mimaemma
01.09.07,20:31
Chcela by som sa spytat ci mi niekto nevie poradit ci mozu byt prekazky pri zruseni zivnosti..momentalne sa nevyuziva, len plati odvody:confused:..a pri jej naslednej zalozeni.Viem, ze pozastavit as musi min. na pol roka.Moze v tom byt problem? Ja si myslim ,ze nie, ale nie som si tym ista..a neviem kde mam hladat.
Zoltán Kovács
01.09.07,18:36
Chcela by som sa spytat ci mi niekto nevie poradit ci mozu byt prekazky pri zruseni zivnosti..momentalne sa nevyuziva, len plati odvody:confused:..a pri jej naslednej zalozeni.Viem, ze pozastavit as musi min. na pol roka.Moze v tom byt problem? Ja si myslim ,ze nie, ale nie som si tym ista..a neviem kde mam hladat.

Môžeš zrušiť živnosť, a potom podľa potreby znova založiť. Pri novozaloženej živnosti budeš musieť nanovo absolvovať všetko, a pozor od 01.09.2007 sa menili pravidlá. Na každú činnosť budeš potrebovať samostatný ŽL.
LUCIII
04.09.07,06:16
Môžeš zrušiť živnosť, a potom podľa potreby znova založiť. Pri novozaloženej živnosti budeš musieť nanovo absolvovať všetko, a pozor od 01.09.2007 sa menili pravidlá. Na každú činnosť budeš potrebovať samostatný ŽL.
Mohli by ste mi napísať, aké budú moje odvody na poistné do sociálnej a zdravotnej poisťovne ak zruším živnosť a o mesiac si ju otvorím nanovo (v tom istom odbore). Chcem to spraviť hlavne preto, lebo mi vyrátali vysoké
odvody do sociálnej poisťovne.
Bredy
06.09.07,06:10
Ako to bude so povinnosťou platiť odvody do sociálnej poisťovne pri zrušení živnosti, ak si otvorím o mesiac novú živnosť ? Budem musieť platiť vyrátané poistné k prvej živnosti ? Myslým si že nie, ale chcem si byť istý, aby som celú vec nerobil zbytočne.

Ďakujem
Ala
06.09.07,06:27
Odvody do socialnej a zdravotnej poistovni pri založení novej živnosti, po predchádzajucom zrušení, ostavajú také isté. Ciže sa vypočítaju podľa posledného danového priznania.
Bredy
06.09.07,08:34
Je to logické, ale konfrontoval som to z odpoveďou pána Mihála z 09.03.2007 na JANASA, kde píše že riešením je zrušenie a následné znovuzaloženie živnosti. (aj toto je, logické, pretože vystupujem pri novej živnosti pod novým IČO-m).

Čo vy nato?
Pepa
06.09.07,08:44
Je to logické, ale konfrontoval som to z odpoveďou pána Mihála z 09.03.2007 na JANASA, kde píše že riešením je zrušenie a následné znovuzaloženie živnosti. (aj toto je, logické, pretože vystupujem pri novej živnosti pod novým IČO-m).

Čo vy nato?
No to, že nové IČo nemá čo sa týka SP vplyv na nič. Zrušenie a znovuzaloženie živnosti je riešením vtedy, ak živnosť zrušíš pred 1.7. a novú založíš po 1.7. - tzn. k 1.7. nebudeš SZČO. Inak je to úplne zbytočná robota.
VladoaKatka
27.06.08,04:01
1. Aká je minimálna doba medzi zrušením a znovuzaložením živnosti? Platí aj tu minimálne 6 mesiacov ako pri prerušení?

2. Ako to bude s odvodmi do ZP a SP, ak sa živnosť zruší napr. 15.7. a znovu
sa založí? (podľa možností resp. najneskoršie po 6-tich mesiacoch)

Bude sa považovať živnostník:
- za začínajúceho živnostníka
- alebo bude mať povinnosť platiť odvody podľa výpisu z DP za rok 2007 resp. podľa RZZP za r. 2007?
klatuu
18.07.08,06:07
Pripajam sa k otazke VladoaKatka, som tiez v podobnej situacii. Zrusil som zizvnost 25.6.2007, a vyzera to tak, ze si budem musiet zalozit novu do niekolkych tyzdnov.

