MichalRPK
02.09.07,23:13
Zdravím Vás!

Mám byť dedičom po osobe, ktorú som 5 rokov nevidel.
Zatiaľ sa k okrem mňa k nemu nikto nehlási.
1. Ako mám zistiť, či nie je ženatý, resp. či nemá dieťa?
2. Ako mám zistiť, či nemá dlhy?
3. Čo ak sa po ukončení dedičského konania objaví nový pozostalý,
resp. majitelia pohľadávok po zosnulom.


Ďakujem.
kaja29
11.09.07,07:00
Zdravím Vás!

Mám byť dedičom po osobe, ktorú som 5 rokov nevidel.
Zatiaľ sa k okrem mňa k nemu nikto nehlási.
1. Ako mám zistiť, či nie je ženatý, resp. či nemá dieťa?
2. Ako mám zistiť, či nemá dlhy?
3. Čo ak sa po ukončení dedičského konania objaví nový pozostalý,
resp. majitelia pohľadávok po zosnulom.


Ďakujem.



Podľa môjho názoru je najmä úlohou príslušného súdu a notára, ako súdneho komisára povereného prejednaním dedičstva po zosnulom, aby zisťovali skutočnosti potrebné k prejednaniu dedičstva a to najmä predbežným vyšetrením a pod.. Taktiež pokiaľ ide o dlhy poručiteľa, väčšinou sa osoby, ktoré majú voči poručiteľovi pohľadávku, túto prihlásia do dedičského konania a následne sa pohľadávka v dedičskom konaní prejedná.
Podľa § 175x ods. 1 zák. č. 99/1963 O.s.p., ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.

(2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu.

Ďalej v Občianskom zákonníku nájdeš ustanovenie o ochrane oprávneného dediča a to v § 485. Podľa odseku 1 uvedeného §, ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

(2) Nepravý dedič má právo, aby mu oprávnený dedič nahradil náklady, ktoré na majetok z dedičstva vynaložil; takisto mu patria úžitky z dedičstva. Ak však vedel alebo mohol vedieť, že oprávneným dedičom je niekto iný, má právo len na náhradu nevyhnutných nákladov a je povinný oprávnenému dedičovi okrem dedičstva vydať i jeho úžitky.

Tak asi toľko...;)