gabri
17.02.05,18:31
Poradíte mi niekto? Môj syn, VŠ, by si chcel založiť živnosť. Chcela by som vedieť, čo všetko preňho z toho vyplýva - odvody - a tak.
Ďakujem.
iva
19.02.05,19:58
Keďže je študentom denného štúdia, nemali by ste stratiť nárok na rodinné prídavky, ani na daň.bonus. Podľa nového zákona platného od 1/05 však zrejme bude musieť hneď od začiatku podnikania platiť zdrav.poistenie 910 Sk mesačne (v minulom roku táto povinnosť pre študentov denného štúdia ešte nebola).
gabri
20.02.05,18:17
Ano, to som si aj myslela, ale nejak, to bude zaňho odvádzať aj štát, ako za študenta, alebo už nie. Potom si spraví ročné zúčtovanie, či ešte to je ďaleko, načo sa stým zaoberať...
ricij
20.02.05,21:41
Keďže je študentom denného štúdia, nemali by ste stratiť nárok na rodinné prídavky, ani na daň.bonus. Podľa nového zákona platného od 1/05 však zrejme bude musieť hneď od začiatku podnikania platiť zdrav.poistenie 910 Sk mesačne (v minulom roku táto povinnosť pre študentov denného štúdia ešte nebola).Súhlasím s ivou. Musí platiť zdravotné poistenie 910,- Sk mesačne, od októbra zrejme viac. Potom si urobí ročné zúčtovanie, t.j. v prípade vyššieho zisku bude musieť doplatiť ZP.
mskbb
14.09.05,13:26
no to ste ma nepotešili - ja som vysokoškolák a mám živnosť a mesačne mi vinesie tak 1000 Sk a iba teraz zistím že som mal zaplatiť každý mesiac 910 Sk...

Tak to aby som ju rovno zrušil...
Je šanca sa tomu dáko vyhnúť alebo ju mám naozaj radšej zrušiť...

Díky

Ivan
KEJKA
14.09.05,13:49
no to ste ma nepotešili - ja som vysokoškolák a mám živnosť a mesačne mi vinesie tak 1000 Sk a iba teraz zistím že som mal zaplatiť každý mesiac 910 Sk...

Tak to aby som ju rovno zrušil...
Je šanca sa tomu dáko vyhnúť alebo ju mám naozaj radšej zrušiť...

Díky

Ivanpodľa mňa stačí pozastaviť a na základe čestného prehlásenia (neviem) aj so spiatočnou pltnosťou.
mskbb
14.09.05,19:35
takže odporúčate pozastaviť živnosť a podať čestné prehlásenie o čom?
KEJKA
14.09.05,19:42
takže odporúčate pozastaviť živnosť a podať čestné prehlásenie o čom?myslela som tak, že sa treba pokúsiť pozasr´taviť činnosť s účinnosťou napr. od 1.1.2005 t.j. spätne a ak by chceli četné prehlásenie, že nepodnikáte, tak by ste im ho dali. A prípadné príjmy ak boli, tak priznáte ako náhodný príjem. To len ilustratívne. Ale ak sa podarí pozastaviť živnosť spätne, tak zachránite odvody a vyhnete sa pokute.
mskbb
14.09.05,19:57
to vyzerá ako veľmi dobrý nápad... Takže mám isť na živnostenský úrad a požiadať o pozastavenie zo spätnou platnosťou?

už to niekto skúšal? - Nieže ma z tade vykopnú :)
KEJKA
14.09.05,21:04
to vyzerá ako veľmi dobrý nápad... Takže mám isť na živnostenský úrad a požiadať o pozastavenie zo spätnou platnosťou?

už to niekto skúšal? - Nieže ma z tade vykopnú :)vykopnúť nevykopnú. Jednoducho si o tejto možnosti nevedel, od januára sa ti nedarí, mal si starosti so skuskami..... to sa dá obkecať.
ale pozastavenie sa vybavuje na DU nie na ŽU - neviem, myslím
Jana Motyčková
14.09.05,21:27
Od 1.9. vysokoškolák platí preddavky na ZP iba zo skutočného príjmu z r.2004 14% z príjem/2/12.
mskbb
15.09.05,08:54
Na začiatok Ďakujem veľmi pekne za vaše rady.