Ako to bude s odvodmi do ZP a SP? budem musiet platit minimum, alebo sa mi to vyrata z posledneho danoveho priznania? Dakujem
cloe
24.09.08,20:55
Oživujem túto tému a prosím o vyjadrenie k otázke č. 1 v prísp. 8 od Katky.
Teraz mi napadlo, čo sa týka prekročenia limitu na registráciu DPH. Ak živnostník zruší živnosť napr. k 1.12.2008 a niekedy v novom roku znovu založí živnosť, či sa mu tržby z r.2008 nerátajú do obratu pre registráciu.
rostratus
28.01.09,15:20
Ja mám podobný problém. Ja som si najskôr prerušil živnosť na 9 mesiacov keď som nastupoval do firmy ako HPP, potom som po pár mesiacoch živnosť úplne zrušil. Teraz si chcem založiť novú živnosť, ktorú som zrušil pred cca 2 mesiacmi a teraz neviem ako sa mi budú vypočítavať odvody a iné poplatky?
Vladimír Ozimý
28.01.09,16:11
som rád že sa to otvorilo...ja potrebujem riešiť svoje odvody právetento rok...proste nechce sa mi platiť sociálka zo živnosti a preto uvažujem zrušiť živnosť v júni a v auguste obnoviť...myslím že toto je možnosť ako obísť platenie odvodov...nebyť registrovaný na SP v čase kedy vzniká povinnosť predložiť výkazy...
marina8
28.01.09,16:22
som rád že sa to otvorilo...ja potrebujem riešiť svoje odvody právetento rok...proste nechce sa mi platiť sociálka zo živnosti a preto uvažujem zrušiť živnosť v júni a v auguste obnoviť...myslím že toto je možnosť ako obísť platenie odvodov...nebyť registrovaný na SP v čase kedy vzniká povinnosť predložiť výkazy...


naozaj je to moznost ako to obist
ak k 30.06 prislusneho roku nema clovek zivnost,nie je z pohladu SP SZCO, tak nedava vypis z danoveho priznania, teda ani odvody neplati:)
vyborny sposob ako k 31.12 daneho roku mat " dobry HV " pre potreby uveru a zaroven sa od 01.07. nasledujuceho roku vyhnut vysokym odvodom
a potom bud zalozit zivnost novu alebo s.r.o.;)
martina0203
29.01.09,13:50
ja som myslela, že sa nedá znovu otvoriť tá istá živnosť,až po roku, alebo tak. Veľmi by ma to zaujímalo. Ak by som teda zrušila živnosť k 1.2.09, tak si ju môžem otvoriť znovu o mesiac? Presne tú istú? a neplatila by som odvody do SP? Tak ako to je? Veď to by potom robil každý, nie?
marjankaj
29.01.09,14:34
ja som myslela, že sa nedá znovu otvoriť tá istá živnosť,až po roku, alebo tak. Veľmi by ma to zaujímalo. Ak by som teda zrušila živnosť k 1.2.09, tak si ju môžem otvoriť znovu o mesiac? Presne tú istú? a neplatila by som odvody do SP? Tak ako to je? Veď to by potom robil každý, nie?


Začínam mať predstavu ako sociálna poisťovňa skrachuje.
martina0203
29.01.09,14:37
no to aj ja, preto sa pýtam, lebo tak som to zhora pochopila.
veronikasad
29.01.09,14:55
ja som myslela, že sa nedá znovu otvoriť tá istá živnosť,až po roku, alebo tak. Veľmi by ma to zaujímalo. Ak by som teda zrušila živnosť k 1.2.09, tak si ju môžem otvoriť znovu o mesiac? Presne tú istú? a neplatila by som odvody do SP? Tak ako to je? Veď to by potom robil každý, nie?
To ti nepomôže. Živnosť musíš mať zrušenú na viac ako 1 deň a nesmie byť aktívna k 1.7.
martina0203
29.01.09,15:01
Ja to teda nechápem, nemôže mi to niekto vysvetliť podrobnejšie. Asi som blbá, ale takýmto veciam sa vôbec nerozumiem.
veronikasad
29.01.09,15:07
Ja to teda nechápem, nemôže mi to niekto vysvetliť podrobnejšie. Asi som blbá, ale takýmto veciam sa vôbec nerozumiem.
Ak sa nezmení zákon - koncom júna zrušíš živnosť - so všetkými odhláškami DU, ZP/ a začiatkom júla si vybavíš novú - znovu prihlášky, registrácia DU, ZP. Musí to byť viac ako 1 deň - zámerne nepíšem o prerušení, lebo prerušenie živnosti je možné najmenej na dobu 6 mesiacov.
Každému sa takéto "experimenty" robiť nechcú a mnohokrát ani neoplatia, keď v snahe vyhnúť sa plateniu odvodov sa ocitnú bez peňazí v prípade dlhodobej nemoci alebo úrazu. Takých prípadov je už na porade rozoberaných niekoľko ...
marina8
29.01.09,15:17
Ak sa nezmení zákon - koncom júna zrušíš živnosť - so všetkými odhláškami DU, ZP/ a začiatkom júla si vybavíš novú - znovu prihlášky, registrácia DU, ZP. Musí to byť viac ako 1 deň - zámerne nepíšem o prerušení, lebo prerušenie živnosti je možné najmenej na dobu 6 mesiacov.
Každému sa takéto "experimenty" robiť nechcú a mnohokrát ani neoplatia, keď v snahe vyhnúť sa plateniu odvodov sa ocitnú bez peňazí v prípade dlhodobej nemoci alebo úrazu. Takých prípadov je už na porade rozoberaných niekoľko ...


