bejka.smejka
02.09.07,18:12
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu v súvislosti s konaním vchodového dôverníka. Môj problém spočíva v tom, že neviem ako mám reagovať na jeho sústavné požiadavky o mimoriadne skladanie finančných prostriedkov na výmenu FAB na vchodových dverách, pivniciach, na natieranie balkónov, na vymaľovanie suterénu a podobne. Na poslednú jeho požiadavku o 160,-- Sk / na skladanie sa na vymaľovanie suterénu/ som reagovala tak, že trvám na tom aby sa na tento účel čerpalo z FO, nakoľko je fonde dosť peňažných prostriedkov na tento účel. Jeho reakcia bola taká, že "šporíme na dôležitejšie veci" a následne vylepil na výťah oznam, že niesom ochotná prispieť na tento účel. Do fondu opráv platíme mesačne 580,-- Sk.
Zaujíma ma teraz či je povinný pri vymenení FAB na dverách od vchodu do pivničných priestorov zabezpečiť kľúč pre mňa aj keď mu neprispejem na jeho výrobu, čo predpokladám že v najbližších dňoch príde požadovať.
Nejde mi skutočne o 10,-- Sk ktoré bude pýtať, ale o princíp či je oprávnený stále požadovať podobné príspevky, alebo či je možné tieto výdavky hradiť z FO.
Minulý rok sme zatepľovali bytovku, parapety ktoré boli osadené už teraz chytajú hrdzu. Keď som toto u neho reklamovala povedal mi "nech si hrdzu zoškrabem nechtom" - uznávam že je to naozaj k smiechu, ale chcela by som poznať Váš názor na túto jeho reakciu.
Môj príspevok je asi vyčerpávajúci a mnohým z Vás sa bude zdať na smiech, ale mňa už jeho požiadavky naozaj vyčerpávajú, nakoľko sa jedná o človeka maximálne vlezlého a zákerného. Ďakujem za odpovede . . .
Halli
02.09.07,17:41
Bejka, nemaj mi to za zlé , ale skutočne v tejto téme sa riešia problémy SVBčiek ako hovorí samotný nazov. Čim ďalej mám pocit, že táto stránka je zneužívaná na riešenie problémov u ostatných správcov. Ak máte domového dôverníka, tak zrejme nemáte predsedu SVB, ani radu a správu SVB, ale inú správcovskú firmu a preto je treba tento problém riešiť u svojho správcu, lebo táto stránka služí úplne inému učelu. ďakujem za pochopenie... a okrem iného na všetko čo sa pýtaš sú tu už odpovede, len treba trošku počítať...;)
Halli
02.09.07,19:12
Bejka, nehnevaj sa na mňa, ale si na porade -SVB... v SVB je predseda, rada, zhromaždenie...nie vchodový dôverník.My ti máme dať radu ako sa má správať Váš domový dôverník ?...a kde je Váš správca? kde sú vlastníci ? U nás platia, zákony , odsúhlasenia na zhromaždeniach, dohody vlastníkov...ak máš pocit, že niekto u Vas koná nie tak ako treba, ty sama to nevyriešiš. SVB vznikaju "vačšinou" preto, aby bola ochota vlastníkov všetko toto riešiť. Ako to však všetko dopadne je opäť na vlastníkoch v tom ktorom dome a ich spolupatričnosti...
lubica_02
02.09.07,19:28
Súhlasím so Slávicou, tieto postupy dôverníka je potrebné prejednať na schôdzi vlastníkov, kde sa určia priority prác.
buonapacta
02.09.07,19:34
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu v súvislosti s konaním vchodového dôverníka. Môj problém spočíva v tom, že neviem ako mám reagovať na jeho sústavné požiadavky o mimoriadne skladanie finančných prostriedkov na výmenu FAB na vchodových dverách, pivniciach, na natieranie balkónov, na vymaľovanie suterénu a podobne. Na poslednú jeho požiadavku o 160,-- Sk / na skladanie sa na vymaľovanie suterénu/ som reagovala tak, že trvám na tom aby sa na tento účel čerpalo z FO, nakoľko je fonde dosť peňažných prostriedkov na tento účel. Jeho reakcia bola taká, že "šporíme na dôležitejšie veci" a následne vylepil na výťah oznam, že niesom ochotná prispieť na tento účel. Do fondu opráv platíme mesačne 580,-- Sk.
