matamal
03.09.07,06:34
ahojte, chcela by som sa opýtať, mám zamestnanca celiakistu, ktorý má ZTP preukaz bez sprievodcu, a poberá len príspevok od úradu práce, soc. vecí a rodiny na jedlo v hodnote 1000,- ale nepoberá dôchodok, ani čiastočný, ani invalidný.
Len v tom posudku má napísané, že je miera choroby 50 %.
Háda sa so mnou, že vraj má mať znížené odvody, lebo je invalid.
Súvisí to aj s tým jeho problémom? Od sociálnej poisťovne nemá žiaden papier, že je dôchodca, alebo niečo.
Ďakujem MM
mysimis
03.09.07,04:53
ahojte, chcela by som sa opýtať, mám zamestnanca celiakistu, ktorý má ZTP preukaz bez sprievodcu, a poberá len príspevok od úradu práce, soc. vecí a rodiny na jedlo v hodnote 1000,- ale nepoberá dôchodok, ani čiastočný, ani invalidný.
Len v tom posudku má napísané, že je miera choroby 50 %.
Háda sa so mnou, že vraj má mať znížené odvody, lebo je invalid.
Súvisí to aj s tým jeho problémom? Od sociálnej poisťovne nemá žiaden papier, že je dôchodca, alebo niečo.
Ďakujem MM

Do ZP ako zamestnanec platí 2% a do SP ako ostatní zamestnanci. V prípade, že by miera invalidity bola 75% v tom prípade by mal zníženú sadzbu odvodov aj do SP.
Jara
03.09.07,05:50
Miška, ale to sa nejedná o invalida. Nepoberá dôchodok. Je to ozaj tak, keď má len príspevok na jedlo? Nebol uznaný že poberá dôchodok. Nemám taký prípad, ale myslím, že úľava je na poberateľov dôchodkov.
Zoltán Kovács
03.09.07,05:56
Miška, ale to sa nejedná o invalida. Nepoberá dôchodok. Je to ozaj tak, keď má len príspevok na jedlo? Nebol uznaný že poberá dôchodok. Nemám taký prípad, ale myslím, že úľava je na poberateľov dôchodkov.

Nie je to pravda, že úľavu má iba poberateľ inv.dôchodku. Ak pokles schopnosti vykonávania práce je min. 50% a viac, tak do ZP sa platia polovičné odvody, do SP tak ako bolo vyššie uvedené.
Aljok
03.09.07,05:57
Pozri Zákon o ZP:
§ 12
Sadzba poistného

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,
veronikasad
03.09.07,06:09
Znížené odvody do zdr.poisťovne platí aj držiteľ preukazu ZŤP, nemusí byť poberateľ inv.dôchodku.
Súhlasím s Aljok.

-------
Veronika
veronikasad
03.09.07,06:54
Do ZP ako zamestnanec platí 2% a do SP ako ostatní zamestnanci. V prípade, že by miera invalidity bola 75% v tom prípade by mal zníženú sadzbu odvodov aj do SP.
pozri § 14 odst.3 zákona o soc.poistení:
Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

-------
Veronika
Jara
03.09.07,09:37
Ďakujem, zase som múdrejšia... :o