K tomu poslednému príspevku len tokľko že keby to bolo od 1.1.2005 tak to by som to v pohode zvládol zaplaťiť ale takto to vychádza 8x910 čo je 7280 Sk - a to asi tak ľahko nezvládnem - takže sa pokúsim prerušiť tú živnosť a dáko to obkecať. Dá sa niekde získať o tejto možnosti viac informácií - aby som bol dobre pripravený.

Ivan
STRELEC
15.09.05,09:23
...... pokúsim prerušiť tú živnosť a dáko to obkecať. Dá sa niekde získať o tejto možnosti viac informácií - aby som bol dobre pripravený.
IvanBez osobitného prístupu pracovníčky živnostenského to asi nepôjde.
Zmenu (=pozastavenie živnosti) by mali vykonať najskôr k dátumu ohlásenia a to na dobu nie kratšiu ako 6 mesiacov. Môj osobný názor - so spätným termínom žiaľ neuspeješ.

Pravidelnosť príjmu napovedá o pravidelnej činnosti (možno, neviem), ale skús zvážiť iné možnosti vzťahu - napr. DVP. Pozri si aj k tejto téme príspevky.
mskbb
15.09.05,10:20
takže mám po nádejách,že sa vyhnem tým 8000 Sk ?

A môžem poprosiť o upresnenie čo je to DVP?
Ďakujem

Ivan

a ešte k tomu pravidelnému zábrobku - to sa mňa netýka - u mňa je to skôr náhodný (napr 3.mes nič a potom za týžďeň 4000Sk)
KEJKA
15.09.05,11:15
pozri príspevok 11 a vypočítaj si, koľko vlastne máš platiť. Problém je skôr to, že si mal poslať výpis z DP na ZP a to si tiež neurobil. Takže pozastaviť živnosť ked nie od 1.1. tak aspon k 30.6.
To čo píšeš o nepravidelnom príjme, len napovedá, že je otázne, či musíš mať práve živnosť.
Nezabudol si pri DP za rok 2004 odpočítať nezdaniteľnú časť?
DVP alebo DOVP je "dohoda o vykonaní práce" a pri nepravidelných príjmoch je to ideálna forma odmeny, lebo ani firmu to nestojí viac ako brutto mzda - neplatia odvody len 0,8% na úrazové.
mskbb
15.09.05,12:54
Ja už som úplne popletený, pretože daňové priznanie som nepodával, keďže môj príjem za r.2004 ani zďaleka nepresiahol 40416 sk - takže ani výpis som nemohol poslať do ZP.

A áno už som premýšľal či vôbec potrebujem živnosť - pretože tento rok je to fakt mizerné - preto sa chcem dozvedieť či ju mám zrušíť alebo len pozastaviť (a ak pozastaviť tak AKO?) - ale hlavne čo s tou ZP lebo to je na mňa veľa...

Podľa príspevku č. 11 som skúšal vypočítať tie preddavky, ale nieviem či tú výšku bude ZP rátať od 1.1.2005 alebo mi do 1.9.2005 bude rátať tých 910 Sk a od 1.9.2005 to bude po novom...

Už mám z toho miš-maš - ale ďakujem Vám že sa znažíte mi to vysvetliť a pomôcť. Porada je fakt super...
KEJKA
15.09.05,13:13
no ak si nemal daňovú povinnosť, tak nemáš čo posielať do ZP.
Príjmy si mal zo živnosti, takže sa asi na teba vzťahuje povinnosť ako na živnostníka, čo sa týka odvodov do SP a do ZP. No a k tomu je tu vea príspevkov, tak skus hľadať, z hlavy tinepoviem, lebo k tomu treba zvážiť od kedy podnikáš, aké príjmy brutto a aký ZD atď.... a samozrejme zmeny v legislatíve.
Jana Motyčková
15.09.05,18:21
Keďže si daňové priznanie nepodal, tvoj základ dane v r.2004 nie je známy a vzťahuje sa na teba §16 ods.5 a výšku preddavkov si určuješ sám - do 31.8. to muselo byť ale minimálne 910 Sk, od 1.9. to môže byť 0.
Na konci roka si urobíš ročné zúčtovanie poistného. Ak vymeriavací základ, vypočítaný ako základ dane bez odpočítania poistného na ZP deleno 2,14, bude nižší ako 39000 Sk, platí za teba poistné štát za celý rok (predpokladám, že študentom si celý rok). Na tvoj VZ sa vzťahuje §31 ods.12 - tvoj VZ bude pomerná časť VZ vypočítaná štandardným spôsobom prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých si nebol študentom. T.j. ak si študentom celý rok, tvoj VZ za rok bude 0 a zaplatené preddavky ti ZP vráti.
Ešte k nahlasovaniu na ZP - k 1.7. bolo treba nahlásiť že príjem za rok 2004 nie je známy - formu presne neviem, na porade nájdeš alebo v ZP ti povedia.
Ešte upozorňujem - pri nezaplatení preddavkov za 3 mesiacce máš nárok len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Oprava - správne je v príspevku J.Mihála č.30.
mskbb
16.09.05,07:16
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie somij.

