Vierka67
03.09.07,09:36
Ahojte,
sme 2majitelky domu. Prenajimame ho od roku 2000 podnikatelovi.

Od 1.9.2007 plati zakon (č.215/2007), v ktorom mam povinnosť požiadať správcu dane o registráciu.

Mame poziadat o registraciu obidve?

Diky.

Viera
betka
03.09.07,08:07
Ak prenajímate obe, tak obe...
ZuzanaP
03.09.07,08:12
Predpokladám, príjem z prenájmu si delíte, takže obe...
alenkad
03.09.07,10:11
Mám podobný problém : s manžekom prenajímame byt, na výpise z katastra nehnuteľností sme ako vlasníci uvedení obaja. Máme požiadať správcu dane o registráciu obaja, alebo stačí len jeden? V zmluve o prenájme bytu sme uvedení obaja, nájomné nám nájomca platí taktiež spoločne - nie každému.
Pepa
03.09.07,10:45
Mám podobný problém : s manžekom prenajímame byt, na výpise z katastra nehnuteľností sme ako vlasníci uvedení obaja. Máme požiadať správcu dane o registráciu obaja, alebo stačí len jeden? V zmluve o prenájme bytu sme uvedení obaja, nájomné nám nájomca platí taktiež spoločne - nie každému.
V prípade prenájmu nehnuteľnosti, bytu alebo nebytového priestoru,ktorý je v BSM manželov sa povinnosť registrácie vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu - povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ - ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obaja - povinnosť registrácie sa vzťahuje na oboch. Pri registrácii treba predložiť vyplnenú prihlášku a doložiť zmluvu alebo zápisnicu o nájme.
Pepa
03.09.07,10:47
A doplním: pri overovaní registračnej povinnosti DU neskúma, či osoba ktorá nehnuteľnosť prenajíma je vlastníkom - povinnosť registrácie sa vzťahuje aj na osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v nájme - čiže nie sú vlastníkmi
Hanka
03.09.07,10:57
Mozem poprosit presne o § v ktorom je to zahrnute? Dakujem
Pepa
03.09.07,11:03
Mal by to byť paragraf 31 zákona 511/1992 Zb. - DRSR vydalo Metodický pokyn č. 39/2/2007 k zmenám účinným od 1.9. a od 1.10.2007. PRESNE je to zákon č. 215/2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 511/1992 Zb.
ilona
03.09.07,11:24
Beží tu aj druhá téma na túto problematiku,tak sa opýtam aj tu,musím sa zaregistrovať,aj keď suma za prenájom chaty nepresiahne 22000,-sk? Nikdy som to do daňového nepriznávala,lebo to je oslobodené od dani.
Aljok
03.09.07,11:27
Registrovať sa musíš.
Hanka
03.09.07,11:38
Rozumiem tomu dobre? To znamena, ze ked ako spolocnost sro prenajimame urcitu cast nebytovych priestorov, od 1.9. sme povinni ist na DU a zaregistorvat sa ako prenajimatel?
dom
03.09.07,11:53
Rozumiem tomu dobre? To znamena, ze ked ako spolocnost sro prenajimame urcitu cast nebytovych priestorov, od 1.9. sme povinni ist na DU a zaregistorvat sa ako prenajimatel?
Povinnosť registrácie, alebo nahlásenia sa týka fyzických osôb, nie právnických.
Pepa
03.09.07,13:18
Beží tu aj druhá téma na túto problematiku,tak sa opýtam aj tu,musím sa zaregistrovať,aj keď suma za prenájom chaty nepresiahne 22000,-sk? Nikdy som to do daňového nepriznávala,lebo to je oslobodené od dani.
Ak si registrovaná napr. ako SZČO tak sa registrovať nemusíš a nemáš ani oznamovaciu povinnosť, pretože prenajímať si začala pred 1.9. a prenajímaš ju aj naďalej . Ak registrovaná nie si - registrovať sa musíš do 31.12.
martinapo77
03.09.07,13:43
ja len pridam nasla som na www.drsr.sk usmernenie
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/prenajombyt.doc
martina333
04.09.07,10:43
to je presne to usmernenie z ktorého aj mne vyplýva že oznámenie posielať netreba, ale na tom daňáku mala teta iný názor. Ale to býva často, takže sa držím usmernenia a hotovo.Vďaka.
peter vrabel
18.02.10,18:57
Dobry Den. Prosim o radu. Traja kamarati sme si spolocne kupili unimobunku v rekreacnom zariadeni za ucelom vlastnej rekreacie. V obdobi ked nie je chatka nami vyuzivana prenajimame ju pripadnym zaujemcom. V prevadzke je len v letnej sezone. Rad by som vedel ci je nutnost registrovat sa na danovom urade. Kedze nemame zivnost a na poplatkoch za prenajom sa zarobi len na vyplatenie nakladov rekreacnemu stredisku. Z najomnikmi sa uzatvaraju zmluvy a peniaze chodia na osobny ucet. Chatka sa nepoklada za nehnutelnost a je na prenajatom pozemku. Poradte mi prosim vsetky povinnosti co mi z toho plinú. Ako je to z danovym priznanim ked nemam zivnost a fykticky je zisk pre mna nulovy. Vopred Dakujem za radu.
auctovnicka
23.02.10,05:21
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu, ked som SZCO a prenajimam byt cely rok 2009, riadne si prijem zdanim, mam povinnost registrovat sa na DU?

Dakujem