r.o.
Ak náš písomné stanovisko UDR, prosím ťa prilož ho.
Ďakujem.

----------
Veronika
Kája.
12.09.07,07:24
Písomné stanovisko žiaľ nemám, nakoľko už nepracujem v tom zariadení. Ale podľa par. 2 predmetom dane je dodanie tovaru alebo služieb za protihodnotu, ty však štátu žiadny tovar ani službu nedodávaš, ty dodávaš rodičom alebo žiakov, preto len príspevky od rodičov a žiakov sú predmetom dane a posudzujú sa podľa zákona o DPH.
Vladimír Ozimý
12.09.07,07:38
dotácie nie sú predmetom dane...
veronikasad
03.10.07,17:58
Platba od žiakov či už za stravu alebo školné vstupujú do obratu, nie sú oslobodené podľ. par. 31, nakoľko žiadna s.r.o. nesplňa podmienku v par. 31. ods. b. Platba od štátu tiež nie sú oslobodné, oni len nie su predmetom dane podľ. par.2 . Takto mi to bolo vysvetlené daňovým riaditeľstvom asi pred dvoma rokmi, keď som účtovala súkromnú materskú školu (s.r.o.)

Dostala som stanovisko DR SR Banská Bystrica - ak to niekoho bude ešte zaujímať, časť z neho citujem :

"V zmysle § 31 odst. 1 zák. 222/2004 o DPH v z.n.p. oslobodené od dane sú výchovné a vzdelávacie služby poskytované osobou podľa osobitných predpisov, ďalej osobou, ktorá splňa charakteristiku neziskovosti podľa § 30 zákona a služby, ktoré sú poskytované ako odborný výcvik a rekvalifikácia podľa osobitného predpisu. V zmysle odst. 2 citovaného ustanovenia zákona od dane je oslobodené aj dodanie tovaru a dodanie služieb úzko súvisiacich s výchovnými a vzdelávacími službami podľa ods. 1 osobami, ktoré poskytujú výchovné a vzdelávacie služby podľa ods. 1.

V citovanom ustanovení je odvolávka aj na zákon č. 279/1993 Z.Z. o školských zariadeniach v znení neskorších predpisov. V zmysle ustanovenia §§ 30,31 uvedeného zákona školské účelové zariadenia sú zariadenia školského stravovania a medzi ne patrí aj školská jedáleň. Školské zariadenia v zmysle ustanovenia § 2 citovaného zákona môžu zriaďovať aj fyzické osoby.
Z úvedeného vyplýva, že dodanie stravovacích služieb úzko súvisiacich s výchovnými a vzdelávacími službami, dodávaných osobami, ktoré poskytujú výchovné a vzdelávacie služby podľa § 31 odst. 1 cit. zákona, sú oslobodené od dane a nezapočítavajú sa pre účely registrácie DPH.
V zmysle § 50 zákona o DPH do menovateľa koeficientu sa uvádza súčet cien bez dane všetkých realizovaných dodávok tovarov a služieb, vrátane oslobodených od dane podľa § 28 až 41 zákona o DPH.
Ing. Beata Uhrinová, riaditeľka odboru služieb pre verejnosť "

--------
Veronika
Kája.
03.10.07,18:20
Veronikasad, vďaka za stanovisko ak som správne pochopila, ak splňajú par. 31 a, už nemusia 31 b? Mne zariadenie nikdy neprekročilo na školnom a stravnom obrat 1,5 mil. ale môže sa v budúcnosti stať, že sa s niečím takým ešte stretnem.
veronikasad
03.10.07,18:26
Veronikasad, vďaka za stanovisko ak som správne pochopila, ak splňajú par. 31 a, už nemusia 31 b? Mne zariadenie nikdy neprekročilo na školnom a stravnom obrat 1,5 mil. ale môže sa v budúcnosti stať, že sa s niečím takým ešte stretnem.

Súhlasím. Ja mám ponuku na účto v jednej školskej jedálni, ktorú prevádzkuje s.r.o. Už je platiteľom DPH. Takže skôr než sa do toho pustím, chcela som si informácie overiť - lebo názory som počula rôzne.
Ak stanovisko DR pomohlo - alebo pomôže aj tebe, som rada.

-----------
Veronika
ALBO
04.10.07,07:58
Ja so to nepochopila, mám tomu rozumieť tak, že tá sro, ktorá tam bude variť, nebude uplatňovať DPH na túto stravovaciu službu?