Janka 24
03.09.07,09:19
Prajem príjemny den. Chcem sa opýtať na takuto vecicku. My objednávame zamestnancom chladenu stravu. Cena obeda je 63 Sk aj s DPH. 55 % plati zamestnávatel. Co mam teraz robit kedze suma na stravne ma byt vyssia? U nas sa neoplati gastro listky lebo v obci nie je reštaurácia, iba obchodik a chladenu stravu si prihreju a maju hotovu.Dakujem
Tweety
03.09.07,07:22
Môže to takto byť, od 1.9. má byť vyššia iba minim. hodnota stravenky,(67.-) takže ten obed je v pohode v rámci ustanovenia § 152.
Tony1
09.07.08,13:28
Chcela by som sa spýtať, firma nam objednáva stravu od istej spoločnosti. Hodnota stravy je 73,20 s DPH za jednu stravu.
doteraz prispieval zamestnávateľ na stravu 55% z tejto hodnoty, to jest 33,80 Sk bez DPH. Ako je to teraz po zmene maximálnej hranice stravneho za 5 -12 hod. na 98,-Sk.
V zákone je, že minimálna hranica stravnej poukažky musí byť 75% z hodnoty stravneho, teda 74,-Sk. A teda z toho mi vyplýva, že minimálny príspevok zamestnávateľa by mal byť 55% zo 74,-Sk, teda 40,70Sk s DPH.
Akú hodnotu mám teraz vziať do úvahy ako tých 55% zo stravného?
Keď je v zákone spomenutá strav.poukážka, môžem poskytnutie hotových obedov považovať za poukážku, aj keď ju fyzicky v ruke nedržím?
Možno som sa už do toho tak zamotala, že sa len neviem vymotať. Budem vďačná za odpoveď.
Ďakujem.
Gabi03
09.07.08,13:32
Chcela by som sa spýtať, firma nam objednáva stravu od istej spoločnosti. Hodnota stravy je 73,20 s DPH za jednu stravu.
doteraz prispieval zamestnávateľ na stravu 55% z tejto hodnoty, to jest 33,80 Sk bez DPH. Ako je to teraz po zmene maximálnej hranice stravneho za 5 -12 hod. na 98,-Sk.
V zákone je, že minimálna hranica stravnej poukažky musí byť 75% z hodnoty stravneho, teda 74,-Sk. A teda z toho mi vyplýva, že minimálny príspevok zamestnávateľa by mal byť 55% zo 74,-Sk, teda 40,70Sk s DPH.
Akú hodnotu mám teraz vziať do úvahy ako tých 55% zo stravného?
Keď je v zákone spomenutá strav.poukážka, môžem poskytnutie hotových obedov považovať za poukážku, aj keď ju fyzicky v ruke nedržím?
Možno som sa už do toho tak zamotala, že sa len neviem vymotať. Budem vďačná za odpoveď.
Ďakujem.

Stravná poukážka v ZP sa chápe ako "gastrolístky", za ktoré je možné aj v obchodoch nakupovať určité potraviny.
Ak vy máte obedy za nižšiu hodnotu ako 74,- Sk, je to v poriadku.
Podľa ZP musí ZĽ prispievať ZCom minimálne v hodnote 55% z hodnoty stravy, u vás 73,20.
Ale do daňových nákladov si môžu dať až do (čiže maximálne) 55% z 98,- Sk. Je na vás a vašej internej smernici, ktorých 55% si uplatníte.
Tony1
09.07.08,16:20
Ak je to naozaj tak, že strava v našom ponímaní sa nechápe ako nákup stravy cez poukážky, stále mi to nejako "nejde do hlavy". To znamená,že keď zamestnávateľ dokáže zabezpečiť teplú stravu za 10,- Sk, tak nám ju môže dať aj v takej hodnote, pretože to nemá nijako obmedzené zdola? Možno som hodnotu trocha prehnala, ale pri našom majiteľovi je všetko možné.
Pri stravných lístkoch je predsa povinnosť mať hodnotu minimálne 75% zo stravného ako som písala skôr. Je predsa rozdiel stravovať sa za 50 Sk a za 98 Sk, aspon teda v porcii.
ďakujem za odpoved.
Anja111
09.07.08,16:27
Ak je to naozaj tak, že strava v našom ponímaní sa nechápe ako nákup stravy cez poukážky, stále mi to nejako "nejde do hlavy". To znamená,že keď zamestnávateľ dokáže zabezpečiť teplú stravu za 10,- Sk, tak nám ju môže dať aj v takej hodnote, pretože to nemá nijako obmedzené zdola? Možno som hodnotu trocha prehnala, ale pri našom majiteľovi je všetko možné.
Pri stravných lístkoch je predsa povinnosť mať hodnotu minimálne 75% zo stravného ako som písala skôr. Je predsa rozdiel stravovať sa za 50 Sk a za 98 Sk, aspon teda v porcii.
ďakujem za odpoved.
Limit sa skutočne týka iba stravných poukážiek. Minimálna hodnota obedov - teplej stravy, nie je daná ...
Tony1
09.07.08,21:24
Ďakujem za odpoved.
Gabi03
10.07.08,06:23
Ak je to naozaj tak, že strava v našom ponímaní sa nechápe ako nákup stravy cez poukážky, stále mi to nejako "nejde do hlavy". To znamená,že keď zamestnávateľ dokáže zabezpečiť teplú stravu za 10,- Sk, tak nám ju môže dať aj v takej hodnote, pretože to nemá nijako obmedzené zdola? Možno som hodnotu trocha prehnala, ale pri našom majiteľovi je všetko možné.
Pri stravných lístkoch je predsa povinnosť mať hodnotu minimálne 75% zo stravného ako som písala skôr. Je predsa rozdiel stravovať sa za 50 Sk a za 98 Sk, aspon teda v porcii.
ďakujem za odpoved.

Rozdiel je aj stravovať sa niekde v Košiciach a v Bratislave. A predsa pre obe mestá platí ten istý limit.
Ak ZĽ vie zabezpečiť teplé jedlo aj lacnejšie než je 75% zo stravného pri PC, prečo by to neurobil. Ak nie ste spokojní s kvalitou stravy, to je o inom. Podľa § 152 ods. 1 ZP "... stravovanie zodpovedajúce zásadam správnej výživy..." .