Zaujíma ma teraz či je povinný pri vymenení FAB na dverách od vchodu do pivničných priestorov zabezpečiť kľúč pre mňa aj keď mu neprispejem na jeho výrobu, čo predpokladám že v najbližších dňoch príde požadovať.
Nejde mi skutočne o 10,-- Sk ktoré bude pýtať, ale o princíp či je oprávnený stále požadovať podobné príspevky, alebo či je možné tieto výdavky hradiť z FO.
Minulý rok sme zatepľovali bytovku, parapety ktoré boli osadené už teraz chytajú hrdzu. Keď som toto u neho reklamovala povedal mi "nech si hrdzu zoškrabem nechtom" - uznávam že je to naozaj k smiechu, ale chcela by som poznať Váš názor na túto jeho reakciu.
Môj príspevok je asi vyčerpávajúci a mnohým z Vás sa bude zdať na smiech, ale mňa už jeho požiadavky naozaj vyčerpávajú, nakoľko sa jedná o človeka maximálne vlezlého a zákerného. Ďakujem za odpovede . . .
Zástupca vlastníkov (domový dôverník) nie je oprávnený bez uznesenia na schôdzi vlastníkov od Vás požadovať skladanie sa na výdavky Fondu PÚaO mimo predpisu preddavkov, ktoré mesačne platíte podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Inak aj akékoľvek skladanie sa musí zodpovedať tomuto princípu, ak si to 2/3 väčšinou hlasov vlastníkov na schôdzi neodsúhlasíte inak. Ty ako vlastník bytu nie si povinná na opravy domu mimo predpísanej platby do FPÚaO prispievať. Kľúč je povinný Ti vždy vydať, pretože Ti nemôže brániť aby si sa dostala k svojmu bytu, ktorý máš vo svojom vlastníctve. Ak by sa tak stalo volaj políciu.
buonapacta
02.09.07,19:41
Bejka, nehnevaj sa na mňa, ale si na porade -SVB... v SVB je predseda, rada, zhromaždenie...nie vchodový dôverník.My ti máme dať radu ako sa má správať Váš domový dôverník ?...a kde je Váš správca? kde sú vlastníci ? U nás platia, zákony , odsúhlasenia na zhromaždeniach, dohody vlastníkov...ak máš pocit, že niekto u Vas koná nie tak ako treba, ty sama to nevyriešiš. SVB vznikaju "vačšinou" preto, aby bola ochota vlastníkov všetko toto riešiť. Ako to však všetko dopadne je opäť na vlastníkoch v tom ktorom dome a ich spolupatričnosti...
Slavica, ako to, čo sa bejka pýtala súvisí s SVB? Prečo to tam vkladáš? Veď ak by mali založené SVB, nemali by domového dôverníka. Alebo sa mýlim?
Halli
02.09.07,19:47
Slavica, ako to, čo sa bejka pýtala súvisí s SVB? Prečo to tam vkladáš? Veď ak by mali založené SVB, nemali by domového dôverníka. Alebo sa mýlim?

práveže to vobec nesúvisí s SVB, ty máš dojem že áno :eek: ...tym som chcela dať najavo, že je na porade ---SVB--- a nie na porade ostatných správcovských spoločností. Samozrejme že domovy dôverník napatrí do kategorie "SVB" Alebo si myslíš, že SVB a všetci čo tu preberáme odborné temy v tejto porade budeme riešiť problémy ostatných správ???:o SVB vznikli poväčšine preto, že neboli spokojní vlastníci práve s nimi...
buonapacta
02.09.07,19:52
...tym som chcela dať najavo, že je na porade ---SVB--- a nie na porade ostatných správcovských spoločností. Samozrejme že domovy dôverník napatrí do kategorie "SVB" Alebo si myslíš, že SVB a všetci čo tu preberáme odborné temy v tejto porade budeme riešiť problémy ostatných správ???:o
Aké ostatné správy? Formy správy sú len dve a čo som tu na Porade, tak sa tu o nich píše. Preto ma tvoj príspevok prekvapuje.????!!! Ved navrhni nech sa to tu premenuje na trebárs všeobecnejšie správa bytových domov. Ale riešiť si to tu na úplne štandardnej otázke bejky.smejky sa mi nezdá celkom fit. Prepáč. A okrem toho tu zďaleka nie sú len predsedovia SVB, ale je to tu minimálne pol na pol, tak akí všetci, čo tu preberáme odborné témy? Vôbec Ti nerozumiem o čo Ti ide. Veď nepíš keď sa Ti nechce. A SVB vznikli ako jedna z foriem správy, ktorú umožnil zákon a nie preto čo si povedala Ty. Aj naopak mnohé SVB zanikli, pretože sa v nich šafárilo ovela horšie ako predtým. Tieto Tvoje príspevky pripisujem tvojej momentálnej zlej nálade. Tak ale nechoď potom na Poradu.