Takže ak som to dobre pochopil - tak teraz všetko pekne zaplatím a na konci roka si spravím to zúčtovanie poistného a (keďže som študentom denného štúdia celý rok) za mňa všetko zaplatí štát a mne peniaze vrátia...
Fany
16.09.05,09:00
Aj mne povedali v ZP, že kým bol syn iba SZČO, platil si 910 sk, teraz od 9/05 pokračuje v dennom štúdiu na VŠ, potom od 9/05 bude za neho platiť štát a po ročnom zúčtovaní si doplatí, alebo mu bude vrátené poistné. Neviem, či platí tá hranica 39.000, alebo aká vlastne. SZČO neprerušuje, pretože občas bude mať príjem aj popri štúdiu. Ale sa mu to bude rátať ako popri.
mskbb
27.10.05,16:05
Ahojte.
Neviete mi povedať prečo mi pred týžňom prišla z Daňového úradu výzva na predloženie daňového priznania za rok 2004?

A ešte by som rád vedel ako napíšem to ročné zučtovanie na konci roka...

Vopred ďakujem
Denda
27.10.05,16:07
Ahojte.
Neviete mi povedať prečo mi pred týžňom prišla z Daňového úradu výzva na predloženie daňového priznania za rok 2004?

A ešte by som rád vedel ako napíšem to ročné zučtovanie na konci roka...

Vopred ďakujemNo možno ste mali príjmy zo závislej alebo inej činnosti a nevysporiadali ste si ich:)
Denda
27.10.05,16:10
Ahojte.
A ešte by som rád vedel ako napíšem to ročné zučtovanie na konci roka...

Vopred ďakujemVy nemôžete robiť ročné zúčtovanie dane, ale podávate daňové priznanie FO:)
mskbb
27.10.05,16:18
No v predchádzajúcich príspevkoch som písal že môj príjem za rok 2004 nebol vyšší ako tých 40000 tak som nemal povinnosť podávať daňové priznanie. A pár príspevkov dozadu mi poradili že mám urobiť ročné zúčtovanie poistného aby mi vrátili preddvaky na ZP - ako dennému študentovi - za ktorého to má platiť štát.
Denda
27.10.05,16:22
Predpokladám, že ak sme v téme vysokoškolák a živnosť, že ste mali príjmy zo živnosti alebo nie?
mskbb
27.10.05,16:28
Ano mám príjmi zo živnosti - len nerozumiem tomu že keď som na začiatku roka nemal povinnosť podať daňové priznanie, tak prečo ho odo mňa teraz chcú...
Denda
27.10.05,16:30
[QUOTE=mskbb]Ano mám príjmi zo živnosti - len nerozumiem tomu že keď som na začiatku roka nemal povinnosť podať daňové priznanie, tak prečo ho odo mňa teraz chcú...[/QUOTE
Nerozumiem na základe čoho ste nemali povinnosť podať?
mskbb
27.10.05,16:44
No ako som už písal aj v príspevku č. 16 že môj prijem nepresiahol 40416 Sk a tak som po mnohom bádaní došiel k tomu že ho nemusím podávať...
ako príklad uvádzam tento link:
http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventID=796
Aj keď som sa stretol s rôznimi názormi že či podať alebo nie - viac bolo tých že nemusím...