presne tak, nie kazdemu sa chce rok co rok behat po uradoch
a dalsia vec je , ze v pripade ze chces uver, predkladas do banky DP za 2 roky, auto na leasing ti asi tiez nedaju len tak, takze tato moznost je pre tych , ktori zarobia strasne vela a netreba im uver a auto si kupia smahom ruky v hotovosti ;)
alebo pre tych, ktori v jednom roku vykazu kvoli banke vysoky zisk, dostanu uver a potom rychlo zrusia zivnost, lebo odvody do SP by boli vysoke, ale to som uz spominala vyssie
proste treba zvazit ci sa to oplati alebo nie
martina0203
29.01.09,15:23
Už som to pochopila, teda pre overenie, môžem ju zrušiť (koncom júna) a v júli si ju znova otvoriť, so všetkým, čo k tomu patrí. Ale často sa to nevypláca, kvôli úrazom,.... A prečo, ak som živnostník od 02.01.08, platím odvody až v júni 09 a nie hneď po roku vo februári 09 (čiže teraz). Ja som si to zisťovala a myslela som si, že SP mám platiť už teraz vo februári. A ešte som čítala o nejakých dotáciach od štátu pre začínajúcich podnikateľov. Čo to je? Zistila som to neskoro, v januári 08 by mi peniaze pomohli. Ale vôbec som netušila, že sa niečo také dá. Ďakujem za pomoc.
marjankaj
29.01.09,15:26
Zákon o sociálnom poistení
§ 139
Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu
Na začiatok

(1) Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu zamestnanca je kalendárny mesiac, za ktorý platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

(2) Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je

a) v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity,
b) v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.