Halli
02.09.07,20:00
Aké ostatné správy? Formy správy sú len dve a čo som tu na Porade, tak sa tu o nich píše. Preto ma tvoj príspevok prekvapuje.????!!! Ved navrhni nech sa to tu premenuje na trebárs všeobecnejšie správa bytových domov. Ale riešiť si to tu na úplne štandardnej otázke bejky.smejky sa mi nezdá celkom fit. Prepáč. A okrem toho tu zďaleka nie sú len predsedovia SVB, ale je to tu minimálne pol na pol, tak akí všetci, čo tu preberáme odborné témy? Vôbec Ti nerozumiem o čo Ti ide. Veď nepíš keď sa Ti nechce.

... kľudne ti to prepáčim:--- , ale to, že tu reagujú predsedovia a členovia SVBčiek na iné problémy je ich len dobrá vôľa a potom tu je toľko rozporuplných názorov a rôznych pohľadov na vec, keď si tu začnú svoje problémy "liečiť" iní správcovia... Toto je typ porady - SVB - a na tom sa nič nemení. Ale kto chce reagovať može a ja som reagovala po svojom ;) .Prepáč...:D... mám úplne super náladu a ak chceš zadaj novú poradu s tvojím názvom...v tejto téme nemajú miesta ani tie SVB- ako píšeš...šafarili zle a zanikli, tie nám veľa rád neposkytnú, hoci môžu slúžiť ako výstraha....prosím ťa neriešme to už, reaguj ak chceš na Bejku, nie na mňa - ani ty nie si SVB-tak čo.., ak nie-tak nie ;)
bejka.smejka
03.09.07,08:12
Bejka, nehnevaj sa na mňa, ale si na porade -SVB... v SVB je predseda, rada, zhromaždenie...nie vchodový dôverník.My ti máme dať radu ako sa má správať Váš domový dôverník ?...a kde je Váš správca? kde sú vlastníci ? U nás platia, zákony , odsúhlasenia na zhromaždeniach, dohody vlastníkov...ak máš pocit, že niekto u Vas koná nie tak ako treba, ty sama to nevyriešiš. SVB vznikaju "vačšinou" preto, aby bola ochota vlastníkov všetko toto riešiť. Ako to však všetko dopadne je opäť na vlastníkoch v tom ktorom dome a ich spolupatričnosti...
Slavica,
som tu prvý krát a po prečítaní Vačich odpovedí som si vedomá, že som príspevok asi naozaj zle zaradila . . ., ale ako píšem som tu prvýkrát a človek keďže je tvor omylný /neviem teda či aj ty, ale ja áno/ podarilo sa mi príspevok zaradiť zle - prepáč. Hľadala som vlastne len pomoc a radu tam, kde som si myslela že ju nájdem, nakoľko sa to tu volá PORADA . . . Prajem pekný deňa a veľa plnohodnotných príspevkov . . .
bejka.smejka
03.09.07,08:20
Zástupca vlastníkov (domový dôverník) nie je oprávnený bez uznesenia na schôdzi vlastníkov od Vás požadovať skladanie sa na výdavky Fondu PÚaO mimo predpisu preddavkov, ktoré mesačne platíte podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Inak aj akékoľvek skladanie sa musí zodpovedať tomuto princípu, ak si to 2/3 väčšinou hlasov vlastníkov na schôdzi neodsúhlasíte inak. Ty ako vlastník bytu nie si povinná na opravy domu mimo predpísanej platby do FPÚaO prispievať. Kľúč je povinný Ti vždy vydať, pretože Ti nemôže brániť aby si sa dostala k svojmu bytu, ktorý máš vo svojom vlastníctve. Ak by sa tak stalo volaj políciu.

Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď k veci, išlo mi presne len o to aby niekto zareagoval k veci a poradil mi, alebo aspoň vyjadril svoj názor. Príspevok som nepochybne zaradila zle, ale to som si uvedomila až teraz, lebo som vlastníkom bytu a zmluvu o výkone správy mám podpísanú s OSBD. Domový dôverník ktorý mi pije krv vlastne zastupuje, alebo teda koná v mene správcu /OSBD/. Nevieš mi prosím Ťa ešte poradiť aké zákony by som si mala preštudovať a aké "páky" by som mala použiť pri jednaní s ním. Zdá sa že ostatným nájomcom je to jedno. Aby ho čím skôr odbili podpíšu mu asi všetko, ale mňa to už naozaj štve a teraz keď som sa opovážila nesúhlasiť s jeho scenármi vylepuje moje meno po výťahoch ako neochotného príspevcu . . . Ďakujem Ti naozaj veľmi pekne za pomoc . . .
Halli
03.09.07,10:35
Slavica,
som tu prvý krát a po prečítaní Vačich odpovedí som si vedomá, že som príspevok asi naozaj zle zaradila . . ., ale ako píšem som tu prvýkrát a človek keďže je tvor omylný /neviem teda či aj ty, ale ja áno/ podarilo sa mi príspevok zaradiť zle - prepáč. Hľadala som vlastne len pomoc a radu tam, kde som si myslela že ju nájdem, nakoľko sa to tu volá PORADA . . . Prajem pekný deňa a veľa plnohodnotných príspevkov . . .

Bejka, vieš veľakrát sa tu stalo, že reagovali "ľudia tu od SVB" a bolo to zle pochopené a roznorodosť názorov zvrtla túto diskusiu na hadky...a to už nechcem, lebo som tu začas uplne prestala chodiť. Mne sa práve to čo píšeš nepáčilo na OSBD a preto teraz spravujem SVBčka.V mnohých príspevkoch od nás nájdeš odpovede na svoje otázky ak si pozrieš zoznam tém. Možno o nejaký čas nám napíšeš, že potrebuješ prebrať otázky ohľadom vytvorenia SVB a budeš "medzi nami" ;) Ak som ťa sklamala,svojím postojom, prepáč, ale bolo tu už toľko hadok a osobných útokov na prispievateľov, že budem rada ak si táto téma SVB zachová svoju pravú tvár... a ešte k tvojej zátvorke jasné že som omylná...jóój a koľkokrááát ;)
Halli
03.09.07,11:08
Bejka...Keď tak nad tým rozmýšľam, možno som ťa neprávom tak "odsunula" a možno že práve tvoj príspevok je prínosom pre SVB kedže si sa obrátila na SVBčkarov a nepáči sa ti to čo robí iná správa. Nič to ale nemení na tom, že riešiť stav vo Vašom dome by si nemala len ty, ale väčšina vlatníkov a či už u Vašho správcu, alebo bez neho./alebo ho zmeniť :) a tým aj dôverníka... /

Tak sa týmto Tebe aj Buonapactovi ospravedlňujem a tebe Bejka prajem príjemné čítanie, lebo na tvoje otázky je tu už veľa veľa popísaného. pekny deň prajem ;) Pár dní tu nebudem, tak som zvedaná ako sa táto debata rozvinie...:) S
buonapacta
03.09.07,12:03
Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď k veci, išlo mi presne len o to aby niekto zareagoval k veci a poradil mi, alebo aspoň vyjadril svoj názor. Príspevok som nepochybne zaradila zle, ale to som si uvedomila až teraz, lebo som vlastníkom bytu a zmluvu o výkone správy mám podpísanú s OSBD. Domový dôverník ktorý mi pije krv vlastne zastupuje, alebo teda koná v mene správcu /OSBD/. Nevieš mi prosím Ťa ešte poradiť aké zákony by som si mala preštudovať a aké "páky" by som mala použiť pri jednaní s ním. Zdá sa že ostatným nájomcom je to jedno. Aby ho čím skôr odbili podpíšu mu asi všetko, ale mňa to už naozaj štve a teraz keď som sa opovážila nesúhlasiť s jeho scenármi vylepuje moje meno po výťahoch ako neochotného príspevcu . . . Ďakujem Ti naozaj veľmi pekne za pomoc . . .
Ahojko
Myslím si že tvoj príspevok sem patrí a zaradila si ho dobre. Stovky podobných sme tu riešili uz pred tvojim, lebo sa jednoducho týkajú správy bytových domov. Len treba povedať kto váš dom spravuje, či SVB (teda predseda) alebo Správca (správcovská spoločnosť).