No každopádne ho podám...
Možem byť nieako sankciovaný za to že som ho nepodal?
Jana Acsová
28.10.05,05:51
No v predchádzajúcich príspevkoch som písal že môj príjem za rok 2004 nebol vyšší ako tých 40000 tak som nemal povinnosť podávať daňové priznanie. A pár príspevkov dozadu mi poradili že mám urobiť ročné zúčtovanie poistného aby mi vrátili preddvaky na ZP - ako dennému študentovi - za ktorého to má platiť štát.Daňové priznanie fyzických osôb upravuje § 32 zákona o daniach z príjmov. Ak ste v roku 2004 nemali zdaniteľné príjmy prevyšujúce 40416,00 Sk, neboli ste povinný ho podávať. Toto neplatí, ak by bola v roku dosiahnutá strata (zdaniteľné príjmy - daňové výdavky). Upozorňujem, že živnostník je povinný viesť minimálne evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach. Toto môže byť predmetom kontroly.

To je východisko.

V zmysle § 38 ods. 1 Zákona o správe daní a poplatkov však daňový úrad môže vyzvať daňový subjekt na podanie daňového priznania. Odvoláva sa DÚ vo svojej výzve na tento §?

Ak by ste podávali daňové priznanie, podávate ho na tlačive typu B.
Jozef Mihál
28.10.05,06:10
Keďže si daňové priznanie nepodal, tvoj základ dane v r.2004 nie je známy a vzťahuje sa na teba §16 ods.5 a výšku preddavkov si určuješ sám - do 31.8. to muselo byť ale minimálne 910 Sk, od 1.9. to môže byť 0.
Na konci roka si urobíš ročné zúčtovanie poistného. Ak vymeriavací základ, vypočítaný ako základ dane bez odpočítania poistného na ZP deleno 2,14, bude nižší ako 39000 Sk, platí za teba poistné štát za celý rok (predpokladám, že študentom si celý rok). Na tvoj VZ sa vzťahuje §31 ods.12 - tvoj VZ bude pomerná časť VZ vypočítaná štandardným spôsobom prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých si nebol študentom. T.j. ak si študentom celý rok, tvoj VZ za rok bude 0 a zaplatené preddavky ti ZP vráti.
Ešte k nahlasovaniu na ZP - k 1.7. bolo treba nahlásiť že príjem za rok 2004 nie je známy - formu presne neviem, na porade nájdeš alebo v ZP ti povedia.
Ešte upozorňujem - pri nezaplatení preddavkov za 3 mesiacce máš nárok len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Nie je to celkom tak, poviem moju verziu.

Keďže ste daňové priznanie nepodal, Váš základ dane v r.2004 nie je známy a vzťahuje sa na Vás §16 ods.5 a výšku preddavkov si určujete sám, od 1.1. do 31.8. to muselo byť minimálne 910 Sk, od 1.9. to môže byť 0 (v zdravotnej poisťovni treba nahlásiť zmenu výšky preddavkov k 1.9.!).

Po skončení roka si urobíte ročné zúčtovanie poistného. Ak vymeriavací základ, vypočítaný ako základ dane bez odpočítania poistného na ZP deleno 2,14, bude nižší ako 39000 Sk, platí za Vás poistné štát ale žiaľ len za dobu od účinnosti ostatnej novely, teda za dobu od 1.9. do 31.12. - NIE za celý rok (predpokladám, že študentom ste celý rok).

Na Váš VZ sa vzťahuje §31 ods.12 - Váš VZ bude pomerná časť VZ prislúchajúca za obdobie pred novelou - teda za obdobie od 1.1. do 31.8. - čo bude suma 8 x 6500 Sk = 52000 Sk.

Z toho poistné pri sadzbe 14% je suma 7280 Sk - čo je presne suma preddavkov, ktoré ste zaplatili za január až august. Ak by ste platili nejaké preddavky aj za september - december, tieto budú tvoriť Váš preplatok a len túto prípadnú sumu Vám poisťovňa vráti.

Inými slovami, preddavky zaplatené za jenuár až august vo výške 7280 Sk "zostanú" v poisťovni.