7iro
02.09.07,13:29
Zo zahranicia mimo eu som si objednal viac parov topaniek, a platil som 16,9%clo + 19%dph. Mozem poziadat o vratenie dph? Ako presme mam postupovat?

Dakujem!
Monika Kováčová
02.09.07,11:49
7iro
02.09.07,11:52
nie som platca dph, mam tolen pre seba....da sa to vratit?
Monika Kováčová
02.09.07,11:55
Nie .
7iro
02.09.07,13:13
Monika Kováčová
02.09.07,16:08
Zo zahranicia mimo eu som si objednal viac parov topaniek, a platil som 16,9%clo + 19%dph. Mozem poziadat o vratenie dph? Ako presme mam postupovat?

Dakujem!

Toto platí pokiaľ si tovar zakúpiš v cudzine (turista) spolu s DPH príslušnej krajiny. Pri opätovnej návšteve predložíš predajcovi doklad o prevezení tovaru cez hranice a v tej krajine (napr. u predajcu) ti vrátia DPH.
Ty si však objednal tovar zo Slovenska a ten bol u nás preclený 19% daňou. Teda daňou slovenskou v zmysle nášho zákona.

Pochopil si rozdiel?;)
Monika Kováčová
02.09.07,16:10
Niečo podobné máme i my na Slovensku pre cestujúcich (turistov) z krajín mimo EÚ:

Zákon o DPH:
Vrátenie dane cestujúcim pri vývoze tovaru
§ 59
Na začiatok

(1) Fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Európskych spoločenstiev a ktorá v cestovnom styku vyváža z územia Európskych spoločenstiev tovar neobchodného charakteru v osobnej batožine (ďalej len cestujúci ), môže požiadať o vrátenie dane zaplatenej v cene vyvezeného tovaru, ktorý kúpila v tuzemsku od platiteľa, s výnimkou pohonných látok.

(2) Trvalý pobyt a prechodný pobyt na účely odseku 1 je miesto, ktoré je zapísané v cestovnom pase. Ak taký údaj nie je v cestovnom pase zapísaný, preukáže cestujúci tento údaj iným hodnoverným dokladom.

(3) Cestujúci môže požiadať o vrátenie dane, ak

a) celková hodnota vrátane dane vyvezeného tovaru kúpeného u jedného platiteľa v jednom dni je vyššia ako 5 000 Sk,
b) má doklad o kúpe tovaru vyhotovený platiteľom,
c) vývoz tovaru je uskutočnený najneskôr do troch mesiacov od konca mesiaca, v ktorom bol tovar kúpený,
d) vývoz tovaru je potvrdený colným úradom toho členského štátu, v ktorom tovar opustí územie Európskych spoločenstiev, na tlačive, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len tlačivo na vrátenie dane ).

(4) Vrátenie dane sa uplatňuje u platiteľa, ktorý tovar predal, alebo u osoby, ktorú platiteľ poveril vrátením dane.

(5) Nárok na vrátenie dane zaniká, ak sa platiteľovi alebo poverenej osobe nepredložia doklady uvedené v odseku 3 do šiestich mesiacov od konca mesiaca, v ktorom bol tovar predaný.