Stiahni si tu zákon o vlastníctve bytových domov 182/93 v znení poslednej novely účinnej k 1.7.2007 a tam nájdeš to, čo potrebuejš k fondu opráv alebo čo ťa zaujíma o schôdzi vlastníkov a jej zvolaní, hlasovaní na nej, rozhodovaní, tvorby a čerpania FPÚaO. Ako podporu si potom môžeš tu na Porade vyhľadať diskusie k niektorým problémom, ak by si chcela vedieť bližšie. Rozpočítavanie tepla a TUV popisuje zákon 630/2005 ÚRSO a tam nájdeš ako sa to musí robiť a môžeš si to potom porovnať s vyúčtovaním od Vášho správcu. Ak nebudeš spokojná alebo nájdeš nedostatky, môžeš iniciovať zmenu správcu domu. Nemusí to byť pre Vás hned SVB, lebo to nie je vždy najlepšia cesta, ale aj iný napr. profesionálny správca, ktorý Vám zabezpečí spokojnosť a rozvoj domu. Vitaj tu medzi nami a ak budeš mať problém určite Ti tu niekto poradí, alebo časom poradíš aj ty niekomu inému alebo prispeješ svojim názorom. Pekný deň...:-))
bejka.smejka
05.09.07,14:52
Ahojko
Myslím si že tvoj príspevok sem patrí a zaradila si ho dobre. Stovky podobných sme tu riešili uz pred tvojim, lebo sa jednoducho týkajú správy bytových domov. Len treba povedať kto váš dom spravuje, či SVB (teda predseda) alebo Správca (správcovská spoločnosť).

Stiahni si tu zákon o vlastníctve bytových domov 182/93 v znení poslednej novely účinnej k 1.7.2007 a tam nájdeš to, čo potrebuejš k fondu opráv alebo čo ťa zaujíma o schôdzi vlastníkov a jej zvolaní, hlasovaní na nej, rozhodovaní, tvorby a čerpania FPÚaO. Ako podporu si potom môžeš tu na Porade vyhľadať diskusie k niektorým problémom, ak by si chcela vedieť bližšie. Rozpočítavanie tepla a TUV popisuje zákon 630/2005 ÚRSO a tam nájdeš ako sa to musí robiť a môžeš si to potom porovnať s vyúčtovaním od Vášho správcu. Ak nebudeš spokojná alebo nájdeš nedostatky, môžeš iniciovať zmenu správcu domu. Nemusí to byť pre Vás hned SVB, lebo to nie je vždy najlepšia cesta, ale aj iný napr. profesionálny správca, ktorý Vám zabezpečí spokojnosť a rozvoj domu. Vitaj tu medzi nami a ak budeš mať problém určite Ti tu niekto poradí, alebo časom poradíš aj ty niekomu inému alebo prispeješ svojim názorom. Pekný deň...:-))
Prosím Ťa, chcela by som Ťa poprosiť o konzultáciu môjho problému s ktorým si mi pomohol. Situácia sa pritvrdila a potrebovala by som tvoju rada ak by Ti to nevadilo. Mohla by som ti napísať celý priebeh na tvoj email? Ak áno pošli mi prosím Ťa tvoju emailovú adresu na mail suzanka@inmail.sk. Bola by som Ti veľmi vďačná, ďakujem . . .
hrvat
11.09.07,05:34
Prosím Ťa, chcela by som Ťa poprosiť o konzultáciu môjho problému s ktorým si mi pomohol. Situácia sa pritvrdila a potrebovala by som tvoju rada ak by Ti to nevadilo. Mohla by som ti napísať celý priebeh na tvoj email? Ak áno pošli mi prosím Ťa tvoju emailovú adresu na mail suzanka@inmail.sk. Bola by som Ti veľmi vďačná, ďakujem . . .
Napíš ako to nakoniec u Vás dopadlo. :)
cervena
23.09.07,19:39
Na drobne opravy a udrzbu / napr.vymena FAB/ sa pouziva FUO, ktory je na to urceny. V zivote by ma nenapadlo zbierat peniaze od najomnikov. Ako to potom riesi s prenajatymi, alebo prazdnymi bytmi? V nasom dome je 1/3 bytov prenajatych a zo 3 byty. kde obyvatelia chodia domov sporadicky, lebo robia v cudzine. Asi by ste sa mali o pouziti FUO porozpravat na zhromazdeni vlastnikov a pripadne zvysit prispevok do FUO.
S pozdravom Alena