Keďže bolo podané DP za rok 2008, sociálnej poisťovni aj daňovému úradu by nemalo robiť problémy zistiť, že sa jedná o tú istú SZČO aj keď bude mať iné IČO. Ak nepredloží výpis z DP za rok 2008, sociálna poisťovňa si ho môže vyžiadať( od SZČO alebo aj od DÚ?). Navyše pre platby do sociálnej poisťovne nemusíš mať živnostenský list, môže to byť aj na základe iného oprávnenia.
Takže vyskúšajte a potom napíšte skúsenosti, ako ste dopadli.
martina0203
29.01.09,15:30
To je pravda s tým úverom, len som bola zvedavá, lebo mne jedna účtovníčka, ktorá s tým robí tvrdila, že živnosť sa nedá len tak zrušiť a po dni otvoriť. A s tým úrazom, nechcem nič hovoriť, ale poznám prípad, keď sa najlepšej kamarátke, zabil muž na aute, ktoré nešoféroval (bol spolujazdec) a bol živnostníkom. Šli do práce a nedostala ani korunu, žiadnu pomoc a asi ako obyčajný človek si ani nepomôže. To je smutné, takže asi tak, nebudem to rozpisovať.
veronikasad
29.01.09,15:33
Už som to pochopila, teda pre overenie, môžem ju zrušiť (koncom júna) a v júli si ju znova otvoriť, so všetkým, čo k tomu patrí. Ale často sa to nevypláca, kvôli úrazom,.... A prečo, ak som živnostník od 02.01.08, platím odvody až v júni 09 a nie hneď po roku vo februári 09 (čiže teraz). Ja som si to zisťovala a myslela som si, že SP mám platiť už teraz vo februári. A ešte som čítala o nejakých dotáciach od štátu pre začínajúcich podnikateľov. Čo to je? Zistila som to neskoro, v januári 08 by mi peniaze pomohli. Ale vôbec som netušila, že sa niečo také dá. Ďakujem za pomoc.
Dobrovolné nem.poistenie si môžeš platiť od 1. dňa podnikania ako dobrovolne poistená osoba. Nárok na dávku máš po 270 dňoch poistenia, ak si bola predtým zamestnancom započítava sa ti aj táto doba.
Tie "experimenty" som dala do súvisu s nárokom na inv. dôchodok, kde do 31.12.2009 platí podľa starého zákona doba dôch. poistenia v posledných 10 rokoch pred vznikom invalidity. Ak živnostníci nepriznávali príjmy a neplatili odvody, potom rodiny zostávali bez invalidných, vdovských aj sirotských dôchodkov.
Ak tvoj príjem za predch kal. rok /r.2008/ presiahne 12-násobok min.mzdy /12x295,50€/, povinným platitelom sa stávaš od 1.7. nasl. kal. roka.
Nárok na dotáciu na samostatnú zárobkovú činnosť ti vznikne ak budeš evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie po dobu najmenej 3 mesiacov /nesmieš mať živnosť/, Sú aj iné formy pomoci, informuj sa na úrade práce.
martina0203
29.01.09,15:36
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc a porozumenie s človekom, ktorí sa v tom nevyzná.
marina8
29.01.09,15:37
Už som to pochopila, teda pre overenie, môžem ju zrušiť (koncom júna) a v júli si ju znova otvoriť, so všetkým, čo k tomu patrí. Ale často sa to nevypláca, kvôli úrazom,.... A prečo, ak som živnostník od 02.01.08, platím odvody až v júni 09 a nie hneď po roku vo februári 09 (čiže teraz). Ja som si to zisťovala a myslela som si, že SP mám platiť už teraz vo februári. A ešte som čítala o nejakých dotáciach od štátu pre začínajúcich podnikateľov. Čo to je? Zistila som to neskoro, v januári 08 by mi peniaze pomohli. Ale vôbec som netušila, že sa niečo také dá. Ďakujem za pomoc.



skus si prezriet prilohy, co som prilepila
mnohi to robia tak, ze aktualnu zivnost zrusia , zaeviduju sa na UP a po 3 mesiacoch potom ziadaju o prispevok na zaklade vypracovaneho projektu,
takze by si mala podat DP za rok 2008, zrusit zivnost, odhlasit sa zo SP a ZP ako SZCO, nebudes platit odvody na zaklade podaneho DP od 01.07.2009, zaevidujes sa na UP a potom poziadas o prispevok
martina0203
29.01.09,15:42
super, dík preštudujem a potom sa rozhodnem čo a ako
Darina1234
07.02.22,18:18
Zdravim, prosím o radu, SZCO zrušil živnosť k 41.10.2020, teraz v tomto roku by si chcel znovu živnosť založiť, bude už teraz platiť odvody do SP
veronikasad
07.02.22,18:40
Zdravim, prosím o radu, SZCO zrušil živnosť k 41.10.2020, teraz v tomto roku by si chcel znovu živnosť založiť, bude už teraz platiť odvody do SP
kedy podával DP za rok 2020 a aký mal príjem = tržby za rok 2020 ?
Darina1234
07.02.22,19:05
DP za rok 2020 podával v posunutím termíne 2021, tak ako to umožňoval zákon , myslím, že to bolo posunuté o 3 mesiace, príjmy mal vysoké okolo 12000€, ale viem vyzistit aj presnú výšku
veronikasad
07.02.22,19:12
DP za rok 2020 podával v posunutím termíne 2021, tak ako to umožňoval zákon , myslím, že to bolo posunuté o 3 mesiace, príjmy mal vysoké okolo 12000€, ale viem vyzistit aj presnú výšku
Zisti ten termín podania DP aj základ dane. Povinná registrácia podla výšky príjmu mu v SP vznikla a dokedy bude trvať závisí od termínu podania DP - bud skončí 30.6. alebo 30.9.2022.
Výšku preddavkov do ZP má uvedenú v RZZP za rok 2020 a tuto sumu bude platiť až do konca roka 2022