aliens
02.09.07,21:09
Zacal som prenajimat byt. Som zamestnanec. Chcel by som sa spytat, co vsetko si mozem zahrnut do nakladov. Vychadzam hlavne z paragrafu 6 a paragrafu 2 pismeno M zakona o dani z prijmov:

"obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6" a paragraf 6 je "príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu" Chcel by som si v priznani uplatnit odpisy kupnej ceny bytu 3 000 000/20rokov, uroky z hypoteky 12x10 000 a energie 12x5000. Prijem z prenajmu mam 12x22 000. Ak su moje uvahy spravne, tak som v strate a nebudem platit ziadnu dan. Vopred dakujem za objasnenie.
klalic
03.09.07,12:31
Tiež mám otázky na toto téma:
1.U mňa daňové priznanie podáva zamestnávateľ v Čechách. Byt prenajímam na Slovensku (na Slov. žiadne ďalšie príjmy nemám, len ten prenájom) a chystám prenajímať jeden v Čechách. Priznanie z dane z prenájmu sa podáva spolu a urobia mi to v práci, alebo to mám podať zvlášť a ako (aký formulár, kam to poslať, akým sposobom to zaplatím a komu)? A priznanie zo Slovenského bytu podávam na Slovensku a z Českého v Čechách?
2.Kde sa treba registrovať a dokedy? Stačí až budúci rok? Byt prenajímam tento rok.
3.Koľko % sa odpisuje zo staršieho bytu a koľko napr. z nových okien (výmena starých za plastové)? Koľko rokov sa dajú byty odpisovať? Je nejak obmedzené aký starý može byť ten byt, aby sa mohol odpisovať? Slovenský byt som nekupoval, ale je to byt, kde som sa narodil a doteraz žil.
Budem veľmi rád, ak mi to niekto vysvetlí a poradí. Vopred ďakujem.
aliens
03.09.07,16:40
To naozaj nikto nevie? prehladal som toto forum, a vsade sa pise len o SZCO a podnikateloch. ale fakt som nenasiel ako to je s vydavkami pri prenajme u fyzickej osoby zamestnanca. please help...
betka
03.09.07,17:22
To naozaj nikto nevie? prehladal som toto forum, a vsade sa pise len o SZCO a podnikateloch. ale fakt som nenasiel ako to je s vydavkami pri prenajme u fyzickej osoby zamestnanca. please help...

Alliens, o tejto téme sa tu toľko píše, asi len ja osobne som o tejto téme písala najmenej v 20? 50? príspevkoch.

Prenájom bytu bude pre Vás príjem pod+a 6/3 z prenájmu nehnuteľností.
Skutočné výdavky si môžete uplatniť podľa 6/11 ZDP:
To znamená daˇnovým výdavkom sú: odpisy bytu 150 tis. Sk, pričom si musíte byt zaradiť do evidencie-do majetku.
- úroky z hypotéky
- energie
- opravy, ädržba, TZ
- ........................

Príjem 264 000
Výdavok:330 000, Sk. ZD=O

Doplním: tento príjem podľa 6/3 môže mať i zamestnanec, ako i SZČO, kt. nemá v predmete podnikania prenájom nehnuteľností. Všetci sa riadime týmto par. a odsekom.